Dziękuję

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dziękuję
Singel Dody
z albumu Diamond Bitch
Wydany 11 maja 2009
Nagrywany marzec 2009
Gatunek rock
Długość 5:03
Wydawnictwo Universal Music Polska
Producent Mark Tysper
Format singel promocyjny
Kompozytor Mark Tysper
Twórca tekstu Doda
Singel po singlu

Dziękujępop rockowy utwór polskiej piosenkarki Dody z jej pierwszego solowego albumu studyjnego, Diamond Bitch. Został wydany jako piąty i ostatni singel promujący album w maju 2009.

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Utwór został skomponowany przez Marka Tyspera, a tekst do niego napisała Doda. 2 kwietnia 2009 na portalu Plejada.pl potwierdzono wydanie „Dziękuję” na piąty i ostatni singel promujący album Diamond Bitch. Tego samego dnia nakręcono teledysk, który premierowo pokazano 5 maja. W maju singel promocyjny został rozesłany do telewizji[potrzebny przypis]. Doda zadedykowała utwór fanom, bez których jak twierdzi projekt solowego albumu by się nie udał. 1 lipca utwór wygrał plebiscyt zorganizowany przez Onet.pl i Sympatia.pl na Przebój Lata 2009. 14 sierpnia 2009 Doda wykonała „Dziękuję” na Sopot Hit Festiwalu.

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

Teledysk do utworu kręcono 2 kwietnia 2009 na torze wyścigów konnych „Służewiec”. Wyreżyserowała go Anna Maliszewska, która wyreżyserowała również teledyski Dody do utworów „Katharsis” i „Nie daj się”. Na Plejada.pl pokazano dwuczęściowy film z planu teledysku. Premiera klipu odbyła się 5 maja na portalu OrangeMusic.pl. Teledysk szybko zajął 1. miejsce w najczęściej oglądanych klipach Interia.pl, Onet.pl i Eska.tv. Oprócz tego zajął 7. miejsce w najczęściej oglądanych teledyskach portalu s2o.tv.

Wideoklip jest dokończeniem teledysku „Rany”, pod koniec którego napisano „to be continued...” („będzie kontynuowane”). Na początku wykorzystano sampel utworu „Całkiem Inna” również z albumu Diamond Bitch. Doda jedzie limuzyną na koncert, podczas którego śpiewa „Dziękuję”. Fragmenty występu nagrano specjalnie do teledysku, a fragmenty są nagraniem z koncertu artystki w Kędzierzynie-Koźle na Hali Widowiskowo-Sportowej Azoty 23 lutego 2008. Oprócz tego w klipie wykorzystano filmiki z wręczania Dodzie nagród VIVA Comet oraz MTV Europe Music Awards i z wygrania konkursu na Polski hit lata na Sopot Hit Festiwalu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]