Dyskusja:Wojna domowa w Rosji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Artykuł jest niepełny, ale już jest z najważniejszymi informacjami. Był nieistniejący ten obowiązkowy artykuł. Skrzeczu Dyskusja

w Omsku "Smierc za Ojczyzne" monarchisci?[edytuj kod]

Jesli przyczyna zamachu w Omsku byla niezgoda na rzad Eserowcow ze strony monarchistow, a w efekcie do dyktatury doszedl Kolczak, to chyba ta "Smierc za Ojczyzne" to nie ANarchisci, a MOn-?

w 1919 Dyrektoriaty Ukrainy i Syberii[edytuj kod]

w czesci o 1919 r. przeplata sie bez rozroznienia i w efekcie myli Dyrektoriat Ukrainski i z Uralu

Interpunkcja[edytuj kod]

Dobrze byłoby, gdyby ktoś znający się na interpunkcji przejrzał artykuł linijka po linijce, bo w prawie każdym zdaniu jest błąd. Autor/autorzy najwidoczniej błędnie zakładali, że przecinek można stawiać tam, gdzie dla zwiększenia dramatycznego efektu bierze się oddech. Jest pełno najgorszych błędów - czyli oddzielania podmiotu od orzeczenia przecinkiem ("bolszewicy, zrobili cośtam") - albo innych przykładów nieuzasadnionego wstawienia przecinka np. "w roku X, stało się owaśtam". Z drugiej strony w wielu wtrąceniach brakuje przecinków. --Derbeth talk 01:57, 12 sty 2009 (CET)

Źródła[edytuj kod]

Artykuł cytuje kilka razy "Wojnę bolszewików" Pipesa, nic poza tym. Trzeba uzupełnić.Xx236 (dyskusja) 15:25, 18 sie 2009 (CEST)


liczba ofiar[edytuj kod]

jest tu chyba jakas nieścisłość, co do liczby ofiar. cytuje: "Ofiary skutków rewolucji październikowej, czyli trwającej od jesieni 1917 roku aż do jesieni 1922 wojny domowej, ocenia się na około 15 milionów istnień, czyli więcej niż cała I wojna światowa." A w artykule o I Wojnie Światowej liczbę ofiar szacuje sie na 37mln, czyli jednak wiecej:p Prosze o weryfikacje.

Popularność rządu komunistycznego[edytuj kod]

Wielce dyskusyjne jest stwierdzenie, że: "Ludzie niezadowoleni z przewrotu bolszewickiego, oczekiwali wybawienia z różnych stron. Część liczyła na Ententę(...)" Otóż pytanie co to za ludzie? Chłopi,największa grupa społeczna, która stanowiła trzon sił militarnych obu stron konfliktu? Chyba więcej zaoferować im mogli w tym konkretnym czasie (1918r.) bolszewicy, a nie "biali" generałowie, gwarantujący w większości powrót do stosunków sprzed rewolucji. Należy się tu obszerne wyjaśnienie, a nie lakoniczne stwierdzenie, bo obniża to poziom merytoryczny artykułu.

Okrucieństwa[edytuj kod]

W artykule Stanisław Bułak-Bałachowicz jest paragraf "Oskarżenia o bandytyzm". Takich "bandytyzmów" było podczas tej wojny setki czy tysiące, należy o tym napisać.Xx236 (dyskusja) 11:43, 30 maj 2011 (CEST) Z rosyjskiej Wikipedii "Характерной особенностью Гражданской войны была готовность всех её участников широко использовать насилие для достижения своих политических целей (см. «Красный террор» и «Белый террор»)." i są osobne dwa artykuły o obu terrorach. Xx236 (dyskusja) 11:45, 30 maj 2011 (CEST)

nie ten Spassk[edytuj kod]

Link do https://pl.wikipedia.org/wiki/Spassk w 1922 r. na Dalekim Wschodzie jest błędny w oczywisty sposób, inne miasto, może i nazwa.