EHF Liga Mistrzów 2019/2020

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
EHF Liga Mistrzów 2019/2020
2019–20 EHF Champions League
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg 2018/2019 2020/2021 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka ręczna
Organizator EHF
Szczegóły turnieju
Gospodarz  brak
Otwarcie 11 września 2019
Zamknięcie (finał) 31 maja 2020, Kolonia
Liczba drużyn 28
Liczba aren 29 (w 28 miastach)
Statystyki turnieju
Liczba meczów 98
Liczba bramek 5593 (57,07 na mecz)
Oglądalność 279 304 (2850 na mecz)
Strona internetowa

EHF Liga Mistrzów 2019/2020 – 60. edycja Ligi Mistrzów w piłce ręcznej mężczyzn. Termin zgłaszania drużyn upłynął 12 czerwca 2019. Do występów w EHF Liga Mistrzów uprawnionych było na podstawie rankingu EHF 27 drużyn oraz ubiegłoroczny zwycięzca. Chęć występów zgłosiły łącznie 35 drużyn[1]: 20 drużyn z rankingu EHF (zrezygnowały z występów w EHF Lidze Mistrzów: HV FIQAS/Aalsmeer, Beşiktaş JK, Olympiakos SFP Pireus, HC Atomix Haacht, Maccabi Riszon le-Cijjon, RK Vojvodina oraz Talent Pilzno) i występują w rozgrywkach Pucharu EHF), 15 drużyn ubiegało się o "dziką kartę". EHF przyznało 9 "dzikich kart" w zależności od osiągnięć danej drużyny w występach w europejskich pucharach oraz kryteriów ustalonych przez EHF. Zatwierdzenie drużyn nastąpiło podczas posiedzenia EHF Executive Committee 21 czerwca 2019[2].

Turniej finałowy z udziałem czterech najlepszych drużyn Starego Kontynentu zostanie rozegrany tak jak w poprzednich edycjach, w hali Lanxess Arena w Kolonii w dniach 30-31 maja 2020[3].

Jubileuszowa 60. edycja jest jednocześnie ostatnią edycją Ligi Mistrzów w formule rozgrywek w czterech grupach[4].

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Z 35 zgłoszonych drużyn EHF zaakceptowała zgłoszenia 28 drużyn i dokonała podziału na grupy przed losowaniem.

Grupy A, B
Białoruś HC Meszkow Brześć (1.) Chorwacja RK Zagrzeb (1.) Dania Aalborg Håndbold (1.) Niemcy SG Flensburg-Handewitt (1.)
Hiszpania FC Barcelona (1.) Francja Paris SG Handball (1.) Węgry Telekom Veszprém (1.) Macedonia Północna RK Wardar Skopje (1.)OT
Norwegia Elverum Håndball (1.) Polska PGE Vive Kielce (1.) Portugalia FC Porto (1.) Słowenia Celje Pivovarna Laško (1.)
Ukraina HK Motor Zaporoże (1.) Niemcy THW Kiel (2.) Francja Montpellier Handball (2.) Węgry MOL-Pick Szeged (2.)
Grupy C, D
Finlandia Riihimäki Cocks (1.) Rumunia Dinamo Bukareszt (1.) Rosja Czechowskije Miedwiedi (1.) Szwecja IK Sävehof (1.)
Szwajcaria Kadetten Szafuza (1.) Słowacja Tatran Preszów (1.) Dania GOG Svendborg TGI (2.) Hiszpania CD Bidasoa (2.)
Macedonia Północna RK Eurofarm Rabotnik (2.) Polska Orlen Wisła Płock (2.) Portugalia Sporting CP (2.) Szwecja IFK Kristianstad (2.)
Uwagi/legenda
  • OT Obrońca tytułu
  •      Drużyny, która otrzymały "dziką kartę"

  • w nawiasie podano miejsce, na którym dana drużyna ukończyła rozgrywki krajowe

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

EHF Liga Mistrzów piłkarzy ręcznych w sezonie 2019/2020 składa się z trzech rund: fazy grupowej z fazą play-off, fazy pucharowej oraz Final Four.

  • Faza grupowa: w fazie grupowej uczestniczy 28 drużyn, które zostały podzielone na 2 grupy po 8 zespołów (grupy A i B) oraz na dwie grupy po 6 zespołów (C i D). Zmagania rozpoczęły się we wrześniu 2019 a zakończą się w lutym 2020. Najlepsze drużyny z grup A i B awansują bezpośrednio do ćwierćfinałów, natomiast drużyny z miejsc 2-6 będą walczyły w barażach o miejsca w ćwierćfinałach. W pozostałych grupach: dwie najlepsze drużyny z grup C i D będą walczyły w play-offach o awans do baraży do ćwierćfinału.
  • Faza pucharowa: składać się będzie z 1/6 oraz 1/4 finału, rozgrywki odbędą się w okresie marzec - maj 2020.
  • Final Four: uczestniczyć w nim będą zwycięzcy ćwierćfinałów. Final Four składać się będzie z półfinałów, meczu o 3. miejsce oraz finału.

