Wersja ortograficzna: EADS Harfang

EADS Harfang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eagle I SIDM
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo  Francja
Producent EADS
IAI
Typ UAV
Konstrukcja kompozytowa
Załoga 0
Historia
Data oblotu 11 września 2006
Lata produkcji 2009 wprowadzony na uzbrojenie
Dane techniczne
Napęd 1 x silnik benzynowy Rotax 914
Moc 84,5 kW
Wymiary
Rozpiętość 16,6 m
Długość 8,9 m
Masa
Użyteczna 250 kg
Startowa 1 150 kg
Osiągi
Prędkość maks. 220 km/h
Pułap 10 000 m
Długotrwałość lotu 20 h (po zmniejszeniu masy aparatu)
Dane operacyjne
Użytkownicy
Francja
Rzuty
Rzuty samolotu

EADS Harfang / Eagle I SIDM (Système Intérimaire de Drone MALE - Moyenne Altitude Longue Endurance) – francuski bezzałogowy aparat latający (UAV – Unmanned Aerial Vehicle), będący daleko idącą modyfikacją izraelskiego bezzałogowego samolotu rozpoznawczego IAI Heron.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Eagle jest zmodyfikowanym przez firmę EADS izraelskim bezzałogowym aparatem latajcym IAI Heron. Powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie francuskiego lotnictwa wojskowego i holenderskich sił zbrojnych na bezzałogowy aparat rozpoznawczy latający na średnich wysokościach i długim czasie działania, program budowy samolotu otrzymał nazwę EUROMALE (European Medium Altitude Long Endurance)

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Eagle jest kompozytowym samolotem dwubelkowym z kadłubem umieszczonym centralnie, na końcu którego znajduje się silnik napędzający śmigło pchające. Aparat startuje i ląduje na sposób samolotowy, posiada trójgoleniowe podwozie, start i lądowanie Eagle może wykonywać w pełni autonomicznie. W skład wyposażenia rozpoznawczego wchodzi kamera telewizyjna i termowizyjna, dalmierz laserowy i radar z syntetyczną aperturą, umozliwjający wykrywanie ruchomych celów naziemnych. SIDM posiada również system łączności satelitarnej i łącze danych umożliwiające przekazywanie obrazu w czasie rzeczywistym do naziemnego stanowiska kontroli lotu. Eagle jest zdolny do wymiany informacji i danych z innym aparatem, dzięki czemu mogą one operować praktycznie w niograniczonym czasie nad ziemią

Służba[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2009 roku Eagle został przyjęty na uzbrojenie francuskich sił powietrznych, już 3 lutego tego samego roku trzy aparaty wraz ze stacją kontroli naziemnej trafiły do bazy Bagram w Afganistanie wspierając swoją obecnością francuski komponent sił ISAF. Pierwszą bojową misje Eagle odbył 17 lutego 2009 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]