Edgar McCloughry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Edgar McCloughry
21 zwycięstw
generał (Air Vice-Marshal) generał (Air Vice-Marshal)
Data i miejsce urodzenia 10 września 1896
Hindmarsh, Australia Południowa, Australia
Data i miejsce śmierci 15 listopada 1972
Edynburg, Wielka Brytania
Przebieg służby
Siły zbrojne Royal Flying Corps, Royal Australian Air Force, Royal Air Force
Jednostki No. 23 Squadron RAF, No. 4 Squadron RAAF
Stanowiska dowódca eskadry
Główne wojny i bitwy I wojna światowa II wojna światowa
Późniejsza praca lotnictwo
Odznaczenia
Distinguished Flying Cross (Wielka Brytania) Distinguished Service Order (Wielka Brytania) Krzyż Kawalerski Orderu Łaźni (Wielka Brytania) Order Imperium Brytyjskiego 1917–1935 (wojskowy)

Edgar James Kingston McCloughry (ur. 10 września 1896, zm. 15 listopada 1972) – as lotnictwa australijskiego Royal Australian Air Force z 21 potwierdzonymi zwycięstwami w I wojnie światowej. Generał (Air Vice-Marshal) Royal Air Force.

Edgar James Kingston McCloughry urodził się w Hindmarsh, stan Australia Południowa w Australii. Był synem Jamesa Kingstona McCloughry, pochodzącego z Irlandii Północnej oraz urodzonej w Australii Charlotty, z domu Ashton.

Edgar ukończył Adelaide University i South Australian School of Mines. W grudniu 1915 roku został przyjęty do Armii Australijskiej. Po służbie w Egipcie i we Francji w jednostkach inżynierskich w grudniu 1916 roku został przeniesiony do Royal Flying Corps. Po ukończeniu kursu pilotażu i otrzymaniu licencji pilota w sierpniu 1916 roku został skierowany do No. 23 Squadron RAF do Francji. Wkrótce McCloughry odniósł poważne obrażenia w wypadku samolotu przebywał w szpitalu w Anglii. Po powrocie do służby został skierowany do Royal Australian Corps do treningowego No. 6 Squadron RAAF jako instruktor.

W czerwcu 1918 roku Edgar McCloughry został skierowany do operującego we Francji No. 4 Squadron RAAF jako flight commander w stopniu tymczasowego kapitana. Pierwsze zwycięstwo powietrzne odniósł 12 czerwca 1918 roku nad niemieckim balonem obserwacyjnym w okolicy Estaires. Łącznie zestrzelił 4 balony niemieckie. W ciągu czterech miesięcy zestrzelił 21 samolotów i balonów obserwacyjnych. Był dwukrotnie ranny. Został odznaczony Distinguished Flying Cross, Distinguished Service Order - dwukrotnie. Służbę w Royal Australian Corp zakończył w sierpniu 1919 roku.

Po zakończeniu służby w armii australijskiej Edgar McCloughry pozostał w Wielkiej Brytanii, ukończył Uniwersytet w Cambridge i rozpoczął pracę jako inżynier w przemyśle. W grudniu 1922 roku został ponownie przyjęty do RAF.

W czasie II wojny światowej pełnił różne funkcje w dowództwie RAF między innymi był przewodniczącym Allied Expeditionary Air Force Bombing Committee - komisji przygotowującej plany strategiczne oraz wykonawcze bombardowań w czasie inwacji aliantów na Europę. Odszedł na emeryturę w 1953 roku w stopniu generała Air Vice-Marshal.

Edgar McCloughry jest autorem kilku książek dotyczących strategii obrony oraz lotnictwa m.in.:

  • Winged warfare : air problems of peace and war - London : Jonathan Cape, 1937,
  • Direction of War, A Critique of the Political Direction and High Command in War - New York: Frederick A. Praeger, 1958,
  • Defense Policy and Strategy - New York: Frederick A. Praeger, 1960.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]