Dyskusja:Zespół XYY

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mam zastrzeżenia co do normalnego potomstwa ponieważ podczas mejozy grupa chromosomów XYY zostanie podzielona pomiędzy komórki: 2 haploidalne z chromosomem Y oraz 2 haploidalne z chromosomami XY. Podczas polączenia się plemnika XY z komórką jajową X powstanie zygota osobnika z zespołem Klinefeltera (X+XY -> XXY). Tak więc urodzenie dziewczynki ze związku kobiety z nadmężczyzną jest prawie równe zeru (chyba, że nastąpi podział XYY -> X + YY, co jest mało prawdopodobne z uwagi, że chromosomy wędrują po jednym do przeciwległych końców wrzeciona podziałowego).

Podczas mejozy nastąpi wyrzucenie nadmiarowego chromosomu, bowiem nie ma on się z czym połączyć na wrzecionie podziałowym. Jest bardzo małe prawdopobieństwo w tym mechanizmie powstania plemnika z 2 chromosomami płciowymi.

Ze zgłoś błąd[edytuj kod]

W artykule jest napisane, że mężczyźni posiadający zespół XYY charakteryzują się większą agresją, co jest nieprawdą. A teraz dlaczego: pierwsze badania dotyczące kariotypu XYY przeprowadzano w miejscach, gdzie można było znaleźć jak największą liczbę mężczyzn - czyli w więzieniach! Dlatego w pierwszym momencie stwierdzono u posiadaczy kariotypu XYY wzmożoną agresję, co w dalszych badaniach zostało zniesione. Są to normalni mężczyźni, nie przejawiający żadnych odchyleń od normy. Źródło: Akademia Medyczna w Gdańsku

Zgłosił: Alaska 78.31.159.227 (dyskusja) 22:37, 28 sty 2009 (CET)