Dyskusja:Zdzisław Marchwicki (1927–1977)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kontrowersja[edytuj kod]

Kontrowersyjny jest przede wszystkim brak zachowania neutralnego punktu widzenia (sformułowania typu Był prymitywnym człowiekiem o niskim ilorazie inteligencji, w dodatku agresywnym alkoholikiem są nie do przyjęcia) oraz próba przemycenia domniemań o opisywanej w biogramie osobie - w dyskusji do hasła biograficznego. Julo 14:14, 12 sty 2006 (CET)



Kilka kontrowersji odnosnie tej sprawy:

na podstawie art: "Wiadomości Zagłębia" - Tajemnice sprawy "Anna" : http://radoslaw.ligas.webpark.pl/mordercy/marchwicki.html

-"...z 56 cechami na 485 możliwych, znalazł się Zdzisław Marchwicki..." - troche malo

-"...aresztowany 6.I.1972...10.V.72 r. Zaczął mówić..." - Kto by nie zaczal w tych czasach...

-"wykształcenie 6 klas szkoły podstawowej i 3 klas szkoły zawodowej, żonatemu, ojcu ośmiorga dzieci" czyli osoba slabo wyedukowana (wroce do tego arg. pozniej

- ciekawe jest to ze najczesciej w aktach oskarzenia pojawia sie dr.jadwiga k. ciekawe kto to byl...

- "Według opinii biegłych "z powodu nie wykształconej w pełni zdolności do normalnego życia seksualnego potrzebował silnych bodźców zewnętrznych w formie wynaturzonej, w postaci widoku krwi, konwulsji ofiary i jej agonii" nie bardzo rozumiem co to ma wspolnego z seksualnoscia...z sadyzmem moze bardziej.

- "Dlatego też Sąd przyjął, iż główny oskarżony to człowiek sprytny, działający z przemyślnym zamiarem, przygotowujący się do dokonania przestępstwa, zabezpieczający sobie ucieczkę z miejsca mordu. Że cechuje go pewność siebie, zdecydowanie w działaniu, chytrość, spryt i umiejętność oceny sytuacji." - ciekawe jak na osobe slabo wyksztalcona

- "To tylko kwestia przypadku, że cztery jego ofiary przeżyły. Był głęboko przekonany, że z wyjątkiem jednego przypadku - zostawiał je martwe" - czy rzeczywiscie to osoby ktore przezyly przeciez latwo kogos podstawic?

- "1. Niemal wszystkie zabójstwa lub usiłowania noszą w sobie cechy zabójstw na tle seksualnym;

  3. w żadnym wypadku nie stwierdzono, by odbył stosunek z ofiarą".
 "Sąd Wojewódzki w trakcie przewodu nie zgodził się z opinią biegłych w kwestii odbywania przez oskarżonego stosunków płciowych ze swymi ofiarami (Zdzisław Marchwicki zawsze utrzymywał, że w przeważającej większości przypadków z ofiarami swymi takie stosunki odbył)."- to jest najlepsze - ewidentne złamanie prawa procesowego

- Opinia Sądu, po kilkunastu miesiącach obserwowania podsądnego, była znacznie ostrzejsza niż biegłych. Sąd Wojewódzki orzekł w uzasadnieniu wyroku, że to, co powiedzieli o nim biegli, jest zbyt łagodne. Sąd uważa, że.....itd - :)

- "Henryk Marchwicki ...jest to psychopata nałogowo nadużywający alkoholu....Biegli nie stwierdzili objawów psychodegeneracji występującej w alkoholizmie przewlekłym..."..."Kłamie, ale to cecha nałogowych alkoholików" - To jak w koncu ?

- "24 V 1972 przyznał się do wszystkiego, potem kręcił, ale w zasadzie cała jego linia postępowania w śledztwie to było przyznanie się do zarzucanych mu czynów." ...- brakuje jeszcze tylko "tylko niech to sie wreszcie skonczy ..."

- Na rozprawie najpierw zaprzeczył wszystkiemu, potem powiedział: "Postąpiłem trochę brawurowo w Warszawie, przez co narobiłem bałaganu przyznając się".- j.w. + ciekawe bo to nie bylo w Warszawie...

