Eduard Petzold

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eduard Petzold
Ilustracja
Tablica upamiętniająca m.in. E. Petzolda znajdująca się po lewej stronie głównego wejścia do starego zamku w Mużakowie
Data i miejsce urodzenia 14 stycznia 1815
Lubniewice
Data i miejsce śmierci 10 sierpnia 1891
Blasewitz
Narodowość niemiecka
Park i stary zamek w Mużakowie

Carl Eduard Adolph Petzold (ur. 14 stycznia 1815 roku w Lubniewicach, zm. 10 sierpnia 1891 roku w Blasewitz) – niemiecki architekt krajobrazu, twórca licznych założeń parkowych i ogrodowych, utrzymanych w nurcie malowniczym stylu krajobrazowego.

Był synem pastora Carla Friedricha Christiana Petzolda. W 1826 roku wraz z rodziną przeprowadził się do Mużakowa, gdzie jego ojciec otrzymał posadę superintendenta. W latach 1828–1831 uczęszczał do Szkoły Łacińskiej w Halle (Saale). W 1831 roku rozpoczął naukę ogrodnictwa na dworze księcia Hermanna von Pückler-Muskau – właściciela i projektanta Parku Mużakowskiego nad Nysą Łużycką. Jego nauczycielem był Jacob Heinrich Rehder – nadworny ogrodnik Parku Mużakowskiego.

Pierwszym założeniem parkowym, zaprojektowanym przez Petzolda, był stworzony w latach 30. XIX wieku park pałacowy w Maciejowcu. W kolejnych latach rozwijał pomysły księcia von Pückler-Muskau. W latach 1844–1852 pracował jako ogrodnik na dworze wielkiego księcia Saksonii-Weimar-Eisenach w Ettersbergu i Weimarze, natomiast w latach 1852–1872 był nadwornym ogrodnikiem parkowym w Mużakowie, gdzie na zlecenie nowego właściciela, księcia Fryderyka Niderlandzkiego, kontynuował prace związane z tworzeniem parku. Eduardowi Petzoldowi przypisuje się m.in. arboretum we wschodniej części parku, w którym znalazło się miejsca dla prawie 3000 gatunków roślin drzewiastych i krzewiastych.

Eduardowi Petzoldowi przypisuje się autorstwo 174 projektów założeń parkowych na terenie dzisiejszych Niemiec, Polski, Holandii, Austrii, Czech, Bułgarii i Turcji. W jego twórczości znaleźć można zarówno projekty dla osób prywatnych jak i parki miejskie.

Eduard Petzold zmarł 10 sierpnia 1891 roku w Blasewitz, niedaleko Drezna.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Monika Edyta Drozdek, Malownicze parki krajobrazowe Carla Eduarda Petzolda na wybranych przykładach ogrodów województwa lubuskiego, „Rocznik Lubuski” 2005