Edward Warzecha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Edward Warzecha
Data i miejsce urodzenia 24 stycznia 1937
Wodzisław Śląski
Data i miejsce śmierci 5 października 2011
Poznań
Zawód aktor

Edward Warzecha (ur. 24 stycznia 1937 w Wodzisławiu Śląskim, zm. 5 października 2011 w Poznaniu[1]) – polski aktor filmowy i teatralny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Edward Warzecha urodził się 24 stycznia 1937 roku w Wodzisławiu Śląskim w rodzinie urzędniczej. Dzięki małżeństwu z poznanianką mieszkał i pracował w Poznaniu.

W 1962 roku ukończył studia na PWSFTviT w Łodzi. W dniu 6 listopada 1961 roku, będąc na studiach zadebiutował na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi rolą Spodka w „Śnie nocy letniej” Szekspira.

Występował na scenach teatrów w: Olsztynie, Poznaniu, Bydgoszczy, Łodzi. Do Poznania przyjechał w 1965 roku gdzie współpracował z Teatrem Nowym i Teatrem Polskim.

Jego pożegnaniem z widzami były role w Teatrze Polskim w Poznaniu, w „Szarańczy” Biljany Srbljanović (Simić), „Mistrzu i Małgorzacie” (Bufetowy Sokow, Nikołaj Iwanowicz). Natomiast w Teatrze Nowym w Poznaniu mogliśmy go podziwiać w autorskich spektaklach Janusza Wiśniewskiego: „Burza”, „Lobotomobil”, „Arka Noego. Nowy Koniec Europy” czy „Faust”.

Grał także w spektaklach teatru telewizji: „Ostatnie dni” Michaiła Bułhakowa, „Mindowe” Juliusza Słowackiego (Heidenrich), „Rogacz wspaniały” Fernanda Crommelyncka(Estrugo) i „Ciemności kryją ziemię” Jerzego Andrzejewskiego w reżyserii Izabelli Cywińskiej.

Edward Warzecha wystąpił także w kilku filmach: „Starej baśni”, „Powrocie do Polski, „Pograniczu w ogniu”, „Nowy Jork czwarta rano”, „Limuzyna Daimler Benz”, „Ojciec królowej” czy „Umarli rzucają cień”.

Zmarł w Poznaniu 5 października 2011 roku, w wieku 74 lat[2]. Został pochowany na Cmentarzu Jeżyckim w Poznaniu[3] (kwatera P, rząd 6, grób 19).

grób Edwarda Warzechy na Cmentarzu Jeżyckim w Poznaniu

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]