Dyskusja wikiprojektu:Filmy/Archiwum/2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Mieczysław Biegański

Spójrzcie, proszę, czy to człek zasłużony, czy zwykły dyrektor placówki. Ciacho5 (dyskusja) 20:28, 7 mar 2011 (CET)

 • z artykułu nie wynika encyklopedyczność tej postaci, ale jako, że jest to wydawca, to można byłoby zapytać się Gythy Malyadik (dyskusja) 10:59, 8 mar 2011 (CET)

nagrody

Co sądzicie o takim przedstawianiu nagród jak w tym haśle. Tzn w formie tabeli. Standardu doszukałem się później. Może by ten standard podlinkować na stornie portalu? Marek M (dyskusja) 12:25, 9 mar 2011 (CET)

Jak dla mnie ten standard jest "niedzisiejszy", z tego co widzę tabelki są bardzo przydatne i wprowadzają pewien porządek... Dlatego jak dla mnie powyższa tabelka jest lepszym rozwiązaniem niż zalecenia w standardzie... Do obsady też pasuje tabelka... Ja byłbym chętny do rozpoczęcia dyskusji nad aktualizacją owego standardu... no i widzę w standardzie rozwiązanie nad którym dyskutowaliśmy wyżej ;-p Malyadik (dyskusja) 11:38, 15 mar 2011 (CET)

{{film infobox}}

Jak obiecywałem:

Jeszcze pracuję nad poprawieniem konwersji i usunięciem błędów z dotychczasowych wywołań (aby nie popsuć botem bardziej). Do LZ przenoszę też (poza przedyskutowanymi powyżej linkami) {{filmpolski}} oraz linki zewnętrzne do okładek/plakatów filmowych. Moim zdaniem spokojnie można by też z infoboksu usunąć pola: nagrody, poprzednik, następnik. Nagrody wpisane w infobox są nieporównywalne między filmami. Raz są wpisane wszystkie, raz tylko najważniejsze Oskary. IMO to powinna być sekcja w artykule. Poprzednik i następnik - czysta nawigacja, która na ogół jest też realizowana navboxem na dole artykułu. Z większości infoboksów, które standaryzuję te parametry są usuwane. Do pozostałych parametrów nie mam uwag. Ale proszę o przejrzenie - może jakaś mała/krótka dyskusja i odchudzimy infoboks, w którym z założenia powinny być tylko najważniejsze informacje. Reszta jest w artykule. ~malarz pl PISZ 16:23, 18 mar 2011 (CET)

Na stronie ze spisem treści są tez wymienione parametry, które znajdują się w wywołaniu a nie są używane w infoboksie. Powoli usuwam je z tej listy (ręcznie) przez poprawienie (usunięcie) z wywołania w artykule. Mam pytanie: co zrobić z polami "dochód/przychód", "inny tytuł". W przypadku nieprzetłumaczonych ("writer", "producer", "director") proszę o pomoc innych w ich poprawieniu. ~malarz pl PISZ 08:24, 21 mar 2011 (CET)
Ze względu na brak współpracy :-( zrobiłem jak pisałem. Ręcznie poprawiłem parametry, których nazwy wskazywały że są pomyłkami / niedokończonym tłumaczeniem. Wiele takich, które do niczego nie pasowało usunąłem. W kilkudziesięciu wywołaniach zostaną pola dochód/wpływy itp, które są w wywołaniu oznaczone jako "nierozpoznane". Linki zewnętrzne są (pierwsze napotkane rozwiązanie):
 • przenoszone do sekcji linków (o ile istnieje i bot ją rozpoznał)
 • wstawiane do nowej sekcji bezpośrednio po wywołaniu szablonu {{przypisy}}
 • wstawiane do nowej sekcji przed pierwszym wstawieniem do kategorii i przed wszystkimi szablonami tuż przed kategoriami.
Bot oczywiście może czasami coś źle rozpoznać i wstawić nową sekcję w złym miejscu. W takich sytuacjach proszę o informacje (najlepiej z diffem działań bota) - przyda się jeżeli nie teraz to za kilka dni przy {{aktor infobox}}.
Do wieczora bot powinien skończyć pracę (>10k wywołań). ~malarz pl PISZ 14:31, 22 mar 2011 (CET)

Zapomniałem dodać, że bot nie sprawdza czy w LZ istnieją już przenoszone z infoboksu linki i może to spowodować ich dublowanie. A do przebotowania zostało jeszcze 0 artykułów. ~malarz pl PISZ 14:52, 22 mar 2011 (CET)

 • Ja proponuję się jednak ograniczyć do usunięcia linków do stopklatki co do zasady. Mieliśmy do czynienia z akcją spamowania tymi linkami, a ich przydatność pod kątem zasady WP:LZ jest niewielka. Z dyskusji wyżej nie wynikał konsensus do usunięcia linków z infoboksu do uznanych serwisów (e teatr, filmpolski, imdb). Ja takie linki traktuję jako źródła i wolę używać w odp. sekcji (źródła/bibl.) lub jako przypisy, jednak pozostawienie ich w infoboksie nie jest jakoś błędne (na en wiki imdb bodajże też jest linkowany). Kwestia filmwebu nie jest jednoznaczna. Elfhelm (dyskusja) 22:02, 22 mar 2011 (CET)

grafika

 • Mam problem. Jak zrobić, by w grafice pokazał się plakat/okładka DVD filmu? Bo za cholerę nie wiem jak to zrobić, a w przykładzie szablonu nie jest pokazane. Z góry dziękuje. 213.73.16.9 (dyskusja) 20:29, 29 mar 2011 (CEST)
 • Plakaty i okładki sa chronione prawami autorskimi, więc ich zamieszczać nie można. Ciacho5 (dyskusja) 20:36, 29 mar 2011 (CEST)

Nazwy filmu

Czy w haśle należy napisać zagraniczne, oryginalne, inne nazwy i podtytuły filmów oraz zrobić do nich przekierowania? To samo tyczy się Jackie Chana, zob. Alternate Names.--Basshuntersw (dyskusja) 16:13, 9 kwi 2011 (CEST)

 • Dla jasności – kolega Basshuntersw chciałby tworzyć przekierowania oraz wypisywać we wstępie do artykułu o filmie nazwy filmów w językach zagranicznych, np. do artykułu Człowiek z żelaza stworzyć przekierowania takie jak: "L'uomo di ferro", "L'Homme de fer", "Man of Iron" czy "Der Mann aus Eisen". Niestety nie jestem w stanie koledze wytłumaczyć, iż od takich rzeczy są interwiki. Jeżeli ktoś czuje się na siłach – bardzo proszę. Jak widzę listę interwików do takich filmów jak Piękny umysł, Szeregowiec Ryan czy Tajemnica Brokeback Mountain (film) i wyobrażę sobie, że kolega zacznie tworzyć przekierowania do tych artykułów w każdym z istniejących tam języków, a ponadto wypisywać te obcojęzyczne tytuły we wstępach do artykułu, to mi lekko ręce opadają... Idąc tym tokiem myślenia należałoby dodawać przekierowania z nazw w innych językach do takich artykułów jak rower, klamka czy latarka. Bukaj (dyskusja) 19:17, 9 kwi 2011 (CEST)
 • Jeżeli film występuje w Polsce pod dwoma tytułami, to jak najbardziej można zrobić przekierowanie, czy podobnie z alternatywnymi przydomkami itp. imion, nazwisk... przekierowania tytułów w innych językach jest niedopuszczalne. Natomiast zastanawiam się nad przekierowaniem tytułu oryginalnego, czyli oryginalnej nazwy do polskiego odpowiednika, patrząc na inne wiki, np. hasło Man of Iron w en ma przekierowanie z oryginalnej nazwy [1]... Malyadik (dyskusja) 20:10, 9 kwi 2011 (CEST)
  Przekierowanie z tytułu oryginalnego jest jak najbardziej ok, np. z "A Beautifull Mind" do Pięknego umysłu itp. Co do alternatywnych przydomków – tutaj ograniczyłbym się do tych oczywistych, 20 wariacji na temat Jackiego Chana to IMO przesada. Nie powinniśmy tworzyć sztucznych przekierowań, pod którymi i tak nikt nie będzie niczego szukał. Bukaj (dyskusja) 21:53, 9 kwi 2011 (CEST)
  • Nie mówię tutaj tylko o tłumaczeniach ale i o innych nazwach (nazwa tytułu została zmieniona np. jęz. pl. lub dowolnym innym) i podtytułach w innych językach. A interwiki nie mają nic do tego bo one odsyłają do haseł na innych Wikipediach. Załużmy, że czytelnik nie zna żadnego języka, po co miałby tam wchodzić a po najechaniu na dowolny z interwików pokaże mu się inny tytuł, nie będzie wiedział skąd to się wzięło i w jakim języku to jest. Ponad to do niektórych haseł są tylko dwa lub mniej interików i co w takim przypadku?--Basshuntersw (dyskusja) 21:40, 9 kwi 2011 (CEST)
   • Przykro mi, ale mimo szczerych chęci nie jestem w stanie zrozumieć powyższej wypowiedzi. Nie rozumiem o co chodzi. Bukaj (dyskusja) 21:53, 9 kwi 2011 (CEST)
    • Zmieniłem.--Basshuntersw (dyskusja) 22:00, 9 kwi 2011 (CEST)
     • Ale co zmieniłeś? Ja nie rozumiem sensu Twojej wypowiedzi. O jakie inne nazwy i podtytuły chodzi? O to, że tytuł nie jest tłumaczony dosłownie? Ale co to ma do rzeczy? Nikomu na en.wiki nie przjdzie przecież do głowy, aby do artykułu en:Die Hard dorabiać przekierowanie "Szklana pułapka". Po co to komu, przecież od tego są interwiki. Całej Twojej wypowiedzi odnośnie interwików po prostu nie rozumiem, wydaje mi się, że nie rozumiesz czym one są. Nie rozumiem też, co ma do rzeczy ilość interwików. Bukaj (dyskusja) 22:15, 9 kwi 2011 (CEST)
       • Tak jak mówiłem i wiem doskonale co to są interwiki. My jesteśmy na polskiej Wikipedii i dyskusja dotyczy polskiej Wikipedii a nie tego co jest na innych. To tak jak byś usunął listę aktorów bo jest na Filmwebie a od tego są linki zewnętrzne więc jest to zbędne...--Basshuntersw (dyskusja) 22:45, 9 kwi 2011 (CEST)
        •  ??? No więc ja nie rozumiem kolejnej Twojej wypowiedzi i nie za bardzo wiem, jak z Tobą rozmawiać. Dlatego też z mojej strony EOT, jednocześnie proszę o nietworzenie opisanych wyżej przekierowań i długaśnych wstępów do artykułów filmowych. Bukaj (dyskusja) 00:04, 10 kwi 2011 (CEST)

