Dyskusja:Zgierz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

"Zgierz zrodził grupę artystyczną" — w jaki sposób? Remigiu (ro) 19:58, 3 cze 2008 (CEST)

Edmund Fryze[edytuj kod]

Na cmentarzu w Grodzisku Mazowieckim znalazłem nagrobek prezydenta Edmunda Fryze. Podaję treść inskrypcji, może kiedyś się przyda: ŚP/ EDMUND FRYZE/B.PREZYDENT MIASTA ZGIERZA/ KAWALER ORDERÓW/ ZM. DN. 19 LISTOPADA 1912 R/ W WIEKU LAT 50/ POZOSTAŁA ZBOLAŁA ŻONA/TĘ SMUTNĄ PAMIĄTKĘ STAWIA/ PROSI O WESTCHNIENIE DO BOGA ZA JEGO DUSZĘ Wikipedysta:Jarzecki

Religia[edytuj kod]

Parafia Kościoła Katolickiego Mariawitów pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Zgierzu uległa kasacji we wrześniu 2010 r. Zlikwidowana też została kaplica domowa tego Kościoła, która mieściła się przy ul. Piątkowskiej. Najbliższą parafią jest placówka w Łodzi, z którą wyznawcy ze Zgierza utrzymują kontakt.

"unikalny układ urbanistyczny"[edytuj kod]

jadalny - dający się zjeść, odnawialny - możliwy do odnowienia, unikalny - możliwy do uniknięcia? Po polsku to brzmi "unikatowy"

Prezydenci[edytuj kod]

Z artykułu wynika, że w latach 1950-1990 miasto nie miało Gospodarza. szok.

Nazwy ulic[edytuj kod]

Nagłówek "Pierwotne nazwy ulic" powinien brzmieć "Powojenne nazwy ulic". Zgierz istniał też przed wojną, a nazwy ulic, nadane podczas tworzenia miasta w 1 poł. XIX wieku są istotne, ponieważ częściowo odzwierciedlały idee projektantów, według których Nowe Miasto Zgierz miało być miejscem przyjaznym do życia i harmonijnie ukształtowanym. XIX-wieczne (pierwotne) nazwy ulic na Nowym Mieście: Błotna (ob. Popiełuszki) Zegrzanki (ob. Dąbrowskiego) Strykowska (ob. 3 Maja) Szczęśliwa (ob. Narutowicza) Wysoka (ob. 1 Maja) Wesoła (ob. Mielczarskiego) Długa (bez zmian; najstarsza ulica na Nowym Mieście, pierwotnie trakt warszawsko-kaliski) Średnia (ob. Rembowskiego) Zakręt (ob. Dubois) Ulice na Starym Mieście też przed wojną miały swoje nazwy, więc należałoby je także uwzględnić. [za: Plan Miasta Zgierza Jana Leszczyńskiego z 1821 r. (źródło: Archiwum Państwowe w Łodzi, sygn. kart. 99)]

Religia - wątpliwości[edytuj kod]

W arcie jest informacja o istnieniu w Zgierzu parafii Kościoła Starokatolickiego, tymczasem link odsyła do parafii (zresztą już obecnie nieistniejącej) w Łodzi. Jak to się ma do encyklopedyczności informacji o mieście Zgierz? Podobnie zresztą wygląda sytuacja z ponoć istniejącą w mieście parafią polskokatolicką. Jaburza (dyskusja) 20:19, 9 gru 2018 (CET)