Dyskusja:Wielka Brytania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Proponuje zmianę nazwy hasła[edytuj kod]

Wielka Brytania nie jest poprawna nazwą tego kraju, gdyz prawidlowa nazwa brzmi Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytani i Irlandii Północnej. Wielka Brytania jest jedynie częscia Zjednoczonego Królestwa, nie jest zas tożsama z United Kingdom

Tak, bez dwoch zdan,nazwa artykulu powinna byc zmieniona na Zjednoczone krolestwo, bo nie ma panstwa Wielka Brytania --Matrek (dyskusja) 03:07, 20 gru 2007 (CET)
A wcale że jest Wielka Brytania jako państwo, ale być może rzeczywiście to nie to samo co United Kingdom :)

Ludzie zmiencie nazwe artykulu bo jest kompletnie bzdurna Wielka Brytania to nazwa najwiekszej wyspy wysp brytyjskich a nie UK wstyd! Odsylam m.in do brytyjskiej wikipedi i wielu innych zrodel. Poprawcie to bo sie osmieszacie.

Sam się ośmieszasz bo nie masz kompletnie racji. Gdybyś chociaż przeczytał artykuł i przypisy to byś wiedział, dlaczego gadasz bzdury. Odsyłam spowrotem do książek. BeŻetmsg 18:38, 3 lis 2011 (CET)

Oto co o "Great Britain" pisze anglojezyczna Wiki - przede wszystkim wyspa, poniżej odnosnik do "Zjednoczonego Krolestwa" jako wlasciwego artykulu o kraju: http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Britain podobnie u Niemców http://de.wikipedia.org/wiki/Gro%C3%9Fbritannien_%28Insel%29 No chyba, że Polak wie lepiej co to jest Wielka Brytania. Na marginesie Wielka Brytania nie tłumaczy sie na angielski jako United Kingdom

Mówimy o polskiej nazwie, więc nazwa angielska czy niemiecka zupełnie nas nie interesuje. Zajrzyj do interwiki to zobaczysz, że nie tylko po polsku, ale i w wielu innych językach dla tego państwa stosuje się nazwę pochodzącą od jego głównej wyspy. Aotearoa dyskusja 19:30, 3 lis 2011 (CET)

Tak, brawo, zauważyłeś – Polak wie lepiej jak po polsku nazwać ten kraj. Cytujesz angielską Wikipedię gdzie jest angielska nazwa. Odsyłam do polskich źródeł – Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych Poza Granicami Rzeczypospolitej mówi wyraźnie jak nazywa się to państwo. BeŻetmsg 13:13, 4 lis 2011 (CET)

Ok, przekonała mnie Twoja argumentacja - nazwa polska jest w takim razie myląca lub co najmniej nieprecyzyjna ale jest polska i to zamyka dyskusje.To trochę tak jakby na Polskę mówić województwo mazowieckie. Nie po raz pierwszy jestesmy małoprecyzyjni w nazewnictwie. Szkoda bo warto byłoby nad tym pracować a nie ugruntowywać.

Wikipedia nie jest od „pracowania” nad czymkolwiek, tylko od podawania poprawnego nazewnictwa. A tu nie ma wątpliwości co jest poprawnym nazewnictwem. Podobnie po polsku państwo nazywa się Holandia, choć Holandia to tylko jedna z krain tego państwa, podobnie jest z Czechami i Austrią. Polski nie jest tu wyjątkiem, Holandia, Czechy, czy Austria są nazwami stosowanymi i w innych językach, a np. po fińsku Niemcy to Saksa, czyli Saksonia. Aotearoa dyskusja 09:00, 6 lis 2011 (CET)

Zjednoczone Królestwo[edytuj kod]

Czym się różni Zjednoczone królestwo od Wielkiej Brytania. Bo na pewno czymś sie różni bo mam taką pracę domową. Dlatego prosze żeby z Zjednoczone Królewstwo nie było przekierowywane na Wielką Brytanię

