Dyskusja:Włodawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wiatry[edytuj kod]

Chyba mamy drobną wojnę edycyjną w kwestii wiatrów. Na początek zapraszam do hasła wiatr: końcówka pierwszego akapitu, wyjaśnienie różnicy w nazewnictwie kierunków wiatrów śródlądowych i prądów morskich. Przypuszczam, że w tym tkwi problem Wikipedystów edytujących ciągle na nowo rozdział Klimat w artykule o Włodawie. Teraz, kiedy już wiemy, jak się nazywa wiatr wiejący z zachodu, możemy chyba się zgodzić co do tego, że we Włodawie przeważają wiatry zachodnie. Jak słusznie ktoś stwierdził w historii edycji, wystarczy spojrzeć na dowolną mapkę z pogodą albo wyjrzeć za okno - jeśli się mieszka w okolicy. W razie kontrargumentów proszę pisać tutaj, a nie bezmyślnie dokonywać kolejnych i kolejnych edycji. Dojdźmy wreszcie do ładu z tym artykułem. Nevermore 20:11, 7 paź 2007 (CEST)

 • Witam. Znalazlem 2 zrodla na temat wiatrow:
  • Za Wiki Geografia Polski: "Polska leży w strefie wiatrów zmiennych z przewagą wiatrów zachodnich (północno-zachodnich i południowo-zachodnich), których udział stanowi ok. 60%. Wiatry wschodnie wieją głównie zimą, rzadsze są natomiast wiatry wiejące z południa i północy."
  • Drugie zrodlo: "W Polsce przeważają wiatry zachodnie , południowo - zachodnie i północno-zachodnie . Stanowią one około 60 % w skali roku . Przynoszą one powietrze morskie o dużej wilgotności, co wpływa na zachmurzenie i opady . udział wiatrów wschodnich wzrasta na terenach wschodnich. Inaczej wygląda sytuacja w górach, gdzie tworzą się wiatry fenowe oraz na wybrzeży, gdzie zasięg bryz sięga do 20 - 30 km . W Karpatach przeważają wiatry południowe i południowo - zachodnie . Stany bezwietrzne, tzw. cisze, najczęściej występują w południowo - wschodniej części kraju." Stad: [1]
  • Moim zdaniem niewlasciwe bedzie okreslenie "przewazaja wiatry zachodnie" -bo wprowadza to w blad. Wiatr pn-zach -przyniesie powietrze zimne i wilgotne, znad morza polnocnego, Grenlandii, natomiast wiatr pd-zach przyniesie powietrze suche i cieple znad Afryki. Klimatologiem (itp.) nie jestem wiec moge sie mylic. Czy to mozna uproscic do stwierdzenia "przewazaja wiatry zachodnie" -sam nie wiem. Pozdrawiam --TvMsi 10:31, 6 lis 2007 (CET)


Cóż, klimatologiem też nie jestem;) a opieram się jedynie na obserwacjach własnych, jako osoba, która przez 20 lat mieszkała w tych okolicach. Nie uważam się za autorytet w dziedzinie wiatrów wiejących we Włodawie;))) - chciałam tylko przerwać to ciągłe zmienianie słówka "zachodni" na "wschodni" i odwrotnie. Na chwilę obecną nie jestem w stanie stwierdzić, czy powinno się w tym przypadku mówić o wiatrach pn.-zach., czy płd.-zach. Nadal jednak jestem zdania, że na pewno nie wsch.