- pamietnik "Wreszcie stwierdza: "postanowiłem udawać głupka bo może mi to pomoże..." to zdanie jest najlepsze.... na wypadek jakby ktos mial zarzucic ze jezyk pisania tego pamietnika jest za dobry ...- bo jest

- Pamiętnik kończy się prośbą wygłoszoną do czytających, by przestrzegali piątego przykazania... - bez komentarza

- Zdzislaw- "Trudno, popełniłem przestępstwo i muszę być ukarany. Tylko proszę o przedłużenie tego wszystkiego..." - dziwne... moze ktos chcial sie poznecac jeszcze nad nim... a moze probowali go ratowac... ktos wie ?

- Zdzisław Marchwicki wyjaśnił: "Pamiętnik pisałem dobrowolnie... w okresie kiedy go pisałem, oprócz mnie w celi było jeszcze dwóch więźniów... pisałem go od razu na czysto, nie robiąc wcześniej żadnych notatek. Pisałem kilka godzin dziennie... W pamiętniku, który napisałem, część jest prawdą, a część nie... Prawdą jest to, co napisałem na temat zabójstw opisanych w wyroku, natomiast to, co pisałem na temat innych zabójstw, jest zmyślone przez mnie... nie wiem, jak mam wytłumaczyć, że pewne fakty wymyślone przeze mnie mają pokrycia w rzeczywistości. Nie wiem, co mam mówić, nie spodziewałem się, że będę doprowadzony dzisiaj na przesłuchanie. ...Wszystko pisałem samodzielnie, nikt mi nic nie podpowiadał..."... "....Prawdą jest to, co podałem o współudziale braci, jeśli idzie o zarzuty opisane w wyroku".- najlepsze jest wszystko pisalem samodzielnie :)

- Zygmunt Alana, 27-letni stolarz siedzący za rozbój, powiedział zaproponowałem mu, żeby przepisywał książkę. Ale go to nudziło, bo miał słaby wzrok... ale pisac kilka godzin dziennie juz mogl? a co ciekawe w profilu psychologicznym na podstawie ktorego go znalezli jest napisane : "musiał być sprawny fizycznie, mieć taki wzrok, aby móc chodzić bez okularów"

itd...

Konkludujac wydaje mi sie ze wszystko tlumaczy ten fragment... "W listopadzie 1966 odnaleziono ciało Jolanty Gierek, siostrzenicy ówczesnego sekretarza KW PZPR Edwarda Gierka. Poza tym jedna z ofiar nazywała się Maria Gomółka. Sprawa wyglądała tak, jakby sprawca kpił z władz PRL..." Choc nie jestem calkiem pewien czy osoba ta rzeczywiscie byla morderca ale nie da sie oprzec wrazeniu ze jest to wszystko nieco dziurawe...

Wampir - sztuka[edytuj kod]

Wojciech Tomczyk napisał sztukę pt. "Wampir", w sposób oczywisty nawiązującą do historii Marchwickiego. Niewinny człowiek zostaje oskarżony, aby milicja i wojewoda mogli pochwalić się złapaniem mordercy przed premierem - którego córka była jedną z ofiar. Jest to oczywiście fikcja literacka - można ją jednak odebrać jako przedstawienie alternatywnej wersji wydarzeń w sprawie "wampira z zagłębia". --Barry Kent 02:56, 26 lut 2006 (CET)

Bracia[edytuj kod]

Za co zostali skazani jego bracia? W artykule nie ma ani słowa o tym pod jakim zarzutem zostali zatrzymani, o co oskarżeni i za co skazani. Jan Winnicki * 14:20, 17 sie 2007 (CEST)

Jadwiga Kucia(nka)[edytuj kod]

Ostatnia ofiara Zdzisława Marchwickiego wymieniona jest jako Jadwiga Kucia. Jednak link kieruje nas do strony o Jadwidze Kuciance (na której nie ma z resztą informacji o morderstwie). Należałoby wyjaśnić, czy złe jest nazwisko w artykule o mordercy, czy też nieodpowiedni link wewnętrzny. Żbiczek Mrau► 21:29, 28 gru 2007 (CET)

Ze zgłoś błąd[edytuj kod]

Brak dokładnej informacji o dowodach rzeczowych, między innymi o ujawnionym w czasie przeszukania domu Zdzisława Marchickiego, który został zidentyfikowany indywidualnie jako nardzędzie jednego z zabójstw. Por. J. Gurgul, Śledztwa w sprawach zabójstw, W-wa 1978

Zgłosił: ble 83.23.67.85 (dyskusja) 13:36, 3 wrz 2009 (CEST)

Joachim Knychala[edytuj kod]

"Frankenstein z Bytomia" przedluzyl Marchwickiemu zycie o rok. Tego brak w tekscie.