Dzień Liczby Pi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dzień Liczby Pi
Ilustracja
Przykładowe ciasto z okazji Dnia Liczby Pi
Dzień 14 marca
Kraje Ameryka,
Polska
(również 22 lipca)
Upamiętnia liczbę Pi
Podobne święta Dzień Mola
Dzień aproksymacji Pi

Dzień Liczby Piświęto obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych (lokalnie w Polsce)[1][2][3]. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”.

Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego Shawa. W języku angielskim słowa pi oraz pie (ciasto, placek) mają taką samą wymowę, a placki często są okrągłe. Z tego powodu w Dniu Liczby Pi podawanymi daniami są pizza pie (placki pizzy), apple pie i inne podobne ciasta.

Ze względu na inny sposób zapisu daty w Europie, święto to nie jest zbytnio popularne na tym kontynencie. Za to 22 lipca obchodzony jest dzień aproksymacji π, według sposobu zapisu daty 22/7≈3,1428[4].

W Polsce obchodzi się Dzień Matematyki, który przypada 12 marca. Każdego roku bierze w nim udział kilka tysięcy szkół[5]. Szkoły często łączą Dzień Matematyki i Dzień Liczby Pi w jedną szkolną zabawę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona Obchodów Święta PI na Śląsku.
  2. Dzień Liczby Pi na Politechnice KrakowskiejWydział Fizyki Matematyki i Informatyki (autor: Marek Gierat).
  3. Dzień Liczby Pi na Politechnice WarszawskiejWydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (autor: Piotr Walczak).
  4. Międzynarodowy Dzień Liczby PiWrocławski Portal Matematyczny (autor: Małgorzata Mikołajczyk).
  5. SDiR 4improve, Dzień Matematyki, dzienmatematyki.pl [dostęp 2018-02-10] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]