Dyskusja:Zjednoczenie Patriotyczne „Grunwald”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ze zgłoś błąd[edytuj kod]

W artykule o Cyrankiewiczu komendant OŚl AK nazywa się Zygmunt Janke; w artykule o ZP "Grunwald" jest imię Walter. Demon Duck of Doom 21:49, 13 lip 2006 (CEST)

  • Nazywał się Walter-Janke, na imię miał Zygmunt, używał pseudonimu "Walter". Zatem nie tyle błąd, co niedokładna informacja. Tu: link do zasobów IPN. Julo 21:14, 16 lip 2006 (CEST)

Kontrowersje[edytuj kod]

Jak rozumieć pojawiające się w sieci informacje, że była to organizacja antysemicka i wręcz faszyzująca? Czy można gdzieś w sieci znaleźć teksty ZP"G" z których można coś wywnioskować? Czy komuś zależy na tym, żeby nie popularyzować informacji, że organizacja antysemicka w czasach junty działała legalnie?

  • Bo to była organizacja założona przez SB.
    • O ile mi wiadomo, to brak dowodów na takie twierdzenie, przynajmniej nikt takich dowodów nie opublikował. Jest ono raczej wyrazem tzw. opinii publicznej na temat genezy tej organizacji. Julo 14:15, 10 wrz 2007 (CEST)
      • Oryginalne materiały (gazetki, ulotki, odezwy itp.) ZP "Grunwald" są dostępne w Archiwum Opozycji Fundacji Ośrodka KARTA w Warszawie, a także (zapewne) w Archiwach Państwowych. Można przejrzeć i ocenić samemu. Co do "faszyzmu" to sprawa jest dyskusyjna, co do antysemityzmu to jest bezdyskusjny.
Alina Cała: Grunwald był inicjatywą moczarowców. Celem powstania tej organizacji było zwalczanie Solidarności poprzez dezinformację. Grunwald był finansowany przez MSW, wszyscy jej działacze należeli do PZPR, odłamu nazywanego "betonem" lub frakcją Albina Siwaka. Wywodziła się ona ze środowiska związanego z gen. M. Moczarem, odpowiedzialnym za rozpętanie nagonki antysemickiej w 1968 r. Opowiadała się za jeszcze bardziej autorytarnym modelem komunizmu, ale wzorów szukala też w tradycji endeckiej (tzw. "narodowy komunizm").
Ciesiołkiewicz był pracownikiem wywiadu, a Tadeusz Bednarczyk , Józef Kossecki, Napoleon Siemaszko, Bohdan Rybicki, Józef Kossecki - donosicielami SB (zob. Cenckiewicz). :Niektórzy z nich przechwalali się kontaktami z wywiadem radzieckim.
W stanie wojennym zwalczali opozycję wydając antysemickie fałszywki, które miały uchodzić za publikacje podziemia.
W jednej z takich fałszywek pt. "Doświadczenie bez przyszłości" (tytuł nawiązywał do inicjatywy niezależnych intelektualistów, Doświadczenie i Przyszłość - był to klub dyskutujący nad reformami państwa) wydanym w 1981 , autor (Ciesiłkiewicz?) pisał m.in: "Nie łudźmy się, że teraz skupione wokół KSS KOR grupy trockistów lub, jak kto woli, szowinistów żydowskich, czy też syjonistów – potomkowie tych z Z[wiązku] P[atriotów] P[olskich], z okresu ‘błędów i wypaczeń’, roku 1956, z marca 1968 roku i czerwca 1976 roku itd – nagle porzuciło ukryte cele i mają jedynie na myśli dobro Polaków i Polski (...) Nie pozwólmy jednak dorwać się do władzy tym, dzięki którym ziemię naszą pokryły dziesiątki tysięcy mogił prawdziwych Polaków, lały się łzy matek, żon i córek".
To próbka stylu.
Fałszywka "Judeopolonia", skonstruowana wedle schematu spiskowego, a także rzekomy wywiad Hanny Krall z B. Geremkiem (w którym Geremek miałby snuć plany "opanowania" Polski) - krążą nadal po skrajnie prawicowych mediach, m.in. w Radiu Maryja i w internecie.
Wynalazcą tej taktyki dezinformacji był J. Kossecki, zafascynowany wywodami F. Konecznego, z których wysnuł teorię manipulacji społeczeństwem (zob. jego biogram w Wikipedii, a zwłaszcza tytuły jego prac).
PS. A teraz pytanie za 3 grosze. Dlaczego Rydzyk uzyskał prawo do korzystania ze stacji nadawczych na terenie Rosji ZA DARMO?
  • Dzięki za przedstawienie swojej oceny tej organizacji. Encyklopedie mają jednak to do siebie, że nie mogą przedstawiać indywidualnych punktów widzenia a informacje powinny być w maksymalnym stopniu weryfikowalne. Na razie nie ma źródłowych opracowań, dowodzących kto był agentem lub donosicielem. I choć ja osobiście też mam bardzo krytyczny pogląd na ZP"G", to nie widziałem pisemnych źródeł potwierdzających także pozostałe szczegóły. Dlatego opis zamieszczony w haśle jest bardzo wyważony, a pojawiające się od czasu do czasu poprawki - nierzadko bardzo wybielające "Grunwald" lub niektórych jego działaczy - są wycofywane tak z powodu ogólnej niskiej wiarygodności, jak totalnej nieweryfikowalności. Julo 10:31, 5 cze 2008 (CEST)

Andrzej Wilimowski , Katowice : Nie mogę się zgodzić z panią Całą , ponieważ , 1) Nie wszyscy działacze ZP Grunwald byli działaczami PZPR-u , wręcz przeciwnie wśród założycieli w większości nie było działaczy tej partii. Byli naatomist ludzie krzywdzenie przez stalinowski aparat bezpieczeństwa - Skalski , Bednarczyk , Wójcik , Siemaszko itd. Pani cała pisze swój wywód z pozycji politycznej , z pozycji KOR-u i ŻiH więc nie jest obiektywna , podobnie jak ja , ponieważ działałem z ZP G ( a przy okazji nigdy nie byłem w PZPR ) Grunwald miał na celu przeciwdziałanie rewolucyjnemu ruchowi Solidarności , i w myśl klasycznej endecji sprzeciwienie się ruchowi który mógł doprowadzić do rozlewu polskiej krwi - krytycznie oceniał więc dzialność KOR-owców i KPN-u. Co do fałszywek - nie ma najmniejszych przesłanek by obciążać nimi ZP G , ponieważ one często pochodziły z niewiadomego źródła - różnorakie odłamy opozycji , apaaraat bezpieczeństwa i prywatne osoby. Przy okaazji warto dodać że Poręba wyrzucił z ZP G Rybickiego za .... antysemityzm i sprzedawanie "Protokołów Mędrców Syjonu" Więc rasizm i antysemityzm był zwalczay w Grunwaldzie , natomiast jako przeciwnik jakim byli syjoniści byli politycznie zwalczani.

Edycja[edytuj kod]

Przepraszam za małe zamieszanie edycyjne spowodowane pomyłką. Proszę uwzględnić moją najnowszą edycję. Dziękuję.

Polskość[edytuj kod]

Przydałaby się analiza jak ta organizacja rozumie Polskość. W sensie polskość rozumiana kulturowe tj. każdy przyjmujący spuściznę kulturową to Polak (polski ruch narodowy) vs. rozumienie etniczne (Moczar) tj. czysta krew.