Dyskusja szablonu:Siły zbrojne ZSRR

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

A może ktoś ułoży te fronty i floty w kolejności alfabetycznej? Łatwiej będzie cokolwiek znaleźć. Poznaniak1975 (dyskusja) 11:49, 7 lis 2008 (CET)

Były podane dwa fronty sowieckie w II wojnie światowej: Kurski i Orłowski. Fronty pod takimi nazwami nigdy nie występowały. Była bitwa na łuku kurskim zw. też operacja kurska i była operacja orłowska 1943. dlatego też obydwa usunąłem. Front Rezerwowy w polskiej nomenklaturze występuje jako Front Odwodowy (po rosyjsku; Riezerwnyj Front), i tak został zapisany w Wikipedii, dlatego zmieniłem nazwę.

Rozlazłość szablonu po "poprawkach" Marekluga[edytuj kod]

Nie znam się aż tak na technikaliach ale z praktycznego punktu widzenia taka forma szablonu jest gorsza. Szablon jest rozlazły, zajmuje o wiele więcej miejsca. Jaki jest np. sens aby pięć ogólnowojskowych armii uderzeniowych zajmowało oddzielny wers? A właściwie dwa wersy, bo napis z lewej "Ogólnowojskowe armie uderzeniowe" pochłania dwa wersy szablonu. Poza tym godło ZSRR "ucieka" w prawo poza obszar szablonu, przynajmniej w Internet Explorerze, w Firefoxie chyba też. Szablon więc ma być taki ogromniasty i z uciekającą grafiką w imię wyższej potrzeby jakiejś unifikacji? Kompletny nonsens. Poznaniak1975 (dyskusja) 14:21, 27 lis 2008 (CET)

Ponieważ nie znasz się na "technikaliach", jak sam mówisz, pozwól, że Ci pomogę rozszczepić splot tematów, w Twojej wypowiedzi:
  1. Szablony bazowane na {{uniwersalny szablon nawigacyjny}} bezwzględnie zastępujemy szablonami opartymi na szablonie {{navbox}} z następujących względów:
    • technicznych (brak błędów wyświetlania nagłówka przy zawężeniu okienka przeglądarki, nowszy, sprawniejszy, prostszy kod (modulo nie wykryte jeszcze udupienie pewnych zachowań przy zwijaniu, patrz wątek w Kawiarence przy stoliku techniczym, ale to nie wina szablonu), ujednolicenie nawigacji wskroś Wikipedii, nie ukrywanie faktu zaistnienia czerwonego linku poprzez kolorowanie dla ozdoby)
    • estetycznych (odchoinkowanie Wikipedii, usunięcie kolorkowania, przybranie jednolitej szaty graficznej dla szablonów nawigacji)
  2. Otoczka navbox i powyżej opisane przejście na nią nie przeszkadza dalszej redakcji wewnątrz danego szablonu.
  3. Nic w IE nie "ucieka", w FF też nie. Grafika jest wyświetlana tak samo we wszystkich navboxach, po prawej i/lub lewej, w zależności od zastosowania parametru image czy imageleft. Podobnie jest z polem opisu danej sekcji, np. group3, gdzie cyferka oznacza porządek wyświetlania danej grupy, a jej zawartość jest podana w odpowiadającym jej parametrze (tu konkretnie) list3. Puste pole zaniecha wyświetlania danego elementu.
  4. Proszę sprawdzić szablony nawigacyjne u dołu np. ZSRR, CIA, Richard Nixon, skoki narciarskie, Francja czy Gorlice albo Hamburger SV, które zostały już dopracowane, z udziałem czasami pierwotnie niechętnych edytorów.
Zapraszam do dalszego usprawniania wnętrza dyskutowanych tu szablonów, przy zachowaniu spójności wizualnej wskroś Wikipedii. Gdzie indziej, szczególnie w nawigacjach związanych z pułkami armii historycznych panuje groteskowy obłęd. Wskazałem w jednym przypadku (przy okazji migracji otoczki do navboksu) usianym setkami powtarzanych miniaturek flag, jak to można korzystniej oddać przypisami w superskrypcie, powtarzanymi dzięki ref name="coś tam" / . Zdaje się że te niefortunne choinkowania pochodzą z Twojej klawiatury, toteż prosiłbym o zachowanie pewnej wstrzemięźliwości techniczno-graficznej przy szablonowaniu, i zaniechanie używania uniwersalnego, z ww. powodów. Pozdrawiam serdecznie, życząc wszystkim miłej współpracy. Ps. Więcej technicznych rozważań i sugestii w temacie grafik dla navboksów u mnie w dyskusji w sekcji Navbox. --Mareklug dyskusja 15:32, 27 lis 2008 (CET)
Ku woli ścisłości, nie napisałem że się nie znam, tylko że nie znam się "aż tak", a to nie to samo. Po drugie w moich przeglądarkach naprawdę godło ZSRR ucieka w bok (sprawdzałem to na kilku kompach). Po trzecie flagi państw i prowincji niemieckich okresu Cesarstwa Niemieckiego nie mają w szablonie charakteru ozdoby, tylko pełnią one funkcję informacyjną i mają usprawnić nawigacje. Takie rozwiązanie zastosowałem tylko w odniesieniu do pułków Cesarstwa Niemieckiego, bo to specyficzne jednostki o podwójnej numeracji (ogólnoniemieckiej i nazwijmy to prowincjonalnej). Jeśli ktoś szuka pułków wschodnioniemieckich czy królewsko-saskich to klika na linki przy których widnieją flagi tychże obszarów. Po czwarte szablon o Siłach Zbrojnych ZSRR nadal jest rozlazły, zajmuje wiele więcej miejsca niż przed Twoimi "poprawkami" i nie zaproponowałeś nic co mogłoby temu zaradzić. Jeśli poruszasz temat choinkowatości, to dla mnie choinkowaty jest właśnie ten szablon po Twoich zmianach, bo pięć cyferek linkujących do ogólnowojskowych armii uderzeniowych zajmuje aż dwa wersy szablonu! Pozdrowienia Poznaniak1975 (dyskusja) 18:54, 27 lis 2008 (CET)
Przepraszam szczerze. Nie potatygowalem sie do spojrzenia na szablon w IE7 pod Windows XP, zanim napisalem (pochopnie) o nie rozjezdzaniu sie pod IE. Otoz winnym wyswietlania sie poza ramka w IE bylo niepotrzebne sparametryzowanie "left" zachowane z migracji. Po wycieciu obu "left" z grafik, rozkrzaczenie pod IE (nie zauwazalne w bardziej cywilizowanych przegladarkach :)) znika.
Prosze spojrz na inne navboxy opatrzone grafika a takze rozbudowane w tym samy stylu:

Ostatnie 3 nawet zawierajaa gustownie dobrane czarnobiale grafiki/symbole w naglowkach. :)

Co do zajmowania "az dwoch wierszy", na litosc boska, znajdz sobie godniejsze problemy swiatowe, will ya? :) Jak Ci te dwa wiersze zamiast jednego tak oczy kluje, to popraw, za pomoca swoich wybitnych technicznych umiejetnosci, mianowicie, usun <br />, ktore tam wstawilem,a by zlamac linijke, tymze skrocic obszar poswiecony polu naglowka (groupX). To kwestia gustu, i tylko. Mozemy juz zaprzestac tekj jalowej dyskusji, ktora mo dowiesc jak rozpisalem poprzednio zwarty szablon na rozlegle cos tam?

W kwestii choinkowania powtarzanymi bezlitosnie flagami, te same informacje mozna przekazac wyswietleniem zaledwie jednej flagi, w tagu <references> zawartym w parametrze below jakiegokolwiek navboxa, wyswietlajacego sie u dolu szablonu. Przykladem tegoz sa przypisy w szablonie Panstw Europy. Wtedy bedziemy miec te flagi w jednym miejscu, a bedzie ich z 4-5 czy 3-4, i wszystkie odmienne. A wszystkie odniesienia do ich powtorzen beda spokojnymi tekstowymi, zwartymi superskryptami typu "1" czy "3". Panimaju?

Na koniec, spojrz, prosze, jak uporzadkowane szablony prezentuja sie razem w akcji w polu, kiedy jest ich cala masa, np. w artykule Francja. Chyba nie masz tu wiekszych zastrzezen? :) Jezeli masz, z uwaga wyslucham. Pozdrawiam serdecznie, --Mareklug dyskusja 19:36, 27 lis 2008 (CET)

Litości boskiej do takich banałów bym nie mieszał. Poznaniak1975 (dyskusja) 11:05, 28 lis 2008 (CET)
Bardzo przepraszam za jakikolwiek postrzegany aczkolwiek zupełnie niezamierzony przeze mnie faux pas na tle duchownym i językowym. Czy sprawy meritum załatwiliśmy ugodowo? Czy mogę liczyć na Twoją współpracę w dalszym ujednolicaniu i usprawnianiu nawigacji za pomocą navboxu o spokojnej, skoordynowanej szacie graficznej? W moim odczuciu ww. przykłady nadal zezwalają na dużo rozmaitych kreatywnych rozwiązań w temacie. Pozdrawiam serdecznie. --Mareklug dyskusja 15:29, 28 lis 2008 (CET)