Dziewczyna szuka miłości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dziewczyna szuka miłości
Gatunek melodramat, awiacyjny
Rok produkcji 1938
Data premiery 18 marca 1938
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 71 min
Reżyseria Romuald Gantkowski
Scenariusz Wacław Sieroszewski
Ferdynand Goetel
Antoni Cwojdziński
Tadeusz Królikiewicz
Główne role Tamara Wiszniewska
Mieczysław Cybulski
Muzyka Michał Kondracki
Marian Neuteich
Zdjęcia Jakub Joniłowicz

Dziewczyna szuka miłości – polski melodramat z 1938 roku.

O filmie[edytuj | edytuj kod]

Plenery: Warszawa[1], lotnisko w Aleksandrowicach (dzisiejsza dzielnica Bielska-Białej).

W latach 20. i 30. Polacy odnosili sukcesy na międzynarodowych zawodach lotniczych; budowali nowatorskie samoloty. W filmie znalazło się wiele dobrze zrealizowanych sekwencji lotniczych[2].

Film przeszedł gruntowną renowację i cyfryzację w ramach realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu „Nitrofilm”[2]. Prawa do filmu: dzieło osierocone (dyspozytariuszem jest Filmoteka Narodowa)[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Samolot RWD-11

Jerzy jest młodym, inteligentnym i przystojnym ślusarzem oraz konstruktorem-pilotem amatorem z Woli, ubogiego przedmieścia stolicy. Ma pomysły na zrewolucjonizowanie lotnictwa, jednak brak mu środków na ich realizację. Przypadkowo poznaje milionera Kotlicę i jego córkę Janinę, gdy w pobliżu warsztatu Jerzego psuje się ich kabriolet Steyr 220. Kotlica dorobił się swojej fortuny w Brazylii. Jerzy buduje nowy model samolotu własnej konstrukcji, który niestety rozpada się podczas próbnego startu. Okazuje się, że milioner Kotlica stara się o otwarcie stałej komunikacyjnej linii lotniczej łączącej Polskę i Brazylię. Tymczasem z Brazylii przyjeżdża Korzoń, czterdziestoletni kandydat do ręki Janiny, którego ofertę dziewczyna początkowo odrzuca. Młodzi zakochują się w sobie, jednak Jerzy opuszcza ukochaną wskutek intrygi uknutej przez Witolda, który zazdrości Jerzemu Janiny, a także talentów lotniczych. Wsparcie Kotlicy sprawia jednak, że Jerzy kończy politechnikę i szkołę lotniczą, buduje nowy samolot (RWD-11) i postanawia wyruszyć nim w daleki rejs do Rio de Janeiro. Pionierska konstrukcja ma być zdolna do rozwijania prędkości przekraczającej 500 km/h i pokonania bez międzylądowania trasy z Polski do Brazylii, a nazwana zostaje Wola. W Brazylii milioner Kotlica osobiście zabiega o utworzenie linii lotniczej Polska-Brazylia. Jej sfinansowanie przez miejscową Polonię uzależnione jest od szczęśliwego wylądowania samolotu. Niedopatrzenie Witolda, który także pracował przy budowie samolotu, powoduje tymczasem wadę radia samolotu. Nad Oceanem Atlantyckim samolot Jerzego doznaje awarii i leci złym kursem, co oznacza, że może nie wystarczyć paliwa do lądu. Dręczony wyrzutami sumienia Witold popełnia samobójstwo. Ostatecznie samolot oraz pilot jednak nie zawodzą, lądują szczęśliwie w Rio i udaje się stworzenie nowej linii handlowej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Dziewczyna szuka miłości. repozytorium.fn.org.pl.
  2. a b „Dziewczyna szuka miłości” w cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie”. fn.org.pl, 30.01.2017. [dostęp 30.01.2017].