Dyskusja wikiprojektu:Architektura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ilustracje medalowePodstawowe zagadnieniaDyskusje: WikiprojektuPortaluOstatnie zmiany: biografieobiekty budowlane (sakralne · transportowe) • pozostałe


Kolumna Trójcy Przenajświętszej[edytuj kod]

W bardzo ogólnej kategorii "Sztuka baroku" można utworzyć podkategorię "Kolumny morowe", gdzie znalazłaby się Kolumna Trójcy Przenajświętszej i wiele innych. Sam tego nie potrafię zrobić. --Lesław Zimny (dyskusja) 11:29, 29 sie 2012 (CEST)

Kategoryzacja[edytuj kod]

Swego czasu omawialiśmy propozycję zmian w kategoriach i rozdzielenie Budownictwa od Architektury. Co dalej z tym tematem, czy nie powinien być on przypadkiem odświeżony? Czy według innych osiągnięto konsensus i nie potrzeba powracać do tego tematu. --Verwolff + 22:47, 30 cze 2009 (CEST)

Ach, znalazłem tę dyskusję o kategoriach sprzed roku. Jest tutaj.--Verwolff + 17:17, 1 lip 2009 (CEST)

Dyskusja:Dipteros[edytuj kod]

Trochę geograficzne, ale to architektura sakralna :) Jak możecie - sprawdźcie. Przykuta (dyskusja) 22:47, 23 lis 2009 (CET)

Dokładam Dyskusja:Most Waleriana Hypszera w Bydgoszczy. Jeżeli dacię rade przyjmować zgłoszenia braków/błędów i innych sugestii i pomóc przy lepszej obsłudze zgłoszeń, wpiszcie proszę projekt na stronę: Wikipedysta:Przykuta/zgłaszane błędy. Jeżeli nie - nie będę się wam już tu z tymi problemami wpisywać :) Przykuta (dyskusja) 16:34, 25 lis 2009 (CET)

{{Dziekani Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej}}[edytuj kod]

Czy może ktoś dokończyć ten szablon. Na pewno brakuje w nim pierwszego dziekana (Józefa Dziekońskiego) i dat. ~malarz pl PISZ 08:07, 8 gru 2009 (CET)

Portal:Technika[edytuj kod]

W ramach prac w Wikiprojekcie:Portale , Portal:Technika został przebudowany zgodnie z przyjętymi standardami na jeden z "dużych" portali zbiorczych. Architektura zajmuje tam poczesne miejsce. Proszę o uwagi. Gbylski (dyskusja) 17:11, 27 sty 2010 (CET)

Batuty Armia źródłami dokarmia[edytuj kod]

Akcja Batuta-tabliczka.svg

W dniach 1-14 lutego zapraszam do przyłączenia się do Bezwzględnej Akcji Troskliwego Uźródławiania Tysięcy Artykułów. H. Batuta (dyskusja) 20:04, 28 sty 2010 (CET)

prośba o sprawdzenie artu[edytuj kod]

Czy moglibyście zajrzeć do artu dynastia Song i sprawdzić poprawność tłumaczenia sekcji o architekturze z en:Song Dynasty; będę to dawał do WP:PDA, więc wolałbym uniknąć błędów. Z góry dziękuję--Felis domestica (dyskusja) 15:32, 23 lip 2011 (CEST)

Biografie architektów - kryterium encyklopedyczności[edytuj kod]

Witam. Planuję zacząć dodawać biogramy, dlatego zamieściłem tutaj ten wątek. Chciałbym zapoznać się chociażby z umownymi kryteriami. Czy np. architekt, który zaprojektował jakiś neoromański kościół (przykład), będzie mógł być z tego tytułu opisany? Pozdrawiam. KamStak23 dyskusja► 21:57, 23 lip 2011 (CEST)

