Dyskusja portalu:II wojna światowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tczew, czy Wieluń?[edytuj kod]

Ostatnio natrafiłem na pewien problem. W arcie II wojna światowa pewna niezarejestrowana osoba zamieniła pierwsze zbombardowane miasto z Wielunia na Tczew. Ja to zrewertowałem, ale autor zmiany zgłosił się do mnie na gg i podał dwie strony internetowe, które wskazują na Tczew. Powiedziałem, żeby poprawił to jeszcze raz w opisie umieszczając link do jednej ze stron. Zgłoszenie wylądowało już w zgłoszeniach błędów (http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Zg%C5%82o%C5%9B_b%C5%82%C4%85d_w_artykule), ale niestety nie ma nikogo, kto dysponowałby jakimś potwierdzeniem, innych niż tczewskie strony.

I w tym problem. Potrzebne jest jakieś pewne potwierdzenie, które z tych miast zostało zbombardowane pierwsze. Za wszelkie informacje z góry dziękuję. The McMonster MSG 19:29, 18 lis 2006 (CET)

Witam. Myślę, że to może pomóc: "Powszechnie przyjmuje się, że II wojna światowa rozpoczęła się o 4:45, gdy niemiecki panernik "Schleswig - Holstein" otworzył ogień na polską placówkę wojskową na Westerplatte. W rzeczywistości pierwsze działania zbrojne w tej wojnie miały miejsce nieco wcześniej. O godzinie 4:34 trzy bombowce nurkujące z 3./Stg 1, dowodzone przez Staffelkapitäna Oberleutnanta Bruno Dilleya zaatakowały most w Tczewie. Ich atak nie miał jednak zniszczyć mostu, ale przeszkodzić w jego zniszczeniu..." Fragment ten pochodzi z czasopisma "Encyklopedia II wojny światowej". Uważam więc, że poprzednia informacja mówiąca o tym, że wojna zaczęła się w Tczewie jest jak najbardziej prawdziwa. Nie chcę tu spekulować, czy wojna zaczęła się w 1937 w Chinach, czy w 1939 w Polsce. Jeśli chodzi o wojnę w Europie, to jak najbardziej odpowiednią datą jest 1 września 1939 roku o godzinie 4:34. Pozdrawiam --ManamyPL 00:13, 20 lis 2006 (CET)

Witam. Sam rozpocząłem spór o to. Pod hasłem Tczew w WIKIPEDII ANGIELSKOJĘZYCZNEJ jest napisane: "Tczew was the location of the start of World War II when German bombers attacked local targets at 04:34 on 1 September 1939 (the shelling of Westerplatte commenced at 04:45). The town was occupied by Nazi Germany during the war and liberated in 1945." To chyba tez o czyms swiadczy. Szprej

Na stronie miasta Tczew znalazłem następującą informację: Mało znanym faktem historycznym jest, iż II wojna światowa zaczęła się w Tczewie. 1 września 1939 r. o godz. 4.34 niemieckie bombowce zaatakowały dworzec kolejowy, zachodni przyczółek mostowy na Wisłę i koszary wojskowe. Natomiast na stronie http://www.konflikty.pl/artykul-iiwojnaswiatowa-350.html zamieszczony jest tekst, którego fragment głosi: Według informacji zawartych w dzienniku bojowym 76 eskadry, 1 września dwie mi­nuty po piątej (czyli o 4.02 czasu polskiego), 29 "stukasów" wystartowało z lotniska Nieder-Ellguth (obecnie Ligota Dolna), pomiędzy Wrocławiem a Opolem i o godz. 4.35 miejscowego czasu, pojawiło się nad Wieluniem. Zaraz potem spadły pierwsze bomby na miasto. Atak na Wieluń nastąpił zatem pięć minut przed pierwszym strzałem niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na Westerplatte.

Za tym, że pierwszy atak na Wieluń nastąpił przed 4.45 przemawiają także relacje wielunian - naocznych świadków tamtych wydarzeń oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej pełniących służbę rankiem 1 września, którzy obserwowali samoloty hitlerowskie lecące w kierunku miasta.

Rozpoczęcie się II wojny w Wieluniu, a nie na Westerplatte, potwierdziła Główna Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Stający na jej czele prof. W. Kulesza stwierdził: "Według naszych ustaleń II wojna światowa tak naprawdę rozpoczęła się od bombardowania Wielunia, na kilka minut przed salwą pancernika Schleswig-Holstein w kierunku Wester­platte". Boroboro2

Przegląd zagadnień związanych z II wojną światową[edytuj kod]

Zastanawiałem się nad stworzeniem Przeglądu zagadnień związanych z II wojną światową. Chciałbym poddać to pod dyskusje ponieważ może to się nakładać z Przeglądem zagadnień z zakresu wojskowości. Jednak porównując artykuły na wiki naszej i angielskiej doszedłem do smutnego wniosku, że jesteśmy ubogimi krewnymi. Nasze artykuły są krótsze i jest ich zdecydowanie mniej, wiele z takich jakie znalazły się na innych wiki powinny się znaleźć na polskiej.

Można by też pomyśleć nad WikiProjektem:II wojna światowa, ale on może pokrywać się z Wikiprojektem:Bitwy. Jednak wiele "naszych" haseł jest niedopracowanych lub zawiera błędy. Kontrolując to w ramach wikiprojektu możnaby ,,zwiększyć wydajność i jakość" haseł dot. II WŚ. Czekam na odpowiedzi Pozdrawiam Adi Pokrywka

  • Napewno nie pokryje sie z "Przeglądem zagadnień z zakresu wojskowości" gdyż jest on zbiorem haseł z zakresu ....... teorii taktyki i sztuki operacyjnej. --keriM_44 23:38, 26 sie 2007 (CEST)

Podział[edytuj kod]

artykuł miesiąca[edytuj kod]

znalazłem błąd w rubryce „artykuł miesiąca”. jeśli chodzi o bitwę o peleliu pisze takː

                 Bitwa o Peleliu to jeden z wielu krwawych epizodów wojny na Pacyfiku, w której brały udział wojska Stanów Zjednoczonych i Japonii. Wyspa Peleliu (w archipelagu Palau i obecnie w granicach państwa o tej samej nazwie) była potrzebna Amerykanom jako lotnisko przydatne do prowadzenia dalszej wojny na Pacyfiku. Podobnie jak w przypadku poprzednich bitew wojska amerykańskie ostatecznie odniosły zwycięstwo, ale było ono okupione znacznie wyższymi stratami niż się spodziewano.