Edward Schreyer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Edward Schreyer
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 21 grudnia 1935
Beausejour
Badge of the Governor-General of Canada.svg Gubernator generalny Kanady
Okres od 22 stycznia 1979
do 14 maja 1984
Poprzednik Jules Léger
Następca Jeanne Sauvé
Manitoba Premier Manitoby
Okres od 15 lipca 1969
do 24 listopada 1977
Przynależność polityczna Nowa Demokratyczna Partia Kanady
Poprzednik Walter Weir
Następca Sterling Lyon
Odznaczenia
Order Kanady I Klasy Queen Elizabeth II Golden Jubilee Medal Medal Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II

Edward Schreyer (ur. 21 grudnia 1935 w Beausejour, Manitoba) - kanadyjski polityk i dyplomata, w latach 1969-1977 premier prowincji Manitoba, a następnie od 1979 do 1984 gubernator generalny Kanady.

Po ukończeniu studiów w zakresie pedagogiki, ekonomii i stosunków międzynarodowych, podjął pracę jako wykładowca ostatniej z tych nauk na Uniwersytecie Manitoby. W 1958 został wybrany do Zgromadzenia Legislacyjnego (parlamentu prowincjonalnego) tej prowincji. W latach 1965-1969 zasiadał w izbie niższej parlamentu federalnego, Izbie Gmin. W 1969 postanowił wrócić na szczebel polityki regionalnej. Został wybrany na przywódcę prowincjonalnych struktur Nowej Partii Demokratycznej (NDP), następnie poprowadził je do zwycięstwa w wyborach i stanął na czele władz prowincji jako jej premier. Sprawował tę funkcję aż do 1977, kiedy to musiał uznać wyborczą wyższość konserwatystów. W 1979, mając zaledwie 43 lata, został powołany na formalnie najwyższe w państwie stanowisko gubernatora generalnego.

W przeciwieństwie do większości swoich poprzedników, którzy opuszczali urząd gubernatora w wieku podeszłym, Schreyer po zakończeniu swojej kadencji wciąż był politykiem w pełni sił. Początkowo zdecydował się na przejście do dyplomacji - w latach 1984-1988 był wysokim komisarzem w Australii, Papui-Nowej Gwinei, na Wyspach Salomona i Vanuatu. Później zaangażował się w działalność licznych organizacji pozarządowych. W 1999 ogłosił swój powrót z politycznej emerytury i znów stał się wyrazistą postacią NDP. W 2006 przeszedł do historii jako pierwszy były gubernator generalny, który kandydował do parlamentu. Nie uzyskał jednak mandatu. Obecnie skupia się na pracy akademickiej, będąc kanclerzem uniwersytetu w Brandon.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]