Mam wrażenie, że dotykamy przy tej okazji problemu encyklopedyczności współczesnych budowli sakralnych (i nie tylko). Toczy się w tej chwili dyskusja nad usunięciem artykułu Kościół Św. Rodziny w Haninge (współczesna budowla sakralna w Szwecji). Wydaje mi się, ze część argumentów zawartych w dyskusji nad usunięciem tego artykułu ma zastosowanie i tutaj. A więc: Jaki architekt jest encyklopedyczny: na pewno taki, który zaprojektował budowle o wartościach architektonicznych powszechnie uznanych (np. Józef Dziekoński - katedra św. Floriana w Warszawie, Gaudi - Sagrada Familia, Gustav Eiffel - wieża jego imienia, itp.). Gorzej się ma sprawa z architektami projektującymi budowle współczesne (niekoniecznie kościoły), gdzie takie wartości wskazać jest trudniej. Bo na pewno twórca musi mieć jakieś osiągnięcia na swoim koncie, żeby zasługiwać na hasło w encyklopedii; w wypadku architektury są to np.: pozytywne opinie w środowisku ekspertów, wygrane konkursy architektoniczne, nagrody, wyróżnienia, itp. Ale w praktyce wykazanie tych osiągnięć nie zawsze jest łatwe. Czasami trzeba dotrzeć do specjalistycznej literatury, żeby się czegoś interesującego nt. danej postaci dowiedzieć (informacje w internecie są z reguły skąpe lub żadne). Tyle moich uwag na początek. --Krzysztof 13 (dyskusja) 17:31, 26 lip 2011 (CEST)

Opactwo benedyktyńskie Pannonhalma[edytuj kod]

Zapraszam uczestników do dyskusji nad wyróżnieniem hasła jako DA. Farary (dyskusja) 09:22, 29 lis 2011 (CET)

Andreas Schlüter starszy[edytuj kod]

Czy ktoś mógłby zajrzeć? Wisi od 2005 brak źródeł... Pozdrawiam AndrzejzHelu (dyskusja) 01:18, 10 gru 2011 (CET)

Dzięki za wiadomość. Spróbowałem coś znaleźć o tym Schluterze, ale to raczej mało znany architekt. Jedyne co wydaje się dostępne na jego temat to artykuł z czasopisma Barok z 2001, do którego nie ma niestety dostępu online. Artykuł wkleję do bibliografii, zapytam też na projekcie Gdańsk, może mają tam jakieś materiały - myślę, że jeśli będą, to bardziej w większych publikacjach o tym mieście. Pozdrawiam, Konradm (dyskusja) 16:33, 10 gru 2011 (CET)

Hans Scharoun[edytuj kod]

I jeszcze jeden "rekordzista" z 2005 roku bez źródeł... AndrzejzHelu (dyskusja) 23:05, 12 gru 2011 (CET)

Rozruszanie projektu[edytuj kod]

Witajcie! Dołączyłem dzisiaj do tego Wikiprojektu i chciałbym go trochę rozruszać. Na początek moja propozycja listy spraw organizacyjnych do najpilniejszego ogarnięcia:

 • Stworzenie listy najpotrzebniejszych artykułów do napisania
 • Stworzenie listy artykułów najbardziej wymagających poprawienia
 • Reaktywacja Portalu:Architektura
 • Opracowanie rozwiązania problemu dezaktualizacji informacji w budynkach budowanych/planowanych
 • Uporządkowanie projektu

To są moje propozycje - proszę o komentarze i opinie :) Pozdrawiam Piotrek91 (dyskusja) 21:15, 15 gru 2011 (CET)

Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł[edytuj kod]

Przeglądam Kategoria:Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł. Trefiłem na artykuł: Hans Scharoun - bez źródeł od 2005-06. Czy ktoś z was ma chęć i możliwość go uźródłowić? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 01:42, 17 gru 2011 (CET)

Wikipedia:Warsztat PANDA[edytuj kod]

Zgłosiłam na stronie PANDA/listy trzy medalowe hasła, wymagające poprawy. W świetle dzisiejszych standardów dyskusja nad przyznaniem wyróżnienia nie miałaby pozytywnego wyniku.

