EHF Liga Mistrzów 2015/2016

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piłka ręczna EHF Liga Mistrzów 2015/2016
2015–16 EHF Champions League
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg 2014/2015 2016/2017 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka ręczna
Organizator EHF
Szczegóły turnieju
Gospodarz  brak
Otwarcie 5 września 2015
Zamknięcie (finał) 29 maja 2016, Kolonia
Liczba drużyn 31
Liczba aren 31 (w 31 miastach)
I miejsce Polska Vive Tauron Kielce
II miejsce Węgry MKB Veszprém KC
III miejsce Francja Paris SG Handball
Statystyki turnieju
Liczba meczów 201
Liczba bramek 11168 (55,56 na mecz)
Oglądalność 785 617 (3909 na mecz)
Król strzelców Dania Mikkel Hansen (141 bramek)
Najlepszy zawodnik (MVP) Islandia Aron Pálmarsson
Strona internetowa

EHF Liga Mistrzów 2015/2016 – 56. edycja Ligi Mistrzów w piłce ręcznej mężczyzn. W rozgrywkach wzięło udział 31 drużyn, a cztery z nich walczyły w kwalifikacjach o fazę grupową.

Losowanie fazy grupowej i pucharowej odbyło się 26 czerwca 2015, natomiast losowanie Final Four zostało przeprowadzone 3 maja 2016. Turniej z udziałem czterech najlepszych drużyn Starego Kontynentu został rozegrany tak jak w poprzedniej edycji, w hali Lanxess Arena w Kolonii.

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Grupy A, B
Chorwacja RK Zagrzeb (1.) Dania KIF Kolding (1.) Francja Montpellier Handball (2.) Francja Paris SG Handball (1.)
Niemcy Rhein-Neckar Löwen (2.) Niemcy SG Flensburg-Handewitt (3.) Niemcy THW Kiel (1.)

Węgry Pick Segedyn (1.)
Węgry MKB Veszprém KC (1.) Macedonia Północna RK Wardar Skopje (1.) Polska Vive Tauron Kielce (1.) Polska Orlen Wisła Płock (2.)
Słowenia Celje Pivovarna Laško (1.) Hiszpania FC Barcelona OT Szwecja IFK Kristianstad (1.) Turcja Beşiktaş JK (1.)
Grupy C, D
Białoruś HC Meszkow Brześć (1.) Dania Skjern Håndbold (2.) Macedonia Północna RK Metalurg Skopje (2.) Portugalia FC Porto (1.)
Rumunia HC Baia Mare (1.) Rosja Czechowskije Miedwiedi (1.) Serbia RK Vojvodina (1.) Słowacja Tatran Preszów (1.)
Hiszpania CB Ciudad de Logroño (2.) Szwajcaria Kadetten Szafuza (1.) Ukraina HK Motor Zaporoże (1.) drużyna z kwalifikacji
Kwalifikacje
Austria Alpla HC Hard Bośnia i Hercegowina RK Borac Banja Luka Holandia Limburg Lions Norwegia Elverum Håndball
Uwagi/legenda
  • OT Obrońca tytułu
  •      Drużyna, która awansowała do fazy grupowej z kwalifikacji

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

EHF Liga Mistrzów piłkarzy ręcznych w sezonie 2015/2016 składał się z czterech rund: turnieju kwalifikacyjnego do fazy grupowej, fazy grupowej, fazy play-off, fazy pucharowej oraz Final Four.

  • Turnieje kwalifikacyjne: w turniejach kwalifikacyjnych uczestniczyły 4 drużyny. Do fazy grupowej awansował najlepszy zespół.
  • Faza grupowa: w fazie grupowej rozstawiono 28 drużyn, które podzielono na 2 grupy po 8 zespołów (grupy A i B) oraz na dwie grupy po 6 zespołów (C i D). Najlepsze drużyny z grup A i B awansowały bezpośrednio do ćwierćfinałów, natomiast drużyny z miejsc 2-6 walczyły w barażach o miejsca w ćwierćfinałach. W pozostałych grupach dwie najlepsze drużyny z grup C i D walczyły w play-offach o awans do baraży o awans do ćwierćfinału.
  • Faza pucharowa: składała się z 1/6 oraz 1/4 finału.
  • Final Four: uczestniczyły w nim zwycięzcy ćwierćfinałów. Final Four składał się z półfinałów, meczu o 3. miejsce oraz finału.

