EHF Liga Mistrzów 2019/2020

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
EHF Liga Mistrzów 2019/2020
2019–20 EHF Champions League
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg 2018/2019 2020/2021 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka ręczna
Organizator EHF
Szczegóły turnieju
Gospodarz  brak flagi
Otwarcie 11 września 2019
Zamknięcie (finał) 29 grudnia 2020, Kolonia
Liczba drużyn 28
Liczba aren 29 (w 28 miastach)
I miejsce Niemcy THW Kiel
II miejsce Hiszpania FC Barcelona
III miejsce Francja Paris SG Handball
Statystyki turnieju
Liczba meczów 180
Liczba bramek 10715 (59,53 na mecz)
Oglądalność 553 901 (3077 na mecz)
Strona internetowa

EHF Liga Mistrzów 2019/2020 – 60. edycja Ligi Mistrzów w piłce ręcznej mężczyzn. Termin zgłaszania drużyn upłynął 12 czerwca 2019. Do występów w EHF Liga Mistrzów uprawnionych było na podstawie rankingu EHF 27 drużyn oraz ubiegłoroczny zwycięzca. Chęć występów zgłosiły łącznie 35 drużyn[1]: 20 drużyn z rankingu EHF (zrezygnowały z występów w EHF Lidze Mistrzów: HV FIQAS/Aalsmeer, Beşiktaş JK, Olympiakos SFP Pireus, HC Atomix Haacht, Maccabi Riszon le-Cijjon, RK Vojvodina oraz Talent Pilzno) i występują w rozgrywkach Pucharu EHF), 15 drużyn ubiegało się o "dziką kartę". EHF przyznało 9 "dzikich kart" w zależności od osiągnięć danej drużyny w występach w europejskich pucharach oraz kryteriów ustalonych przez EHF. Zatwierdzenie drużyn nastąpiło podczas posiedzenia EHF Executive Committee 21 czerwca 2019[2].

Turniej finałowy z udziałem czterech najlepszych drużyn Starego Kontynentu miał zostać rozegrany tak jak w poprzednich edycjach, w hali Lanxess Arena w Kolonii w dniach 30-31 maja 2020[3], jednak ze względu na pandemię koronawirusa został przeniesiony na dni 28–29 grudnia 2020.

Jubileuszowa 60. edycja była jednocześnie ostatnią edycją Ligi Mistrzów w formule rozgrywek w czterech grupach[4].

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Z 35 zgłoszonych drużyn EHF zaakceptowała zgłoszenia 28 drużyn i dokonała podziału na grupy przed losowaniem.

Grupy A, B
Białoruś HC Meszkow Brześć (1.) Chorwacja RK Zagrzeb (1.) Dania Aalborg Håndbold (1.) Niemcy SG Flensburg-Handewitt (1.)
Hiszpania FC Barcelona (1.) Francja Paris SG Handball (1.) Węgry Telekom Veszprém (1.) Macedonia Północna RK Wardar Skopje (1.)OT
Norwegia Elverum Håndball (1.) Polska PGE Vive Kielce (1.) Portugalia FC Porto (1.) Słowenia Celje Pivovarna Laško (1.)
Ukraina HK Motor Zaporoże (1.) Niemcy THW Kiel (2.) Francja Montpellier Handball (2.) Węgry MOL-Pick Szeged (2.)
Grupy C, D
Finlandia Riihimäki Cocks (1.) Rumunia Dinamo Bukareszt (1.) Rosja Czechowskije Miedwiedi (1.) Szwecja IK Sävehof (1.)
Szwajcaria Kadetten Schaffhausen (1.) Słowacja Tatran Preszów (1.) Dania GOG Svendborg TGI (2.) Hiszpania CD Bidasoa (2.)
Macedonia Północna RK Eurofarm Rabotnik (2.) Polska Orlen Wisła Płock (2.) Portugalia Sporting CP (2.) Szwecja IFK Kristianstad (2.)
Uwagi/legenda
  • OT Obrońca tytułu
  •      Drużyny, która otrzymały "dziką kartę"

  • w nawiasie podano miejsce, na którym dana drużyna ukończyła rozgrywki krajowe

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

EHF Liga Mistrzów piłkarzy ręcznych w sezonie 2019/2020 składała się z trzech rund: fazy grupowej z fazą play-off, fazy pucharowej oraz Final Four.