Zapraszam do udziału w poprawianiu. Farary (dyskusja) 15:18, 23 lut 2012 (CET)

Stavovské divadlo[edytuj kod]

Gdyby ktoś zechciał zerknąć na hasło pod kątem wikiprojektu, to byłbym wdzięczny, a już zwłaszcza, gdyby zechciał to zrobić z dobrymi źródłami. Choć i z tej "cytryny" (w postaci przypisów), którą tam wrzuciłem, pewnie da się jeszcze przy bardziej fachowym oku niż takiego laika jak ja, jeszcze coś "wycisnąć". Dzięki z góry ;-) --CudPotwórca (dyskusja) 23:15, 12 mar 2012 (CET)

Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro[edytuj kod]

Największy kościół na świecie zasługuje na lepszy artykuł. Zgłosiłem do PopArtu. Pomoc w poprawie mile widziana. Gdarin dyskusja 10:14, 12 cze 2012 (CEST)

Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów[edytuj kod]

Zapraszam uczestników do sprawdzania haseł nominowanych do DA z okazji jubileuszu wyróżnienia:

Farary (dyskusja) 11:37, 25 cze 2012 (CEST)

Zaproszenie do PopArtu[edytuj kod]

Propozycja DA AnM.png
Zapraszamy członków wikiprojektu Architektura do przyłączenia się
do zespołu wikipedystów działających w Warsztacie PopArt.

Skupiamy się na ulepszeniu haseł tak, aby były zgodne z zasadami i zaleceniami Wikipedii. Do tej pory poprawiliśmy w warsztacie 232 artykułów. Jeżeli zdecydujecie się dołączyć, dopiszcie proszę projekt na stronach Wikiprojekt:Warsztat PopArt/wikiprojekty oraz Wikipedia:Macierz.

Przykuta (dyskusja) 20:37, 9 lip 2012 (CEST)

Prośba techniczna[edytuj kod]

Dzień dobry/dobry wieczór. Mam jedną małą prośbę techniczną dotyczącą strony Waszego wikiprojektu. To nietrudne. Proszę, przeczytajcie do końca :)

Nie wiem czy wiecie, stworzyłem gadżet mający na celu znaczne ułatwienie zgłaszania artykułów do rubryki „Czy wiesz…” na stronie głównej, w jego gestii leży również informowanie odpowiednich wikiprojektów o zgłoszeniu. Każdy z 164 wikiprojektów ma wybrane inne miejsce do wstawiania szablonu {{Czy wiesz - wikiprojekt}}:

 1. wybrana sekcja na stronie projektu
 2. nowa sekcja na stronie dyskusji
 3. wybrana sekcja na stronie dyskusji
 4. i inne.

Czy możecie (w tej dyskusji gadżetu) napisać gdzie Wam zgłaszać CzyWiesze? Sam musiałbym analizować każdy projekt i jego stronę dyskusji (>300 stron), więc rozsyłam tę wiadomość automatycznie i liczę na Waszą (max. dwuminutową) współpracę :) Pozdrawiam, Kaligula (dyskusja) 20:38, 20 lis 2012 (CET)

Fabryka Schweikerta[edytuj kod]

Mam pytanie do ww. szablonu. Czy do kondygnacji zaliczamy wszystkie kondygnacje użytkowe? Zastanawia mnie to, bo tu: Fabryka Schweikerta według infoboxa budynek ma 4 kondygnacje, jednak na poddaszu (piąta kondygdnacja) również znajdują się sale wykładowe i jest ono normalnie wykorzystywane przez uczelnię w celach dydaktycznych, a nie jako magazyn. Nie wiem, czy jest prawidłowo, czy to poprawić. Kpc21 [DYSKUSJA] 01:20, 4 lut 2014 (CET)

