Dyskusja:Zarządzanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zapewne atrykuł wprowadzający powinien byś krótszy i w większym stopniu odsyłać do zagadnień szczegółowych. Jednak ponieważ dział Zarządzanie świecił pustkami, zdecydowałem się napisać na początek całościowy artykuł przeglądowy. W przyszłości zostanie skrócony, a rozbudowane zostaną szczegóły na odrębnych stronach.

Andrzejgo 18:56, 20 cze 2004 (CEST)

Hmm, po co dodano do tego artykułu ten kawałek o programowaniu dynamicznym itd? W dodatku pod nagłówkiem "Techniki zarządzania"? Proszę nie mylić zarządzania z programowaniem, to naprawdę nie to samo. Określenie "Techniki zarządzania" odnosi się natomiast do zupełnie innych rzeczy.

Jeszcze dodam, że programowanie liniowe jest techniką ekonometryczną, a nie techniką zarządzania.

Andrzejgo zdruzgotany 9 maja 2006

Nie jestem specjalistą od zarządzania, ale jako użytkownik języka polskiego z niemałym stażem, zaznaczę, że zarządzanie czasem, zasobami itp. brzmi dla mnie dość dziwacznie. Czy nie powinno się tu mówić o gospodarowaniu czasem, zasobami itp. Na pewnej stronie internetowej przeczytałem dziś o zarządzaniu barszczem Sosnowskiego (kłopotliwą, a czasem niebezpieczną rośliną); czy to nie brzmi dość komicznie? DJM 2 lipca 2015

Owszem, aczkolwiek samochód też brzmi dziwacznie. Sławek Borewicz, → odbiór 22:41, 4 lip 2015 (CEST)

Kapitał nieuchwytny / niematerialny[edytuj kod]

Moim zdaniem znacznie lepsze jest tłumaczenie "intangible" w stosunku do wyrazów takich jak "resources", czy "capital" jako "niematerialny", nie zaś "nieuchwytny". Nie licząc profesora Mieczysława Przybyły, który określa te elementy organizacji jako "impoderabilia", w literaturze spotyka się (np. Krzysztof Obłój - Strategia organizacji, Ewa Głuszek - zarządzanie zasobami niematerialnymi) tłumaczenie "niematerialny".

Pozwoliłem sobie nanieść poprawki wynikające z powyższego toku myślenia. --Mleczarz (dyskusja) 08:39, 9 cze 2010 (CEST)

Seweryn Chajtman i J.K. Galbraith[edytuj kod]

Nie jestem pewien tego Chajtmana i Galbraitha w części "Teoretycy zarządzania".
Galbraitha, owszem, kojarzę z jego prac ekonomicznych. Ale nie zdawałem sobie sprawy, że miał też jakiś istotny wkład w rozwój teorii zarządzania. Miał?
Chajtmana w ogóle nie kojarzę znikąd. Czy osoba, która go dopisała jest pewna, że powinien się pojawić koło Taylora i Adamieckiego?
Łatwiej udowodnić istnienie zasług na polu zarządzania niż ich brak - pozwalam sobie zatem wyciąć te dwie osoby, a jeśli ktoś wie coś o ich zasługach, to ich przywróci.

Co do Chajtmana, to jest też u nas hasło Alternatywna Uogólniona Teoria Organizacji i Zarządzania. Zatem teraz szanowny anonimie już kojarzysz profesora Chajtmana, więc możesz wycofać jego wycięcie. Ukłony, Ency (replika?) 15:17, 22 sie 2012 (CEST)