Turniej kwalifikacyjny[edytuj | edytuj kod]

W turnieju uczestniczyły cztery drużyny walcząc o jedno miejsce w fazie grupowej. Do fazy grupowej awansował zespół Elverum Håndball.

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Losowanie odbyło się 26 czerwca 2015 w Wiedniu. 28 zespołów zostało podzielonych na dwie grupy po osiem oraz na dwie grupy po sześć drużyn. Zespoły losowano z ośmiu koszyków (grupy A i B) oraz sześciu (C i D). Drużyny z tego samego koszyka, nie mogły trafić do tej samej grupy, z wyjątkiem niemieckich klubów[1][2].

Koszyk 1 Koszyk 2 Koszyk 3 Koszyk 4
Hiszpania FC Barcelona
Niemcy THW Kiel
Węgry MKB Veszprém KC
Polska Vive Tauron Kielce
Francja Paris SG Handball
Macedonia Północna RK Wardar Skopje
Dania KIF Kolding
Słowenia Celje Pivovarna Laško
Koszyk 5 Koszyk 6 Koszyk 7 Koszyk 8
Węgry Pick Segedyn
Polska Orlen Wisła Płock
Chorwacja RK Zagrzeb
Niemcy Rhein-Neckar Löwen
Szwecja IFK Kristianstad
Turcja Beşiktaş JK
Francja Montpellier Handball
Niemcy SG Flensburg-Handewitt
Koszyk 1 Koszyk 2 Koszyk 3
Hiszpania CB Ciudad de Logroño
Macedonia Północna RK Metalurg Skopje
Białoruś HC Meszkow Brześć
Dania Skjern Håndbold
Rosja Czechowskije Miedwiedi
Ukraina HK Motor Zaporoże
Koszyk 4 Koszyk 5 Koszyk 6
Portugalia FC Porto
Szwajcaria Kadetten Szafuza
Rumunia HC Baia Mare
Serbia RK Vojvodina
Słowacja Tatran Preszów
Norwegia Elverum Håndball
Awans do ćwierćfinału
Awans do baraży
Awans do play-off
Odpadnięcie z turnieju

Grupa A[edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1. Francja Paris SG Handball 14 12 0 2 442 389 +53 24

2. Węgry MVM Veszprém KC 14 11 1 2 402 364 +38 23

3. Niemcy SG Flensburg-Handewitt 14 10 0 4 429 380 +49 20

4. Niemcy THW Kiel 14 8 1 5 400 388 +12 17

5. Chorwacja RK Zagrzeb 14 5 1 8 358 367 −9 11

6. Polska Orlen Wisła Płock 14 3 2 9 372 397 −25 8

7. Słowenia Celje Pivovarna Laško 14 3 1 10 385 398 −13 7

8. Turcja Beşiktaş JK 14 1 0 13 382 407 −25 2

Gospodarz \ Gość ZAG VES CEL KIE FLE PSG PLO BES
RK Zagrzeb 20:21 24:23 29:22 23:30 23:25 29:25 32:26
MVM Veszprém KC 27:25 34:28 29:27 28:24 28:20 27:25 33:25
Celje Pivovarna Laško 20:21 27:30 23:23 26:30 30:32 25:28 43:29
THW Kiel 31:29 25:24 35:32 27:23 26:30 26:24 32:21
SG Flensburg-Handewitt 28:27 28:29 30:20 37:27 39:32 27:25 33:25
Paris SG Handball 34:23 29:27 32:27 37:30 35:32 29:24 40:28
Orlen Wisła Płock 23:23 27:27 26:31 23:37 30:34 22:27 32:26
Beşiktaş JK 32:30 34:38 24:30 27:32 26:34 30:40 29:38


Grupa B[edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1. Hiszpania FC Barcelona 14 11 1 2 423 372 +51 23