Dodałem. Czasem proste rozwiązanie jest OK: „4 + użytkowe poddasze”. Blackfish (dyskusja) 09:41, 4 lut 2014 (CET)

Jak to się nazywa?[edytuj kod]

137 Ulice Nekázanka, ponts entre edificis.jpg

Kto z Was wie, jak się nazywa tego rodzaju przejście nad ulicą? 83.26.253.174 (dyskusja) 14:26, 10 lut 2014 (CET)

 • Kładka/łącznik pomiędzy dwoma budynkami Trambampas (dyskusja) 19:07, 10 lut 2014 (CET)
  • O ile mi wiadomo nie ma jakiejś specjalnej nazwy takie przejście nad ulicą. Jak podał wyżej Trambampas: łącznik (między budynkami) będzie najlepsze. Jest co prawda Most Westchnień, ale on jest nad kanałem (wodą), dlatego nazywany jest mostem. -- Blackfish (dyskusja) 09:38, 11 lut 2014 (CET)
   • To jest przewiązka. Łącznik też może być.EwkaC (dyskusja) 09:50, 11 lut 2014 (CET)

Tydzień transportu[edytuj kod]

London Underground 2009 Stock front.jpg
Zaproszenie do akcji
Tydzień Transportu

Drogi Wikipedysto! W imieniu uczestników Tygodnia Transportu mam zaszczyt zaprosić Cię do uczestnictwa w tej akcji. Jeśli jesteś chętny, dopisz się proszę do listy uczestników.

Zachęcam Cię również do zapisania się na listę subskrybentów, która służy do automatycznego powiadamiania o nowych Tygodniach tematycznych. Pozdrawiam!

Serdecznie zapraszam Kapsuglan (dyskusja) 12:30, 4 sie 2014 (CEST)

Tydzień artykułu o miastach[edytuj kod]

Globe panorama.jpg
Zaproszenie do akcji
Tydzień artykułu o miastach

Drogi Wikipedysto! W imieniu uczestników Tygodnia artykułu o miastach mam zaszczyt zaprosić Cię do uczestnictwa w tej akcji. Jeśli jesteś chętny, dopisz się proszę do listy uczestników.

W tym tygodniu, oprócz gwiazdek, rozdawać będziemy również atrakcyjne nagrody (czyli dokładnie takie, jakie sobie wybierzesz) za najwięcej artykułów pow. 5kB i te zgłoszone do CW. Warto!

Zachęcam Cię również do zapisania się na listę subskrybentów, która służy do automatycznego powiadamiania o nowych Tygodniach tematycznych. Pozdrawiam!

Cześć, chciałabym Was serdecznie zaprosić do udziału w Tygodniu artykułu o miastach, w którym to będziecie mogli stworzyć i poprawić artykuły m.in o obiektach architektonicznych i architektach. Do wygrania będą atrakcyjne nagrody! Zapraszam, Marycha80 (quaere) 17:12, 11 lis 2014 (CET) :)

Wiadukt kontra most[edytuj kod]

Cześć, mamy w Wikiprojekcie Transport Szynowy małą zagwozdkę odnośnie tego gdzie jest granica pomiędzy mostem a wiaduktem. Problem dotyczy przede wszystkim 2 obiektów - Wiadukt kolejowy w Żytawie i Most kolejowy w Zgorzelcu. W mojej opinii to są 2 bardzo podobne obiekty - kamienne przeprawy nad doliną i rzeką, jednakże jeden z nich ma w nazwie most, a drugi wiadukt. Myślę że odpowiedzialnym za zamieszanie może być fragment artykułu Wiadukt - jeśli jednak na dnie wąwozu lub doliny znajduje się rzeka lub potok, to używa się nazwy wiadukt. Niestety ten fragment (podobnie jak cały artykuł) nie ma żadnego źródła i nie wiem czy nie jest to czyjaś radosna twórczość własna. Czy jesteście w stanie odpowiedzieć i wskazać jakiś dowód na to że przeprawa nad doliną i rzeką to wiadukt czy most? Therud (dyskusja) 09:04, 25 sty 2015 (CET)