Hobbit (film 2012)

Proponuję scalenie artykułów o obu częściach filmu (druga nawet jeszcze nie powstała, więc na razie nie jest to problem) w jedną całość i przeniesienie pod nazwę Hobbit (film). Obie części obrazu powstają równocześnie. Scalenie ułatwi zdecydowanie pracę nad artykułem, szczególnie w sekcji "Produkcja". Francesco 13 (dyskusja) 17:31, 7 maj 2011 (CEST)

Linki do stopklatki

[2] Elfhelm (dyskusja) 01:36, 8 maj 2011 (CEST)

Sergio Leone

Powyższy artykuł powiązany z tym Wikiprojektem zamierzam zgłosić do propozycji DA. Jeśli ktoś jest zainteresowany pomocą przy poprawie artykułu, proszę o uwagi do hasła na PANDZIE. FJ_1 @%^! 16:32, 14 maj 2011 (CEST)

Drzewo życia - film Terrence'a Malicka

Nowy film, nagrodzony Złotą Palmą. Pod jakim tytułem będzie o nim artykuł? Obecnie pojawiają się linkowania do różnych, proponowanych tytułów. Dwa do ujednoznaczniającego Drzewo życia (dałem tam wpis), ale większość do Tree of Life. IMHO tytuł powinien brzmieć Drzewo życia (film 2011) (tytuł Drzewo życia (film) jest już zajęty przez przekierowanie do starszego filmu, o tak tłumaczonym niekiedy tytule). Jeśli zaś przyjąć wersję oryginalną to chyba "The Tree of Life". Pozdrawiam. Belfer00 (dyskusja) 19:58, 23 maj 2011 (CEST)

Dobrym tytułem będzie "Drzewo życia (film 2011)", gdyż wszystko wskazuje na to (doniesienia prasowe i cytowane wypowiedzi Monolith films), że w Polsce ukaże się pod tytułem "Drzewo życia" Malyadik (dyskusja) 20:39, 23 maj 2011 (CEST)

Dyskusje w kawiarence

Witajcie! Zapraszam do aktualnie dwóch toczących się dyskusji związanych z filmem. Jedna jest o różnicach merytorycznych między filmami sensacyjnymi, a akcji, natomiast druga jest o nazewnictwie nagród filmowych. Zapraszam! Malyadik (dyskusja) 11:03, 22 cze 2011 (CEST)

w Polsce

Mam wątpliwość co do sekcji odnoszących się szczególnie do Polski. Wątpliwość nasuneły mi się w związku z wątkiem Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły#„Mecze z Polską”. Czy nie można by zamiast osobnej tabeli (2005 w filmie Przeboje kinowe w Polsce) dać kolumnę "kraj". Nie wiem co wtedy zrobić z datą premiery w Polsce, zostawiam do rozważenia. Czy ktoś podziela moje wątpliwości? Marek M (dyskusja) 15:19, 22 cze 2011 (CEST)

super byłoby gdyby informacje o najbardziej popularnych pod względem liczby widzów filmów dotyczyły nie tylko Polski, jednakże jak na razie nikt nie kwapi się do dodania takich informacji, a dane informacje są potrzebne i pokazują zainteresowanie w Polsce w danym roku... a możesz sprecyzować co byś chciał zmienić? Tytuł sekcji? Bo nie za bardzo zrozumiałem... z góry dzięki! Malyadik (dyskusja) 15:42, 22 cze 2011 (CEST)
Na razie tylko rzucam propozycje. "a dane informacje są potrzebne i pokazują zainteresowanie w Polsce" pełna zgoda, jeśli z mojej wypowiedzi wynika że postuluje usuwanie danych to źle się wyraziłem. Chodzi mi bardziej o takie ich przedstawienie by było widać że "super byłoby gdyby informacje (...) dotyczyły nie tylko Polski" Np. zamiast "premiera w Polsce" dać "data premiery w poszczególnych krajach" lub coś w tym stylu. Rozumiem że nikt się nie kwapi do dodawania ale nie chodzi mi o to żeby coś teraz na szybko zmieniać. Raczej o generalne wyznaczenie kierunku. Piszę o tym z okazji tej edycji. Marek M (dyskusja) 16:19, 22 cze 2011 (CEST)
dana strona jest tak rozbudowana, że jest możliwość dodawania więcej informacji, a jak na razie jest to skromne minimum. Czyli bez problemu można dodać więcej nagród i więcej premier, tworzyć box officy dla poszczególnych krajów i informacje o oglądalności. Jak na razie co do premier jest owe minimum, które są w niemal wszystkich artykułach o filmach, czyli premiera światowa i premiera polska, ale nie widzę problemu by w tabelce w sekcji "Premiera" dodać obok sekcji "Światowa" i "W Polsce" np. "Niemiecka", tylko wówczas należałoby dodać owe informacje do wszystkich filmów w tabelce, a nie tylko przy jednej pozycji. A jeżeli w przyszłości (teraz mamy 2 daty premier) byłoby więcej dat premier, i owa liczba spowodowałaby, że zrobiłby się błąd w tabelce, to wówczas można zmienić tabelkę tak, by były np. tylko informacje o tytule filmu i dacie premier w poszczególnych państwach bez informacji o obsadzie, czy reżyserze, gdyż docelowo takie informacje powinny być tylko w haśle filmu, a kalendarium służyłoby do porównania dni premier państw na świecie. Tak to widzę, ale chyba taka sytuacja nie stanie się szybko z racji tego, że prawie każdy film ma informację o jednej lub dwóch datach premier... stąd teraźniejsze minimalistyczne rozwiązanie. Co do wspomnianej przez Ciebie edycji, no cóż przypomniało mi się, że kiedyś była o tym mowa i nie było burzliwej dyskusji, ale pewne rozwiązanie zostało zaakceptowane (nie było żadnych sprzeciwów), i należałoby o tym podać informacje w Wikiprojekcie by zacząć chociażby tworzyć pod ten standard, gdyż niestety wówczas nie było wielkiego zainteresowania i zmiany idą strasznie wolno, jak na razie przerabiam rok 2007, ale jest sporo roboty gdyż po drodze wychodzą często inne buble które należałoby naprawić... Podsumowując już teraz jest możliwość dodawania dodatkowych premier w innych państwach, tylko musi znaleźć się chętny, ja na razie dodaję tylko minimum ;-) Malyadik (dyskusja) 17:13, 22 cze 2011 (CEST)

Poprawa gatunków

Myślę że przydałoby się również porawienie artykułów o gatunkach filmowych bo większość jest bardzo uboga w informację. Szczegulnie warto by było dodać zdjęcia scen z wybranego filmu danego gatunku, a także utworzyć listy w każdym artykule z jak największą ilością filmów danego gatunku lub najbardziej popularnych filmów. Pozdrawiam Agacja(dyskusja) 22:14, 29 cze 2011 (CEST)

Ze zdjęciami raczej marne szanse ze względu na prawa autorskie. Marek M (dyskusja) 21:46, 29 cze 2011 (CEST)
do fajnych materiałów ma dostęp Wikipedysta:Belfer00, już nawet naprawił hasło film sensacyjny ;-) Malyadik (dyskusja) 19:47, 30 cze 2011 (CEST)

Dyskusja szablonu:Film infobox#Produkcja

Zapraszam do wypowiedzenia się o propozycji dodania do powyższego szablonu parametru "Przychód brutto" i o zmianie parametru "Produkcja" na "Producent" oraz dodanie parametru "quote", czyli możliwości wstawienia linku w szablonie do Wikicytatów. Będę wdzięczny za każdą wypowiedź. Pozdrawiam Malyadik (dyskusja) 18:13, 26 lip 2011 (CEST)

Szablon:Joe Johnston

Wikipedia:Poczekalnia/kwestie techniczne/2011:08:05:Szablon:Joe Johnston.
SpiderMum (dyskusja) 19:25, 6 sie 2011 (CEST)

Polskie wytwórnie filmowe

Tak sobie przypomniałam. Może ktoś miałby ochotę zajrzeć do Kategoria:Polskie wytwórnie filmowe i uzupełnić w artykułach informacje na temat lokalizacji (chodzi o miasta) tychże wytwórni... SpiderMum (dyskusja) 20:06, 7 sie 2011 (CEST)

Spaghetti western

Wątek założony przed: 21:01, 30 wrz 2011 (CET)

Propozycja do czywiesza - Inside Job

BartłomiejB (dyskusja) 16:23, 8 paź 2011 (CEST)

Sergio Corbucci

FJ_1 @%^! 18:17, 17 paź 2011 (CEST)

DNU

Zgłosiłem EKRANy do Poczekalni. Ciacho5 (dyskusja) 11:05, 19 paź 2011 (CEST)

DNU

FJ_1 @%^! 13:05, 20 paź 2011 (CEST)

