Dyskusja wikiprojektu:Mitologia grecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Logo projektu[edytuj kod]

Kaduceusz to nie jest najszczęśliwszy pomysł na logo projektu. Ja osobiście mam skojarzenia medyczne. Nurni ? 22:26, 12 cze 2007 (CEST)

Nie znalazłam nic ciekawszego, bo to musi być coś wyraźnego nawet w małych rozmiarach. Masz może jakiś innymi pomysł?--Czarnoglowa 00:20, 13 cze 2007 (CEST)
Czy jest w ogóle sens, aby dawać logo projektu w artykułach? jedyøøø განხილვა 15:13, 13 cze 2007 (CEST)
Jest sens, bo to jest reklama dla projektu, poza tym nie tylko my tak robimy.--Czarnoglowa 18:20, 13 cze 2007 (CEST)
Może jakaś miniatura wazy z motywem mitologicznym, albo rzeźby bóstwa (np. Wenus z Milo) ? Nurni ? 22:00, 18 cze 2007 (CEST)
Mamy dawać rzymską boginię do portalu o mitologii greckiej? :/. Już prędzej ta waza będzie trafiona. Poszukam jeszcze czegoś.--Czarnoglowa 22:10, 18 cze 2007 (CEST)
Wenus z Milo to tak naprawdę Afrodyta :). Nurni ? 22:28, 18 cze 2007 (CEST)
Wiem o tym, ale o Wenus są inne mity niż o Afrodycie. A może to:Pharmaklog.jpg albo jeszcze lepiej to Rod of asclepius.png? Narazie umieszczę to drugie, a jak będą zastrzeżenia to zmienię.--Czarnoglowa 13:40, 19 cze 2007 (CEST)

Głosowanie nad bytem loga wikiprojektu[edytuj kod]

Czas głosowania: 27 czerwca, 16:20 - 3 lipca 2007, 16:20

Problem: Powstał spór, czy logo wikiprojektu powinno być wstawiane do artykułów. Czy należy usunąć logo czy też zostawić i wstawiać do artykułów by linkowało do strony wikiprojektu? {{Wikiprojekt:Mitologia grecka/logo}}

Poza tym istnieje też szablon {{Wikiprojekt:Mitologia grecka/info}} wstawiany na stronę dyskusji.

Uwaga!!!: To nie jest oficjalne głosowanie, ale zadecyduje o istnieniu loga wikiprojektu.

Za usunięciem:

 1. jedyøøø განხილვა 16:41, 27 cze 2007 (CEST) jest info na dyskusję i to powinno wystarczyć
 2. zaśmiecanie haseł // tsca [re] 19:38, 27 cze 2007 (CEST)

Przeciw usunięciu:

 1. --Czarnoglowa 16:19, 27 cze 2007 (CEST)

Dyskusja:

 • Za ciemny, przez co czytelnik będzie się skupiac na szablonie, a nie na treści. Przykuta 16:34, 27 cze 2007 (CEST)

Portal[edytuj kod]

Taki duży wikiprojekt, a nie ma swojego portalu. Wikipek 07:10, 30 sie 2007 (CEST)

Pomysł jest dobry, ale ja się za niego nie biorę - jestem zbyt leniwy. Zapytaj innych członków projektu. jedyøøø განხილვა 21:02, 1 wrz 2007 (CEST)
Ja planuję zrobić portal w przyszłości. Jak będzie więcej dopracowanych artów. Narazie mamy za dużo zalążków.--Czarnoglowa 21:28, 2 wrz 2007 (CEST)

Demofon(t)[edytuj kod]

Dwa dziwnie podobne do siebie hasła - Demofon i Demofont (syn Tezeusza). roo72 Dyskusja 12:06, 20 lis 2007 (CET)

Naprawione :).--Czarnoglowa 22:11, 26 lis 2007 (CET)

Prośba o odrobinę staranności[edytuj kod]

Był sobie artykuł:

"Wellefront to heros grecki. Był synem Posejdona i Ewrymony (córki króla Nisosa z Megary). Jego imię pochodzi od tyrana Koryntu Wellerosa, którego przypadkowo zabił. Po tym zabójstwie udał się do Turynty, do króla Proitosa, by odkupić swoje winy, gdzie żona Proitosa zakochała się w nim. Jednak Wellefront żywił szacunek do jej męża i nie zgodził się na romans. Odrzucona kochanka oskarżyła Wellefronta przed królem o niecne zamiary i zażądała dla niego śmierci. Król nie chciał niezgodnie z prawem góścinności pozbawić Wellefronta życia, więc wysłał go do swego teścia Jowatisa, do Likii. Jedynym pomysłem, jaki Jowatisowi przychodził do głowy, było wysłanie Wellefronta by zgładził straszną Chimerę, bo wierzył, że pozbędzie się młodzieńca. Wellefront zgodził się na jego pomysł, udało mu się pokonać Chimerę dzięki Pegazowi, który uniósł się z nim wysoko, dzięki czemu Wellefront mógł wypuścić niograniczoną liczbę strzał. Po tym zwycięstwie, Jowatis wysłał go na wyprawę przeciwko ludowi Solimonów, ale i tych Wellefront zwyciężył. Następnie wysłał go przeciw Amazonkom, ale i ta wyprawa zakończyła się zwycięstwem. Jowatis nie wiedząc co ma robić, by uśmiercić herosa, zebrał więc drużynę złożoną z najlepszych mężczyzn i wydał rozkaz zabicia Wellefronta, ale on wygrał tą potyczkę, wtedy Jowantis zorientował się, że młodzieniec musi mieć boskie pochodzenie i ujawnił mu treść listu z poleceniem Proitosa. Jowatis pełen podziwu dla herosa uczynił go swoim zięciem, Wellefront objął rządy w państwie. Miał dwóch synów z Filonoją (córką Jowatisa), Isandrosa i Ippolochosa, oraz córkę Laodamię. Na koniec Wellefront z próżności chciał wlecieć na Olimp na swoim Pegazie i zobaczyć mieszkanie Zeusa. Bóg rozgniewał się na śmiałka i nakazał Pegazowi strącić Wellefronta ze swojego grzbietu i wrócić na Olimp."

Nic Wam to nie mówi? Picus viridis RSVP? 23:39, 5 sty 2008 (CET)

Czy to czsem nie powinien być Bellefront ??? Adam Andrzejewski (dyskusja) 11:36, 6 sty 2008 (CET)
Tak, Bellerofont; ktoś niedbale przetłumaczył (przypuszczalnie z rosyjskiego). Picus viridis RSVP? 02:37, 7 sty 2008 (CET)

Idaja matka Teukrosa[edytuj kod]

Bateę (albo, jak jest u Grimala w haśle "Dardanos", Batieję) można pewnie wyrzucić w tej formie (nieszczęsna informacja o wnuczce), ale zostawiłabym jakieś wskazanie, że potomstwo Idai powiązane jest z Dardanosem jako przodkiem Trojan, bo to akurat wydaje się istotne dla usytuowania tej postaci w geografii mitologicznej. Ktoś ma pomysł, jak to lepiej ująć?Ninedin (dyskusja) 00:58, 14 lut 2008 (CET)

 • Ja dziś właśnie rozmawiałem o tym z Czarnogłową - sam myślę, że hasłom, zwłaszcza drobnym, warto dawać jak najszerszy kontekst, ale i Czarnogłowa ma rację, że nie zawsze trzeba wymieniać całą rodzinę. Może tak (nawet dłużej jeszcze): "Skamander i Idaja byli więc przodkami Teukrów, pochodzącej z Krety ludności Troady. Ich związki z założeniem Troi polegają także na tym, że ich wnuczka poślubiła założyciela tego miasta Dardanosa" - tak luźno myślę, nawet nie wiem, czy czegoś nie pokęciłem, ale jakoś tak bym to widział :). Laforgue (niam) 01:33, 14 lut 2008 (CET)


Pytanie/propozycja - źródła do postaci mitycznych[edytuj kod]