Definicje w artykułach most i wiadukt są już poprawione według źródeł EwkaC (dyskusja) 19:09, 30 kwi 2016 (CEST)

Propozycja zmiany... nazwy Wikiprojektu (i niewielka korekta zakresu zainteresowań)[edytuj kod]

Dzisiaj zgłosiłem do rubryki "Czy wiesz..." hasło Plac Józefa Bema we Wrocławiu, o czym poinformowałem Wikiprojekt Dolny Śląsk... Część haseł poświęconych placom, ulicom, rondom, skwerom, bulwarom, parkom, mostom i innym podobnym tworom jest powiązana jednak dość silnie z architekturą, ale jako zgłaszający nie chcę wyjść na głupka ;-) Choć sam specjalistą tutaj nie jestem, proponuję zmianę nazwy na Architektura i urbanistyka ;-) Wydaje mi się, że i tak są tu ludzie w tej tematyce nieźle zorientowani. Ułatwi to też wszystkim o tyle, że na pewno ośmieli zgłaszających i może poszerzyć Wikiprojekt o jakichś jednak nowych członków. --Mozarteus (dyskusja) 15:40, 27 lis 2015 (CET)

Wikipedystka:EwkaC/rekategoryzacja architektura[edytuj kod]

Na powyższej stronie rozpoczęły się wstępne prace nad rekategoryzacją zawartości kategorii Kategoria:Architektura i budownictwo. Krzysztof 13, ktoś tu jeszcze zagląda? Strona główna projektu leżała "zblankowana" prawie przez pół roku. Sławek Borewicz (dyskusja) 23:57, 27 kwi 2016 (CEST)

MOs810, Volens nolens kraplak, Blackfish, Poznaniak, N Ivy, czy ktoś z was mógłby jeszcze rzucić okiem na propozycje zmian w kategoryzacji głównych zagadnień? Sławek Borewicz (dyskusja) 00:09, 28 kwi 2016 (CEST)

Architektura Polski[edytuj kod]

Cześć. Planuję w najbliższym czasie zrobić przymiarki do hasła Architektura Polski. Ogólnie unikam polskocentryczności, ale uważam, że w kontekście tego wikiprojektu brakuje nam takiego hasła, które - IMO - powinno znaleźć się w kanonie. Chciałbym się zapytać Was o ewentualne sugestie i możliwość współpracy nad utworzeniem nowego artykułu.

Szczególnie zwracam się do Was, jako uczestników projektu: @Przykuta@Mateusz Szymkiewicz@Poznaniak@Verwolff@Wicki@Anna Tertel@Konradm@Krzysztof 13@Piotrek91@Mateusz5500@Drzewianin@Rrobi331@Montignac

Łączę wyrazy szacunku. Anonim WX (dyskusja) 22:17, 5 wrz 2017 (CEST)

Wikipedia:Biblioteka/Sztuka/Architektura i Wikipedia:Biblioteka/Zabytki[edytuj kod]

@Poznaniak, @Krzysztof 13, @Rrobi331, @Montignac, hej ho, hej ho. Czy mnie jeszcze słychać, znaczy widać? :) macie może jakieś pozycje, które by się przydały do uźródławiania / rozbudowy artykułów związanych z architekturą (także Polski ;). Jak nie zapomnicie, a będziecie mieć nieco wolnego czasu, wpiszcie proszę... Przy okazji, jak czegoś wam brakuje, wrzućcie na stronę WP:Giełda źródeł. A może warto jeszcze kogoś 'wciągnąć" do wikiprojektu architektonicznego?? Hedger z Castleton (dyskusja) 15:07, 3 lis 2017 (CET)

