Dyskusja Wikipedii:Strona główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rozpocznij nową dyskusję dotyczącą strony głównej

Zmarł Lucjan Łągiewka[edytuj kod]

Zmarł polski wynalazca i konstruktor Lucjan Łągiewka. Niestety nie wiadomo dokładnie kiedy, więc nie mogę wpisać na listę zmarłych przy którymś dniu/miesiącu. Może któryś z adminów zdecyduje się o tym poinformować na stronie głównej. Konrad Czub (dyskusja) 00:20, 7 maj 2017 (CEST)

Wątpliwa informacja, nie wiadomo skąd NTV ją wzięła, brak solidnych źródeł, podają ją jedynie jakieś niszowe media. IMHO do usunięcia z hasła do czasu potwierdzenia w lepszych źródłach. Michał Sobkowski dyskusja 09:46, 7 maj 2017 (CEST)

Rocznice[edytuj kod]

20 maja jest nieokrągła rocznica "Merkur": największej niemieckiej operacji powietrznodesantowej podczas II Wojny Światowej, która rozpoczęła Bitwę o Kretę - od niedawna DA.

Jest w bazie rocznic z emisją zaplanowaną na 2021 rok. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:15, 16 maj 2017 (CEST)
właśnie chodzi o to, żeby najbliższego 20 maja też zamieścić - za 4 lata DA może być już nieaktualny. --PawelNorbertStrzelecki (dyskusja) 22:20, 17 maj 2017 (CEST)
  • Przyjęliśmy konsensusem zasadę "okrągłych" oraz "nieokrągłych" ale pięcioletnich rocznic, zatem najbliższy termin to 2021. Ented (dyskusja) 22:40, 17 maj 2017 (CEST)
  • Jeśli artykuł ma DA to może wejść na SG w innej sekcji. Tylko @PawelNorbertStrzelecki musisz napisać zajawkę i ją zgłosić tutaj. Ale masz bardzo mało czasu, a ponadto termin jest już zajęty. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:15, 17 maj 2017 (CEST)
    Chyba nie ma problemu by tam zrobić miejsce ;) No ale zostało 1,5 dnia tylko. Nedops (dyskusja) 11:05, 18 maj 2017 (CEST)

Wernher von Braun[edytuj kod]

Czy w biogramie konstruktora rakiet naprawdę pierwszoplanową informacją jest jego stopień oficerski w niezbyt przyjemnej organizacji? W ten sposób wrzuca się go do jednego worka z komendantami obozów koncentracyjnych. Nie mówię, żeby ukrywać ten fakt historyczny, ale stawianie go na pierwszej pozycji to pewne zaburzanie proporcji. W ten sposób wielu Niemcom można stawiać zarzut, że służyli w siłach zbrojnych III Rzeszy (a w jakich mieli służyć, jeśli w tym czasie innych Niemiec nie było?). A czy można zarzucać Siergiejowi Korolowowi, że wspierał system totalitarny (budując potęgę rakietową ZSRR), skoro sam był tego systemu ofiarą? (Anagram16 (dyskusja) 16:47, 16 cze 2017 (CEST))

tak, jest to ważna informacja, nawet jeśli niektórzy bardzo chcieliby wybielać nazistów. Zbrodnie popełniali nie tylko komendanci KZ, ale mnóstwo innych Niemców i Austriaków. Wstępowanie do SS (jak to delikatnie określiłeś "niezbyt przyjemna organizacja") nie było przymusowe, ani nawet łatwe, trzeba było się wykazać b. gorliwą postawą nazistowską by się tam dostać. To był dorosły człowiek i nie należy ukrywać pod dywanem jego wyborów i deklaracji światopoglądowych. Co do Korolowa - tak to jest jak się na siłę chcę brunatny kolor wybielać z Niemca - wskaż kiedy i w jakim stopniu wstąpił ów fizyk rosyjski do odpowiednika SS - NKWD, bo jakoś nie widać tego w haśle. Wskaż na zeznania łagierników, że wybierał ich do egzekucji tak jak to w ramach realizacji swojej wizji robił niemiecki fizyk z więźniami KZ. Lub składał zamówienia na śmiertelne eksperymenty pseudomedyczne (trzeba było sprawdzić jak reagują ludzie w samolotach odrzutowych). A może znasz jakieś relacje, jak to Korolow domagał się by łagierników chłostano, a potem uznał, że za słabo i kazał powtórzyć, tyle że silniej? Bo niemiecki "biedny skrzywdzony" profesor tak właśnie robił, na co są zeznania więźniów KZ (chyba, że uznasz, że ich słowo jest nic niewarte wobec zaprzeczeń "nadczłowieka" profesora). --Piotr967 podyskutujmy 19:30, 16 cze 2017 (CEST)
Bardziej interesuję się lotami w kosmos niż historią totalitaryzmów. Biografem von Brauna nie jestem. Artykuł o nim w naszej Wikipedii jest stosunkowo wyważony. Fakt, że człowiek ten uniknął jakiejkolwiek właściwie odpowiedzialności. Poza ręką w gipsie, nic mu się nie stało. Londyńczycy mogą go nie lubić, bo jego pociski balistyczne demolowały im miasto. Jeśli znasz dokładniejsze źródła o jego wojennej przeszłości, proszę, dodaj je. Korolow pojawił się jako "główny konstruktor", czyli radziecki konkurent von Brauna. Korolewowi niczego nie zarzucałem. O ofiarach radzieckiego programu kosmicznego, poza Łajką, nie wiem zbyt dużo, bo to było skrzętnie ukrywane. Oczywiście anonimowych ofiar programu rakietowego i nuklearnego (bo szły one w parze) było sporo. Wszystkie ambitne projekty w ZSRR były okupione tysiącami istnień ludzkich, przeważnie więźniów GUŁagu. (Anagram16 (dyskusja) 23:17, 16 cze 2017 (CEST))

Zmarł Józef Grudzień[edytuj kod]

Wątek założony przed: 21:01, 18 cze 2017 (CET)

Józef Grudzień. Warto wspomnieć na stronie głównej.

W sumie to już dawno T Załatwione. Nedops (dyskusja) 16:42, 19 cze 2017 (CEST)

Mistrzostwa Europy U-21[edytuj kod]

Można by dodać do aktualnych wydarzeń Mistrzostwa Europy U-21 w piłce nożnej. OSmo4 i jego dyskusja 15:24, 22 cze 2017 (CEST)

Moim zdaniem zbyt małe notability, czasem nie umieszczamy linków do mistrzostw Europy w kategorii seniorów w dyscyplinach olimpijskich (o innych kontynentach nie wspominając!). Nedops (dyskusja) 18:55, 22 cze 2017 (CEST)