  • Faza grupowa: w fazie grupowej uczestniczyło 28 drużyn, które zostały podzielone na 2 grupy po 8 zespołów (grupy A i B) oraz na dwie grupy po 6 zespołów (C i D). Zmagania rozpoczęły się we wrześniu 2019 a zakończyły się w marcu 2020. Najlepsze drużyny z grup A i B awansowały bezpośrednio do ćwierćfinałów, natomiast drużyny z miejsc 2-6 będą walczyły w barażach o miejsca w ćwierćfinałach. W pozostałych grupach: dwie najlepsze drużyny z grup C i D walczyły w play-offach o awans do baraży do ćwierćfinału.
  • Faza pucharowa: składać się będzie z 1/6 oraz 1/4 finału, rozgrywki odbędą się w okresie marzec - maj 2020.
  • Final Four: uczestniczyć w nim będą zwycięzcy ćwierćfinałów. Final Four składać się będzie z półfinałów, meczu o 3. miejsce oraz finału.

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Losowanie fazy grupowej odbyło się w Wiedniu 27 czerwca 2019. Zespoły były losowane z ośmiu koszyków (grupy A i B) oraz sześciu (C i D). Przed losowaniem EHF dokonało podziału na koszyki[5]:

Koszyk 1 Koszyk 2 Koszyk 3 Koszyk 4
Francja Paris SG Handball
Macedonia Północna RK Wardar Skopje
Hiszpania FC Barcelona
Węgry Telekom Veszprém
Niemcy SG Flensburg-Handewitt
Polska PGE Vive Kielce
Białoruś HC Meszkow Brześć
Dania Aalborg Håndbold
Koszyk 5 Koszyk 6 Koszyk 7 Koszyk 8
Węgry MOL-Pick Szeged
Ukraina HK Motor Zaporoże
Chorwacja RK Zagrzeb
Francja Montpellier Handball
Norwegia Elverum Håndball
Portugalia FC Porto
Niemcy THW Kiel
Słowenia Celje Pivovarna Laško
Koszyk 1 Koszyk 2 Koszyk 3
Rumunia Dinamo Bukareszt
Szwecja IK Sävehof
Rosja Czechowskije Miedwiedi
Słowacja Tatran Preszów
Finlandia Riihimäki Cocks
Szwajcaria Kadetten Schaffhausen
Koszyk 4 Koszyk 5 Koszyk 6
Macedonia Północna RK Eurofarm Rabotnik
Szwecja IFK Kristianstad
Hiszpania CD Bidasoa
Polska Orlen Wisła Płock
Dania GOG Svendborg TGI
Portugalia Sporting CP
Awans do ćwierćfinału
Awans do 1/6 finału
Awans do play-off
Odpadnięcie z turnieju

Grupa A[edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1. Hiszpania FC Barcelona 14 13 0 1 485 380 +105 26

2. Francja Paris SG Handball 14 11 0 3 444 389 +55 22

3. Węgry MOL-Pick Szeged 14 9 2 3 409 370 +39 20

4. Niemcy SG Flensburg-Handewitt 14 7 1 6 388 379 +9 15

5. Dania Aalborg Håndbold 14 7 1 6 416 420 −4 15

6. Słowenia Celje Pivovarna Laško 14 3 0 11 355 429 −74 6

7. Chorwacja RK Zagrzeb 14 2 1 11 343 419 −76 5

8. Norwegia Elverum Håndball 14 1 1 12 365 419 −54 3

Gospodarz \ Gość PSG BAR FLE AAB SZE ZAG ELV CEL
Paris SG Handball 32:35 32:30 37:24 30:25 37:26 31:25 27:18
FC Barcelona 36:32 31:27 44:35 30:28 32:23 33:24 45:21
SG Flensburg-Handewitt 29:30 27:34 29:32 34:26 20:17 26:19 29:26
Aalborg Håndbold 29:32 30:34 31:28 28:35 30:20 30:28 28:24
MOL-Pick Szeged 32:29 31:28 24:24 26:26 33:23 32:25 31:24
RK Zagrzeb 29:37 19:36 25:26 31:30 21:26 30:27 27:31
Elverum Håndball 22:25 26:30 28:34 24:34 25:26 30:30 37:26
Celje Pivovarna Laško 29:33 25:37 24:25 28:29 23:34 24:22 32:25


Grupa B[edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1. Niemcy THW Kiel 14 9 2 3 437 398 +39 20

