Dyskusja wikiprojektu:Filmy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lista artykułów
biografie (oz) • pozostałe (oz)

Portal
podstrony portalu

Wikiprojekt
Dyskusja

Standard
Ocena haseł

Do napisania
najwięcej interwiki

Biblioteka
Szablony

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4, część 5

Sortowanie artykułów o filmach według roku[edytuj kod]

Cześć. Zauważyłam ostatnio pewien problem, związany głównie z filmami wchodzącymi do kin w styczniu. Jako iż często mają one pokazy przedpremierowe w poprzednim roku, część edytujących uznaje je za film z jednego roku a reszta z drugiego. Wprowadza to spory chaos- na przykład Gotowi na wszystko. Exterminator w definicji opisano jako obraz z 2017, jednak już w kategoriach (i większości artykułów dotyczących twórców) jest on uznany za produkcję z roku 2018. Stąd moje pytanie- czy jest jakaś zasada, wedle której powinno się ustalać ten podział? Wajmera (dyskusja) 13:42, 28 gru 2018 (CET)

@Wajmera No tak, jeszcze zabawniej jest gdy rok produkcji jest jeszcze wcześniejszy. Jeśli dobrze rozumiem to co masz na myśli to nie są "pokazy przedpremierowe" tylko uroczyste premiery (czerwony dywan itp.) i sądzę że pierwsza z nich pokazuje "z którego roku" film jest. Wypuszczenie filmu do kin, nie mówiąc o telewizji, czy płytach DVD to taka siódma woda po kisielu. Często to nazywają premierami, może dlatego że to dobrze brzmi, ale ile może być "pierwszych razów"? Pokazy faktycznie przedpremierowe mają raczej bardziej nieoficjalny charakter i o większości próżno szukać informacji (o ile mi wiadomo). Mithoron (pedo mellon) 01:56, 31 gru 2018 (CET)
@Mithoron Dziękuję za szybką odpowiedź. Zabieram się w takim razie do edytowania. :) Wajmera (dyskusja) 08:33, 1 sty 2019 (CET)

Gloria Artis dla Wojciecha Ziemiańskiego[edytuj kod]

W artykule Wojciech Ziemiański mamy w treści: W styczniu 2011 został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[2][3]. Na stronie ministerstwa jest podana informacja, że osoba o takim nazwisku otrzymała medal srebrny: Ziemiański Wojciech teatr 2010.12.16 Srebrny. Źródło 2 potwierdza wersję o srebrnym, źródło 3 mówi o brązowym. Jakieś sugestie, jak rozwiązać problem, czy po prostu poprawić na podstawie przytoczonych danych na srebro? - Pozdrawiam Ysska (dyskusja) 10:35, 6 sty 2019 (CET)

Kategoria:Filmy thrillery[edytuj kod]

Właśnie trafiłem na powieść (hiszpański thriller), która trafiła do kategorii Kategoria:Hiszpańskie thrillery. Kategoria ta jest podpięta pod Filmy thrillery. I co teraz? Na razie przerzuciłem artykuł do kategorii Powieści thrillery, która nie jest rozdzielona na hiszpańskie, amerykańskie i inne. Chyba trzeba by uszczegółowić nazwy tych podkategorii. Hiszpańskie thrillery (powieści) / Hiszpańskie thrillery (filmy)? Hedger z Castleton (dyskusja) 13:02, 8 sty 2019 (CET)

 • @Hedger z Castleton Ja mam wątpliwości już co do nazwy kategorii w tytule sekcji. "Filmy thrillery" brzmi moim zdaniem strasznie; być może warto by zmienić nazwę kategorii na "Thrillery filmowe" (i analogicznie – "Hiszpańskie thrillery filmowe")? Ironupiwada (dyskusja) 18:45, 8 sty 2019 (CET)
  • Nie ma sprawy, ale to równolegle trzeba tak zrobić z powieściami :) Tylko jak, bo "thrillery powieściowe" też będzie zgrzytać. Hedger z Castleton (dyskusja) 10:23, 11 sty 2019 (CET)
   Ciężko stwierdzić :) Może "Thrillery literackie"? Ale nie wiem, czy nie trzeba by wciągnąć w tę zmianę Wikiprojektu Literatura albo Kawiarenki. Ironupiwada (dyskusja) 11:08, 11 sty 2019 (CET)
  • Według mnie nazwa kategorii powieści thrillery mogłaby zostać, ale jak już zmieniać na inną to chyba lepiej brzmi nazwa thrillery powieściowe gdyż jak sama nazwa wskazuje dotyczy powieści, a nazwa thrillery literackie mogłaby dotyczyć wszystkich utworów literackich z gatunku thriller. Ulv80 (dyskusja) 17:28, 11 sty 2019 (CET)
 • @Ulv80, @Ironupiwada, co robimy? Zagajam przy okazji, bo zobaczyłem, że Reżyserzy jest rozdzielna m.in. na filmowych i teatralnych, a w kategorii Scenarzyści są tylko filmowi. Dalej w kategorii Scenarzyści filmowi są podkategorie Hiszpańscy scenarzyści, Holenderscy scenarzyści bez filmowi i tam trafia chyba też sporo scenarzystów teatralnych niepiszących scenariuszy filmowych. Hedger z Castleton (dyskusja) 19:09, 8 lut 2019 (CET)
 • @Hedger z Castleton, @Ironupiwada Uważam, że nazwa kategorii Powieści thrillery jest dobra i nie trzeba jej zmieniać, zaś dobrze by było utworzyć podkategorie takie jak Amerykańskie powieści thrillery itp. Myślę iż dobrze byłoby stworzyć kategorię Scenarzyści teatralni i jej podkategorie. Ulv80 (dyskusja) 21:30, 8 lut 2019 (CET)
  @Hedger z Castleton Być może @Ulv80 ma rację; przydałoby się stworzyć odpowiednie kategorie dla scenarzystów teatralnych. Ironupiwada (dyskusja) 11:56, 9 lut 2019 (CET)
 • Kategorię należałoby przenieść za artykułem dreszczowiec (główna nazwa, nie wiem czy rzeczywiście dominująca). Eurohunter (dyskusja) 22:01, 8 lut 2019 (CET)
 • Zgłosiłem prośbę o przebotowanie. Hedger z Castleton (dyskusja) 11:00, 18 mar 2019 (CET)