Zastanawiam się, czy nie warto by dodawać do haseł mitologicznych listy głównych źródeł antycznych, które o nich wspominają, w formie wyliczenia. Nie chodzi o wpychanie na siłę nadmiaru źródeł sekundarnych, ale o wskazanie, u których ważnych pisarzy antycznych dana postać występuje. Przy ważnych postaciach, takich jak bogowie olimpijscy, byłby to oczywiście tylko wybór głównych źródeł, przy postaciach mniejszych - większość lub wszystkie z nich. Pomogłoby to zainteresowanym czytelnikom znaleźć informacje o danej postaci w samych źródłach antycznych. Na próbę zrobiłam to w moim brudnopisie dla Talii (Charyty). Gdyby uznać, że to ma sens, ja to mogę sukcesywnie robić dla poszczególnych haseł. Co sązicie? Ninedin (dyskusja) 20:42, 15 lut 2008 (CET)

Pomysl jest dobry Podobne informacje sa zawarte na stronie http://www.theoi.com/ I takie informacje wzbogacaja artykuly. Powiedzialbyz ze powinny one znajdowac sie w artykule--Adamt rzeknij słowo 21:01, 15 lut 2008 (CET)
Zgadzam się z przedmówcą.--Czarnoglowa (dyskusja) 07:42, 16 lut 2008 (CET)
OK, to się zabiorę za to. Ninedin
Bardzo fajny pomysł --Adam Andrzejewski Bla, bla, bla ... 15:54, 23 lut 2008 (CET)

(dyskusja) 08:52, 16 lut 2008 (CET)

 • Ja umnieszczam źródła w tekście, w formie "anglosaskich" przypisów. Uważam, że to dużo wygodniejsze, chociaż dość pracochłonne - upraszcza to jednak słownik Smitha i w pewnym stopniu MG Gravesa. Nawet sprawdzam wszystko w źródłach, część mam po polsku, a większość, (prócz scholiów itp.) jest po angielsku albo w oryginale w necie. Więc myślę, że warto dodawać nie tylko niektóre źródła, ale wręcz wszystkie źródła - jak to robią co bardziej profesjonalne słowniki. Naukowym opracowaniem pewnie nie będziemy nigdy, ale myślę, że warto się do tego jakoś zbliżać. Oczywiście jeśli wam się nie chce tego robić, to jasne, ale mi się chce to robić :). Laforgue (niam) 03:20, 18 lut 2008 (CET)
ambitnie ;). Pewnie, możemy tak też robić; co do tych wszystkich, to miałabym wątpliwości, czy np. przy haśle Zeus będzie to do zrobienia, ale już dla takiego np. Orestesa powinno się dać zrobić. No i trzeba sprawdzać, nie ma dyskusji co do tego, wszędzie się błędy zdarzają ;) Jakby co, to ja też mam sporo ważnych źródeł do dyspozycji, jak nie po polsku/innemu nowożytnemu, to w oryginałach, a jak nie w domu/necie, to w bibliotece w pracy (instytut filologii klasycznej UJ). Pozdrawiam! Ninedin (dyskusja) 17:57, 18 lut 2008 (CET)
Może i będę w tej chwili apodyktyczna, ale chcę wprowadzić pewne zarządzenie jako opiekun wikiprojektu. Źródła powinno się pisać w sekcji: Postać w literaturze, np. Herakles w literaturze itp. Bo jak się pisze źródła to nie wiadomo o co chodzi, czy jest to bibliografia, czy źródło historyczne. Proszę, przestrzegajcie tego, bo co poniektórzy robią przez w artykułach bałagan i wpisują nawet strony internetowe. Bibliografia to oddzielna sekcja, a postać w literaturze to oddzielna.--Czarnoglowa (dyskusja) 13:40, 25 lut 2008 (CET)

Hiperborea[edytuj kod]

Bardzo ciekawy temat - czy ktoś mógłby rozwinąć artykuł podając wiarygodne źródła? Paterm >Odpisz< 10:34, 10 paź 2008 (CEST)

Dofinansowanie do zakupu książek![edytuj kod]

Accessories-dictionary.svg

Stowarzyszenie Wikimedia Polska może dofinansować zakup książek, które są potrzebne do uzupełniania/poszerzania/weryfikowania itd. haseł. Nie ma potrzeby się żyłować, wystarczy złożyć wniosek: chapter:Wikikonkurs/książki. Kasa za zakup książek będzie po prostu zwracana na podstawie faktury. Pozdrawiam i obfitych zakupów życzę. Przykuta (dyskusja) 19:16, 3 lis 2008 (CET)