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Losowanie fazy grupowej odbyło się w Wiedniu 27 czerwca 2019. Zespoły były losowane z ośmiu koszyków (grupy A i B) oraz sześciu (C i D). Przed losowaniem EHF dokonało podziału na koszyki[5]:

Koszyk 1 Koszyk 2 Koszyk 3 Koszyk 4
Francja Paris SG Handball
Macedonia Północna RK Wardar Skopje
Hiszpania FC Barcelona
Węgry Telekom Veszprém
Niemcy SG Flensburg-Handewitt
Polska PGE Vive Kielce
Białoruś HC Meszkow Brześć
Dania Aalborg Håndbold
Koszyk 5 Koszyk 6 Koszyk 7 Koszyk 8
Węgry MOL-Pick Szeged
Ukraina HK Motor Zaporoże
Chorwacja RK Zagrzeb
Francja Montpellier Handball
Norwegia Elverum Håndball
Portugalia FC Porto
Niemcy THW Kiel
Słowenia Celje Pivovarna Laško
Koszyk 1 Koszyk 2 Koszyk 3
Rumunia Dinamo Bukareszt
Szwecja IK Sävehof
Rosja Czechowskije Miedwiedi
Słowacja Tatran Preszów
Finlandia Riihimäki Cocks
Szwajcaria Kadetten Szafuza
Koszyk 4 Koszyk 5 Koszyk 6
Macedonia Północna RK Eurofarm Rabotnik
Szwecja IFK Kristianstad
Hiszpania CD Bidasoa
Polska Orlen Wisła Płock
Dania GOG Svendborg TGI
Portugalia Sporting CP
Awans do ćwierćfinału
Awans do 1/6 finału
Awans do play-off
Odpadnięcie z turnieju

Grupa A[edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1. Hiszpania FC Barcelona 7 6 0 1 246 184 +62 12

2. Francja Paris SG Handball 7 6 0 1 218 183 +35 12

3. Węgry MOL-Pick Szeged 7 5 1 1 204 180 +24 11

4. Dania Aalborg Håndbold 7 4 0 3 206 206 0 8

5. Niemcy SG Flensburg-Handewitt 7 3 1 3 179 179 0 7

6. Słowenia Celje Pivovarna Laško 7 2 0 5 171 204 −33 4

7. Norwegia Elverum Håndball 7 0 1 6 169 212 −43 1

8. Chorwacja RK Zagrzeb 7 0 1 6 158 203 −45 1

Gospodarz \ Gość PSG BAR FLE AAB SZE ZAG ELV CEL
Paris SG Handball     37:24 30:25     27:18
FC Barcelona 36:32       36:19 33:24 45:21
SG Flensburg-Handewitt 29:30 27:34     20:17 26:19  
Aalborg Håndbold   30:34 31:28 28:35 30:20    
MOL-Pick Szeged   31:28 24:24     32:25 31:24
RK Zagrzeb 29:37       21:26    
Elverum Håndball 22:25     24:34   30:30  
Celje Pivovarna Laško     24:25 28:29   24:22 32:25


Grupa B[edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1. Niemcy THW Kiel 7 5 1 1 219 189 +30 11

2. Francja Montpellier Handball 7 4 1 2 189 184 +5 9

3. Macedonia Północna RK Wardar Skopje 7 4 1 2 210 217 −7 9

4. Węgry Telekom Veszprém 7 4 0 3 236 210 +26 8

5. Polska PGE Vive Kielce 7 3 2 2 213 206 +7 8

6. Portugalia FC Porto 7 3 2 2 201 210 −9 8

7. Białoruś HC Meszkow Brześć 7 1 0 6 194 220 −26 2

8. Ukraina HK Motor Zaporoże 7 0 1 6 202 228 −26 1

Gospodarz \ Gość VAR VES KCE MES ZAP MON POR KIE
RK Wardar Skopje   28:28 36:31     32:27 20:31
Telekom Veszprém 39:30     40:28   38:28 31:37
PGE Vive Kielce   34:33   33:26 27:29    
HC Meszkow Brześć   30:37 27:31 33:31 25:27    
HK Motor Zaporoże 30:31       25:26   27:30
Montpellier Handball 31:33 23:18         30:33
FC Porto     33:30 27:25 35:35 23:23  
THW Kiel     30:30 31:23     27:28


Grupa C[edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1. Hiszpania CD Bidasoa 7 5 2 0 214 171 +43 12

