Dyskusja szablonu:Broń piechoty WP II RP

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wszystko ładnie! Tylko jedno pytanie: Czy karabin wz 29 w rekach marynarza, będzie dalej bronią piechoty? Autor nie przemyślał sprawy. "Przez niego" takich

tabel trzeba zrobić kilka. Po jednej dla każdego rodzaju broni. W każdym podstawowe typy broni będą te same. Tomuś Czereśniak (dyskusja) 20:11, 20 wrz 2014 (CEST)

Rozbudowa szablonu[edytuj kod]

Rozbudowałem szablon w oparciu o źródło z epoki: "Ilustrowane słownictwo materjału uzbrojenia" (pisownia oryginalna) z 1931 r. Część broni wymieniona w tym opracowaniu pozostała jednak przeze mnie niezidentyfikowana (autor/autorzy tworzyli własne nazwy nie odnosząc się do oryginalnych, przez co identyfikacja niektórych rodzajów broni możliwa była jedynie na podstawie zamieszczonych tam zdjęć). Do niezidentyfikowanych należą:

  • Karabinek turecki wz. 90 - Jako turecki Mauser M1890 często określa się eksportowany również do Belgii Mauser M1889, w tym jednak wypadku M1889 jest również wymieniony w opracowaniu jako osobna pozycja. Wobec tego nie wiem do czego odnosi się ten "wz. 90", w niczym nie przypomina M1889 i nie jestem w stanie zidentyfikować na podstawie zdjęcia.
  • Rewolwer francuski O. E. E. - nie znalazłem informacji o takiej broni, nie jestem w stanie zidentyfikować na podstawie zdjęcia.
  • Rewolwer angielski - nie podano żadnych szczegółów, jedynie enigmatyczne "angielski", nie jestem w stanie zidentyfikować na podstawie zdjęcia.
  • Rewolwer hiszpański - jak wyżej.
  • Rewolwer sarmata - jak wyżej. (wygląda jak klon MAS Mle 1892)

Lista zagranicznej broni używanej w WP w IIRP, jest z pewnością niepełna. Wymieniłem tylko te które były w oficjalnym spisie w 1931 r. Oprócz nich z całą pewnością w nasze ręce przeszły jeszcze: Mannlicher-Schönauer M1903/14 i Mauser M1912. Jednak może był to tak ograniczony zakres, że ich nie wymieniono, bądź wycofano je na długo przed tą publikacją. Czytałem również o możliwym zakupie Lee Enfieldów i Lee-Metfordów, jednak nie jestem pewien czy po prostu ktoś sie nie pomylił i nie nazwał tak "Pattern 1914" (pot. Enfield P14) Sumek101 (dyskusja) 13:54, 26 lut 2020 (CET)