Przygody dziadka Mariana

Film z gwiazdami a google nic nie wie? Hoaks?Ciacho5 (dyskusja) 18:41, 20 paź 2011 (CEST)

Spaghetti western

Artykuł powiązany z tym Wikiprojektem został nominowany do Dobrego Artykułu. Jeśli ktoś jest tym zainteresowany, zapraszam na stronę propozycji. FJ_1 @%^! 14:30, 27 paź 2011 (CEST)

Chronologia

Krótkie pytanie, argumenty potem... czy filmografie danych aktorów/reżyserów/itd piszemy od narodzin do śmierci czy też odwrotnie? I dlaczego jeśli odrotnie? Stanko (dyskusja) 19:28, 28 paź 2011 (CEST)

 • Od narodzin do śmierci ogólnie mówiąc... skąd ten pomysł, że można by napisać odwrotnie?--Basshuntersw (dyskusja) 19:30, 28 paź 2011 (CEST)
  • z mojej dyskusji z Cancre, która zasugerowała, że może warto by było rozpocząć nad tym debatę Stanko (dyskusja) 19:36, 28 paź 2011 (CEST)
   • można i zacząć debatę, czemu nie... ja jestem za układem chronologicznym, wydaje mi się on bardziej intuicyjny... Malyadik (dyskusja) 14:00, 31 paź 2011 (CET)

Standardy artykułów/film

Proszę o zerknięcie tutaj: Dyskusja Wikipedii:Standardy artykułów/film. SpiderMum (dyskusja) 16:23, 3 lis 2011 (CET)

{{filmowiec infobox}}

Wracając do tematu z:

 1. Dyskusja Wikiprojektu:Filmy/Archiwum/1#Infoboksy filmowe
 2. Dyskusja Wikiprojektu:Filmy/Archiwum/2#.7B.7Bfilm infobox.7D.7D
 3. Wikipedia:Kawiarenka/Propozycje dyskusja/Archiwum/2011-2 kwartał#Usunięcie linków do strony stopklatka.pl

przystępuję do zmian w szablonie {{filmowiec infobox}}. Zmiany polegają na usunięciu wszystkich linków zewnętrznych i przeniesieniu ich do sekcji "Linki zewnętrzne". Przy okazji przerabiam infobox dostosowując go do Wikipedia:Standardy infoboksu. Operacja będzie składała się tak jak poprzednio z dwóch edycji bota:

 1. przeniesienie do sekcji lz
 2. posprzątanie sekcji lz (usunięcie dubletów)

Bot poprawia też wartości parametru "www", np. Wikipedysta:Malarz pl/szablony/Filmowiec infobox/3#Tim Burton

Propozycję nowej wersji szablonu można zobaczyć w {{filmowiec infobox/temp}}. Podglądy wywołań wersji przed i po można zobaczyć na podstronach Wikipedysta:Malarz pl/szablony/Filmowiec infobox.

Moje pytania:

 1. Co zrobić z parametrami wymienionymi na Wikipedysta:Malarz pl/szablony/Filmowiec infobox w sekcji "nierozpoznane parametry". Są to parametry umieszczone w wywołaniach szablonów i nieobsługiwane przez kod szablonu.
 2. Co zrobić z linkami do stopklatki? Przez pół roku wisiały sobie w wywołaniach i nie były wyświetlane. Jest ich 546 (na 1155 wywołań infoboksu). Jeżeli będzie zgoda dotycząca ich mechanicznego usunięcia to nie będę ich przenosił do sekcji linków zewnętrznych.
 3. Czy może ktoś ma jakieś propozycje innych zmian w szablonie, które warto by przy okazji poprawić. ~malarz pl PISZ 09:15, 16 paź 2011 (CEST)

Przypominam o moich pytaniach. Przy okazji zaprezentuję tutaj te "nierozpoznane parametry":

 • Nagroda na MFF w Wenecji
 • Grammy
 • e-teatr_id
 • Saturn
 • Ważniejsze filmy
 • Nagroda na MFF w Tours
 • Nagroda na FFK w Krakowie
 • Grand Prix FF w Łodzi
 • Orzeł - Nagroda Publiczności
 • Nagroda na MFF w Cannes - specjalne uznanie Jury
 • Nagroda na MFF w Berlinie - nagroda Jury Ekumenicznego
 • Nagroda Publiczności na The New York Polish Film Festival
 • Golden Award w kategorii: film fabularny WorldFest Independent Film Festival Houston
 • Złota Kaczka w kategorii: najlepszy film polski za rok 2005
 • Ważne filmy
 • Writers Guild of America
 • Feliks

Chciałbym zakończyć ten infoboks. ~malarz pl PISZ 22:04, 26 paź 2011 (CEST)

co do linków prowadzących do Stopklatki, to ja optuję za automatycznym usunięciem, olbrzymia większość jak nie wszystkie mają zdecydowanie za mało informacji i nie będą spełniać kryteriów LZ. Dodatkowo zastanawiają mnie nagrody w tym szablonie, czy nie jest to OR, dlaczego akurat te a nie inne? Może jednak wystarczy rozwiązanie z Szablon:Film infobox? Malyadik (dyskusja) 22:58, 26 paź 2011 (CEST)
Oczywiście, że wystarczy. "Ważniejsze filmy"/"Ważne filmy" też powinno się usunąć (to jest dopiero OR). Link do e-teatr można przenieść do sekcji linków zewnętrznych. SpiderMum (dyskusja) 12:23, 3 lis 2011 (CET)

Czekam na jakieś uwagi tutaj lub w Wikipedia:Zadania_dla_botów#serial_infobox. ~malarz pl PISZ 08:42, 3 lis 2011 (CET)

Poniżej podobna dyskusja dotycząca szablonu {{aktor infobox}}. ~malarz pl PISZ 10:12, 9 lis 2011 (CET)

{{aktor infobox}}

Przygotowuje się do botowania LZ z szablonu {{Aktor infobox}}. Tak jak poprzednio przygotowałem {{Aktor infobox/temp}}. W związku z tym, że te infoboksy są prawie identyczne (inny kolor, aktor ma dodatkowe pola: teatr, dwie dodatkowe nagrody i e-teatr_id) to problemy są te same z POV doborem nagród do szablonu. Przymiarki do konwersji szablonów są na podstronach Wikipedysta:Malarz pl/szablony/Aktor infobox. ~malarz pl PISZ 10:12, 9 lis 2011 (CET)

{{serial infobox}}

Przygotowuję nową wersję szablonu (w związku z przenoszeniem LZ poza infoboks). Jest ona dostępna do obejrzenia w {{serial infobox/temp}}. Mam związane z tym pytanie: Czy pole "data premiery" obok "pierwsza emisja" jest potrzebne. W wywołaniu obecnego szablonu jest ten parametr, natomiast w opisie parametrów szablonu został pominięty. ~malarz pl PISZ 10:03, 10 lis 2011 (CET)

według mnie pole "data premiery" zbędne, dodatkowo przydałoby się zmienić opis przy parametrze "sieć_telewizyjna" - polonocentryzm, albo wszystkie stacje bez wyjątku, albo tylko te w którym była premiera w danym kraju (to jest chyba dobry konsensu) albo tylko stacja, w której była premiera światowa. Zastanawiam się także czy parametr "od_lat" jest potrzebny... według mnie nie Malyadik (dyskusja) 10:46, 10 lis 2011 (CET)
IMO "sieć telewizyjna" służy do wpisania pierwszej stacji TV, która emitowała serial. Nie oglądałem co jest wpisane w dotychczasowych infoboksach. Zastanawiałbym się nad dopuszczeniem premiery polskiej wersji językowej obok premiery światowej, ze względu na to, że pl.wiki jest polską wersją językową Wikipedii. Wypisywanie więcej niż takich dwóch stacji jest na pewno błędem, ze względu na cele infoboksu: ... "najważniejsze informacje" ... ~malarz pl PISZ 11:01, 10 lis 2011 (CET)
"od lat" jest uzyty w ok 13% dotychczasowych wywołań. ~malarz pl PISZ 11:01, 10 lis 2011 (CET)
jednakże dopuszczając polską premierę, powinno się dopuścić i obce, jak mamy to w filmach, ale jako, że to pl wiki, to jak widzimy w praktyce, bardzo mało artykułów ma więcej premier niż 2 (światową i polską). Chodziło mi o opis parametru "sieć telewizyjna", gdyż teraźniejszy "Nie wpisujemy wszystkich stacji na świecie, tylko w oryginalnym kraju, USA i Polsce." IMO jest to polonocentryzm i jak dla mnie są to potrzebne informacje dlatego optowałbym tutaj za możliwością podania premier krajowych (nie tylko polskich i amerykańskich). Co do "najważniejszych informacji" to np. premiera niemiecka ma taką samą rangę co polska, a naprawdę infoboks nie rozrośnie się, widzę to po filmach ;-) Co do parametru "od lat" brak go w {{film infobox}}, pierwszy problem jaki się nasuwa, to od lat w jakim kraju? W Polsce? Bo w Stanach bodajże nie podaje się tak jak u nas (czyli samą liczbą), ale w inny sposób Motion Picture Association of America#Kategorie wiekowe, więc np. ten parametr odrzuca możliwość podania grupy dla których jest to dozwolony serial w USA (jakoś dziwnie wyglądałaby przy tym parametrze informacja "R", więc jak już coś to powinno się zmienić nazwę parametru np. na "grupa wiekowa" lub "kategoria wiekowa"), poza tym sam parametr nie jest jakąś super ważną informacją, IMO premiery w innych krajach są ważniejsze niż informacja od ilu lat w Polsce (lub po zmianach nazwy w innym kraju) jest dozwolony serial, oczywiście taka informacja jest ency, ale ja wolałbym ją gdzieś w artykule Malyadik (dyskusja) 12:08, 10 lis 2011 (CET)

