E22 (trasa europejska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
E22
Długość 5320 km
Państwa Rosja,
Łotwa,
Szwecja,
Niemcy,
Holandia,
Wielka Brytania
Mapa
Mapa E22
Zdjęcie
E22 Afsluitdijk/Holandia
E22 Afsluitdijk/Holandia

E 22 – jedna z najdłuższych tras europejskich, licząca ponad 5320 km. Tak jak część tras europejskich została przedłużona na teren Azji, tak E22 przedłużono 24 czerwca 2002.[potrzebny przypis]

Trasa nie jest oznakowana na terenie Wielkiej Brytanii, ponadto nie wszystkie jej odcinki są ze sobą połączone – w ciągu szlaku występuje jedynie jedna przeprawa promowa (między Niemcami a Szwecją).

Stary system numeracji[edytuj | edytuj kod]

Do 1985 obowiązywał poprzedni system numeracji, według którego oznaczenie E22 dotyczyło trasy: BerlinWrocławKatowiceKrakówRzeszówPrzemyśl[1]. Dalszy przebieg nie był ustalony, ponieważ ZSRR nie był sygnatariuszem umowy z 1950 r. regulującej przebieg i standard tras europejskich. Fragment trasy przebiegający przez Polskę nie miał wówczas oficjalnie obowiązującego numeru krajowego i był oznaczany jako droga międzynarodowa E22. Na terenie konurbacji górnośląskiej istniało odgałęzienie trasy oznaczane jako droga międzynarodowa E22a, poprowadzone po trasie Strzelce OpolskiePyskowiceBytomChorzówKatowiceMysłowiceJaworznoChrzanówKrzeszowiceKraków[2].

Drogi w ciągu dawnej E22[edytuj | edytuj kod]

Lista dróg opracowana na podstawie materiału źródłowego[2]

 NRD
 PRL droga E22: Olszyna (granica z NRD) – IłowaKrzywaLegnicaWrocławŁukowice BrzeskieBrzegOpoleStrzelce OpolskieGliwiceBytomCzeladźBędzinDąbrowa GórniczaOlkuszKrakówBrzeskoTarnówDębicaRzeszówJarosławPrzemyślMedyka (granica z ZSRR)

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Autostrady w NRD posiadały numery jedynie dla potrzeb administracyjnych, w związku z tym nie umieszczano ich na drogowskazach. Lista numerów autostrad w NRD dostępna jest tutaj.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Deklaracja w sprawie budowy głównych tras międzynarodowych, Genewa 1950
  2. a b Hegi Gyula, Domokos György: EUROPE L'EUROPE EUROPA ЕВРОПА Road atlas Atlas Routier Autoatlas АТЛАС автомобильных дорог. Budapeszt: Cartographia Budapest, 1981. ISBN 963-350-412-0.