Dyskusja:Zarodkowe komórki macierzyste

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Linki zewnętrzne[edytuj kod]

Niech ktoś kto zna się na temacie wybierze najbardziej wartościowe linki Mathel (dyskusja) 22:23, 24 maja 2007 (CEST)


Plod? "Embrionalne komórki macierzyste (ang. Embryonic Stem Cell - ESC); komórki, które mogą dać początek wszystkim możliwym tkankom. Komórki macierzyste pięciodniowego płodu mogą rozwinąć się w dowolny typ komórek i teoretycznie zastąpić uszkodzone komórki, których organizm nie jest w stanie odtworzyc"

Co to znaczy "komorki macierzyste pieciodniowego plodu"? A) chodzi o piec dni rozwoju zarodka myszy czy czlowieka? ESc wyprowadza sie z obu. B) pieciodniowy ZARODEK, lub embrion jezeli ktos woli, ale nie PLOD. C) Zarodkowe komorki macierzyste to rodzaj komorek wychodowanych in vitro z zarodka, ale nie to samo co "komorki pieciodniowego zarodka". D) informowanie w pierwszym zdaniu co te komorki moglyby teoretycznie zrobic (zastapic uszkodzone tkanki) wydaje (mi sie) troche przesadzone, bo teoretyczna mozliwosc nie nalezy do natury tych komorek. Nie chce sie czepiac, cos bym zmienila, tylko nie wiem gdzie zaczac. Skad pochodzi to zdanie, tak wlasciwie?

ZARODKOWE CZY Z KRWI PEPOWINOWEJ??? Artykul nazywa sie "embrionalne komorki macierzyste" a opowiada glownie o tym, co mozna zrobic z krwia pepowinowa (ktora zawiera pewien rodzaj komorek macierzystych, ale NIE sa to komorki embrionalne). Proponuje zmienic tytul artykulu na "wykorzystanie krwi pepowinowej w medycynie" albo wyrzucic cala czesc o krwi. Teraz to jest tak, jakby artykul "gaz ziemny" skladal sie z opisu elektrowni jadrowej.