Synagogi w Kaliningradzie[edytuj kod]

Ostatnio otworzono nową synagogę w Kaliningradzie. Powstała na miejscu Nowej Synagogi w Królewcu spalonej w 1938 (była jeszcze „stara”, nieistniejąca synagoga z zamierzchłych czasów). Czy nowa po Nowej (obok drugiej Nowej) zasługuje na/powinna mieć osobny artykuł? Projekt architektoniczny jest inny, ale może ważniejsza jest tutaj kontynuacja? Pozwolę sobie do tej dyskusji wywołać @Slava. RoodyAlien (dyskusja) 23:10, 11 lis 2018 (CET)

Potrzebna pomoc przy biogramie[edytuj kod]

@Montignac, @Drzewianin, @Krzysztof 13, @Poznaniak, cześć :) Przepraszam, że tak linkuję, ale nie wiem, kto z was ma stronę wikiprojektu w obserwowanych ;) Od jakiegoś czasu próbuję pomóc nowicjuszce przy biogramie (właściwie same początki - formatowanie, informowanie o przypisach itp.). Jeszcze ten etap edukacji się nie zakończył, ale teraz już trzeba będzie spojrzeć merytorycznie na biogram. Pomożecie? :)) Wikipedysta:Anna2019!/Adam Lisik3. IMO nie trzeba wszystkich dokonań wpisywać, ale samodzielnie nie chciałbym odsiewać. Hedger z Castleton (dyskusja) 10:46, 7 cze 2019 (CEST)

Kategoria:Obiekty transportowe[edytuj kod]

Zacząłem się przyglądać kategoriom architektonicznym i wyłapałem, ze bardzo dużo artykułów znajduje się w kategorii Kategoria:Obiekty usługowe i użyteczności publicznej. Jest tam też kategoria Kategoria:Obiekty transportowe. Jest w niej sporo podkategorii, w tym lotniska, porty i dworce autobusowe - dodałem też dworce kolejowe oraz Kategoria:Stacje i przystanki kolejowe, ściągając z kategorii wyższej - to znaczy przerzuciłem z Obiekty usługowe i użyteczności publicznej do Obiekty transportowe. Kategoria dworców kolejowych jest bardzo uboga - właściwie dotyczy tylko Wrocławia :D Dworzec Główny w Warszawie jest tylko w kategorii stacji i przystanków ;) Czy wszystkie artykuły zaczynające się od Dworzec... zamieścić w kategorii Kategoria:Dworce kolejowe? (oczywiście nie licząc dworców niekolejowych). Zapytam też o to w wikiprojekcie szynowym. Aa, @EwkaC, @Krzysztof 13, @Poznaniak nie wiem, czy macie wikiprojekt w stronach obserwowanych - jak coś klik klik tutaj :) Hedger z Castleton (dyskusja) 10:58, 2 lip 2019 (CEST)

 • Przykro mi, ale nie czyję się kompetentny w tym temacie. Krzysztof 13 (dyskusja) 23:15, 2 lip 2019 (CEST)

Odnośnie Kategoria:Obiekty usługowe i użyteczności publicznej zacząłbym od zasadniczego pytania czym miałyby być te enigmatyczne i nigdzie nie zdefiniowane "obiekty usługowe" i "obiekty użyteczności publicznej" i dlaczego miałyby być przy tym syjamsko połączone w jednej kategorii. Bo bez odpowiedzi na pytanie co ta kategoria ma właściwie w zamiarze zawierać, nie ma o czym dalej dyskutować -> Wikipedia:Kategoryzacja#Kiedy_tworzyć_kategorie. Jeśli to ma być, jak zapisano w opisie kategorii: "W tej kategorii umieszczamy kategorie i artykuły mieszczące się w definicji Budynek użyteczności publicznej" to należałoby zacząć od zmiany nazwy tej kategorii (i odpowiednio całej gałęzi podkategoryzacyjnej) na korespondującą z weryfikowalnie opracowanym artykułem głównym -> Kategoria:Budynki użyteczności publicznej, by nie mydlić sobie i czytelnikom oczu niezrozumiałymi fanaberiami nazewniczymi.

