Dyskusja:Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

apeluje o nieusuwanie ostatniego akapitu, jako że Wikipedia powinna być obiektywna, a nie "patriotyczna"

Proszę o powstrzymanie się przed obraźliwymi komentarzami. Ta strona może być za to miejscem konstruktywnej krytyki hasła. Pozdrawiam, Mlepicki Dyskusja 13:18, 20 lis 2006 (CET)

WiN[edytuj kod]

WOLNOŚĆ I NIEZAWISŁOŚĆ (WiN), nielegalna organizanizacja wojskowo-polityczna utworzona w 1945 na bazie Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj; nawiązywała do programu politycznego Rady Jedności Narodowej i opierała się na reakcyjnych elementach obozu londyńskiego; na terenach południowo-wschodnich utrzymywała kontakty z UPA; zwalczała władzę ludową, mordowała działaczy partyjnych i państwowych.; zlikwidowana 1947 w wyniku walki wojska i organów bezpieczeństwa z podziemiem zbrojnym w Polsce 1944-48.

Panie Greyhound, bzdury niech Pan se wypisuje poza Wikipedią. Buli (dyskusja) 14:26, 8 mar 2009 (CET)

Ale wy też nie przeginajcie w drugą stronę, bo widzę że Wikipedia zamiast być opiniotwórcza to ostro skręca na prawo.

ZBRODNIE REAKCYJNEGO PODZIEMIA – "KRÓTKIE" KALENDARIUM.

Najnowsza Trybuna Robotnicza poświęciła swój dodatek „Trybuna Weterana LWP” ukazaniu prawdziwego oblicza tak lansowanych przez IPN, sprzedajne media i zakłamane podręczniki „Żołnierzy wyklętych” i ich kolegów po fachu z UPA:


29.10.1944 r. – W Ludwinowie, woj. lubelskie, oddział „Uskoka” (WiN) morduje trzech milicjantów. 10.05.1945 r. – „Uskok” morduje 12 milicjantów i członków PPR ze wsi Spiczyn i Ubiaków. Wśród zamordowanych był były partyzant AK Adam Leszczyński.

18.07.1946 r. – Pod Skaryszewem oddział WiN dowodzony przez „Igłę” morduje płk Alfreda Wnukowskiego, jego ciężarną żonę Irenę i kilkunastu żołnierzy KBW.

Połowa maja 1946 r. – Oddział WiN dowodzony przez Macieja Rózgę zatrzymuje samochód z 12 wracającymi z frontu żołnierzami Armii Czerwonej. Powiązano ich drutem kolczastym i we wsi Pakołoszyniec zakłuto bagnetami, po czym wrzucono do leja po bombie i podpalono.


2.07.1947 r. – Oddziały podporządkowane dowódcy WiN na okręg lubelski „Zaporze” wymordowały 21 mieszkańców wsi Puchaczowa, pow. Lubartów.Oprac. na podstawie m.in. Łukasz Kuźmicz, „Zbrodnie bez kary”, wydawnictwo AP-W „Sandra”, Rzeszów 2006 r.

TRYBUNA ROBOTNICZA, NR 23/132 – 4.06.2009
Tak, czerp dalej wiadomości z "Trybuny Robotniczej" i komunistycznych encyklopedyj, a z pewnością uzyskasz rzetelne informacje. A tak w ogóle, to szkoda, że chłopcy z WiN w połowie maja 1946 r. zakłuli bagnetami tylko tuzin czerwonoarmistów - gdyby tak z tysiąc... Ale dobre i to.

To z czego mam czerpać, pewnie tylko z prawicowych źródeł? Zresztą tu jest tylko przedruk z książki Łukasz Kuźmicz, „Zbrodnie bez kary”, wydawnictwo AP-W „Sandra”, Rzeszów 2006 r.

W kwestii formalnej: uprzejmie prosiłbym, aby propagandę komunistyczną, podobnie jak i nazistowską, uprawiać poza Wikipedią.

antysemickie ekscesy[edytuj kod]

Napadali tez na ludnosc zydowska (rabunki, pogromy), np. w Parczewie.