Dyskusja:Wielka Pieczęć Stanów Zjednoczonych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

"Teorię te obala jednak fakt, iż takie ustawienie 13 gwiazd jest jedynym, w którym są one ułożone symetrycznie i w sposób cieszący oko." do usunięcia lub zmiany. Jaką teorię, czemu obala, co to znaczy "symetrycznie i w sposób cieszący oko"? Ymar D + 15:04, 1 lip 2008 (CEST)

Prawdopodobnie chodzi o to, że ciężko inaczej podzielić 13 gwiazd, tak aby rozłożyć je symetrycznie w pionie (symetryczna liczba gwiazd w odpowiadających wierszach na dole i na górze), oraz aby szerekość i wysokość pozstałej figury była podobna --Falouu (dyskusja) 02:44, 16 lip 2010 (CEST)

Brak tradycyjnego herbu?[edytuj kod]

Nie bardzo rozumiem następujące stwierdzenie: "Stany Zjednoczone nie posiadają tradycyjnego herbu". Przecież właśnie wizerunek znajdujący się na awersie Wielkiej Pieczęci jest jak najbardziej herbem; w angielskiej wersji Wikipedii nazywany jest "coat of arms" i przeczytałem tam, że ma oficjalne blazonowanie. Zawiera wszystkie podstawowe elementy herbu: tarcza, klejnot, trzymacz (tę funkcję pełni orzeł bielik). I jest używany w taki sam sposób i w takich samych sytuacjach jak herby innych państw (chociażby na wspomnianych paszportach). Nie rozumiem więc, co w nim jest takiego nietradycyjnego (trochę łamie angielskie zasady heraldyki, jednak w konkretnym celu, a zresztą angielskie zasady nie są jedynym na świecie zbiorem reguł heraldycznych). Wydaje mi się więc, że Stany Zjednoczone posiadają zarówno herb, jak i pieczęć (której to herb jest podstawowym elementem).