Dyskusja:Włodzimierz I Wielki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Voldimir "z staronord. Valdamarr" - potrzebne źródło. *Voldimirъ to typowe słowiańskie imię - zarówno voldi- (czasownik "władać") i mirъ ("pokój") występuje w wielu innych imionach, w innych konfiguracjach (choćby Voldislavъ = pol. Włodzisław, dziś Władysław, mirъ w Słowomir itd). Oczywiście, przodkowie i prakrewni Włodzimierza nosili skandynawskie imiona (Ruryk, Oleg itd), ale Świętosław (Swiatosław), Włodzimierz i kolejni Rurykowie nie wyglądają już na zapożyczenia, ale na faktyczną slawizację skandynawskich wcześniej Rusów. Teoretycznie możliwe jest, że autor latopisu zeslawinizował Valdamarr na ruskie Volodimir, ale chyba dowodów brak (źródło?)

Unici[edytuj kod]

Czy nie jest przesadą pisanie w rubryce "Kosciół/Wyznanie" - "kościół unicki", obok prawosławnego. To że Unici czczą go jako świętego jest wspomniane w artykule. Wikipedysta:Kojoto 00:28, 03 sty 2012 (CET)

który Chersonez?[edytuj kod]

W haśle wspomina się przy opisie chrztu o "legendzie korsuńskiej", a nie wyjaśnia, że nazwa "Chersonez" (tym bardziej Chersoń) mogła wtedy dotyczyć różnych miejsc i wyprawa na Krym mniej pasuje do reszty chronologii. Argument ważny, używany przez Putina w 2014, że "1 słuszny dziedzic Świętej Rusi".