Dziura z Gawrą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dziura z Gawrą
Ilustracja
Jaworzyńskie Turnie
Państwo  Polska
Położenie Tatry Zachodnie
Dolina Jaworzynka
Długość 7 m
Deniwelacja 0 m
Wysokość otworów 1570 m n.p.m.
Wysokość otworów
nad dnem doliny
270 m
Ekspozycja otworów ku NE
Data odkrycia 14 listopada 2001 roku
brak współrzędnych

Dziura z Gawrą – jaskinia, a właściwie schronisko, w Dolinie Jaworzynka w Tatrach Zachodnich. Wejście do niej znajduje się w Jaworzyńskich Turniach na wysokości 1570 metrów n.p.m. Jaskinia jest pozioma, a jej długość wynosi 7 metrów[1].

Opis jaskini[edytuj | edytuj kod]

Jaskinię stanowi obszerny, poziomy korytarz zaczynający się w dużym otworze wejściowym, który po 5 metrach, za niewielkim prożkiem, zwęża się i kończy ślepo[2].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

W jaskini brak jest nacieków. Większość korytarza zajmuje legowisko niedźwiedzia. Tak jak kilka innych, położonych w pobliżu, niewielkich jaskiń (Gawra pod Granią, Siwa Nyża, Gawra nad Jaworzynką) stanowi od wielu lat gawrę niedźwiedzi brunatnych[3]. Dlatego też Tatrzański Park Narodowy nie podaje do publicznej wiadomości dokładnego położenia jaskini[2].

Historia odkryć[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia została odkryta w 2001 roku podczas tropienia niedźwiedzia brunatnego. Jej plan i opis sporządził Tomasz Zwijacz-Kozica przy pomocy Jana Polaka w maju 2002 roku (po opuszczeniu gawry przez niedźwiedzia)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jaskinie Tatr, Krakowski Klub Taternictwa Jaskiniowego, www.kktj.pl [dostęp 2017-01-13].
  2. a b c Jaskinie Polski, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, jaskiniepolski.pgi.gov.pl [dostęp 2017-01-13].
  3. Poznaj Tatry – Gawra na gawrze – Przewodnik Tatrzański, www.poznajtatry.pl [dostęp 2017-01-13].