EHF Liga Mistrzów 2017/2018

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
EHF Liga Mistrzów 2017/2018
2017–18 EHF Champions League
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg 2016/2017 2018/2019 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka ręczna
Organizator EHF
Szczegóły turnieju
Gospodarz  brak
Otwarcie 2 września 2017
Zamknięcie (finał) 27 maja 2018, Kolonia
Liczba drużyn 31
Liczba aren 28 (w 27 miastach)
Statystyki turnieju
Liczba meczów 204
Liczba bramek[1] 11516 (56,45 na mecz)
Oglądalność 805 113 (3947 na mecz)
Strona internetowa

EHF Liga Mistrzów 2017/2018 – 58. edycja Ligi Mistrzów w piłce ręcznej mężczyzn. Termin zgłaszania drużyn upłynął 7 czerwca 2017[2]. Do występów w EHF Liga Mistrzów uprawnionych było na podstawie rankingu EHF 29 drużyn. Chęć występów zgłosiły łącznie 43 drużyny: 24 drużyny z rankingu EHF (zrezygnowały z występów w EHF Lidze Mistrzów: HC Dukla Praga, Achilles Bocholt, Dikeas Ateny, Valur Reykjavík i RK Vojvodina) i wystąpią w rozgrywkach Pucharu EHF), 15 drużyn ubiegało się o "dziką kartę" a 4 drużyny spoza rankingu EHF: SERVITI Põlva, Maccabi Riszon le-Cijjon, Dragūnas Kłajpeda i Handball Esch zgłosiły akces do rozgrywek[3]. EHF skreśliło z rozgrywek Ligi Mistrzów holenderski zespół Limburg Lions, który wystąpi od rundy drugiej Pucharu EHF i przyznało 8 "dzikich kart" w zależności od osiągnięć danej drużyny w występach w europejskich pucharach oraz kryteriów ustalonych przez EHF. Zatwierdzenie drużyn nastąpiło podczas posiedzenia EHF Executive Committee w Zagrzebiu 24 czerwca 2017[4].

W fazie grupowej wystąpiło, podobnie jak w poprzednich sezonach, 28 drużyn i zostały one podzielone na dwie 8-zespołowe i dwie 6-zespołowe grupy.

Turniej finałowy z udziałem czterech najlepszych drużyn Starego Kontynentu został rozegrany tak jak w dwóch poprzednich edycjach, w hali Lanxess Arena w Kolonii w dniach 26-27 maja 2018.

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Z 43 zgłoszonych drużyn EHF zaakceptowała zgłoszenia 31 drużyn. 27 drużyn wystąpiło w fazie grupowej, zaś 4 drużyny rozegrały turniej kwalifikacyjny o jedno miejsca uprawniające do występów w fazie grupowej. Przegrani z turnieju kwalifikacyjnego uczestniczyli w rozgrywkach Pucharu EHF.

Grupy A, B
Węgry MVM Veszprém KC (1.) Niemcy Rhein-Neckar Löwen (1.) Macedonia Północna RK Wardar Skopje (1.)OT Polska PGE Vive Kielce (1.)
Francja Paris SG Handball (1.) Niemcy THW Kiel (3.) Niemcy SG Flensburg-Handewitt (2.) Chorwacja RK Zagrzeb (1.)
Francja HBC Nantes (2.) Hiszpania FC Barcelona (1.) Polska Orlen Wisła Płock (2.) Szwecja IFK Kristianstad (1.)
Dania Aalborg Håndbold (1.) Węgry MOL-Pick Szeged (2.) Słowenia Celje Pivovarna Laško (1.) Białoruś HC Meszkow Brześć (1.)
Grupy C, D
Hiszpania CB Ademar León (2.) Macedonia Północna RK Metalurg Skopje (2.) Dania Skjern Håndbold (4.) Francja Montpellier Handball (3.)
Szwajcaria Kadetten Szafuza (1.) Ukraina HK Motor Zaporoże (1.) Turcja Beşiktaş JK (1.) Słowenia RK Gorenje Velenje (2.)
Norwegia Elverum Håndball (1.) Rosja Czechowskije Miedwiedi (1.) Rumunia Dinamo Bukareszt (1.) Portugalia Sporting CP
Kwalifikacje
Portugalia Sporting CP (1.) Słowacja Tatran Preszów (1.) Finlandia Riihimäki Cocks (1.) Austria Alpla HC Hard (1.)
Uwagi/legenda
  • OT Obrońca tytułu
  •      Drużyny, która otrzymały "dziką kartę"

  •      Zwycięca turnieju kwalifikacyjnego

  •      Gospodarz turnieju kwalifikacyjnego

  • w nawiasie podano miejsce, na którym dana drużyna ukończyła rozgrywki krajowe

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

EHF Liga Mistrzów piłkarzy ręcznych w sezonie 2017/2018 składała się z czterech rund: turnieju kwalifikacyjnego do fazy grupowej, fazy grupowej z fazą play-off, fazy pucharowej oraz Final Four.