Zjednoczone Krolestwo to nazwa panstwa, a Wielka Brytania to jedna z wysp na ktorych polozone jest to panstwo. --Matrek (dyskusja) 03:06, 20 gru 2007 (CET)
Na podstawie jakich matariałów tak twierdzisz? Polskie nazwy państw ustalane są wspólnie przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych i Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zanim zacznie się forsować jakieś głupoty warto zapoznać się z oficjalnymi ustaleniami - w przeciwnym razie poziom Wikipedii szybko spadnie do poziomu niewiarygodnej stroniczki internetowej. Aotearoa dyskusja 08:51, 20 gru 2007 (CET)
Chociazby na podstawie dokumentu znajdujacego sie pod podanym przez Ciebie linkiem pdf. Oficjalna nazwa jest "Zjednoczone Krolestwo...", a artykul na ten temat znajduje sie w wydawnictwie encyklopedycznym, w ktorym stosuje sie hasla encyklopedyczne, a wiec oficjalne. --Matrek (dyskusja) 19:31, 21 sty 2008 (CET)
O jaki link i o jakie wydawnictwo encyklopedyczne chodzi? I od kiedy hasło encyklopedyczne w wydawnictwie encyklopedycznym jest oficjalne? Wikipedia to internetowe wydawnictwo encyklopedyczne i znajdują się w nim hasła encyklopedyczne - ale nikt nie powie, że sa one w jakikolwiek sposób oficjalne. Aotearoa dyskusja 19:58, 4 lut 2008 (CET)
ostatnio w szkole języka angielskiego słyszałem że poprawna nazwa to "Zjednoczone Krolestwo Angli, Szkocji i Irlandii Północnej Enkidu666 (dyskusja) 19:32, 4 lut 2008 (CET)
Proponuję zmienić szkołę... Aotearoa dyskusja 19:54, 4 lut 2008 (CET)
Myślę, że Enkidu666 nie powinien zmieniać szkoły, bo szkoła uczy go/ją dobrze. Zjednoczone Królestwo to nie tylko nazwa oficjalna, ale też uwzgędniająca formę państwa, jego terytoria zależne, dependencje i położenia. Twoją zaczepkę, Aotearoa, uważam za niezgodną z Wikietykietą, już pomiając to, w jakim błędzie jesteś, sugerując, że nazwę potoczną mamy zaadoptować w Wikipedii. Dodam też, że jest rok 2016, i według najnowszego wykazu nazw opublikowanego w 2016r. nazwa Zjednoczone Królestwo jest dopuszczalna na równi z Wielka Brytania jako krótka nazwa na określenie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w urzędowym wykazie nazwi na mapie opublikowanej przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii na tej stronie.--Trzecimaja (dyskusja) 00:28, 17 lip 2016 (CEST)

No więc? Czemu jeszcze nazwa nie została zmieniona? Większość opowiada się za "Zjednoczonym Królestwem"... --85.237.184.10 (dyskusja) 20:38, 15 lip 2008 (CEST)

Wielka Brytania (nazwa geograficzna wyspy) = Anglia + Szkocja + Walia, Zjednoczone Królestwo (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) = Anglia + Szkocja + Walia + Irlandia Północna

Nazwa[edytuj kod]

Też jestem za przeniesieniem na Zjednoczone Krolestwo, Wielka Brytania to Anglia, Szkocja i Walia, a Zjednoczone Królestwo obejmuje także Irlandię Północną. Oficjalne tłumaczenie Traktatów Unii Europejskiej używa określenia Zjednoczone Królestwo. Strony Komijsi Europejskiej i innnych urzędów UE używają określenia Zjednoczone Królestwo!--195.33.129.150 (dyskusja) 08:42, 14 paź 2010 (CEST)

Król Karol[edytuj kod]

Wcale nie jest pewne, iż następcą tronu będzie Karol. Możliwe, że jeden z jego synów. Andrzej18 @ 13:06, 21 sty 2006 (CET)

karol nosi po prostu tytuł następcy tronu i jest pierwszy w kolejce do niego. MesserWoland 13:16, 21 sty 2006 (CET)