2. Polska Vive Tauron Kielce 14 9 3 2 425 399 +26 21

3. Macedonia Północna RK Wardar Skopje 14 9 0 5 416 373 +43 18

4. Niemcy Rhein-Neckar Löwen 14 8 1 5 369 353 +16 17

5. Węgry Pick Segedyn 14 7 1 6 404 390 +14 15

6. Francja Montpellier Handball 14 3 1 10 372 413 −41 7

7. Szwecja IFK Kristianstad 14 3 1 10 419 437 −18 7

8. Dania KIF Kolding 14 2 0 12 348 429 −81 4

Gospodarz \ Gość RNL VAR KSK KRI BAR SZE MON KOL
Rhein-Neckar Löwen 28:27 32:32 29:20 22:21 30:25 25:21 24:20
RK Wardar Skopje 25:19 34:24 38:36 25:27 27:23 34:26 34:24
Vive Tauron Kielce 28:27 23:20 35:27 30:30 27:26 30:23 33:31
IFK Kristianstad 32:29 25:30 35:35 24:31 32:34 29:30 33:26
FC Barcelona 26:20 31:30 31:33 34:32 30:25 37:27 28:25
Pick Segedyn 30:24 29:31 31:30 35:28 28:30 28:27 34:23
Montpellier Handball 28:30 25:30 27:32 30:26 23:31 29:29 30:25
KIF Kolding 18:30 33:31 25:33 21:30 28:36 22:27 27:26


Grupa C[edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1. Białoruś HC Meszkow Brześć 10 8 0 2 321 264 +57 16

2. Hiszpania CB Ciudad de Logroño 10 7 0 3 298 270 +28 14

3. Portugalia FC Porto 10 7 0 3 296 265 +31 14

4. Rosja Czechowskije Miedwiedi 10 4 0 6 271 292 −21 8

5. Słowacja Tatran Preszów 10 2 0 8 241 297 −56 4

6. Serbia RK Vojvodina 10 2 0 8 242 277 −35 4

Gospodarz \ Gość MES CIU POR CHE VOJ PRE
HC Meszkow Brześć 31:33 34:27 32:26 34:22 32:26
CB Ciudad de Logroño 28:32 30:23 30:25 31:22 37:29
FC Porto 29:28 35:31 31:27 37:15 33:23
Czechowskije Miedwiedi 27:33 27:26 30:29 34:30 29:28
RK Vojvodina 26:35 26:31 23:27 26:24 24:25
Tatran Preszów 20:30 19:21 24:25 27:21 19:27


Grupa D[edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1. Ukraina HK Motor Zaporoże 10 7 1 2 296 277 +19 15

2. Dania Skjern Håndbold 10 6 2 2 293 270 +23 14

3. Szwajcaria Kadetten Szafuza 10 5 1 4 270 270 0 11

4. Rumunia HC Baia Mare 10 3 3 4 264 268 −4 9

5. Norwegia Elverum Håndball 10 3 1 6 274 289 −15 7

6. Macedonia Północna RK Metalurg Skopje 10 2 0 8 209 241 −32 4

Gospodarz \ Gość SKJ HMM ZAP MET ELV KAD
Skjern Håndbold 32:28 36:36 20:19 34:29 25:29
HC Baia Mare 28:28 35:30 21:20 24:29 31:31
HK Motor Zaporoże 31:26 25:23 30:24 33:30 31:23
RK Metalurg Skopje 24:25 21:23 21:23 22:19 28:24
Elverum Håndball 23:37 28:28 29:30 29:23 27:28
Kadetten Szafuza 24:30 24:23 30:27 27:17 30:31


Play-off[edytuj | edytuj kod]

Do play off zakwalifikowały się po dwie najlepsze drużyny z grup C i D, które zagrały ze sobą dwumecz. Pierwsze mecze odbyły się 27 lutego 2016, natomiast rewanże 5 marca 2016.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
CB Ciudad de Logroño Hiszpania 67:70 Ukraina HK Motor Zaporoże 30:31 37:39
Skjern Håndbold Dania 54:58 Białoruś HC Meszkow Brześć 31:31 23:27
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