@malarz pl już przebotował kategorię, teraz można rozdzielać groszek i fasolkę :) Hedger z Castleton (dyskusja) 15:02, 29 mar 2019 (CET)

Filmy/seriale o różnych polskich tytułach czy wersja z dubbingiem jest dominująca?[edytuj kod]

Zapraszam do zabrania głosu w dyskusji w kawiarence. Andrzei111 (dyskusja) 14:55, 31 sty 2019 (CET)

Kategoryzacja scenarzystów[edytuj kod]

Wzmiankowałem dwa wątki wyżej ;). Mamy kategorię Scenarzyści, w której są tylko scenarzyści filmowi. Brakuje rozdzielenia scenarzystów filmowych i teatralnych (podobnie jak ma to miejsce z reżyserami). Dalej w kategorii Scenarzyści filmowi są podkategorie narodowe (Hiszpańscy scenarzyści), w których mogą być scenarzyści teatralni. Dobrze byłoby na początek wyciągnąć tych narodowych do kategorii ogólnej, a potem utworzyć podkategorie filmowi/teatralni. Znaczna część trafi do obu podkategorii, ale to są mimo wszystko zbiory z częścią wspólną, ale nie zawierające się w sobie :) Hedger z Castleton (dyskusja) 11:08, 18 mar 2019 (CET)

Wrzuciłem powyższy wątek do kawiarenki. Hedger z Castleton (dyskusja) 16:14, 20 maj 2019 (CEST)

Kategoria:Dekoratorzy wnętrz[edytuj kod]

Sytuacja analogiczna do powyższej. Kategoria:Dekoratorzy wnętrz nie są podpięci pod film, ale Kategoria:Dekoratorzy wnętrz według narodowości już są filmowcami. Należałoby utworzyć podkategorie dla filmowców. Kategoria:Filmowi dekoratorzy wnętrz, Kategoria:Polscy filmowi dekoratorzy wnętrz?? Hedger z Castleton (dyskusja) 14:30, 18 mar 2019 (CET)

breakout character[edytuj kod]

Czy termin „breakout character” ma polski odpowiednik? Andrzei111 (dyskusja) 13:06, 24 mar 2019 (CET)

Charlie Chaplin[edytuj kod]

@Bgggggbgggggb zmienia liczbę Oscarów. IMdB podaje jakieś inne. Trzeba to wyprostować, bo wstyd. 77.253.52.205 (dyskusja) 21:13, 17 maj 2019 (CEST)

aktor młodego pokolenia[edytuj kod]

Co jakiś czas stykam się z takim lub podobnym sformułowaniem. O ile aktor dziecięcy odnosi się do tego, że ktoś grał w filmach jako dziecko, to młode pokolenie dotyczy obecnego pokolenia ludzi młodych, którzy się w końcu zestarzeją. Inaczej mówiąc - trzeba będzie szukać takich fraz i je usuwać/zmieniać z artykułów. Tu konkretny przypadek: Maksymilian Balcerowski. Co o tym sądzicie? Hedger z Castleton (dyskusja) 10:13, 18 cze 2019 (CEST)

@Hedger z Castleton Osobiście nie uznałbym np. Jackiego Coogana za aktora młodego pokolenia tylko dlatego, że grał jako dziecko u Chaplina. Dlatego też ja bym usuwał tego typu sformułowania, ażeby ktoś nie pomyślał, że ta fraza jest standardem obowiązujacym w biogramach aktorów na pl wiki. Ironupiwada (dyskusja) 10:43, 18 cze 2019 (CEST)

Nazewnictwo nagród na festiwalu w Cannes[edytuj kod]

Na Zgłoś błąd pojawiło się zgłoszenie sugerujące, że Złota Palma przyznawana jest jedynie dla najlepszego filmu, natomiast pozostałe nagrody nie powinny być nazywane w ten sposób. Obowiązują nas źródła, ale media podają różne wersje, być może wzorując się na Wikipedii lub po prostu uznając ten sam schemat, który zadziałał u nas. Zgłoszenie wydaje się zasadne, ale jego realizacja niosłaby za sobą zmiany w wielu artykułach, dlatego proszę o opinie. RoodyAlien (dyskusja) 12:46, 6 lip 2019 (CEST)

Alfred Hitchcock w rolach cameo[edytuj kod]

@Mike89 zgłosił artykuł Alfred Hitchcock w rolach cameo pod głosowanie do Listy na Medal. Zapraszam do oddawania głosów i dyskusję. Tashi dyskusja 12:53, 4 sie 2019 (CEST)