Religia[edytuj kod]

http://www.pitzer.edu/academics/faculty/zuckerman/atheism.html - tutaj znalazłem, że odstetk ateisów wynoisi w UK 31-44%. Oznacza, że zaprezentowane na wikipedii dane choć chyba zgodne z prawdą mogą wprowadzać w bąłd (nie jstem pewien czy te dane są prawdziwe więc nie poprawiam). Jeśli ktoś ma jakikiekolwiek informacje potwierdzające dane ze strony którą podałem dane to dobrze byłoby poprawić ten fragment. Fons Lacriarum 19:45, 22 sty 2006 (CET)

Pod rozwagę, czy religia Jedi jest prawdziwie bardziej popularna od buddyzmu czy judaizmu? Raz ktoś ją wstawił, w tabeli niżej nie ma. Pozdrawiam MSZ

Manchester[edytuj kod]

Nieźle na wikipedi dowiedziałem się że Manchester ma UWAGA 300124 mieszkańców!

Bo miasto w granicach administracyjnych nie jest zbyt duże, zato cała aglomeracja liczy ponad 2 mln mieszkańców (jak u nas na Górnym Śląsku) Aotearoa 16:04, 10 maja 2006 (CEST)


patron Wielkiej Brytani??[edytuj kod]

Kto jest patronem Wielkiej Brytani??

Przypadkiem nie św. Jerzy? hmm...

Kuchnia Brytyjska[edytuj kod]

Czym symbolizuje się kuchnia Brytyjska?Napewno czymś bo mam z tego konkurs! -owczymi podrobami

Wielka Brytania nie ma patrona, bo jest krajem krajów. Patronem Anglii może jest Jerzy, ale Walii już Dawid i Szkocji - Andrzej, a Irlandii (w tym Irlandii Północnej) Patryk, więc...--Trzecimaja (dyskusja) 00:30, 17 lip 2016 (CEST)

Siły zbrojne[edytuj kod]

Temat do rozwinięcia. W końcu to jedna z ważniejszych armii NATO. Temat dla znawców, ale koniecznie do rozbudowania.

Placówki dyplomatyczne[edytuj kod]

Myślę, że można by stworzyć listę konsulatów i ambasad.--Sebo.PL (dyskusja) 04:42, 26 lip 2008 (CEST)

  • Po co? Wikipedia nie jest książką adresową. Ciacho5 (dyskusja) 10:28, 26 lip 2008 (CEST)

Wielka Brytania a Zjednoczone Królestwo[edytuj kod]

... to nie to samo. Dołączam się do innych wypowiedzi i proponuję dodanie przekierowania hasła do UK, a wyspę przenieść tutaj.

Wielka Brytania to oficjalnie ustalona polska nazwa tego państwa, natomiast forma Zjednoczone Królestwo nie jest zalecana jako nazwa krótka (zalecana jest tylko w postaci oficjalnej Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Formę Wielka Brytania podają zarówno urzędowe wykazy Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, jak i MSZ, zatem niema jakichkolwiek podataw aby przenosić artykuł spod poprawnego tytułu. Aotearoa dyskusja 11:58, 10 paź 2009 (CEST)

