Działy Orawskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Działy Orawskie
Megaregion Region Karpacki
Prowincja Karpaty Zachodnie
Podprowincja Zewnętrzne Karpaty Zachodnie
Makroregion Beskidy Zachodnie
Mezoregion Beskid Żywiecki
Mikroregion(y) Działy Orawskie
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Słowacja
kraj żyliński
Polska
woj. małopolskie

Działy Orawskie (513.513) – część Beskidu Żywieckiego. Od północnej strony Działy Orawskie graniczą z Pasmem Babiogórskim, od wschodniej z Beskidem Orawsko-Podhalańskim, od południowej z Kotliną Orawsko-Nowotarską, od zachodniej (na Słowacji) z Beskidami Orawskimi. Około połowy ich powierzchni znajduje się w Polsce, druga połowa na Słowacji[1]

Działy Orawskie obejmują grupę wzniesień biegnących południkowo i będących przedłużeniem południowych ramion Babiej Góry. Są to łagodne grzbiety o niewielkich deniwelacjach i wierzchowinie przeważnie nie przekraczającej 900 m n.p.m. Najwyższym wzniesieniem w polskiej części jest Wajdów Groń (934 m n.p.m.), przez który przebiega granica polsko-słowacka. Pomiędzy grzbietami znajdują się doliny potoków. Po polskiej stronie są to potoki uchodzące do Czarnej Orawy: Lipnica, Syhlec, Zubrzyca. W dolinie tych potoków rozłożyły się miejscowości górnej Orawy: Lipnica Mała i Wielka, Zubrzyca Dolna i Górna. Po słowackiej stronie są to doliny Rabczycy, Bystrej i Wężowca[2].

Region głównie rolniczy, o synantropijnej roślinności[1]. Występuje jednak wiele gatunków roślin rzadkich w Karpatach: turzyca skąpokwiatowa, turzyca dwupienna, rdestnica alpejska, ostrożeń głowacz, czermień błotna, modrzewnica pospolita, marzanka pagórkowa, pływacz zwyczajny[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  2. Dookoła Tatr. Mapa 1:100 000. Sygnatura, 2003. ISBN 978-83-87873-44-8.
  3. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Czerwona księga Karpat Polskich. Kraków: Instytut Botaniki PAN, 2008. ISBN 978-83-89648-71-6.