  • Turniej kwalifikacyjny: zozstał rozegrany w dniach 2-3 września 2017.
  • Faza grupowa: w fazie grupowej uczestniczyło 28 drużyn, które zostały podzielone na 2 grupy po 8 zespołów (grupy A i B) oraz na dwie grupy po 6 zespołów (C i D). Zmagania rozpoczęły się 13 września 2017 a zakończyły się 4 marca 2018. Najlepsze drużyny z grup A i B awansowały bezpośrednio do ćwierćfinałów, natomiast drużyny z miejsc 2-6 walczyły w barażach o miejsca w ćwierćfinałach. W pozostałych grupach: dwie najlepsze drużyny z grup C i D walczyły w play-offach o awans do baraży do ćwierćfinału.
  • Faza pucharowa: składała się z 1/6 oraz 1/4 finału, rozgrywki odbyły się w okresie od 21 marca do 29 kwietnia 2018.
  • Final Four: uczestniczyli w nim zwycięzcy ćwierćfinałów. Final Four składał się z półfinałów, meczu o 3. miejsce oraz finału.

Turniej kwalifikacyjny[edytuj | edytuj kod]

Losowanie turnieju kwalifikacyjnego odbyło się 29 czerwca 2016 w Wiedniu, w Austrii[5]. Pierwszym zespołem, który otrzymał prawo organizacji turnieju został Alpla HC Hard, z którego to prawa zrezygnował. W związku z tym gospodarzem turnieju został Tatran Preszów[6].

  Półfinały Finał
             
2 września
 Portugalia Sporting CP 31  
 Finlandia Riihimäki Cocks 27  
 
3 września
     Portugalia Sporting CP 35
   Austria Alpla HC Hard 34
 
 
Mecz o 3. miejsce
2 września 3 września
 Słowacja Tatran Preszów 25  Finlandia Riihimäki Cocks  27
 Austria Alpla HC Hard 26    Słowacja Tatran Preszów  30


Awans do fazy grupowej wywalczył zespół: Sporting CP[7].

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Lokalizacja miast drużyn uczestniczących w fazie grupowej.
Red pog.svg Czerwony: Grupa A; Green pog.svg Zielony: Grupa B; Blue pog.svg Niebieski: Grupa C; Yellow pog.svg Żółty: Grupa D.

Losowanie fazy grupowej odbyło się 30 czerwca 2017 w Lublanie, w Słowenii[8]. Zespoły były losowane z ośmiu koszyków (grupy A i B) oraz sześciu (C i D)[9]. Drużyny z tego samego koszyka, nie mogły trafić do tej samej grupy, z wyjątkiem niemieckich klubów[10][11].

Koszyk 1 Koszyk 2 Koszyk 3 Koszyk 4
Węgry MVM Veszprém KC
Hiszpania FC Barcelona
Polska PGE Vive Kielce
Macedonia Północna RK Wardar Skopje
Francja Paris SG Handball
Niemcy Rhein-Neckar Löwen
Chorwacja RK Zagrzeb
Dania Aalborg Håndbold

Dania Bjerringbro-Silkeborg

Koszyk 5 Koszyk 6 Koszyk 7 Koszyk 8
Białoruś HC Meszkow Brześć
Polska Orlen Wisła Płock
Słowenia Celje Pivovarna Laško
Węgry MOL-Pick Szeged
Szwecja IFK Kristianstad
Niemcy SG Flensburg-Handewitt
Francja HBC Nantes
Niemcy THW Kiel
Koszyk 1 Koszyk 2 Koszyk 3
Hiszpania CB Ademar León
Macedonia Północna RK Metalurg Skopje
Dania Skjern Håndbold
Ukraina HK Motor Zaporoże
Słowenia RK Gorenje Velenje
Francja Montpellier Handball
Koszyk 4 Koszyk 5 Koszyk 6
Szwajcaria Kadetten Szafuza
Turcja Beşiktaş JK
Rosja Czechowskije Miedwiedi
Rumunia Dinamo Bukareszt
Norwegia Elverum Håndball
Portugalia Sporting CP
Awans do ćwierćfinału
Awans do 1/6 finału
Awans do play-off
Odpadnięcie z turnieju