Problem w tym, że hasło nie jest zgodne ze stanem faktycznym. Wielka Brytania zarówno w sensie politycznym i historycznym obejmuje Anglię i Walię oraz Szkocję. Wielka Brytania w sensie politycznym jest różna od tego co zostało opisane w artykule Wielka Brytania (wyspa) i oprócz głównej wyspy brytyjskiej obejmuje wyspy przybżeżne (wraz z Szetlandami i Orkadami) a bez wyspy Man i Wysp Normandzkich. Nie obejmuje też Irlandii Północnej. Zresztą wskazuje na to sama oficjalna nazwa - Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Innymi słowy hasła na temat Wielkiej Brytanii w polskojęzycznej Wikipedii to groch z kapustą.Don Wasyl (dyskusja) 20:40, 22 paź 2009 (CEST)
Kompletnie mylisz pojęcia z jezyka angielskiego z pojeciami z języka polskiego. W języku polski Wielka Brytania to nazwa państwa obejmującego Anglię, Walię, Szkocję i Irlandię Północną. Tak to państwo nazywałao się po polsku w okresie miedzywojennym, w czasach PRL i obecnie. Taką nazwę stosuje MSZ i KSNG. Może się to komuś podobać lub nie, lecz nie ma to najmniejszego znaczenia, bo artykuł musi mieć nazwę tak jak jest powszechnie i formalnie przyjęta naza tego państwa po polsku. Aotearoa dyskusja 21:53, 13 lis 2009 (CET)
To, że w języku polskim przyjęte jest określanie mianem Wielkiej Brytanii państwa nie znaczy, że podmiot Wielka Brytania w sensie historycznym i politycznym (obszary dawnego Królestwa Wielkiej Brytanii a nie wyspa w sensie geograficznym) przestaje istnieć. Jakoś trzeba z tego wybrnąć, bo obecnie Wikipedia wprowadza w tym względzie w błąd, prawda kolego?Don Wasyl (dyskusja) 10:56, 14 lis 2009 (CET)
Artykuł dotyczy współczesnego państwa, więc jego współczesna nazwa nikogo w błąd nie powinna wprowadzać. O historycznych podmiotach istniejących na obszarze współczesnej Wielkiej Brytanii mamy napisane w sekcji historia i w osobnych artykułach (np. Królestwo Anglii, Królestwo Wielkiej Brytanii, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii). I ja nie widzę sytuacji by gdziekolwiek czytelnik był wprowadzany w błąd – nawet na angielskiej Wikipedii nie opisują czegoś takiego jak współczesny podmiot polityczny o nazwie "Great Britain" (nazwę tą odnoszą do historycznego królestwa i do współczesnej wyspy). Aotearoa dyskusja 11:45, 14 lis 2009 (CET)

Zmieniłem angielskie tłumaczenie z Great Britain na United Kingdom. W języku polskim United Kingdom to właśnie Wielka Brytania, a nie Zjednoczone Królestwo. Za to Great Britain po angielsku to wyspa na której znajduje się Anglia, Walia i Szkocja (nie ma tam Irlandii Północnej która jest częścią państwa Wielka Brytania). Jest to nieścisłość językowa istniejąca od wielu lat w wielu językach (np. w niemieckim tez państwo to jest Gross Britanien). Pozdrawiam BeŻetmsg 20:29, 8 gru 2009 (CET)

Ciaze u nastolatek...[edytuj kod]

"a 1000 brytyjskich nastolatek statystycznie 23,4 zostało matkami."

23,4? to znaczy ze jedna z nich to byla tylko polowa czlowieka?

Nie, to oznacza, że dla liczny ludności x przypadała rocznie liczba nastolatek y (nominalna liczba ciąż nastolatek). Aby przyrównywać współczynnik ciąż u nastolatek z krajami o mniejszej lub większej populacji, sprowadza się matematycznie przypadki ciąż do jednego mianownika, w tym przypadku do 1,000. To jest wyłącznie na użytek analizy.--Trzecimaja (dyskusja) 00:49, 17 lip 2016 (CEST)

Kalwiniści[edytuj kod]

Oj chyba Kalwinistów jest wiecej niż 3%, bo w artykule "Kościół Szkocji" jest napisane ze 42% mieszkancow szkocji wyznaje kalwinizm. Czyli jest to ponad 2 000 000 ludzi, a 3% z 60 000 000 to niecale 2 miliony.

DA?[edytuj kod]

Tu piszemy czego jeszcze brakuje do DA. --Orbwiki107 (dyskusja) 10:01, 13 sie 2010 (CEST)

Wolnomularstwo[edytuj kod]

Można dodać coś o rycie i obediencji. Nie jest to wszak raczej Ryt Francuski Nowoczesny i Wielki Wschód Francji (w Polsce Wielki Wschód Polski) lecz raczej Ryt Szkocki Dawny i Uznany a główną lożą chyba pozostaje Wielka Loża Anglii (w Polsce ziązana z nią Wielka Loża Narodowa Polski). Sagi2007 (dyskusja) 11:13, 31 gru 2010 (CET)

Religia...[edytuj kod]

Coś sie nie zgadza, bo jest napisane że Anglikanie stanowią 43% (czyli 25 000 000) A w Artykule o Anglii jest napisane że Anglikanów jest 31 milionów...