Propozycja infoboksu[edytuj kod]

Myślę, że przydałoby się zrobić infobox dla bogów mitologicznych, coś na kształt angielskiego w:Template:Infobox Greek deity. Co o tym myślicie? Michał460 (dyskusja) 20:12, 20 lis 2008 (CET)

Matrix, czyli Wikiprojekty vs problemy[edytuj kod]

Od paru miesięcy powstają inicjatywy włączania wikiprojektów w specjalne akcje (poczekalnia, czywiesz). Jakiś czas temu poprosiłem także uczestników projektów o udział w ankiecie, co pozwoliło mi na dookreślenie czym zajmują się wikiprojekty w polskiej Wikipedii. Tak powstała strona Wikipedia:Macierz. Dzisiaj z okazji WP:DNA chciałbym prosić was o przejrzenie strony Wikipedia:Propozycje tematów/Mitologia grecka i zweryfikowanie/uzupełnienie czerwonych linków. Jeżeli chcecie aktywnie uczestniczyć przy zbieraniu i zaniebieszczaniu czerwonych linków, wpiszcie się w odpowiednie miejsce w tabelce Matrixa :). Prosiłbym też o dodanie do obserwowanych strony Wikipedia:Propozycje tematów/Nowe i ewentualne przejrzenie stron w kategorii Kategoria:Najbardziej potrzebne strony oraz przerzucenie zagadnień z tematyki waszego wikiprojektu na podstronę.

Na stronie Macierzy do każdego zadania wikiprojektów jest przypis, do czego faktycznie się dane zadanie odnosi. Pod tabelką są także "dobre praktyki" - tam można innym projektom zasugerować, jak dane zadanie wykonywać, aby to przynosiło efekty. To może się wszystkim nam przydać.

Z góry dzięki. Przykuta (dyskusja) 12:18, 6 cze 2009 (CEST)

Kalidon i Kalydon[edytuj kod]

Na moje wyczucie to jest jedno i to samo miejsce, po prostu dwa różne warianty polskiego zapisu greckiej nazwy. Ninedin (dyskusja) 18:46, 29 sie 2009 (CEST)

 • Na 100%. Forma Kalydon jest zresztą raczej rzadka, u nas występuje tylko w jednym haśle i to w kontekście świadczącym, że to to samo miejsce. Zresztą z tymi naszymi y i i i greckimi i łacińskimi i i y to w ogóle jest trgedia - ostatnio tak było przy haśle Aborygenowie, znaleźliśmy chyba z dziesięć różnych polskich form tej nazwy. Laforgue (niam) 20:12, 16 wrz 2009 (CEST)

Dyskusja:Pajan[edytuj kod]

Zerknijcie do zgłoszenia. Jeżeli dacię rade przyjmować zgłoszenia braków/błędów i innych sugestii i pomóc przy lepszej obsłudze zgłoszeń, wpiszcie proszę projekt na stronę: Wikipedysta:Przykuta/zgłaszane błędy. Jeżeli nie - nie będę się wam już tu z tymi problemami wpisywać :) Przykuta (dyskusja) 10:11, 26 lis 2009 (CET)

Batuty Armia źródłami dokarmia[edytuj kod]

Akcja Batuta-tabliczka.svg

W dniach 1-14 lutego zapraszam do przyłączenia się do Bezwzględnej Akcji Troskliwego Uźródławiania Tysięcy Artykułów. H. Batuta (dyskusja) 21:30, 28 sty 2010 (CET)

Hades na Zgłoś błąd[edytuj kod]

Proszę o rzut oka na Zgłoś błąd. Czytelnik wskazuje błąd odnośnie Hadesa: nie zaliczał się do 12 bogów olimpijskich. --WTM (dyskusja) 02:21, 5 mar 2011 (CET)

Erichtonios (syn Dardanosa)[edytuj kod]

Mógłby ktoś dodać źródła do Erichtonios (syn Dardanosa) ? Matek M (dyskusja) 10:20, 19 paź 2011 (CEST)

Zrobione --SolLuna dyskusja 21:54, 9 lis 2011 (CET)
dzięki za reakcję:) Matek M (dyskusja) 11:09, 10 lis 2011 (CET)

Acheron (mitologia)[edytuj kod]

Jak rzeka mitologiczna ma się do realnej? -- Bulwersator (dyskusja) 13:21, 9 gru 2011 (CET)

Zaproszenie do PopArtu[edytuj kod]

Propozycja DA AnM.png
Zapraszamy członków wikiprojektu Mitologia grecka do przyłączenia się
do zespołu wikipedystów działających w Warsztacie PopArt.