Grupa A[edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1. Macedonia Północna RK Wardar Skopje 14 9 3 2 390 341 +49 21

2. Hiszpania FC Barcelona 14 9 2 3 408 377 +31 20

3. Francja HBC Nantes 14 9 2 3 402 382 +20 20

4. Niemcy Rhein-Neckar Löwen 14 6 5 3 416 391 +25 17

5. Węgry MOL-Pick Szeged 14 6 1 7 421 411 +10 13

6. Szwecja IFK Kristianstad 14 3 2 9 355 415 −60 8

7. Polska Orlen Wisła Płock 14 2 3 9 380 408 −28 7

7. Chorwacja RK Zagrzeb 14 2 2 10 349 396 −47 6

Gospodarz \ Gość BAR VAR RNL ZAG PLO SZE KRI NAN
FC Barcelona 29:28 26:26 32:22 28:27 28:27 31:29 31:25
RK Wardar Skopje 27:24 30:26 28:21 31:31 34:30 31:15 27:23
Rhein-Neckar Löwen 31:31 21:21 31:24 31:27 35:37 32:29 30:30
RK Zagrzeb 24:32 23:29 30:26 28:28 23:28 24:27 23:22
Orlen Wisła Płock 30:37 22:26 27:32 27:24 27:33 25:25 30:32
MOL-Pick Szeged 31:28 26:26 31:34 30:28 24:25 36:27 30:33
IFK Kristianstad 21:26 23:26 22:35 28:28 25:24 33:32 26:31
HBC Nantes 29:25 27:26 26:26 28:27 32:30 30:26 34:25


Grupa B[edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1. Francja Paris Saint-Germain Handball 14 11 1 2 424 380 +44 23

2. Węgry MVM Veszprém KC 14 8 2 4 407 378 +29 18

3. Niemcy SG Flensburg-Handewitt 14 7 4 3 410 391 +19 18

4. Niemcy THW Kiel 14 7 2 5 366 363 +3 16

5. Polska PGE Vive Kielce 14 6 3 5 418 408 +10 15

6. Białoruś Mieszkow Brześć 14 4 2 8 374 406 −32 10

7. Słowenia RK Celje 14 3 1 10 398 434 −36 7

8. Dania Aalborg Håndbold 14 2 1 11 364 405 −41 5

Gospodarz \ Gość VES KCE PSG AAB MES CEL FLE KIE
MVM Veszprém KC 31:26 24:29 30:24 34:22 29:22 28:27 26:24
PGE Vive Kielce 32:32 29:30 28:27 33:28 37:31 25:25 32:21
Paris SG Handball 33:28 33:28 31:28 32:28 32:27 29:31 31:31
Aalborg Håndbold 29:26 30:34 26:33 20:23 32:30 24:31 20:27
HC Meszkow Brześć 26:29 28:25 29:28 23:23 29:24 28:30 24:25
Celje Pivovarna Laško 31:39 31:27 26:31 32:28 33:33 27:30 27:28
SG Flensburg-Handewitt 31:31 32:32 33:29 30:27 37:30 33:28 30:33
THW Kiel 22:20 29:30 22:25 27:26 33:23 26:29 20:20


Grupa C[edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1. Dania Skjern Håndbold 10 8 0 2 326 252 +74 16

2. Hiszpania CB Ademar León 10 6 0 4 270 270 0 12

3. Słowenia RK Gorenje Velenje 10 6 0 4 271 271 0 12

4. Norwegia Elverum Håndball 10 5 0 5 287 304 −17 10

5. Szwajcaria Kadetten Szafuza 10 4 0 6 263 274 −11 8

6. Rumunia Dinamo Bukareszt 10 1 0 9 278 324 −46 2

Gospodarz \ Gość ADE SKJ VEL KAD BUC ELV
CB Ademar León 26:31 28:24 29:28 32:29 26:30
Skjern Håndbold 33:25 35:20 32:22 39:28 35:25
RK Gorenje Velenje 23:22 31:29 27:21 33:29 30:21
Kadetten Szafuza 23:24 25:24 31:28 27:25 36:30
Dinamo Bukareszt 24:28 23:36 26:27 29:28 33:34
Elverum Håndball 25:30 27:32 29:28 26:22 40:32


Grupa D[edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1. Francja Montpellier Handball 10 8 0 2 309 267 +42 16