Brak fabuły

W niektórych artykułach na temat filmów brak choćby zdania na temat tego o czym są. Może utworzyć dla nich specjalną kategorię w Kategoria:Artykuły wymagające dopracowania i utworzyć jakiś szablon albo dodać odpowiedni parametr do {{Dopracować}}, który dodawałby takie artykuły do niej? SpiderMum (dyskusja) 22:13, 27 lis 2011 (CET)

Budowa filmu: szablon

Witam. Ponieważ na Wiki dramatycznie brakuje artykułów stricte filmoznawczych, pozwoliłem sobie zrobić szablon jednostek budowy filmu (za J. Płażewskim). Ale, jak słusznie zauważył Vinne2, szablon ten jest śmiesznie ubogi. Pomyślałem więc, że warto by zrobić taki, który grupuje ogół zagadnień dot. budowy dzieła filmowego i przy okazji pokaże, czego brakuje (a, jak wspomniałem, brakuje dużo). Proponowana bibliografia na chwilę obecną - "Język filmu" Jerzego Płażewskiego (nieśmiertelny ;)), ale przydałoby się oczywiście coś jeszcze. No i kwestia zagadnień jakie miałby owy szablon obejmować. Moja wstępna lista (na razie trochę chaotycznie i z głowy, bo nie mam w tej chwili pod ręką literatury):

 • Jednostki budowy filmu (kadr, ujęcie, scena, sekwencja)
 • Mise-en-scene, środki operatorskie (oświetlenie, plany, ruchy kamery, itp.)
 • Kompozycja kadru
 • Montaż (historia i rodzaje + interpunkcja)
 • Dźwięk (w tym muzyka)

Jak to widzicie? Co jeszcze powinno się tu znaleźć? Jak to w ogóle zorganizować? Arĉjo Dyskusja 03:25, 3 gru 2011 (CET)

Wikipedia:Standardy artykułów/film

Hejka, mam kilka propozycji co do zmiany powyższego standardu.

 • Po pierwsze usunąłbym w sekcji "obsada" odgórną granicę, w której jest zresztą literówka "maksymalne kilkunastu" - czy naprawdę mamy stawiać sobie pewne granice informacji, co szkodzi podanie pełnej obsady? Jeżeli sekcja rozrosłaby się do olbrzymich rozmiarów, to wówczas można stworzyć osobny artykuł. Według mnie wiki powinna podawać pełną informację, a nie tylko szczątkowa. Czym więcej informacji tym lepsza encyklopedia.
  • IMO najlepiej dać zalecenie, aby, jeśli mamy źródła, zamienić listę na tekst. BTW - czy całą listę płac byśmy tam wrzucali? Pytam, bo infoboks jest nieco przerośnięty - znaczy teraz w hasłach są dwie równoległe listy i często nic poza tym (jedna w treści hasła z aktorami, druga w infoboksie z całą resztą). To trochę sztuczne, kompromisowe rozwiązanie.
   • W infoboksie powinny być najważniejsze informacje, natomiast w artykule nie powinno się zabraniać wstawiania dodatkowych informacji. To tak jakbyśmy w filmografiach aktorów podali zalecenie, że może ona dotyczyć tylko najważniejszych filmów. Jeżeli ktoś chciałby stworzyć kompletną filmografię, czy listę płac to dajmy mu do tego prawo ;-) Malyadik (dyskusja) 15:19, 5 gru 2011 (CET)
 • Po drugie dodałbym nową sekcję zaraz po obsadzie "Twórcy" - jak na razie informacje o twórcach filmu (producenci, montażyści, scenarzyści itp.) są tylko w infoboksach. Powinno się znaleźć dla nich miejsce w samym artykule. W opisie tej sekcji można napisać "Do twórców zaliczamy reżyserów, scenarzystów, operatorów, kostiumologów itp., czyli wszystkich ludzi tworzących film, oprócz aktorów" lub coś podobnego
  • Ja bym to dał przed obsadą - twórcy IMO ważniejsi od aktorów. Ale bez też całej listy płac, czyli producent + reżyser i scenarzysta. Resztę można by dać po obsadzie. Zresztą, reżysera wymienia się w definicji, więc można by zaraz pod dać info o scenarzyście i producencie. Przykuta (dyskusja) 09:59, 5 gru 2011 (CET)
   • resztę po obsadzie? Pod np. jakim tytułem? Mógłbyś skonkretyzować swój pomysł? Malyadik (dyskusja) 15:19, 5 gru 2011 (CET)
 • Po trzecie usunąłbym przykładowe LZ, gdyż ludzie mogą je potraktować jako zalecane. Dodałbym do opisu tej sekcji na samym końcu "spełniających zarazem zalecenia wstawiania linków zewnętrznych"
  • Fankluby do usunięcia, oficjalne jak najbardziej mogą być. Można dopisać, że te 3 przykładowe strony można wstawiać bez problemu, a w przypadku innych musi być to uzasadnione zgodnie zasadami wstawiania LZ, gdyby ktoś miał wątpliwości. Przykuta (dyskusja) 09:59, 5 gru 2011 (CET)
   • faktycznie fankluby do usunięcia, co do tych 3 to nie optowałbym za wstawianiem ich bez problemu. Filmpolski to pewniak - powinien być, imdb - pewnie będzie zawsze jeżeli chodzi o zagraniczne produkcje, a filmweb - prawie nigdy nie spełnia zasad wstawiania LZ ;-) dlatego bez oskarżeń o OR chyba lepiej niczego nie sugerować (IMO można by było najwyżej zasugerować filmpolski) Malyadik (dyskusja) 15:19, 5 gru 2011 (CET)
    • Według mnie powinniśmy linkować do filmpolski.pl, który jest tworzony profesjonalnie i szczegółowo, a w każdym przypadku uzupełnia w dużym stopniu artykuł na Wiki, oraz do imdb.com, która jest największą i najpopularniejszą bazą filmową na świecie. Linki zewnętrzne do Filmwebu i Stopklatki to według mnie rzecz kompletnie niepotrzebna. Pierwszy, tworzony przez zwykłych użytkowników, którzy ścigają się tylko w zdobywaniu punktów, często zawiera nieprawdziwe informacje (szczególnie w kwestii nadchodzących premier). Oczywiście, zdarza się to też i na IMDb, lecz tam jest uwzględnione np. przy obsadzie "rummored", gdy czyjaś rola nie jest potwierdzona. Co do Stopklatki, to jest to całkiem niezła baza, ale zniechęciłem się do niej po ostatniej akcji spamowania na Wikipedii linkami do niej przez Kasia b6. Co do tych pełnych obsad i płac, to wydaje mi się, że lepiej najpierw się zająć porządnym opracowaniem i uźrudłowieniem sekcji "Produkcja", "Opis fabuły", "Obsada" oraz "Przyjęcie". Francesco 13 (dyskusja) 18:05, 19 gru 2011 (CET)

I jak na razie to tyle. Zapraszam do wszelkich uwag i oceny, a także zapraszam do podsuwania nowych pomysłów i poprawek powyższych propozycji ;-) Malyadik (dyskusja) 22:57, 1 gru 2011 (CET)