Edit: Właśnie zauważyłam, jak w tej chwili wygląda to nieszczęsne zdanie w artykule: "Panuje przewaga wiatrów zachodnich i w mniejszym stopniu wschodnich i północnych"... Teraz to już w ogóle jest bez sensu. (Przede wszystkim zdanie niepoprawne językowo). Może w ogóle wywalimy te wiatry i nie będzie problemu?:P Nevermore 11:47, 6 lis 2007 (CET)

 • Ja juz wogole sie pogubilem. W pierwszym akapicie stoi: "Klimat Włodawy kształtowany jest przez masy suchego i mroźnego powietrza kontynentalnego." - Jesli klimat ksztaltowany jest przez "suche i mrozne powietrze kontynentalne" to by znaczylo, ze jest ksztaltowany przez...wiatry wschodnie...Mysle, ze powinnismy zapytac jakiegos eksperta od geografii. Pozdrawiam i ide szukac takiego... --TvMsi 12:07, 6 lis 2007 (CET)
 • Uzyskalem taka odpowiedz

Osobiście wywaliłbym to zdanie o wiatrach, bo wiele nie wnosi. A co do samych wiatrów to mamy tu taki problem, że to co jest określane wiatrem można rozumieć na kilka sposobów. Po pierwsze, generalne ruchy mas powietrza (rozumiane tak jak w zdaniu "nad Polską przeważają wiatry zachodnie") - czyli to co najłatwiej jest zaobserwować w górnych warstwach atmosfery. Po drugie, lokalne ruchy powietrza, które wynikają bardzo często z lokalnego ukształtowania terenu, a nawet od pokrycia terenu (np. ja mieszkam nad Wisłą i u mnie lokalnie przeważają wiatry wiejące wzdłuż doliny Wisły z pn. na pd. i odrotnie pomimo, że generalnie ruchy mas powietrza nad Warszawą mają inny kierunek). Po trzecie, to z jakiego kierunku przeważaja wiatry (ale tylko lokalne) najłatwiej odczytać ze specjalnej mapy klimatycznej, na której przy pomocy specjalnego diagramu zaznaczane są procentowe udziały wiatrów wiejących z poszczególnych kierunków (i z jaką siłą), przewaznie z dokładnością do 1/8 kąta pełnego (czasem do 1/16). Moim zdaniem nie ma sensu generalnych ruchów mas powietrza znad Polski (czy nawet regionu) podawać jako wiatrów na niewielkim obszarze (mieście) - jeżeli już mają być podane takie wiatry, to powinny być one podane na podstawie pomiarów meteo dla Włodawy. Aotearoa[odp] dyskusja 13:36, 6 lis 2007 (CET)


W takim razie kasuje zdanie o wiatrach.--TvMsi 14:16, 6 lis 2007 (CET)


No więc jak chcecie. Tylko proszę zapamiętać, że ja nie wywołałem kłótni. --Hausaupauselka 15:47, 6 lis 2007 (CET)

 • Alez ja nie odebralem tego jako klotnie tylko rzeczowa wymiane zdan. Tez uwazam, ze opisywanie klimatu dla jednego miasta mija sie z celem. W calej Polsce mamy podobny klimat (za wyjatkiem gor i nadmorskiego brzegu). Pozdrawiam! TvMsi 15:58, 6 lis 2007 (CET)
 • Ja też nie uważam, żeby miała miejsce kłótnia. I cieszę się, że sprawa się wreszcie rozwiązała;) Nevermore 16:47, 6 lis 2007 (CET)
 • Ja też :) --Hausaupauselka 21:06, 6 lis 2007 (CET)

Okuninka i okolice oraz jezioro Białe[edytuj kod]

Warto by było dodać do artykułu atrakcyjność turystyczną okolic Włodawy (czyli Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie, Lasy Włodawskie). Bailando (dyskusja) 01:47, 22 kwi 2008 (CEST)

Ja postaram się to opracować do wakacji. Ogólnie chętnie bym trochę zdjęciami wzbogacił artykuły o regionie. No i treści by się trochę przydało. 22:39, 24 lut 2009 (CET)Mistertwister (dyskusja) 22:39, 24 lut 2009 (CET)

BIAŁORUSINI????[edytuj kod]

Ciekawi mnie skad te informacje ze we wlodawie zyli bialorusini...prosze o źródło

Linki zewnętrzne[edytuj kod]

do dodania Stefs (dyskusja) 13:48, 5 paź 2009 (CEST)

Zdjęcia[edytuj kod]

Czy te dwa ostatnie zdjęcia na stronie to jakiś żart, czy po prostu wypadek przy pracy?