2. Ukraina HK Motor Zaporoże 10 6 3 1 294 263 +31 15

3. Turcja Beşiktaş JK 10 5 1 4 293 296 −3 11

4. Portugalia Sporting CP 10 4 0 6 293 297 −4 8

5. Macedonia Północna RK Metalurg Skopje 10 2 1 7 262 293 −31 5

6. Rosja Czechowskije Miedwiedi 10 2 1 7 271 306 −35 5

Gospodarz \ Gość MET ZAP MON BES CHE SPO
RK Metalurg Skopje 22:30 21:27 27:31 26:29 28:27
HK Motor Zaporoże 28:28 31:30 28:22 36:23 32:29
Montpellier Handball 32:22 28:20 28:33 34:23 33:32
Beşiktaş JK 32:29 28:28 32:36 33:29 26:30
Czechowskije Miedwiedi 26:32 30:30 24:28 27:29 30:27
Sporting CP 31:27 23:31 29:33 34:27 31:30


Play-off[edytuj | edytuj kod]

Do play-off zakwalifikowały się po dwie najlepsze drużyny z grup C i D, które rozegrały ze sobą dwumecze.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
CB Ademar León Hiszpania 43:48 Francja Montpellier Handball 24:28 19:20
HK Motor Zaporoże Ukraina 58:63 Dania Skjern Håndbold 32:30 26:33
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

1/6 finału[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Montpellier Handball Francja 56:55 Hiszpania FC Barcelona 28:25 28:30
Skjern Håndbold Dania 61:59 Węgry MVM Veszprém KC 32:25 29:34
HC Meszkow Brześć Białoruś 52:60 Francja HBC Nantes 24:32 28:28
IFK Kristianstad Szwecja 46:53 Niemcy SG Flensburg-Handewitt 22:26 24:27
PGE Vive Kielce Polska 77:47 Niemcy Rhein-Neckar Löwen 41:17 36:30
MOL-Pick Szeged Węgry 50:56 Niemcy THW Kiel 28:27 22:29
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

1/4 finału[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
THW Kiel Niemcy 56:56 Macedonia Północna RK Wardar Skopje 28:29 28:27
PGE Vive Kielce Polska 50:59 Francja Paris SG Handball 28:34 32:35
SG Flensburg-Handewitt Niemcy 45:57 Francja Montpellier Handball 28:28 17:29
HBC Nantes Francja 60:54 Dania Skjern Håndbold 33:27 27:27
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

W dwumeczu THW Kiel z RK Wardar Skopje wystąpił remis, awans wywalczył zespół, który strzelił więcej bramek na wyjeździe.

Final Four[edytuj | edytuj kod]

Losowanie Final Four zostało przeprowadzone 2 maja 2018 o godz. 12:00.

  Półfinały Finał
             
26 maja
  Francja HBC Nantes 32  
  Francja Paris SG Handball 28  
 
27 maja
      Francja HBC Nantes 27
    Francja Montpellier Handball 32
 
 
Mecz o 3. miejsce
26 maja 27 maja
  Macedonia Północna RK Wardar Skopje 27   Francja Paris SG Handball   29
  Francja Montpellier Handball 28     Macedonia Północna RK Wardar Skopje   28


Drużyna Gwiazd[edytuj | edytuj kod]

Skład najlepszych zawodników został ogłoszony przez EHF przed rozpoczęciem Final Four[12].

Pozycja Zawodnik Klub
Najlepszy bramkarz Hiszpania Arpad Šterbik Macedonia Północna RK Wardar Skopje
Najlepszy prawoskrzydłowy Hiszpania David Balaguer Francja HBC Nantes
Najlepszy prawy rozgrywający Francja Dika Mem Hiszpania FC Barcelona
Najlepszy środkowy rozgrywający Francja Nikola Karabatić Francja Paris SG Handball
Najlepszy lewy rozgrywający Norwegia Sander Sagosen Francja Paris SG Handball
Najlepszy lewoskrzydłowy Niemcy Uwe Gensheimer Francja Paris SG Handball
Najlepszy obrotowy Norwegia Bjarte Myrhol Dania Skjern Håndbold
Najlepszy obrońca Francja Luka Karabatić Francja Paris SG Handball
Najlepszy młody gracz Francja Romain Lagarde Francja HBC Nantes
Najlepszy trener Francja Patrice Canayer Francja Montpellier Handball

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

Nie uwzględniono goli z kwalifikacji.