Zobacz pierwszą propozycję. Wtedy wygrała druga, bo była po prostu łatwiejsza i nie wymagająca pracy z obszernymi źródłami. Przykuta (dyskusja) 09:59, 5 gru 2011 (CET)
Zauważ, że proponowane przeze mnie zmiany są raczej kosmetyczne. A dodanie sekcji o twórcach sprawi, że nasz standard będzie zgodny z innymi zaleceniami/zasadami, chodzi mi tutaj o Pomoc:Infoboks, wyczytamy tam, że "Infoboksy to wyróżnione ramką części artykułów, które mają za zadanie w przejrzysty sposób prezentować najważniejsze informacje zawarte w haśle" w wypadku filmów większość podanych informacji w infoboksie nie jest podanych w haśle. A IMO sekcja przydałaby się, bo naprawdę twórców jest dużo więcej niż możliwości dane nam przez infoboks (zreszta słusznie bo on ma podawać najważniejsze informacje). Jako przykład pierwszy lepszy film [3]. Myślę, że taka zmiana przyśpieszyłaby rozwijanie się haseł o tematyce filmowej i dodatkowo ujednoliciłaby artykuły o filmach Malyadik (dyskusja) 14:41, 5 gru 2011 (CET)
Moim zdaniem pogłębi to dodatkowo chaos panujący w artykułach o filmach. Wyobrażasz sobie, że w danym artykule filmowym opisana zostanie pełna lista płac (w przypadku filmów amerykańskich nawet kilkuset członków ekipy filmowej)? To, co w bazach takich jak IMDb, Filmweb czy Film Polski jeszcze wygląda schludnie, w przypadku prymitywnych mechanizmów Wiki doprowadzi do stworzenia szpetnych i bezładnych list. W przeciętnym artykule filmowym brakuje czegoś zupełnie innego – treści. Brak informacji o produkcji, odbiorze przez krytyków, wpływie na branżę. Dystans dzielący naszą wersję Wikipedii od anglojęzycznej jest pod tym względem ogromny. FJ_1 @%^! 14:50, 5 gru 2011 (CET)
Tak wyobrażam sobie pełną listę płac w formie np. schludnych tabelek coś podobnego jak mamy w haśle Filmografia Roberta De Niro (aczkolwiek zapewne powstanie tylko kilka artykułów wyczerpujących zupełnie takie informacje). Oczywiście zgadzam się co do braków, o których wspominasz, ale te informacje o wiele trudniej skompletować. Natomiast z twórcami nie powinno być problemów. A od czegoś powinniśmy zacząć. PS fajnie by było jakbyś się odniósł do wszystkich propozycji ;-) Malyadik (dyskusja) 15:03, 5 gru 2011 (CET) PS2 ;-) zaznaczę tylko, że moje propozycje nie sugerują zamieszczania kompletnej listy płac obsady aktorskiej, czy twórców, uważam tylko, że limitacje są sztucznym i złym zabiegiem w encyklopedii, nie brakuje miejsce na serwerach, naprawdę dajmy chętnym ludziom możliwość stworzenia pełnej obsady, bo dzisiaj ktoś taką pracę może usunąć powołując się na nasze standardy...Malyadik (dyskusja) 21:44, 5 gru 2011 (CET) PS3 ;] trzeba też wziąć pod uwagę, że istnieją superprodukcję gdzie nie mniej niż 20 aktorów mają ważniejsze role, lub są po prostu ency po prostu o których warto wspomnieć. Dobrym przykładem jest tutaj Władca Pierścieni: Dwie Wieże (film) aktualnie obsada jest niezgodna z naszymi standardami, a prawdę mówiąc dodałbym jeszcze kilka nazwisk np. ency aktora Johna Bacha Malyadik (dyskusja) 22:12, 5 gru 2011 (CET)
Chyba została jeszcze sprawa linków zewnętrznych – tu popieram zdanie Przykuty. FJ_1 @%^! 15:18, 5 gru 2011 (CET)
a co do obsady aktorskiej, to popierasz limitację informacji, tak jak mamy to teraz? Malyadik (dyskusja) 15:23, 5 gru 2011 (CET)
Ale czy doprawdy w tak wielu filmach jest ujawniona aż tak ogromna lista aktorów? Listę można podzielić na dwie, trzy kolumny. Za to wolałbym usunięcie pola aktorzy (główni aktorzy) z infoboksu bo to jest niezgodne, my mamy sobie wybierać kto gra główne role a kto nie? IMHO to jest w treści hasła, więc wystarczy. A "Głosy krytyków" zamienić na "Odbiór filmu" tak jak w przypadku gier komputerowych. Link w LZ do Filmpolski jest zbędny, wystarczy IMDb i Filmweb i oficjalne strony/profile filmu na Facebooku itp.--Basshuntersw (dyskusja) 15:25, 5 gru 2011 (CET)
Infoboks, to może później. Czyli rozumiem, że według Ciebie limitacja obsady aktorskiej jest niepotrzebna? Faktycznie według mnie lepiej brzmi "Odbiór filmu". Co do LZ, no to wiesz filmpolski jest jak najbardziej zalecany, gdyż jedyny pewny (oficjalny państwowy), a jeżeli jest link do imdb, to przeważnie do filmwebu nie trzeba, gdyż jest to imitacja i to niepełna, więc nie spełnia zaleceń wstawiania LZ, dlatego chyba łatwiej i bez żadnych sporów, który portal jest lepszy wstawić link do zasad i tyle ;-)Malyadik (dyskusja) 15:56, 5 gru 2011 (CET)
No, ok. Miałem się odnieść do swojego stanowiska. Pełna lista płac to IMO zbyt wiele, bo tam znajdą się asystenci kostiumologów. Raczej tylko główne funkcje + obsada bez statystów/ról epizodycznych itd. Przykuta (dyskusja) 17:34, 7 gru 2011 (CET)
No tak, wszystko ma swoje granice, wiadomo, że nie powinno się wpisywać statystów, czy np. kierowców albo gońców ;-) Nasuwa się kilka problemów, bo rozumiem, że odgórna limitacja liczbowa jest uważana przez was za lekko mówiąc niewłaściwą? Jeżeli tak, to czy mamy stworzyć katalog np. twórców filmu których można wymienić (chyba nie), czy może posłużyć się zdrowym rozsądkiem i ogólnymi regułami na wiki (według mnie tak). Naprawdę nie warto wszystkiego normować. Co do twórców trudno mi sobie wyobrazić definicję, która określałaby zamknięty zbiór. Natomiast przy obsadzie można by nadmienić, że nie należy wpisywać statystów. Co do ról epizodycznych byłbym raczej za jej nierównaniem ze statystami, gdyż wśród nich zdarzają się role ważne lub istotne. Chciałbym co do sekcji LZ, przypomnieć, że trwają prace, które wyrzucają parametry z infoboksu konkretnych portali, stąd też nie powinniśmy żadnych faworyzować w naszym standardzie Malyadik (dyskusja) 20:39, 7 gru 2011 (CET)

Wikipedia:Zadania_dla_botów#Wikiprojekt:Filmy/Ocena haseł

Witam, prosze o potwierdzenie, ze projekt popiera to zlecenie. Putoro (Hæ?) 19:08, 31 sty 2012 (CET)

Dyskusja Wikiprojektu:Filmy/Ocena haseł - Widze, ze poparcie wyrazilo juz kilka osob, choc nie wiem dlaczego nie tutaj tylko na jakiejs zakitranej dyskusji podstrony :P Putoro (Hæ?) 18:14, 11 lut 2012 (CET)
A możecie jeszcze poczekać do jutra? Chciałbym to sprawdzić.--Basshuntersw (dyskusja) 18:21, 11 lut 2012 (CET)
To jeszcze nie startuje. Przy takiej ilosci uczestnikow projektu oznaczonych jako aktywnych poczekam na jeszcze troche glosow. Putoro (Hæ?) 18:39, 11 lut 2012 (CET)

Filmografia

Czy w filmografii aktora powinienem wydzielić filmy dokumentalne? To jest cameo? Widziałem to jako graną postać ale chyba nią nie jest.--Basshuntersw (dyskusja) 22:15, 12 lut 2012 (CET)

Generalnie takie epizody pomijam, zapisać możesz błędem to nie będzie, jeśli masz informacje o tym, ale zaznacz to jakoś, np. Sebastian Cabot (aktor). --Damian Sapis (dyskusja) 17:26, 13 lut 2012 (CET)
Nie, chodzi mi o to czy, w treści wydzielić z sekcji Filmy do osobnej sekcji Filmy biograficzne tak jak na Filmwebie?--Basshuntersw (dyskusja) 17:32, 13 lut 2012 (CET)
Hmm, wydaje mi się to zbędne. Utrzymaj po prostu chronologię zamiast rozdzielać.--Damian Sapis (dyskusja) 17:36, 13 lut 2012 (CET)
OK. --Basshuntersw (dyskusja) 18:17, 13 lut 2012 (CET)

X-men

Czy ktoś może sprawdzić tę edycję? Wydaje się wątpliwa... ~~ Vinne2| [czyt. "winetu"] 22:55, 16 lut 2012 (CET)

dlaczego sądzisz że jest wątpliwa, podaj źródła bo nie jestem specjalistą w tym temacie, a najlepiej popraw to co jest źle to zatwierdzę--Damian Sapis (dyskusja) 00:09, 17 lut 2012 (CET)
Też nie jestem znawcą aczkolwiek filmy te widziałem. Wydaje mi się, że Magneto miał na imię Erik ale mogę się mylić. (Wskazywałoby to na poprawność starszej wersji.) Z drugiej strony nie mam pojęcia skąd mu się wzięło imię Mortimer Tonybee na Ropuchę, ale Toad Tolancki mógł być fake'iem, bo z imienia za bardzo przypominał żabę – toad to ang. ropucha... (Wskazywałoby to na poprawność nowszej wersji.) ~~ Vinne2| [czyt. "winetu"] 10:43, 17 lut 2012 (CET)
Zajrzyjcie do en:Magneto (comics) oraz en:Toad (comics). Może coś pomoże. ~malarz pl PISZ 11:44, 17 lut 2012 (CET)
Wydaje się że nowa wersja jest poprawna--Damian Sapis (dyskusja) 12:17, 17 lut 2012 (CET)

Kategorie

Potrzebuje konsultacji z wikiprojektem w sprawie kategoryzacji niektórych ludzi kina, np:

Izabella Scorupco

Ma dopisane kategorie takie jak: amerykańskie aktorki, szwedzkie aktorki, polskie aktorki. To ile w końcu tych narodowości? Jak wystąpi w rosyjskim filmie to dodać jeszcze rosyjskie aktorki? Co o tym sądzicie? Jakie kryterium powinniśmy przyjąć w kategoryzacji narodowościowej ludzi filmu?--Damian Sapis (dyskusja) 19:46, 20 lut 2012 (CET)

Telewizja a film

W związku z pracą przy przekategoryzowywaniu artykułów, chciałbym się dowiedzieć, czy uważacie za słuszne rozdzielenie aktorów na telewizyjnych i filmowych, czy może jednak byłoby to zbędne namnożenie kategorii?--Damian Sapis (dyskusja) 13:49, 21 lut 2012 (CET)

Ja bym akurat rozdzielanie aktorów w ten sposób odpuściła. Za duży bajzel by z tego wyszedł. SpiderMum (dyskusja) 21:38, 22 lut 2012 (CET)
Również jestem za odpuszczeniem sobie tego ruchu, bo będzie z tym dużo roboty, no i zrobi się zamieszanie. Coka7196 (dyskusja) 11:22, 25 lut 2012 (CET)
Moim zdaniem nie powinniśmy ich rozdzielać, ponieważ bardzo często, a zwłaszcza ostatnio aktorzy, którzy dotąd grali głównie w filmach zaczynają pojawiać się w serialach i na odwrót. Takie rozdzielenie mogłoby się zrobić bezcelowe Jasiekzar (dyskusja) 13:49, 26 lut 2012 (CET)
Chyba że zamienić "aktorzy/aktorki filmowe" na "aktorzy/aktorki filmowe i telewizyjne"? Istniejącymi zająłby się któryś z operatorów botów. SpiderMum (dyskusja) 00:14, 29 lut 2012 (CET)

{{Film infobox}}

Zastanawiam się czy nie warto przenieść linków do imdb i filmwebu do infoboxu? ~~ Vinne2 (czyt. "winetu") ? 11:54, 15 mar 2012 (CET)

