Wersja ortograficzna: Dyskusja szablonu:Władcy Węgier

Dyskusja szablonu:Władcy Węgier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Witam,

Krzyż podwójny, czyli tzw.patriarszy (lotaryński, bizantyjski, św.Cyryla i Metodego) nazywany w węgierskiej heraldyce nowym herbem ma prawdopodobnie starszą genezę niż cztery czerwone pręgi w srebrnym polu, zwane starym herbem. Jak wskazuje ikonografia (miniatury, drzeworyty) oba herby były używane już na początku XII w (za króla Stefana II) równocześnie. A wcześniej herbów w rozumieniu europejskiej heraldyki nie było.

Jeśli można nazywać któryś herb herbem Arpadów, to raczej ten "pasiasty". Ale i w tej dynastii były stosowane oba herby, czasem naraz, czasem na zmianę.

Wyjaśnieniem tej dwoistości może być to że herb z krzyżem przypisywano północnym Węgrom (stąd też poodobny herb Słowacji) a herb z pręgami południowym. Od XIV w. najczęściej jest stosowany herb łączony, dwudzielny w pion, i w tej formie zasadniczo trwa do dziś (z drobnymi zmianami, np.tarcza czteropolowa, czy łączona z innymi herbami) z krótką przerwą na okres WRL.

Proponuję przed dokonywaniem kolejnych zmian lekturę na siostrzanych (a może bratnich?) wikipediach, zwłaszcza sensowny i godny polecenia jest artykuł na niemieckiej , trudniejszy do poczytania na węgierskiej (ale obrazki też są!) , i poza wiki mało treściwy ale dobrze zilustrowany francuski portal heraldyczny

Myślę że ten herb tym bardziej powinien zostać w szablonie jako ozdobiony Koroną św.Stefana, ważniejszym symbolem narodowej suwerenności Węgier od obu herbów.

pozdrawiam

--steifer 03:15, 9 sty 2007 (CET)