1/8 finału[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
HK Motor Zaporoże Ukraina 52:70 Węgry MVM Veszprém KC 24:29 28:41
HC Meszkow Brześć Białoruś 58:65 Polska Vive Tauron Kielce 28:32 30:33
Montpellier Handball Francja 55:57 Niemcy SG Flensburg-Handewitt 27:28 30:31
Orlen Wisła Płock Polska 54:55 Macedonia Północna RK Wardar Skopje 30:30 24:25
Pick Segedyn Węgry 62:65 Niemcy THW Kiel 33:29 29:36
RK Zagrzeb Chorwacja 54:53 Niemcy Rhein-Neckar Löwen 23:24 31:29
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

1/4 finału[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Chorwacja RK Zagrzeb 52:60 Paris SG Handball Francja 20:28 32:32
Niemcy THW Kiel 59:57 FC Barcelona Hiszpania 29:24 30:33
Macedonia Północna RK Wardar Skopje 56:59 MVM Veszprém KC Węgry 26:29 30:30
Niemcy SG Flensburg-Handewitt 56:57 Vive Tauron Kielce Polska 28:28 28:29
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Final Four[edytuj | edytuj kod]

  Półfinały Finał
             
28 maja
 Polska Vive Tauron Kielce 28  
 Francja Paris SG Handball 26  
 
29 maja
     Polska Vive Tauron Kielce 39
   Węgry MVM Veszprém KC 38
 
 
Mecz o 3. miejsce
28 maja 29 maja
 Niemcy THW Kiel 28  Francja Paris SG Handball  29
 Węgry MVM Veszprém KC 31    Niemcy THW Kiel  27


Drużyna Gwiazd[edytuj | edytuj kod]

Skład najlepszych zawodników został ogłoszony przez EHF na dzień przed rozpoczęciem Final Four[3].

Pozycja Zawodnik Klub
Najlepszy bramkarz Dania Niklas Landin Niemcy THW Kiel
Najlepszy prawoskrzydłowy Słowenia Gašper Marguč Węgry MVM Veszprém KC
Najlepszy prawy rozgrywający Macedonia Północna Kirił Łazarow Hiszpania FC Barcelona
Najlepszy środkowy rozgrywający Słowenia Dean Bombač Węgry Pick Segedyn
Najlepszy lewy rozgrywający Serbia Momir Ilić Węgry MVM Veszprém KC
Najlepszy lewoskrzydłowy Chorwacja Manuel Štrlek Polska Vive Tauron Kielce
Najlepszy obrotowy Serbia Rastko Stojković Białoruś HC Meszkow Brześć
Najlepszy obrońca Węgry Timuzsin Schuch Węgry MVM Veszprém KC
Najlepszy młody gracz Serbia Darko Đukić Turcja Beşiktaş JK
Najlepszy trener Hiszpania Xavier Sabaté Caviedes Węgry MVM Veszprém KC

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

Nie uwzględniono goli z kwalifikacji.

Pozycja Zawodnik Zespół Liczba bramek
1. Dania Mikkel Hansen Francja Paris SG Handball 141
2. Serbia Momir Ilić Węgry MVM Veszprém KC 120
3. Macedonia Północna Kirił Łazarow Hiszpania FC Barcelona 109
4. Serbia Marko Vujin Niemcy THW Kiel 103
5. Słowenia Dean Bombač Węgry Pick Segedyn 101
6. Chorwacja Domagoj Duvnjak Niemcy THW Kiel 93
Polska Michał Jurecki Polska Vive Tauron Kielce
8. Dania Anders Eggert Niemcy SG Flensburg-Handewitt 90
Francja Nikola Karabatić Francja Paris SG Handball
Białoruś Barys Puchouski Ukraina HK Motor Zaporoże

Źródło:[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Vienna city centre to host first draw of new season (ang.). ehfcl.com, 16 czerwca 2015. [dostęp 2015-10-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-20)].
  2. Barcelona in group with Kielce, Kiel with Veszprem again (ang.). eurohandball.com, 26 czerwca 2015. [dostęp 2015-10-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-03)].
  3. All-star team fan vote soars to new heights as over 80,000 take part, ehfcl.com, 27 sierpnia 2016 [dostęp 2016-05-28].
  4. Top 50 Scorers. ehfcl.com. [dostęp 2016-05-29].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]