Według dyskusji poruszonej powyżej takie linki będą z infoboxów usuwane--Damian Sapis (dyskusja) 12:25, 15 mar 2012 (CET)
Aha, no ok. Nie wiedziałem, że dla innych szablonów wyżej o tym samy dyskutujecie. W takim razie zostawiam to Waszej decyzji - powiem jeszcze tyle, że takich informacji szukałbym w infoboksie. Tak samo, jak podstawowych informacji i linków dla substancji chemicznych. Pozdrawiam ~~ Vinne2 (czyt. "winetu") ? 14:54, 15 mar 2012 (CET)

{{aktor infobox}} ponownie

Wracając do tematu z:

 1. Dyskusja Wikiprojektu:Filmy/Archiwum/1#Infoboksy filmowe
 2. Dyskusja Wikiprojektu:Filmy/Archiwum/2#.7B.7Bfilm infobox.7D.7D
 3. Wikipedia:Kawiarenka/Propozycje dyskusja/Archiwum/2011-2 kwartał#Usunięcie linków do strony stopklatka.pl
 4. Dyskusja Wikiprojektu:Filmy/Archiwum/2#.7B.7Bfilmowiec infobox.7D.7D
 5. Dyskusja Wikiprojektu:Filmy/Archiwum/2#.7B.7Baktor infobox.7D.7D

przygotowałem się do przebotowania szablonu {{aktor infobox}}. Główne zmiany polegają na usunięciu wszystkich linków zewnętrznych i przeniesieniu ich do sekcji "Linki zewnętrzne". Przy okazji przerabiam infobox dostosowując go do Wikipedia:Standardy infoboksu.

Istotną zmianą jest zastąpienie wszystkich parametrów dotyczących nagród jednym parametrem nagrody. W jego wykorzystaniu należy używać szablonu {{aktor infobox/nagroda}} z pierwszym parametrem oznaczającym nazwę nagrody a drugim tekst wyświetlany w infoboksie. Bot automatycznie zmieni odpowiednio wywołania tych parametrów w infoboksach.

Propozycję nowej wersji szablonu można zobaczyć w {{aktor infobox/temp}}. Podglądy wywołań wersji przed i po można zobaczyć na podstronach Wikipedysta:Malarz pl/szablony/Aktor infobox. (lista zawiera ponad 220 podstron, jeżeli jest niepełna to bot właśnie generuje je z kolejną porcją poprawek).

Czekam kilka dni na uwagi i przystępuję do właściwej pracy. ~malarz pl PISZ 09:27, 11 mar 2012 (CET)

 • "i przeniesieniu ich do sekcji "Linki zewnętrzne"" - czy to dobry pomysł? Czy nie lepiej będzie zostawić jeden z nich tylko wtedy gdy nie ma parametru www? -- Bulwersator (dyskusja) 09:52, 11 mar 2012 (CET)
  • Raczej nie. Www to co innego niż strona w bazie danych. ~malarz pl PISZ 23:55, 11 mar 2012 (CET)

Analogicznie przygotowałem zastąpienie {{filmowiec infobox}} szablonem {{filmowiec infobox/temp}}. Podglądy są dostępne w Wikipedysta:Malarz pl/szablony/Filmowiec infobox. ~malarz pl PISZ 23:55, 11 mar 2012 (CET)

Podobnie postąpiłem z {{aktor erotyczny infobox}} ({{aktor erotyczny infobox/temp}}, Wikipedysta:Malarz pl/szablony/Aktor erotyczny infobox). ~malarz pl PISZ 21:59, 12 mar 2012 (CET)

Rozumiem, że usunięcie poszczególnych wpisów w infoboxie o nagrodach ma na celu przede wszystkim zmniejszenie jego rozmiaru, w sumie tą propozycję popieram.

Natomiast jeśli chodzi o linki do portali, to już wydaje się złym pomysłem, IMO znacznie wygodniejsze jest wpisanie odpowiedniej liczby w infoboxie niż dodawanie szablonów imdb lub filmweb gdzieś na dole strony, tym bardziej, że wielu użytkowników nawet nie wie o ich istnieniu. No chyba że taki link zewnętrzny w sekcji LINKI ZEWNĘTRZNE generował by się sam na podstawie wpisanego w infoboksie numeru (ale to już zupełnie byłoby pomieszanie z poplątaniem)--Damian Sapis (dyskusja) 22:22, 12 mar 2012 (CET)

Kwestia linków były już omawiana. Opracowano właśnie taki kompromis (przeniesienie ich do osobnej sekcji zamiast całkowitego usuwania). SpiderMum (dyskusja) 00:05, 13 mar 2012 (CET)

Mam pytanie odnośnie ilustracji w infoboksie. Nie dałoby się tak zrobić, żeby grafiki o mniejszych rozmiarach niż 240x240 px nie były rozciągane? W {{Artysta infobox}} i {{Biogram infobox}} jest podobnie, przy małym zdjęciu potrafi to wyglądać niezbyt ciekawie . SpiderMum (dyskusja) 00:05, 13 mar 2012 (CET)

Poproszę o przykłady. ~malarz pl PISZ 08:54, 13 mar 2012 (CET)
Ostatnio na taki nie wpadłam. Heh, nieważne. SpiderMum (dyskusja) 12:44, 15 mar 2012 (CET)

{{filmowiec infobox}} przebotowany. ~malarz pl PISZ 14:53, 15 mar 2012 (CET)
{{aktor infobox}} przebotowany. ~malarz pl PISZ 08:03, 16 mar 2012 (CET)

Pochodzenia żydowskiego

Nie widzę najmniejszego sensu w tych kategoriach, proponowałbym je usunąć ale najpierw chciałbym znać wasze zdanie na ten temat. Osobiście uważam, że grupowanie ludzi tylko dlatego, że przodkowie byli żydami, lub sami nimi są jest śmieszne i nie wiem tak naprawdę czemu ma służyć.--Damian Sapis (dyskusja) 13:25, 17 mar 2012 (CET)

Geniusz sceny

Witam

W Geniusz sceny jest kategoria Kategoria:Polskie filmy oświatowe. Jako że jest hasło film oświatowy myślę że taka kategoria może być. Nie znam drzewa kategoryzacji filmów więc proszę o utworzenie takiej. PMG (dyskusja) 13:33, 18 mar 2012 (CET)

Miała by to być kategoria tylko dla jednego filmu? Jeśli tak to tworzenie jej jest bez sensu. Najpierw należało by poszukać jeszcze kilku filmów oświatowych, jeśli takie znajdziesz to wystarczy dopiąć kategorię filmy oświatowe do kat Kategoria:Filmy według gatunku i po robocie, no chyba, że ktoś znajdzie jeszcze jakieś interwiki do tego gatunku, było by to mile widziane.--Damian Sapis (dyskusja) 18:22, 18 mar 2012 (CET)
Aha i jeszcze jedna drobna uwaga, lepiej zamiast Kategoria:Polskie filmy oświatowe utworzyć Kategoria:Filmy oświatowe
Ameba (film), Geniusz sceny, 17 września 1939 roku. Zwykle filmy oświatowe to nie są hity frekwencyjne. PMG (dyskusja) 14:32, 19 mar 2012 (CET)

Kategoryzacja – kinematografia

W Projekcie Kategoryzacja rozpoczęła się dyskusja nad kategoryzacją Kategoria:Kinematografiadyskusja. ∼Wostr (dyskusja) 19:35, 20 lut 2012 (CET)

Zapraszam wszystkich do zapoznania się z drzewem Kategoria:Kinematografia, i zachęcam do pomocy w sprzątaniu go, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kategorie tematyczne--Damian Sapis (dyskusja) 11:25, 20 mar 2012 (CET)

Infoboksuy filmowe i stopklatka

Zerknijcie na dyskusję sprzed roku Dyskusja Wikiprojektu:Filmy/Archiwum/1 (ta duża niebieska). Rok temu była akcja masowego wstawiania na Wikipedię linków do stopklatki. Serwis ten w porównaniu z Filmempolskim, IMDB, ale też Filmwebem jest bardzo ubogi w treść w większości przypadków i linki te niezgodne są z WP:LZ (przykład spamu: [4]). W zasadzie wszystkie głosy broniące pochodziły od osób zajmujących się wyłącznie wstawianiem tych linków (prawdopodobnie było to uzgodnione na tamtym serwisie). Linki te przez pewnie czas były schowane w boksie (ukryty status), obecnie zostały przerzucone do linków zewnętrznych. Czy jest jakaś wielka przeszkoda przed usunięciem (botem) linków do stopklatki z sekcji linki zewnętrzne? Elfhelm (dyskusja) 22:38, 15 mar 2012 (CET)

Niestety w niektórych przypadkach, mówiąc o samych filmach, stopklatka posiada bardziej szczegółowe informacje dotyczące dystrybucji w Polsce. Tak więc znajdą się filmy, w których linki do tego serwisu będą spełniać WP:LZ... Malyadik (dyskusja) 11:19, 16 mar 2012 (CET)
W takim wypadku, jak piszesz, powinny być one przypisem w infoboksie. Z obserwowanych pousuwałem słabiutkie typu [5]. Ciężko w biogramach natknąć się na coś wartościowego (mając IMDB/FP czy nawet filmweb). Jest jeszcze FDB, tego na szczęście nie za wiele. Elfhelm (dyskusja) 16:09, 16 mar 2012 (CET)
Trzeba mimo wszystko wziąć poprawkę na to, że stopklatka, podobnie jak imdb czy filmweb a nawet wiki, jest ciągle rozwijana. Kwestia niewielkiej popularności serwisu nie powinna przesądzać o jego nieprzydatności. Może faktycznie tam gdzie są strasznie słabe wpisy w stopklatce nie należy jej dodawać do linków zewnętrznych, ale osobiście nie uważam, że już dodane należy usuwać--Damian Sapis (dyskusja) 18:15, 16 mar 2012 (CET)
Akurat te dodane były w ok. 99% dodane w ramach zorganizowanej akcji spamowania z kilku kont. Pobieżna lektura pokazuje, że 99% z nich jest do niczego. A w pozostałym 1% z reguły inne portale są znacznie lepsze. Elfhelm (dyskusja) 18:18, 16 mar 2012 (CET)
Powiem tak, jeżeli chodzi o biogramy to można owe linki masowo usunąć, gdy jest np. imdb, ponieważ nic nowego one nie wnoszą do treści hasła. Natomiast jeżeli chodzi o filmy, to zgodnie z zasadami LZ linki można wstawiać jeżeli m. in. wnoszą coś nowego do hasła (mam na myśli informacje), tak więc w filmach można usunąć owe linki jeżeli informacje (nowe informacje, które są w stopklatce, a których przeważnie nie ma na imdb i na pl wikipedii to informacje o polskich premierach nie tylko kinowych, dystrybutorach w Polsce oraz liczba kopii w Polsce) zawarte w danym linku są już w haśle lub w LZ jest już link, który owe informacje zawiera Malyadik (dyskusja) 11:01, 27 mar 2012 (CEST)

