Edmund Kłopotowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Edmund Kłopotowski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 4 października 1888
Lublin
Data i miejsce śmierci 21 lutego 1936
Warszawa
Alma Mater Wyższa Szkoła Handlowa w Warszawie
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Niepodległości Złoty Krzyż Zasługi Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921
Odznaka honorowa „Za walkę o szkołę polską”

Edmund Kłopotowski (ur. 4 października 1888 w Lublinie, zm. 21 lutego 1936 w Warszawie) – polski ekonomista, działacz niepodległościowy i społeczny, wiceprezes Ligi Morskiej i Kolonialnej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny herbu Pomian. W 1905 roku uczestniczył w organizacji strajku szkolnego w lubelskim gimnazjum. Ukończył Wyższą Szkołę Handlową w Warszawie. Działał w Związku Walki Czynnej i Polskiej Organizacji Wojskowej, był członkiem Straży Kresowej. Jako ochotnik wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej.

W II Rzeczypospolitej działał w szeregu organizacji społecznych. Był członkiem władz naczelnych Związku Młodzieży Wiejskiej, Organizacji Młodzieży Narodowej i Związku Polskiej Młodzieży Demokratycznej, Światowego Związku Polaków z Zagranicy, Polskiego Związku Zachodniego, wiceprezesem zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej oraz Funduszu Obrony Morskiej, współzałożycielem i skarbnikiem Funduszu Szkolnictwa Polskiego Zagranicą. Pracował jako dyrektor naczelny Państwowych Zakładów Przemysłowo-Zbożowych.

Był odznaczony między innymi Krzyżem Niepodległości, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Wołynia, Medalem Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921 „Polska Swemu Obrońcy” i Odznaką honorową „Za Walkę o Szkołę Polską”, a pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1936 roku Liga Morska i Kolonialna ustanowiła stypendium im. Edmunda Kłopotowskiego dla studentów Szkoły Morskiej w Gdyni, którego tradycje kontynuuje utworzony w 1998 roku przez Senat Wyższej Szkoły Morskiej (obecnie Akademii Morskiej w Gdyni) Fundusz Stypendialny, od 2006 roku fundacja[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]