2. Węgry Telekom Veszprém 14 10 0 4 448 386 +62 20

3. Polska PGE Vive Kielce 14 8 2 4 421 389 +32 18

4. Francja Montpellier Handball 14 8 1 5 386 375 +11 17

5. Portugalia FC Porto 14 6 2 6 400 410 −10 14

6. Macedonia Północna RK Wardar Skopje 14 5 1 8 396 444 −48 11

7. Białoruś HC Meszkow Brześć 14 4 0 10 401 431 −30 8

8. Ukraina HK Motor Zaporoże 14 1 2 11 406 462 −56 4

Gospodarz \ Gość VAR VES KCE MES ZAP MON POR KIE
RK Wardar Skopje 29:38 28:28 36:31 38:28 27:31 32:27 20:31
Telekom Veszprém 39:30 28:24 31:25 40:28 24:23 38:28 31:37
PGE Vive Kielce 35:25 34:33 30:24 33:26 27:29 30:25 32:30
HC Meszkow Brześć 31:22 30:37 27:31 33:31 25:27 32:35 33:30
HK Motor Zaporoże 30:31 22:32 26:33 33:36 25:26 33:29 27:30
Montpellier Handball 31:33 23:18 25:24 30:26 34:30 22:27 30:33
FC Porto 30:22 24:31 33:30 27:25 35:35 23:23 29:30
THW Kiel 34:23 29:28 30:30 31:23 32:32 33:32 27:28


Grupa C[edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1. Hiszpania CD Bidasoa 10 6 3 1 297 246 +51 15

2. Portugalia Sporting CP 10 6 2 2 309 266 +43 14

3. Szwecja IK Sävehof 10 6 0 4 268 278 −10 12

4. Słowacja Tatran Preszów 10 3 1 6 260 279 −19 7

5. Finlandia Riihimäki Cocks 10 3 0 7 239 290 −51 6

6. Macedonia Północna RK Eurofarm Rabotnik 10 3 0 7 265 279 −14 6

Gospodarz \ Gość SAV PRE COC BIT IRU SPO
IK Sävehof 30:29 28:22 25:24 24:33 29:24
Tatran Preszów 23:28 30:19 31:29 23:25 22:37
Riihimäki Cocks 25:30 29:27 23:21 18:28 25:23
RK Eurofarm Rabotnik 32:31 23:24 31:30 25:23 29:30
CD Bidasoa 39:23 27:27 34:19 26:25 32:32
Sporting CP 27:20 32:24 38:29 36:26 30:30


Grupa D[edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1. Rumunia Dinamo Bukareszt 10 7 3 0 298 256 +42 17

2. Polska Orlen Wisła Płock 10 5 1 4 267 260 +7 11

3. Dania GOG Svendborg TGI 10 4 1 5 310 319 −9 9

4. Szwecja IFK Kristianstad 10 3 3 4 283 298 −15 9

5. Rosja Czechowskije Miedwiedi 10 4 0 6 280 308 −28 8

6. Szwajcaria Kadetten Schaffhausen 10 2 2 6 280 277 +3 6

Gospodarz \ Gość BUC CHE KAD KRI PLO GOG
Dinamo Bukareszt d 34:23 27:26 28:25 29:20 35:28
Czechowskije Miedwiedi 20:30 29:27 37:26 25:23 36:28
Kadetten Schaffhausen 28:28 32:23 26:29 24:27 40:28
IFK Kristianstad 29:29 36:28 24:24 24:20 24:33
Orlen Wisła Płock 26:26 34:28 27:23 36:29 27:24
GOG Svendborg TGI 31:32 38:31 35:30 37:37 28:27


Play-off[edytuj | edytuj kod]

Do play-off zakwalifikowały się po dwie najlepsze drużyny z grup C i D, które rozegrały ze sobą dwumecze.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Sporting CP Portugalia 49:52 Rumunia Dinamo Bukareszt 25:26 24:26
Orlen Wisła Płock Polska 51:49 Hiszpania CD Bidasoa 32:25 19:24
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

1/6 finału[6][edytuj | edytuj kod]

Odwołane z powodu Pandemii COVID-19[7]

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Sporting CP Portugalia Francja Paris SG Handball m1 m2
Orlen Wisła Płock Polska Węgry Telekom Veszprém m3 m4
RK Wardar Skopje Macedonia Północna Węgry MOL-Pick Szeged m5 m6
Celje Pivovarna Laško Słowenia Polska PGE Vive Kielce m7 m8
FC Porto Portugalia Niemcy SG Flensburg-Handewitt m9 m10
Aalborg Håndbold Dania Francja Montpellier Handball m11 m12
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