Pozycja Zawodnik Zespół Liczba bramek
1. Niemcy Uwe Gensheimer Francja Paris SG Handball 92
1. Szwecja Markus Olsson Dania Skjern Håndbold 88
3. Szwajcaria André Schmid Niemcy Rhein-Neckar Löwen 83
4. Francja Nedim Remili Francja Paris SG Handball 80
5. Hiszpania Alex Dujshebaev Polska PGE Vive Kielce 79
6. Francja Nicolas Tournat Francja HBC Nantes 76
7. Hiszpania Eduardo Gurbindo Francja HBC Nantes 76
8. Węgry Máté Lékai Węgry MVM Veszprém KC 75
9. Czarnogóra Vuko Borozan Macedonia Północna RK Wardar Skopje 74
Polska Michał Jurecki Polska PGE Vive Kielce

Źródło: Top Scorer 2017/18

Widownia i frekwencja[edytuj | edytuj kod]

Widownia i frekwencja po fazie grupowej[edytuj | edytuj kod]

Poz Drużyna Średnia frekwencja
1. Niemcy THW Kiel 9,497
2. Chorwacja RK Zagrzeb 6,663
3. Macedonia Północna RK Wardar Skopje 5,121
4. Węgry MVM Veszprém KC 5,025
5. Francja HBC Nantes 4,999
6. Niemcy SG Flensburg-Handewitt 4,836
7. Polska Orlen Wisła Płock 4,320
8. Szwecja IFK Kristianstad 4,267
9. Polska PGE Vive Kielce 4,082
10. Dania Aalborg Håndbold 3,816
11. Słowenia Celje Pivovarna Laško 3,729
12.. Hiszpania FC Barcelona 3,413
13. Białoruś HC Meszkow Brześć 3,227
14. Węgry MOL-Pick Szeged 3,185
15. Hiszpania CB Ademar León 3,000
16. Niemcy Rhein-Neckar Löwen 2,988
17. Francja Montpellier Handball 2,925
18. Francja Paris SG Handball 2,825
19. Dania Skjern Håndbold 2,600
20. Ukraina HK Motor Zaporoże 2,483
21. Macedonia Północna RK Metalurg Skopje 2,364
22. Norwegia Elverum Håndball 2,100
23. Szwajcaria Kadetten Szafuza 1,310
24. Rumunia Dinamo Bukareszt 1,240
25. Słowenia RK Gorenje Velenje 1,164
26. Rosja Czechowskije Miedwiedi 1,164
27. Turcja Beşiktaş JK 1,108
28. Portugalia Sporting CP 1,008
Średnia frekwencja całej ligi 3,564

Źródło: http://www.handball-world.news/o.red.r/news-2-1-3-102513.html

Niebieskie kartki[edytuj | edytuj kod]

Następujący zawodnicy otrzymali od sędziów najpierw czerwone a później niebieskie kartki za faule lub niesportowe zachowanie bez zawieszenia zawodnika na co najmniej jeden mecz[13]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Liczba meczów, liczba bramek i oglądalność podane włącznie z turniejem kwalifikacyjnym.
  2. Season is over, but new start is fast approaching, eurohandball.com [dostęp 2017-06-22] (ang.).
  3. Record high demand for the jubilee season, ehfcl.com, 12 czerwca 2016 [dostęp 2016-06-20] (ang.).
  4. EXEC confirms the 2017/18 starting grid, sportowefakty.wp.pl, 24 czerwca 2017 [dostęp 2017-06-24] (ang.).
  5. Draw grants first right to organise a group to Hard, ehfcl.com, 29 czerwca 2017 [dostęp 2017-06-29] (ang.).
  6. Tatran Presov set to welcome qualification hopefuls to Slovakia, ehfcl.com, 19 lipca 2017 [dostęp 2017-07-19] (ang.).
  7. Sporting CP qualify for group phase after thriller, ehfcl.com, 3 września 2017 [dostęp 2017-09-03] (ang.).
  8. EHF to offer big packages of rights, ehfcl.com, 4 czerwca 2017 [dostęp 2017-06-05] (ang.).
  9. Seeding for the group phase draw released, ehfcl.com, 26 czerwca 2016 [dostęp 2016-06-27] (ang.).
  10. VELUX EHF CHAMPIONS LEAGUE 2017/18 - draw procedure, ehfcl.com, 26 czerwca 2016 [dostęp 2016-06-27] (ang.).
  11. Vardar to start the title defence in a group with record champions, 30 czerwca 2017 [dostęp 2017-07-01] (ang.).
  12. Seven new names blow fresh wind in VELUX EHF Champions League 2017/18 All-star Team, ehfcl.com, 25 maja 2018 [dostęp 2018-05-26] (ang.).
  13. W rozgrywki pod egidą EHF niebieskie kartki są traktowane inaczej (łagodniej) niż w rozgrywkach pod egidą IHF, gdyż o formalnym zawieszeniu zawodnika na co najmniej jeden mecz decyduje EHF Court of Handball.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]