Efrajim Sneh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Efrajim Sneh
Ilustracja
Efrajim Sneh
Data i miejsce urodzenia 19 września 1944
Tel Awiw
Minister zdrowia
Okres od 1992
do 1996
Przynależność polityczna Partia Pracy
Wiceminister obrony
Okres od 1999
do 2002
Przynależność polityczna Partia Pracy
Minister transportu
Okres od 2002
do 2003
Przynależność polityczna Partia Pracy

Efrajim Sneh, Efrajim Sene (ur. 19 września 1944 w Tel Awiwie) – izraelski polityk, członek Knesetu z ramienia Partii Pracy. Były minister zdrowia, transportu i wiceminister obrony.

Urodził się w Tel Awiwie, jako syn Moszego, późniejszego izraelskiego polityka.

Ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, jest specjalistą od chorób wewnętrznych. Długoletnią służbę w wojsku zakończył w stopniu generała brygady (alluf), w tym czasie pełnił wiele stanowisk związanych z ochroną zdrowia żołnierzy (m.in. był dowódcą oddziału medycznego podczas operacji odbicia zakładników porwanych przez terrorystów w Entebbe – 1976 r.). Był także szefem administracji cywilnej na Zachodnim Brzegu Jordanu w latach 1985-1987.

Po raz pierwszy wszedł do trzynastego Knesetu, będąc członkiem Partii Pracy. Został wówczas ministrem zdrowia w rządzie Szimona Peresa. W szesnastym Knesecie został przewodniczącym parlamentarnego koła Partii Pracy i Meimadu, a potem wiceministrem obrony (w 1999 r.) oraz ministrem transportu (w 2002 r.).

25 maja 2008 r. obwieścił, że opuszcza Partię Pracy i zakłada własne ugrupowanie – Yisrael Hazaka. W parlamencie zastąpił go Shakhiv Shana'an. Jego nowa partia nie przekroczyła progu wyborczego w podczas wyborów w 2009 roku.

Jest żonaty i ma dwójkę dzieci.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]