Co do Kategoria:Obiekty transportowe to poza budynkami przeznaczonymi do obsługi pasażerów, próba potraktowania tego typu obiektów jako użytecznych publicznie (np. w ruchu kolejowym czy lotniczym) zapewne szybko skończy się wątpliwą co do przyjemności interakcją z odpowiednimi służbami ochrony i/lub policją, czy sądem albo i ze wszystkimi po kolei. Tak więc wyrzuciłem ją z ww. "publicznoużytecznościowej" gałęzi.--Alan ffm (dyskusja) 23:45, 2 lip 2019 (CEST)

Wow. @Alan ffm Dziękuję za szybką i precyzyjną odpowiedź. A umiałbyś rozwiązać taki problem kategoryzacyjny: Kategoria:Obiekty budowlane -> Kategoria:Cmentarze ... -> Kategoria:Cmentarz XXX -> Kategoria:Pochowani na XXX. W samej kategorii Kategoria:Pochowani na Powązkach-Cmentarzu Wojskowym w Warszawie jest ponad 2 tysiące biogramów, a związanych z architekturą tam jest raczej niewiele :/ Da się jakoś rozdzielić biografie według pochówków, tzn. zawartość kategorii Kategoria:Pochówki od architektury?? Hedger z Castleton (dyskusja) 09:53, 3 lip 2019 (CEST)

Ostatnie zmiany[edytuj kod]

Utworzyłem listy "ostatnich zmian" w artykułach z zakresu architektury. Przy biografiach dodałem też urbanistów i inżynierów budownictwa. Śledzić zmiany można tutaj :) Hedger z Castleton (dyskusja) 11:41, 4 lip 2019 (CEST)

Kategoria:Obiekty przemysłowe[edytuj kod]

Zaopatrzyłem się w bibliotece w pozycję o budownictwie ludowym. Co nieco skrobnąłem w artykułach o stodole i kuźni. No i własnie - niby budynek, w którym pracowali rzemieślnicy - a tu jest w przemyśle. Ale nie wiem, czy coś takiego jak obiekty rzemieślnicze funkcjonuje :) Ktoś ma jakiś pomysł? W kategorii są też młyny i wiatraki. Współczesne to często przemysłowe (jeszcze są tradycyjne społeczeństwa, więc nie zawsze) ale te, w których kowal wytwarzał siekiery...? Eh, nie wiem jak to ugryźć. Hedger z Castleton (dyskusja) 14:13, 31 lip 2019 (CEST)

@Hedger z Castleton - myślę, że młyny, kuźnie i wiatraki są prawidłowo umieszczone w obiektach przemysłowych. Chyba, żeby ewentualnie wprowadzić jeszcze kategorię "przemysł rzemieślniczy" powiązaną z przemysłem i rzemiosłem? Zobacz np. tutaj (na początek artykułu): [1] EwkaC (dyskusja) 21:56, 4 sie 2019 (CEST)
I jeszcze uwaga po konsultacjach - lepsza by była kategoria "przemysł wiejski", taka nazwa funkcjonuje np. w muzeach EwkaC (dyskusja) 20:35, 5 sie 2019 (CEST)
@EwkaC, dzięki za odpowiedź - na jakiś czas wybyłem (spodziewałem się wcześniejszego powrotu ;) Kategoria:Obiekty przemysłu wiejskiego jako podkategoria obiektów przemysłowych i rzemiosła? Niby trochę to gryzie, ale stanowiska archeologiczne, gdzie wytwarzano narzędzia kamienne też nazywa się przemysłami :) Hedger z Castleton (dyskusja) 09:55, 3 wrz 2019 (CEST)