1/4 finału[edytuj | edytuj kod]

Odwołane z powodu Pandemii COVID-19[7]

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
6.1 Hiszpania FC Barcelona m1 m2
5.1 Niemcy THW Kiel m3 m4
4.1 1.1 m5 m6
3.1 2.1 m7 m8
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Final Four[edytuj | edytuj kod]


  Półfinały Finał
             
28 grudnia, Kolonia
 Hiszpania FC Barcelona 37  
 Francja Paris SG Handball 32  
 
29 grudnia, Kolonia
     Hiszpania FC Barcelona 28
   Niemcy THW Kiel 33
 
 
Mecz o 3. miejsce
28 grudnia, Kolonia 29 grudnia, Kolonia
 Niemcy THW Kiel 36  Francja Paris SG Handball  31
 Węgry Telekom Veszprém 35    Węgry Telekom Veszprém  26


Drużyna Gwiazd[edytuj | edytuj kod]

Skład najlepszych zawodników został ogłoszony przez EHF 12 czerwca 2020[8].

Pozycja Zawodnik Klub
Najlepszy bramkarz Dania Niklas Landin Niemcy THW Kiel
Najlepszy prawoskrzydłowy Szwecja Niclas Ekberg Niemcy THW Kiel
Najlepszy prawy rozgrywający Hiszpania Alex Dujshebaev Polska PGE Vive Kielce
Najlepszy środkowy rozgrywający Dania Mikkel Hansen Francja Paris SG Handball
Najlepszy lewy rozgrywający Norwegia Sander Sagosen Niemcy THW Kiel
Najlepszy lewoskrzydłowy Chorwacja Manuel Štrlek Węgry Telekom Veszprém
Najlepszy obrotowy Węgry Bence Bánhidi Węgry MOL-Pick Szeged
Najlepszy obrońca Słowenia Blaž Blagotinšek Węgry Telekom Veszprém
Najlepszy młody gracz Hiszpania Aleix Gómez Hiszpania FC Barcelona
Najlepszy trener Hiszpania David Davis Węgry Telekom Veszprém

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Zespół Liczba bramek
1. Hugo Descat Francja Francja Montpellier Handball 75
2. Barys Puchouski Białoruś Ukraina HK Motor Zaporoże 74
3. Niclas Ekberg Szwecja Niemcy THW Kiel 70
4. Timur Dibirow Rosja Macedonia Północna RK Wardar Skopje 69
5. Alex Dujshebaev Hiszpania Polska PGE Vive Kielce 65
Wladyslaw Ostrouschko Ukraina Macedonia Północna RK Eurofarm Rabotnik
7. Gøran Søgard Johannessen Norwegia Niemcy SG Flensburg-Handewitt 64
8. Bogdan Radivojević Serbia Węgry MOL-Pick Szeged 63
9. Aleix Gómez Abelló Serbia Hiszpania FC Barcelona 62
Petar Nenadić Hiszpania Węgry Telekom Veszprém
Josip Šarac Chorwacja Słowenia Celje Pivovarna Laško

Źródło: Top 50 Scorers

Niebieskie kartki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 35 clubs eye a place in the new season, ehfcl.com, 13 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-14] (ang.).
  2. Starting grid for the 2019/20 season confirmed, ehfcl.com, 21 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-21] (ang.).
  3. Hundreds queue for 2020 tickets, online sales launch on Monday, ehfcl.com [dostęp 2018-06-23] (ang.).
  4. All set for 2020 as club competition revamp agreed, eurohandball.com, 15 grudnia 2018 [dostęp 2019-06-25] (ang.).
  5. Seeding for the group phase draw released, ehfcl.com, 24 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-25] (ang.).
  6. Z uwagi na to, że dwie drużyny z fazy grupowej awansują bezpośrednio do ćwierćfinałów 1/8 finału rozgrywana jest między sześcioma drużynami i nosi nazwę 1/6 finału.
  7. a b INFORMATION ON THE FUTURE OF THE EUROPEAN HANDBALL SEASON 2019/20 (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2020-04-24].
  8. Massive Fans’ vote makes for fresh-look All-Star Team, eurohandball.com, 1 czerwca 2018 [dostęp 2018-06-05] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]