2. Szwecja IK Sävehof 7 5 0 2 187 190 −3 10

3. Portugalia Sporting CP 7 4 1 2 213 192 +21 9

4. Słowacja Tatran Preszów 7 2 1 4 179 193 −14 5

5. Finlandia Riihimäki Cocks 7 2 0 5 179 211 −32 4

6. Macedonia Północna RK Eurofarm Rabotnik 7 1 0 6 187 202 −15 2

Gospodarz \ Gość SAV PRE COC BIT IRU SPO
IK Sävehof   28:22 25:24 24:33 29:24
Tatran Preszów 23:28   31:29 23:25  
Riihimäki Cocks 25:30 29:27     25:23
RK Eurofarm Rabotnik   23:24 31:30   29:30
CD Bidasoa 39:23 27:27 34:19 26:25  
Sporting CP   32:24 38:29 36:26 30:30


Grupa D[edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1. Rumunia Dinamo Bukareszt 7 5 2 0 203 173 +30 12

2. Dania GOG Svendborg TGI 7 4 1 2 227 224 +3 9

3. Polska Orlen Wisła Płock 7 3 1 3 193 188 +5 7

4. Szwajcaria Kadetten Szafuza 7 2 2 3 203 192 +11 6

5. Szwecja IFK Kristianstad 7 1 2 4 201 223 −22 4

6. Rosja Czechowskije Miedwiedi 7 2 0 5 192 219 −27 4

Gospodarz \ Gość BUC CHE KAD KRI PLO GOG
Dinamo Bukareszt   27:26 28:25 29:20 35:28
Czechowskije Miedwiedi 20:30   37:26 25:23  
Kadetten Szafuza 28:28 32:23     40:28
IFK Kristianstad   36:28 24:24   24:33
Orlen Wisła Płock 26:26   27:23 36:29  
GOG Svendborg TGI   38:31 35:30   28:27


Play-off[edytuj | edytuj kod]

Do play-off zakwalifikują się po dwie najlepsze drużyny z grup C i D, które rozegrają ze sobą dwumecze.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
D.2 C.1 m1 m2
C.2 D.1 m3 m4
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

1/6 finału[6][edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
PO.1 A.2 m1 m2
PO.2 B.2 m3 m4
B.6 A.3 m5 m6
A.6 B.3 m7 m8
B.5 A.4 m9 m10
A.5 B.4 m11 m12
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

1/4 finału[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
6.1 A.1 m1 m2
5.1 B.1 m3 m4
4.1 1.1 m5 m6
3.1 2.1 m7 m8
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Final Four[edytuj | edytuj kod]

Losowanie Final Four zostanie przeprowadzone 5 maja 2020.

  Półfinały Finał
             
   
   
 
     
   
 
 
Mecz o 3. miejsce
     
       


Drużyna Gwiazd[edytuj | edytuj kod]

Skład najlepszych zawodników zostanie ogłoszony przez EHF przed rozpoczęciem Final Four.

Pozycja Zawodnik Klub
Najlepszy bramkarz
Najlepszy prawoskrzydłowy
Najlepszy prawy rozgrywający
Najlepszy środkowy rozgrywający
Najlepszy lewy rozgrywający
Najlepszy lewoskrzydłowy
Najlepszy obrotowy
Najlepszy obrońca
Najlepszy młody gracz
Najlepszy trener

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Zespół Liczba bramek
1. Wladyslaw Ostrouschko Ukraina Macedonia Północna RK Eurofarm Rabotnik 47
2. Emil Manfeldt Jakobsen Dania Dania GOG Svendborg TGI 45
3. Bogdan Radivojević Serbia Węgry MOL-Pick Szeged 43
4. Gábor Császár Węgry Szwajcaria Kadetten Szafuza 41
5. Ante Kuduz Chorwacja Rumunia Dinamo Bukareszt 40
Lasse Kjær Møller Dania Dania GOG Svendborg TGI
7. Sebastian Barthold Norwegia Dania Aalborg Håndbold 39
Teemu Tamminen Finlandia Finlandia Riihimäki Cocks
9. Timur Dibirow Rosja Macedonia Północna RK Wardar Skopje 37
Barys Pukhouski Białoruś Ukraina HK Motor Zaporoże

Źródło: Top 50 Scorers

Niebieskie kartki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 35 clubs eye a place in the new season, ehfcl.com, 13 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-14] (ang.).
  2. Starting grid for the 2019/20 season confirmed, ehfcl.com, 21 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-21] (ang.).
  3. Hundreds queue for 2020 tickets, online sales launch on Monday, ehfcl.com [dostęp 2018-06-23] (ang.).
  4. All set for 2020 as club competition revamp agreed, eurohandball.com, 15 grudnia 2018 [dostęp 2019-06-25] (ang.).
  5. Seeding for the group phase draw released, ehfcl.com, 24 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-25] (ang.).
  6. Z uwagi na to, że dwie drużyny z fazy grupowej awansują bezpośrednio do ćwierćfinałów 1/8 finału rozgrywana jest między sześcioma drużynami i nosi nazwę 1/6 finału.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]