Propozycja[edytuj kod]

może coś o sensie istnienia państwa byśmy wtrącili? --Slave0001 (dyskusja) 15:55, 31 maj 2011 (CEST)

  • Co znaczy o sensie istnienia i dlaczego akurat w arcie o Wielkiej Brytanii? Ciacho5 (dyskusja) 16:03, 31 maj 2011 (CEST)

Chodziło mi o to, że tak na prawdę Wielka Brytania mogłaby się rozpaść na poszczególne państwa: Walię, Anglię, Szkocję, która chce stać się samodzielnym państwem i Irlandię Północną, która dąży do tego, aby przyłączyć się Republiki Irlandii. Chciałbym nadmienić, iż w szczególności to ostatnie terytorium (część składowa UK) nie najmniejszego sensu istnienia, gdyż tam mieszkają Irlandczycy a w normalnej Irlandii też mieszkają Irlandczycy, więc ja się pytam: gdzie tu jest jakikolwiek sens istnienia państwa pod nazwą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej? Poza tym każda część składowa posiada swój własny narodowy język (na równi z angielskim, niestety). A co do Walii to chyba jedyny region w całym UK, który jest tak bardzo związany z Anglią. Nawet walijscy i angielscy uczniowie piszą taki sam test po ukończeniu piętnastego roku życia, a już szkoccy i ci z Irlandii Północnej już nie. Więc może taki związek Anglii z Walią by przetrwał, ale taki jak teraz to już nie jestem taki pewny. --Slave0001 (dyskusja) 20:34, 1 cze 2011 (CEST)

Jeżeli masz dostęp do wiarygodnych i neutralnych źródeł na jakikolwiek temat, w tym na temat "sensu istnienia Wielkiej Brytanii" nikt nie zabrania Ci pisać. A sens pewnie jest, biorąc pod uwagę, że zwolennicy odłączenia się od Wielkiej Brytanii są w mniejszości [1]. Delta 51 (dyskusja) 21:11, 1 cze 2011 (CEST)
Ze 194 obecnie istniejących państw na świecie to na tej zasadzie (kryterium etniczne) to ponad 100 nie ma sensu istnienia (cała Afryka, Ameryka, a nawet w Europie – Szwajcaria, Belgia, Austria, Andora, Sanmarino, Luksemburg itd.). A znajdą się i tacy, którzy uznają, że również istnienie Polski nie ma sensu. O ruchach separatystycznych warto wspomnieć, natomisat temat "sensowności istnienia państwa" jest wg mnie tematem na felieton a nie na encyklopedię. Aotearoa dyskusja 21:24, 1 cze 2011 (CEST)
Myślę, że Austria jest jednolita pod względem etnicznym, chociaż mają jakieś tam mniejszości i nawet ich języki są regionalnie urzędowe, ale tak o to Austria jest normalna.--Slave0001 (dyskusja) 13:01, 2 cze 2011 (CEST)


przypisy[edytuj kod]

dodałem przypisy do wstępu tak jak obiecałem, ale linki nie działają, tj. linkuje do strony zewnętrznej, ale hiperłącze samoistnie przełącza się na nową stronę w wikipedii, i tym samym 2/3 linki nie działają czy tylko ja mam taki problem? proszę naprawić linki, bo sam nie mogę

Statystyki rasowe (etniczne) i religijne w UK[edytuj kod]

Napisane jest: "Nieznana jest natomiast rzeczywista liczba mniejszości etnicznych żyjących w Wielkiej Brytanii." A przecież to nieprawda, spisy powszechne z 2001 i 2011 r. pytały o rasę/etniczność: http://en.wikipedia.org/wiki/Ethnic_groups_in_the_United_Kingdom#Census_ethnicity_results http://en.wikipedia.org/wiki/Demography_of_England#Ethnicity http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Northern_Ireland#Ethnicity http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Wales#Ethnicity http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Scotland#Ethnicity (tutaj znamy nawet % Polaków)

Spis z 2011 dostarczył też nowych dane o religii.