Nowy wpis na Zgłoś błąd

Zgłoszono błąd w artykule Titanic (ścieżka dźwiękowa) (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 15:42, 11 kwi 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Niezwykła podróż (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 23:03, 11 kwi 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Taxi (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 19:21, 12 kwi 2012 (CEST)

Kategoria:Teoretycy kina

Hej. Nie ma kogoś takiego jak "teoretyk kina", więc wypadałoby zmienić nazwę tej kategorii na "teoretycy filmu" i przenieść ją do Kategoria:Teoria filmu, wzorem odpowiedniej kategorii literaturoznawczej Kategoria:Teoretycy literatury. Ja niestety nie wiem do kogo się z tym zgłosić ani co się wiąże z taką zmianą nazwy kategorii. Pomożecie? Arĉjo Dyskusja 20:26, 31 mar 2012 (CEST)

Pierwsza rzecz, witam wśród uczestników:) Co do zmiany nazewnictwa kategorii, bardzo dobrze, że ktoś zwraca uwagę na błędy w nazewnictwie kategorii i chce je zlikwidować, to dobrze świadczy. Jeśli chodzi o zmianę nazewnictwa, sposób jest jeden, trzeba wszystkim artykułom podpiętym pod daną kategorię usunąć błędną i wstawić poprawną. Artykułów jest 16 więc na dobrą sprawę nie jest to problem zrobić ręcznie, jeżeli np. podobnych błędów znajdziesz więcej można złożyć prośbę o przeniesienie haseł do innej kat. na Wikipedia:Zadania dla botów. Jeżeli chodzi o utworzenie kat, to wygląda to podobnie jak z utworzeniem artykułu, utwórz Kategoria:Teoretycy filmu, przenieś tam wszystkie artykuły i jak to zrobisz wstaw na stronie Kategoria:Teoretycy kina szablon {{EK}} opisując dlaczego powinna zostać usunięta i po sprawie. Pozdrawiam--Damian Sapis (dyskusja) 12:49, 1 kwi 2012 (CEST)
Okej, dzięki za wyjaśnienie. Artykułów jest faktycznie niewiele, ale ja jestem z natury dość leniwy i byłem ciekaw czy jest jakiś sprytniejszy sposób. ;) Jak będę miał czas, to postaram się uporządkować trochę te kategorie. Arĉjo Dyskusja 21:43, 1 kwi 2012 (CEST)

No dobrze, przemyślałem jak to pokategoryzować. Drzewko wzorowane na literaturoznawczym będzie tak wyglądać:

 • Polscy filmoznawcy

Jeżeli projekt nie ma obiekcji, to wkrótce się tym zajmę. Arĉjo Dyskusja 22:42, 9 kwi 2012 (CEST)

Wygląda całkiem sensownie, teoretycznie są to kategorie tematyczne ale chyba ich zawartość nie powinna wykraczać poza kinematografię. Jeśli chodzi o przenoszenie haseł do innej kategorii to poczekaj, będzie tego więcej więc załatwi to bot--Damian Sapis (dyskusja) 11:03, 10 kwi 2012 (CEST)

Kategoria:Filmoznawcy jest już utworzona--Damian Sapis (dyskusja) 09:45, 12 kwi 2012 (CEST)

Bomba :) Arĉjo Dyskusja 18:47, 13 kwi 2012 (CEST)

Najbardziej potrzebne hasła

Podrzucam stronę Wikipedia:Propozycje tematów/Biogramy (tematycznie) - z listą najbardziej potrzebnych haseł biografii XX wieku z podziałem tematycznym (posiadających dużą liczbę interwiki). Wśród nich znajdują się także liczne hasła o aktorach i filmowcach. Warto je z pewnością szybko zapełnić :) Kolejne można wyszukiwać na stronie: Wikipedia:Propozycje tematów/Biogramy. Elfhelm (dyskusja) 22:00, 13 kwi 2012 (CEST)

Nowy wpis na Zgłoś błąd

Zgłoszono błąd w artykule Lista odcinków serialu Detektyw Monk (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 17:30, 14 kwi 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule James Cameron (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 21:32, 16 kwi 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Komisarz Alex (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 15:27, 18 kwi 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Jarosław Boberek (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 00:11, 19 kwi 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Krzysztof Komeda (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 14:21, 20 kwi 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Michał Rosa (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 23:40, 22 kwi 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Jerzy Kamas (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 10:26, 23 kwi 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Red Hot Chili Peppers (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 20:07, 23 kwi 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Chris Pontius (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 21:56, 23 kwi 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Steven Spielberg (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 02:18, 25 kwi 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Kac Vegas w Bangkoku (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 17:54, 30 kwi 2012 (CEST)

Kino francuskie

Cześć wszystkim,

dodałem (trochę z przypadku) brakujące hasła (Mąż fryzjerki i Prix Louis-Delluc) i zauważam, że sporo brakuje - zarówno filmów (te co już są, są słabo opracowane), jak i aktorów, reżyserów itp.

Z doskoku coś będę dodawał, uzupełniał. Głównie te kompilacje danych z WP-En, WP-De i WP-Fr (bo nie mam źródeł).

Pozdrówki,
Kpjas φ 11:09, 1 maj 2012 (CEST)

Dopisz się do Wikiprojekt:Filmy/Odznaczenia--Damian Sapis (dyskusja) 11:12, 1 maj 2012 (CEST)

problemy nazewnicze

Mamy Kategoria:Filmy według wytwórni a w niej "filmy studia filmowego" "filmy zespołu filmowego", czy studio i zespół to to samo? Czy powinny znajdować się razem w jednym worku?--Damian Sapis (dyskusja) 09:23, 2 maj 2012 (CEST)

Raczej tak, zespół i studio mogę produkować film.--Basshuntersw (dyskusja) 10:53, 2 maj 2012 (CEST)

Nowy wpis na Zgłoś błąd

Zgłoszono błąd w artykule Barbara Radziwiłłówna (film) (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 16:32, 2 maj 2012 (CEST)

Notatnik śmierci

Proponuję zmianę nazwy artykułu na Death Note, ponieważ manga w Polsce ukazała się pod tym tytułem, a Notatnik Śmierci to nazwa anime. --Daveed93 (dyskusja) 12:03, 3 maj 2012 (CEST)

 Za--Basshuntersw (dyskusja) 12:13, 3 maj 2012 (CEST)

Nowy wpis na Zgłoś błąd

Zgłoszono błąd w artykule Kuno Becker (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 02:10, 5 maj 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Pamiętniki wampirów (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 08:30, 5 maj 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Theo Angelopoulos (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 10:03, 6 maj 2012 (CEST)

Filmografia

Nie ma w nowych standardach jednoznacznie powiedziane jak ma wyglądać sekcja filmografii. Obejrzałam sobie parę artykułów (także wyróżnionych) i nieodmiennie panuje w tym kompletny chaos. Kiedyś na portalu był odnośnik Wikiprojekt:Filmy/Propozycja standardu artykułu o twórcy filmowym i część osób stosowała się do tego modelu. Teraz trudno powiedzieć co się dzieje. Bardzo proszę pochylmy się nad tym, bo jak projekt Film nie wyznaczy kierunku to każdy będzie robił jak mu się podoba, a nie o to chyba chodzi... Ania294 (dyskusja) 18:54, 7 maj 2012 (CEST)

Zapraszam do dyskusji na Dyskusja wikiprojektu:Filmy/Standard

Artykuły wzorcowe

Uważam, że jako projekt w którym uczestniczy teoretycznie kilkanaście osób, powinniśmy złączyć nasze wysiłki i zacząć wspólną pracę nad dopracowywaniem haseł do poziomu dobrych i medalowych.

