Ekspedycja (program telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ekspedycja
Rodzaj programu reality show
Kraj produkcji Polska
Język polski
Prowadzący Radosław Pazura
Data premiery 24 czerwca 2001
Lata emisji 2001
Produkcja
Stacja telewizyjna TVN

Ekspedycja – program telewizyjny typu reality show, w którym dwunastu uczestników (6 kobiet i 6 mężczyzn w wieku od 22 do 50 lat) zmagało się o prymat w grupie, poddając się kolejnym próbom, mającym na celu wyłonienie najbardziej sprawnego uczestnika. "Ekspedycja" jest polską wersją norweskiego programu "71° North" (pierwszy odcinek wyemitowano 6 września 1999).

W polskiej edycji, prowadzonej przez Radosława Pazurę, nacisk położono głównie na sprawność fizyczną i wytrzymałość. Program "Ekspedycja" realizowany był od 6 maja przez 3 tygodnie. 17 czerwca 2001 stacja TVN wyemitowała prolog, a tydzień później pierwszy odcinek. W sumie w tygodniowych odstępach nadano 10 odcinków, zakończonych specjalnym epilogiem (spotkaniem uczestników po kilku tygodniach od wyprawy).

Ze względu na trudne warunki, w których pracowała ekipa TVN realizująca program, konieczne było wyposażenie jej w niezawodne samochody gwarantujące możliwość szybkiego przemieszczania się, także po bezdrożach planu zdjęciowego. Wybór padł na samochody Subaru Forester. Zawodnicy rozpoczęli podróż w Gdyni i na południe Polski przemieszczali się przeróżnymi środkami lokomocji, które czasem dostarczane były przez producenta, a czasem musieli je sobie sami zorganizować lub podróżować pieszo. Zawodnicy zostali wyłonieni w drodze castingu spośród 25 tysięcy kandydatów, którzy nadesłali swoje zgłoszenia. Rekrutacja rozpoczęła się w kwietniu i składała się z dwóch etapów. Do pierwszego zostało zakwalifikowanych 200 osób, do drugiego 49, spośród których wybrano zwycięską dwunastkę.

Kryteriami wyboru były między innymi zdrowie i sprawność fizyczna (specjalne badania lekarskie oraz testy sprawności fizycznej), odporność na stres (badania psychologiczne), ale także poczucie humoru, zdolność nawiązywania kontaktów oraz pogoda ducha. W każdym odcinku zawodnicy otrzymywali dwa lub trzy zadania, w których musieli wykazać się siłą fizyczną, odwagą, orientacją w terenie, pomysłowością, umiejętnościami taktycznymi, refleksem. Co dwa dni odbywały się nominacje. Uczestnicy oceniali się nawzajem w skali od 1 do 10. Osoba, która uzyskała najmniejszą liczbę punktów musiała opuścić grę. Za dobrze wykonane zadanie możliwe było otrzymanie immunitetu od nominacji. W ostatnim, dziesiątym odcinku pozostały trzy osoby, które wzięły udział w konkurencjach pozwalających wyłonić zwycięzcę. Został nim koszykarz Polonii Przemyśl Daniel Puchalski który, w nagrodę otrzymał samochód Subaru Forester GL o wartości 120 tysięcy złotych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]