Dyskusja:Wojna (gra karciana)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ja i wszyscy ludzie, których o to, zdziwiony zawartością artykułu, pytałem, twierdzą, ze w wojnę gra sie zupełnie inaczej! Mianowicie - dzielimy talię na tyle osób ile jest (z reguły dwie) -zwykle dzieli się "na oko", bez dokładnego liczenia i każdy trzyma swoją część koszulkami do góry. Każdy wyciąga jedną kartę z góry i porównujemy. Ten, kto miał kartę starszą, zabiera obie i kładzie na swoim stosie od spodu - te karty wrócą do gry po przejściu całej talii. Jeśli karty są jednakowej wartości - jest właśnie wojna, od której pochodzi nazwa gry. "Wojnę" rozstrzygamy następująco - położone karty zostają na stole, na nie każdy kładzie jedną kartę koszulką do góry, a potem jeszcze jedną, znów odkrytą. Starszeństwo tej karty decyduje o wygraniu "wojny". Gracz zwycięski zabiera całość i czyni z nią to, co zwykle, czyli daje na spód swego stosu. W przypadku, gdy karty tak się ułożą, że karty, które mają rozstrzygnąć "wojnę" są jednakowej wartości, powtarzamy całą zabawę, czyli kładziemy na nie następną zakrytą i jeszcze jedną odkrytą i teraz ta decyduje. Takie "piętrowe wojny" są bardzo emocjonujące. I wygrywa ta osoba, która zgarnei całą talię, a nie tak, jak napisał autor artykułu. Z taką jak opisana w artukule wojną nigdy się nie spotkałem. --Magniuto 07:51, 22 sie 2006 (CEST)

Sprostowałem zasady, tylko, że nie udało mi się uzyskać takiego efektu, jaki chciałem (tzn. jedna kategoria Inne zasady i podkategorie do niej: Tylko wojna, Pokój.)

Król a as[edytuj kod]

Jedna uwaga: w Wojnie - i chyba tylko w wojnie - król jest starszy (silniejszy) od asa!

Nie tylko. W remi-brydżu też może być silniejszy o ile as zastępuje jedynkę - tak samo w wielu pasjansach. kićor wrzuć jakiś txt! 10:14, 25 maj 2010 (CEST)

Wojna przy wielu graczach[edytuj kod]

A co się dziej gdy dwie osoby mają wojnę a trzecia słabszą lub mocniejszą kartę w stosunku do tych biorących udział w wojnie ?

Wtedy ci gracze rozgrywają wojnę, jeżeli pod koniec wojny obaj gracze wyłożą słabsze karty, niż ma trzeci gracz to on wygrywa i bierze 7 kart.

Element taktyczny w grze[edytuj kod]

"Elementy strategii: brak" Gracz ma jednak jakiś wpływ na grę. W zasadach nie jest opisane, w jakiej kolejności należy chować karty do swojej części talii. Można więc po wygranej "bitwie" najpierw schować kartę swoją, a później przeciwnika, lub odwrotnie. Po wygranej wojnie można schować karty w dowolnej kolejności. Znając sposób chowania kart przeciwnika dobry gracz w wojnę potrafiłby wygrać grę nawet posiadając gorsze karty z rozdania. W takim razie potrzebną umiejętnością jest też doskonała pamięć i umiejętność zaplanowania gry do samego końca. --Not too similiar to anything username (dyskusja) 15:14, 8 lip 2015 (CEST)

Jeśli czyta to ktoś wystarczająco biegły w angielskim, bardzo proszę o przetłumaczenie tego tematu do dyskusji w tym języku.