W UK ustrój polityczny to monarchia parlamentarna, natomiast forma rządów to system gabinetowo-parlamentarny. Do zmiany!

MNIEJSZOŚCI NARODOWE W WIELKIEJ BRYTANII[edytuj kod]

POLACY 750 TYS OFICJALNIE A NIE OFICJALNIE ???????????????

Nieoficjalnie nie ma znaczenia. Nieoficjalnie to liczby niesprawdzone, i najczęściej spekulacje. To powód, dlaczego nei sa oficjalne.--Trzecimaja (dyskusja) 01:17, 17 lip 2016 (CEST)

Zmiana mapy[edytuj kod]

Mapa Wielkiej Brytanii bez zaznaczonej Unii Europejskiej zostanie umieszczona w infoboksie państwo po zakończeniu procedur wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Do tego czasu proszę Was pozostałych Wikipedystów o pozostawienie obecnej mapy. Pozdrawiam Matt. Matt Cross'e (dyskusja) 18:02, 24 cze 2016 (CEST)

Matt Cross'e, idea jest bardzo ciekawa, ale zaznacz nieco ciemniejszym kolorem obszar UE. Robiąc mapę kontynentalną nie zapominaj też o tym, że Europa to też Islandia, Svalbard, Nowa Ziemia, Madera, Azory. Stara mapa specyficznie oznaczając UE jest błędna, gdyż oznacza całą wyspę Cypr jako część UE, kiedy tylko część południowa do niej należy, a północ to jest pod okupacją turecką.--Trzecimaja (dyskusja) 01:12, 17 lip 2016 (CEST)

Aktualizacja danych gospodarczych[edytuj kod]

Do poprawienia informacje dotyczące gospodarki. To piąta gospodarka świata, po USA, Chinach, Japonii i RFN z PKB 2 849 345 mln $ (wg. International Monetary Fund, World Economic Outlook Database, April 2016: Nominal GDP list of countries. Data for the year 2015)

== Zjednoczone Królestwo ==

Nie rozumiem, dlaczego państwo to jest nazywane Wielka Brytania w artykule na podstawie nazwy potocznej (Wielka Brytania).--Trzecimaja (dyskusja) 00:09, 17 lip 2016 (CEST)

Proponuję zmianę artykułu na 'Zjednoczone Królestwo' to nie tylko nazwa oficjalna, ale też uwzględniająca formę państwa, jego terytoria zależne, dependencje i położenie. Nawet według najnowszego wykazu nazw opublikowanego w 2016r. nazwa Zjednoczone Królestwo jest dopuszczalna na równi z Wielka Brytania jako krótka nazwa na określenie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w urzędowym wykazie nazw i na mapie opublikowanej przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii na tej stronie. Zjednoczone Królestwo jest też odpowiednikiem endonimu/autonimu (UK czy United Kingdom), nie zaś exonimem 'Wielka Brytania', które opiera się o nazwę potoczną/kolokwialną--Trzecimaja (dyskusja) 00:45, 17 lip 2016 (CEST)


PKB Wielkiej Brytanii to głupie kilka miliardów USD?[edytuj kod]

Wikipedysta Cybularny właśnie anulował moją edycję pomyłki 2x w danych mld zamiast bln — głupie pomnożenie PKB per capita przez ludność daje biliony, a tu z powrotem głupie 3 miliardy USD jako całe PKB WB.

Być może błąd wynika z przeniesienia anglosaskiego (amerykańskiego) zapisu, ale na pl.wikipedii nie możemy mieszać międzynarodowych porządków zapisu — nie dałoby się uniknąć pomyłek w porównaniach:

Obecnie na Wikipedii: ● PKB Wielkiej Brytanii: 3 mld USD ● PKB Albanii: 13 mld USD

83.238.144.73 (dyskusja) 00:09, 30 sty 2020 (CET)