Dyskusja:Złotów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

jeśli chodzi o kwestię osób znanych a związanych ze Złotowem to można zauważyć rażący błąd dotyczący takiej osoby jak Andrzej Lepper,pierwotnie w artykuł zawierał informacje że Andrzej Lepper ukończył Technikum Rolnicze w Złotowie co jest bzdurą!!!! tak naprawdę A.L ukończył technikum rolnicze w Sypniewie co sobie pozwoliłem poprawić. JMcorp

Ze zgłoś błąd[edytuj kod]

Zmiany zapisane na stronie pochodzą z materiałów niemieckojęzycznych, wypowiedzi mieszkańców miasta a po części zawierają fakty przeżyte przez autora zmian.Dlatego dziwi mnie kwestionowanie ich.Prawdopodobnie poprzedni autorzy pisali artykuł nie znając obiektu opisu z autopsji.Pewne fakty, po prostu się pamięta - np. te organy w kościele św.St. Kostki były przez lata zasłonięte kotarami , a na balkonie stał prowizoryczny inny instrument.Człowiek pamięta pewne rzeczy i opisywanie nieprawdy po prostu boli.To samo dotyczy cmentarza żydowskiego.Ktoś nadgorliwy stwierdził, że Niemcy zniszczyli go już w 1935 roku! W 1935, czyli rok przed olimpiadą w Berlinie nie było jeszcze tak jaskrawego prześladowania Żydów w Niemczech!Noc kryształowa i całe jej skutki to wydarzenia roku 1938, a twierdzenie że cmentarz zniszczyli Niemcy, podczas gdy autor zmian bawił się jako dziecko na tym cmentarzu w latach 60 - tych to po prostu absurd!Zresztą komuniści zniszczyli nie tylko ten cmentarz w Złotowie, to samo zrobiono z cmentarzem ewangelickim, gdzie po wojnie zwieziono szczątki żołnierzy niszcząc w ten sposób dużą jego część!Co do synagogi nic już nie poprawiono, bo i idiota domyśli się, że wysadzić w powietrze budynek w centrum miasta to absurd!Pałac Działyńskich - na podstawie czego stwierdzono, że wybudował go ktoś inny niż Schinkel?Można go dziś nazywać jak się chce, proszę wskazać źródło kto ten pałac wybudował??

Zgłoszono: Pejter1962, 12:28, 16 sie 2007 (CEST)

Przy okazji postaram się zweryfikować informacje odnośnie cmentarza. Rzeczywiście po biższym przyjrzeniu się problemowi dostrzegam w historii jego zniszczenia pewne luki. Nawet tablice informacyjne są napisane w sposób dość pokrętny i niejednoznaczny. Osobiście jednak nadal uważam, że przenoszenie odpowiedzialności za zniszczenie cmentarza z hitlerowców na tylko i wyłącznie komunistów jest bardzo nieobiektywne i mylące. Już sama data początku niszczenia nekropolii wskazuje, że Niemcy również przyłożyli do tego ręki. Jeśli chodzi o organy i wysadzenie w powietrze synagogi to nadal będę się upierać przy swoim zdaniu. Podczas ostatniej renowacji twierdzono, że są one oryginalne. Żeby uznać cały instrument za zniszczony, musiałby on być drozbity w przysłowiowe drzazgi (vide historia największych swego czasu organów świata, obecnie znajdujących się we wrocławskiej archikatedrze), z informacji zaś wynika, że brakowało jedynie piszczałek. W takim wypadku wystarczy po prostu wstawić identyczne piszczałki w miejsce zniszczonych. Sądzę również, że wysadzenie synagogi byłoby technicznie możliwe i wykonalne, choć niewątpliwie skomplikowane i wymagające od pirotechnika wiedzy oraz doświadczenia, nie będę się jednakże upierać, że rzeczywiście miało miejsce. Jeśli chodzi o pałac wydaje mi się, że przy ewidentnej sprzeczności prac niemieckich i polskich nie dojdziemy tu do żadnego rozwiązania. Trzeba poczekać na nowe, wyczerpujące opracowanie historyczne dotyczące dziejów miasta. Żródła opisujace budowę pałacu przez Działyńskich są mi nieznane, ponieważ nie prowadziłem badań nad tym zagadnieniem i opieram się na dostępnych publikacjach. Byłbym również dość sceptyczny wobec bezkrytycznego podejścia do prac niemieckich, które zapewne liczą sobie przynajmniej grubo ponad 60 lat (niewiele jest prac historycznych, które po tylu latach nie straciłyby aktualności) i z całą pewnością wykazują germanocentryczne spojrzenie na dzieje Złotowa, co również nie konieczne musi sprzyjać neutralności. Trismegistos 20:46, 19 sie 2007 (CEST)

Znane osobistości związane ze Złotowem[edytuj kod]

Oznaczyłem tę sekcję jako naruszającą WP:NPOV ze względu na nieczytelne kryteria doboru - co bowiem znaczy znani? Znani dla kogo? Z jakiego powodu? Najbardziej radykalną opcją wydaje mi się wycięcie całej sekcji (za wyjątkiem, oczywiście, honorowych obywateli i parlamentarzystów, bo to akurat kryterium bardzo jasne) i zastąpienie jej szablonem linkującym do kategorii Ludzie związani ze Złotowem. Można jednak dodać, jeśli ktoś miałby pomysł, jeszcze jakieś - ale ściśle weryfikowalne i pozwalające ująć wszystkich zainteresowanych - kryteria do wylistowania w haśle. Airwolf {D} 22:15, 12 wrz 2007 (CEST)

Najlepiej wyrzucić całą listę (jest ona obszerna, nadmiernie rozszerza artykuł) i zastąpić ją odnośnikiem do kategorii o podobnej nazwie. Czekam na propozycje, KrejZii (dyskusja) 23:43, 17 gru 2008 (CET)
Kategoria służy nieco innym celom niż ta lista, która jest wartościowa i potrzebna. A pomysł, że nadmiernie roszerza artykuł jest raczej zabawny i mało merytoryczny. :-) Jeśli artykuł o Złotowie wydaje się za długi, lepiej rozbudować artykuły o innych wielkopolskich miastach zamiast niszczyć i zniżać do ich poziomu ten. Nie niszcz proszę mojej (głównie) trwającej od wielu mięsięcy pracy. Trismegistos (dyskusja) 14:27, 23 gru 2008 (CET)


Zdjęcia Złotowa i okolic[edytuj kod]

Zdjęcia archiwalne i aktualne Złotowa i okolic znajdują się na stronie portalu informacyjnego powiatu złotowskiego zlotow.com.pl