Dziewczyna w czerwonym kapeluszu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dziewczyna w czerwonym kapeluszu
Ilustracja
Autor Jan Vermeer
Rok wykonania ok. 1664-1667
Technika wykonania olej na desce
Rozmiar 23,2 × 18,1 cm
Muzeum National Gallery of Art

Dziewczyna w czerwonym kapeluszu (nl. Meisje met de rode hoed) – obraz przypisywany Janowi Vermeerowi i datowany na lata ok. 1664-1667. Dzieło jest sygnowane, podpis znajduje się po lewej stronie.

Pochodzenie obrazu nie jest jasne. Być może został kupiony od Vermeera przez Pietera Claesza van Ruijvena, a może wchodził w skład kolekcji Jacoba Dissiusa. Kilkakrotnie zmieniał właścicieli i od 1937 znajduje się w National Gallery of Art w Waszyngtonie.

Dziewczyna w czerwonym kapeluszu jest jednym z dwóch dzieł z National Gallery of Art w Waszyngtonie, które od przełomu XIX i XX wieku przypisuje się Vermeerowi. Drugi z nich to Dziewczyna z fletem. Są to jedyne dzieła tego malarza namalowane na desce. Niektórzy badacze (m.in. Blankert, Swillens, Gudlaugsson) mają wątpliwości co do jego atrybucji. Blankert uważa Dziewczynę w czerwonym kapeluszu za późniejsze naśladownictwo.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Albert Blankert, Vermeer van Delft, Antoni Ziemba (tłum.), Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1991, ISBN 83-221-0534-7, OCLC 69481260.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]