Dziwoliczek okazały

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dziwoliczek okazały
Melipotes carolae
Beehler, Prawiradilaga, De Fretes & Kemp, 2007
Dziwoliczek okazały
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd śpiewające
Rodzina miodojady
Rodzaj Melipotes
Gatunek dziwoliczek okazały

Dziwoliczek okazały (Melipotes carolae) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny miodojadów. Został odkryty w 2005 roku w górach Foja na Papui-Nowej Gwinei. Jego status zagrożenia nie został jeszcze ustalony.

Taksonomia i odkrycie[edytuj | edytuj kod]

Dziwoliczek okazały został odkryty w trakcie wyprawy mającej miejsce w dniach 9 listopada do 9 grudnia 2005 roku. 21 listopada uczestnicy wyprawy zlokalizowali miodojada posiadającego korale, zdawał się nie być zaniepokojony obecnością ludzi. Uwagę zwróciła czerwonopomarańczowa naga skóra w okolicach oczu oraz dwa "korale" tejże barwy zwisające po jednym z każdej strony. 28 listopada złapano w sieć ornitologiczną (mist-net) holotyp, który okazał się być dorosłym samcem. Przygotowany został przez B.M. Beehlera i przesłany do Museum Zoologicum Bogoriense na Jawie, gdzie znajduje się pod numerem 30628. Na podstawie obecności nagiej mięsistej skóry po bokach głowy przypisany został do rodzaju Melipotes i uznany za nowy gatunek na podstawie czterech cech[1]:

  • naga mięsista skóra po bokach głowy połączona jest z "koralami", zwisającymi po jednym z każdej strony – pozostali przedstawiciele rodzaju takich nie posiadają
  • barwa owych ozdób jest czerwonopomarańczowa, nie pomarańczowożółta
  • gdy ptak okazuje agresję, skóra korali nie czerwienieje, jak u pozostałych przedstawicieli Melipotes
  • na gardle znajduje się szara plama

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Wymiary dla holotypu: skrzydło 124 mm, skok 35 mm, ogon 102 mm, dziób od nasady w czaszce 25 mm, masa ciała 52,5 g. Dziób i nogi czarne, tęczówka brązowa. Upierzenie w większości czarne. Broda i górna część gardła ciemnoszara. Spód ciała ciemnoołowianoszary. Lotki ciemnobrązowoszare[1].

Zasięg występowania i habitat[edytuj | edytuj kod]

Najniższa wysokość, na jakiej zarejestrowano dziwoliczka okazałego, to 1150 m n.p.m. Holotyp odnaleziono 1650 m n.p.m. Nie odnotowano gatunku poza terenem góra Foja (zachodnia Nowa Gwinea), na obecny stan wiedzy jest on ich endemitem. Ptaki te obserwowano zarówno na terenie lasu, jak i jego obrzeży. Środowisko życia stanowią wilgotne lasy podgórskie, które cechuje obecność roślin nagonasiennych z rodzajów m.in. Dacrydium i Dacrycarpus oraz okrytonasiennych, np. przedstawicieli Nothofagus i Lithocarpus[1].

Behawior[edytuj | edytuj kod]

W trakcie badań nad Melipotes carolae nie zarejestrowano żadnych głosów wydawanych przez te ptaki. W okresie wyprawy, w którym obserwowano dziwoliczki okazałe (późny październik-wczesny grudzień), nie zaobserwowano zachowań lęgowych, a dwa dokładniej zbadane osobniki nie miały powiększonych gonad[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d B. Beehler, D. Prawiradilaga, Y. de Fretes, & N. Kemp. A new species of smoky honeyeater (Meliphagidae: Melipotes) from western New Guinea. „The Auk”. 124 (3), s. 1000-1009, 2007.