Warto zauważyć, że teoretycznie opiekujemy się kilkudziesięcioma tysiącami haseł a odznaczonych jest zaledwie 30 (pełna lista na stronie portalu).--Damian Sapis (dyskusja) 22:14, 28 mar 2012 (CEST)

Dlaczego na stronie portalu? Proponuję zrobić to tak jak jest na stronie Wikiprojektu Formuła 1 i Sporty motorowe.--Basshuntersw (dyskusja) 23:08, 28 mar 2012 (CEST)
Umieściłem ją na stronie portalu ponieważ ma to być nasza wizytówka, a strona wikiprojektu to miejsce na sprawy techniczne. Ale to zupełnie odbiega od tematu:)--Damian Sapis (dyskusja) 23:39, 28 mar 2012 (CEST)
 • Może ja wyrażę swoje zdanie na ten temat. O ile pamiętam, na stronie wikiprojektu widniała niegdyś sekcja z propozycjami źródeł (a źródeł właśnie potrzebują artykuły wyróżnione). Nie dodano żadnych użytecznych stron, co bardzo utrudnia redaktorom napisanie jakiegokolwiek dobrego czy tym bardziej medalowego artykułu (inną sprawą są tłumaczenia). Problem jest w tym, że redaktorzy haseł nie za bardzo wiedzą, z jakich źródeł korzystać. FJ_1 @%^! 15:47, 18 kwi 2012 (CEST)
  • Masz może takie użyteczne pozycje? Jeśli tak to z pewnością by się to przydało, i umieścimy je na stronie wikiprojektu. Jeżeli ktokolwiek ma materiały które mogą się przydać, propozycje itp. to piszcie, dodawajcie je tutaj. Tchnijmy trochę życia w ten projekt--Damian Sapis (dyskusja) 18:20, 18 kwi 2012 (CEST)

Spośród źródeł internetowych:

Dorzuć tutaj: Wikiprojekt:Filmy#Zasoby. Przykuta (dyskusja) 10:25, 28 kwi 2012 (CEST)

Wracam do tematu przewodniego tej sekcji, czyli Artykuły wzorcowe. Niestety wydaje mi się, że aktywność w projekcie jest dość słaba, ale może udałoby się wspólnie zebrać i zrobić coś czym można się pochwalić. Przede wszystkim chciałbym zwrócić uwagę na hasło Film, jedno słowo nędza, a teraz spójrzmy na fr:Cinéma. Artykuł niezwykle ważny nie tylko dla naszego projektu ale i całej Wikipedii. Jest ktoś kto brał udział w tworzeniu medalowego hasła? Zna ktoś francuski i mógłby zająć się tłumaczeniem? Myślę, że gdybyśmy połączyli siły możemy stworzyć solidny, medalowy artykuł. Co o tym myślicie?--Damian Sapis (dyskusja) 23:12, 7 maj 2012 (CEST)

Nowy wpis na Zgłoś błąd

Zgłoszono błąd w artykule The All-American Rejects (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 20:57, 7 maj 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Za ile mnie pokochasz (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 21:33, 11 maj 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Michäel Abiteboul (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 21:36, 11 maj 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Jan Himilsbach (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 09:54, 13 maj 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 18:53, 14 maj 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Plotkara (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 22:09, 15 maj 2012 (CEST)

Brigitte Bardot

Hasło Brigitte Bardot zostało zgłoszone do poprawy w ramach Wikiprojektu Warsztat PopArt. Może wspólnymi siłami da się go znacząco poprawić ? Kpjas φ 22:56, 15 maj 2012 (CEST)

Nowy wpis na Zgłoś błąd

Zgłoszono błąd w artykule Podróż na Tajemniczą Wyspę (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 23:19, 19 maj 2012 (CEST)

 • T Załatwione

Zgłoszono błąd w artykule Kubuś Puchatek (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 15:53, 20 maj 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule A Few Best Men (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 16:47, 20 maj 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Aleksandra Szwed (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 17:08, 21 maj 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Moja Angelika (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 12:50, 23 maj 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Piłkarski poker (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 22:10, 23 maj 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Mieczysław Pawlikowski (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 16:55, 25 maj 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Marieta Żukowska (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 11:06, 26 maj 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Lista odcinków serialu Ukryta prawda (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 20:17, 26 maj 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Jane Goldman (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 20:55, 26 maj 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Barwy szczęścia (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 21:20, 26 maj 2012 (CEST)

Czerwony Kapturek

Czy ktoś z uczestników sprawdza poczynania bota? Zdaje się, że podlinkowane hasło dotyczy postaci literackiej i jej ewolucji. Znikoma jego część nadmienia filmy, w których się pojawia. Czy podobnych szablonów należy się spodziewać w np. haśle Biełka i Striełka, które są bohaterkami filmów lub Planeta małp, gdzie większość treści to lista ekranizacji? Farary (dyskusja) 19:17, 2 cze 2012 (CEST)

Nowy wpis na Zgłoś błąd

Zgłoszono błąd w artykule Émile Cohl (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 14:27, 11 cze 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Aleksander Godunow (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 09:44, 13 cze 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Warszawska Szkoła Filmowa (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 17:07, 22 cze 2012 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Justin Bieber (kategoria: Kinematografia) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 15:29, 26 cze 2012 (CEST)

90210 (sezon 4)

Zaczęty artykuł.Xx236 (dyskusja) 12:18, 6 lip 2012 (CEST)

Zaproszenie do PopArtu

Propozycja DA AnM.png
Zapraszamy członków wikiprojektu Filmy/Archiwum/2 do przyłączenia się
do zespołu wikipedystów działających w Warsztacie PopArt.

Skupiamy się na ulepszeniu haseł tak, aby były zgodne z zasadami i zaleceniami Wikipedii. Do tej pory poprawiliśmy w warsztacie 231 artykułów. Jeżeli zdecydujecie się dołączyć, dopiszcie proszę projekt na stronach Wikiprojekt:Warsztat PopArt/wikiprojekty oraz Wikipedia:Macierz.

Przykuta (dyskusja) 20:29, 9 lip 2012 (CEST)

Podpisy

Witam! Uważam, że podpisy pod oceną są zbędne i powinniśmy ich nie stosować. To nie my oceniamy artykuły ale one są klasyfikowane wg. zasad wikiprojektu, nikt też nie podpisuje się pod PDA, DNU czy innymi.--Basshuntersw (dyskusja) 15:38, 12 lip 2012 (CEST)

Propozycja

Co wy na to, aby w tabelce z członkami wikiprojektu, utworzyć dwie sekcje: kolejno aktywnych i nieaktywnych członków? Szymek484 (dyskusja) 12:41, 21 lip 2012 (CEST)

Myślę, że nie jest to potrzebne, natomiast tabela wyglądała by lepiej w stylu takim jak tu.--Basshuntersw (dyskusja) 14:13, 21 lip 2012 (CEST)

Adam Pluciński

Witam. Bardzo proszę, by ktoś obeznany w temacie zerknął na to hasło, a przede wszystkim na informację o tym, ze Pluciński dubbingowal w 1942 roku, a następnie 48 lat później. Moim zdaniem coś tu nie pasuje ;) → Alfons6669 (dyskusja) 12:04, 16 lip 2012 (CEST)

Tak est na Filmwebie--Basshuntersw (dyskusja) 14:09, 21 lip 2012 (CEST)

Z 1942 roku jest film (Bambi), który Adam Pluciński dubbingował. Cedro >dyskusja< 18:30, 26 lip 2012 (CEST)

Warsztat PopArt

Co sądzicie o propozycji dołączenia do Warsztatu PopArt? Szymek484 (dyskusja) 12:42, 21 lip 2012 (CEST)

Jest to odpowiednie, każda inicjatywa mająca na celu rozwój jest dobra.--Basshuntersw (dyskusja) 14:14, 21 lip 2012 (CEST)
Ponieważ nasz projekt jest już zapisany, prosiłbym o dodanie tego szablonu na swą stronę {{User Warsztat PopArt}} Szymek484 (dyskusja) 17:17, 27 lip 2012 (CEST)

Linko do Filmwebu

W jaki sposób dodać link do Filmweb w linkach zewnętrznych w Smoking (film), gdy adres artykułu na Filmwebie to http://www.filmweb.pl/Smoking a w szablonie można używać chyba tylko liczb?--Basshuntersw (dyskusja) 23:13, 10 sie 2012 (CEST)

Albo inny przypadek Rycerze z Szanghaju [6].--Basshuntersw (dyskusja) 17:42, 12 sie 2012 (CEST)
 1. otwieramy stronę filmwebu
 2. wybieramy pokaż źródło (Ctrl-U w FF)
 3. szukamy ciągu znaków <div id=filmId style="display:none;">; ciąg cyfr występujący po jest numerem w bazie filmweb
 4. wpisujemy odpowiednie wywołanie {{filmweb|tytuł|znaleziony ciąg cyfr|tytuł, który się wyświetli}}.
Miłej pracy. ~malarz pl PISZ 19:32, 12 sie 2012 (CEST)

infoboxy do wstawienia

WebmajstrBot pododawał szablony bez infoboxu do haseł o filmach. Zachęcam do dodawania infoboxów: Kategoria:Film infobox do wstawienia

Szablony zostały również dodane dla aktorów: Kategoria:Aktor infobox do wstawienia

Aktualności

Film Pietà w reżyserii Kim Ki-duka otrzymał Złotego Lwa podczas 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Chętnie umieściłbym tą informację w szablonie Aktualności na SG, ale niestety nie mamy ani artykułu o filmie ani o 69 festiwalu w Wenecji, a biogram reżysera powinien zostać uzupełniony. Może ma ktoś ochotę się tym zajać? :) Gdarin dyskusja 10:40, 10 wrz 2012 (CEST)

Archiwalia - zdjęcia

Z Commons usunięto zdjęcia Eisensteina i Wiertowa (zresztą, z Kuleszowem ten sam problem - na szczęście grał w paru filmach i dało radę go uchwycić w kadrze). Orientujecie się może gdzie szukać wizerunków tychże panów na wolnej licencji? :) Albo chociaż szukać włascicieli praw, coby wysłać zapytanie o zgodę na użycie. Większość ich zdjęć krążących po sieci jest niepodpisana. Arĉjo Dyskusja 17:44, 15 wrz 2012 (CEST)

Flickr, Picassa.--Basshuntersw (dyskusja) 17:59, 15 wrz 2012 (CEST)
Tak, to była moja pierwsza myśl. Przeszukałem flickra i nici. Eisensteina zresztą i tak znalazłem na commons, ale Wiertowa ni widu ni słychu... Arĉjo Dyskusja 19:22, 15 wrz 2012 (CEST)

Dominik Łoś

Polski aktor, chyba niczym się nie wyróżniający. Ency? Nedops (dyskusja) 19:03, 26 wrz 2012 (CEST)