Wersja ortograficzna: Edward Barron Chandler

Edward Barron Chandler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Edward Barron Chandler
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 22 sierpnia 1800
Amherst
Data i miejsce śmierci 6 lutego 1880
Fredericton
Lider rządu Nowego Brunszwiku
Okres od 1848
do 1856
Poprzednik nowy urząd
Następca Charles Fisher

Edward Barron Chandler (ur. 22 sierpnia 1800, zm. 6 lutego 1880) – polityk kanadyjski, uczestnik konferencji w Charlottetown i Québecu reprezentujący prowincję Nowy Brunszwik. Z tego względu zaliczany jest do grona Ojców Konfederacji.

Urodził się w rodzinie lojalistów, którzy wyemigrowali po rewolucji ze Stanów Zjednoczonych do Nowej Szkocji i osiedli w Amherst. Edward ukończył prawo i zaczął praktykować w 1823, przeprowadzając się jednocześnie do Nowego Brunszwiku. Zaangażował się w lokalną politykę. W latach 1827-1836 wybierany był do zgromadzenia legislacyjnego prowincji, a w latach 1844-1858 był członkiem gabinetu prowincjonalnego. W czasie negocjacji konfederacyjnych popierał idee konfederacji, jednakże sprzeciwiał się utworzeniu silnego rządu federalnego. Konfederację widział raczej jako związek luźnych prowincji obdarzonych dużą autonomią. Po zawarciu Konfederacji zaoferowano mu fotel senatora, lecz go nie przyjął, wybierając politykę prowincjonalną.

Po roku 1862 Chandler został mianowany komisarzem budowy Kolei Interkolonialnej. W 1878 po szczęśliwym ukończeniu budowy kolei został mianowany gubernatorem porucznikiem Nowego Brunszwiku. Na stanowisku tym pozostał do śmierci w 1880.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Dictionary of Canadian Biography Online (ang.)
  • Biografia w Dictionnaire biographique du Canada en ligne (fr.)