Skupiamy się na ulepszeniu haseł tak, aby były zgodne z zasadami i zaleceniami Wikipedii. Do tej pory poprawiliśmy w warsztacie 234 artykułów. Jeżeli zdecydujecie się dołączyć, dopiszcie proszę projekt na stronach Wikiprojekt:Warsztat PopArt/wikiprojekty oraz Wikipedia:Macierz.

Przykuta (dyskusja) 18:06, 9 lip 2012 (CEST)

Prośba techniczna[edytuj kod]

Dzień dobry/dobry wieczór. Mam jedną małą prośbę techniczną dotyczącą strony Waszego wikiprojektu. To nietrudne. Proszę, przeczytajcie do końca :)

Nie wiem czy wiecie, stworzyłem gadżet mający na celu znaczne ułatwienie zgłaszania artykułów do rubryki „Czy wiesz…” na stronie głównej, w jego gestii leży również informowanie odpowiednich wikiprojektów o zgłoszeniu. Każdy z 164 wikiprojektów ma wybrane inne miejsce do wstawiania szablonu {{Czy wiesz - wikiprojekt}}:

 1. wybrana sekcja na stronie projektu
 2. nowa sekcja na stronie dyskusji
 3. wybrana sekcja na stronie dyskusji
 4. i inne.

Czy możecie (w tej dyskusji gadżetu) napisać gdzie Wam zgłaszać CzyWiesze? Sam musiałbym analizować każdy projekt i jego stronę dyskusji (>300 stron), więc rozsyłam tę wiadomość automatycznie i liczę na Waszą (max. dwuminutową) współpracę :) Pozdrawiam, Kaligula (dyskusja) 20:39, 20 lis 2012 (CET)

Hydra z Lerny[edytuj kod]

Cześć. Nie wiem, gdzie to wpisać (może założyć tabelkę jak na Wikiprojekt:Zoologia?), ale poszło takie cóś: Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Hydra lernejska. Pozdrawiam. Mpn (dyskusja) 08:54, 2 lut 2013 (CET)

Zaproszenie[edytuj kod]

Religious syms.svg
Zaproszenie do Tygodnia religioznawczego

Drogi Wikipedysto! W imieniu uczestników Tygodnia religioznawczego
mam zaszczyt zaprosić Cię do uczestnictwa w tej akcji.
Jeśli jesteś chętny, dopisz się proszę do listy uczestników.

Zachęcam Cię również do zapisania się na listę subskrybentów, która służy do automatycznego powiadamiania o nowych Tygodniach tematycznych. Pozdrawiam!

Serdecznie zapraszam Kapsuglan (dyskusja) 11:39, 26 kwi 2014 (CEST)

Czy wiesz – Marmor Parium[edytuj kod]

Stanko (dyskusja) 15:44, 11 sty 2015 (CET)

Wikipedia:Biblioteka/Mitologia grecka[edytuj kod]

@GierekTV, @Adamt, @Henryk Tannhäuser, @SolLuna, @Matioza1234, @Liusah, nie wiem, z jakich powodów zarzuciliście współpracę (jeśli to nieprawda, zdejmijcie sobie informujący o tym szablon ze strony wikiprojektu). Mam nadzieję, że niebawem się to zmieni :) Czy moglibyście uzupełnić zbiory powyższej biblioteczki. Jedynie @SolLuna jest aktywny z wikipedystów, którzy posiadają książki dot. mitologii greckiej (+ jedna pozycja aktywnych @Farary). Hedger z Castleton (dyskusja) 10:40, 26 sie 2017 (CEST)