Ekstraklasa polska w futsalu (2012/2013)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ekstraklasa 2012/2013
Futsal Ekstraklasa
2011/2012 2013/2014
Szczegóły rozgrywek
Termin 13 września 201211 maja 2013
Liczba zespołów 12
Liczba meczów 178
Mistrz Polski Wisła Krakbet Kraków
Król strzelców Michał Marciniak (30)

Ekstraklasa polska w futsalu 2012/2013 – dziewiętnasta edycja najwyższych w hierarchii rozgrywek klubowych polskiej piłki futsalowej. Tytuł Mistrza Polski wywalczyła Wisła Krakbet Kraków.

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy poprzedniej edycji
WKK Wisła Krakbet Kraków Simple gold crown.svg 1
RDC Red Devils Chojnice 2
GZW Gatta Zduńska Wola 3
PSZ Pogoń 04 Szczecin 4
CCH Clearex Chorzów 6
REK Rekord Bielsko-Biała Simple gold cup.svg 7
RPY Remedium Pyskowice 8
GKS GKS Tychy 9
KAT AZS UŚ Katowice 10
GDA AZS UG Gdańsk 11
Aiga uparrow inv.svg Awans z I ligi 2011/2012
ECG KGHM Euromaster Chrobry Głogów 1
GAF GAF Jasna Gliwice 2

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Akademia FC Pniewy wycofała się przed rozpoczęciem rozgrywek. Jej miejsce zajęło Remedium Pyskowice.

Tabela ligowa[edytuj | edytuj kod]

M. Drużyna m. z. r. p. b.z. b.s. pkt.
1. Pogoń 04 Szczecin 22 16 4 2 83 40 52
2. Gatta Zduńska Wola 22 12 8 2 88 64 44
3. Marwit Toruń 22 12 4 6 70 57 40
4. Wisła Krakbet Kraków 22 12 4 6 79 49 40
5. Clearex Chorzów 22 12 1 9 91 69 37
6. Red Devils Chojnice 22 12 0 10 68 57 36
7. Rekord Bielsko-Biała 22 11 3 8 78 68 36
8. Remedium Pyskowice 22 9 2 11 66 60 29
9. AZS UŚ Katowice 22 4 4 14 56 91 16
10. GKS Tychy 22 4 4 14 62 102 16
11. Gwiazda Ruda Śląska 22 4 4 14 61 93 16
12. AZS UG Gdańsk 22 4 2 16 56 108 14

Miejsca po danych kolejkach[edytuj | edytuj kod]

Drużyna / Kolejka
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Pogoń 04 Szczecin 10 7 5 3 4 4 3 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Gatta Zduńska Wola 5 4 6 4 2 2 2 3 3 5 5 3 4 4 4 4 6 6 5 3 2 2
Marwit Toruń 5 10 7 8 8 7 6 5 5 4 3 4 3 3 5 3 3 5 4 3 3 3
Wisła Krakbet Kraków 1 3 4 6 6 6 5 6 6 7 7 8 7 4 4 7 4 4 4 4 4 4
Clearex Chorzów 3 5 2 2 5 3 4 4 4 2 4 5 5 5 5 5 5 2 2 4 5 5
Red Devils Chojnice 1 2 1 1 1 1 1 1 1 3 2 2 2 2 6 6 6 6 6 5 6 6
Rekord Bielsko-Biała 4 1 3 5 3 5 8 8 8 6 8 7 6 6 7 7 7 7 7 7 7 7
Remedium Pyskowice 7 8 10 10 10 8 7 7 7 8 6 6 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8
AZS UŚ Katowice 11 6 9 7 7 9 9 9 10 10 10 10 10 9 10 10 9 9 9 9 9
GKS Tychy 7 9 8 9 9 11 10 10 9 9 9 9 9 10 9 9 10 10 10 10 10 10
Gwiazda Ruda Śląska 11 12 11 11 11 10 11 11 11 11 11 11 11 11 11 12 12 11 11 11 11 11
AZS UG Gdańsk 9 11 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 11 11 12 12 12 12 12

Bramki, kartki[edytuj | edytuj kod]

Kolejka Rozegrane mecze Strzelone gole Średnia goli na mecz Pokazane kartki Średnia kartek na mecz Kolejka Rozegrane mecze Strzelone gole Średnia goli na mecz Pokazane kartki
1 6 Gol 33 Gol 5,5 Żółta kartka 21 Czerwona kartka 0 12 6 Gol 44 Gol 7,3 Żółta kartka 16 Czerwona kartka 0
2 6 Gol 50 Gol 8,3 Żółta kartka 20 Czerwona kartka 0 13 6 Gol 43 Gol 7,3 Żółta kartka 17 Czerwona kartka 0
3 6 Gol 41 Gol 6,8 Żółta kartka 20 Czerwona kartka 0 14 6 Gol 26 Gol 4,3 Żółta kartka 14 Czerwona kartka 1
4 6 Gol 29 Gol 4,8 Żółta kartka 10 Czerwona kartka 0 15 6 Gol 41 Gol 6,8 Żółta kartka 13 Czerwona kartka 0
5 6 Gol 39 Gol 6,5 Żółta kartka 14 Czerwona kartka 0 16 6 Gol 38 Gol 6,3 Żółta kartka 27 Czerwona kartka 1
6 6 Gol 30 Gol 5 Żółta kartka 22 Czerwona kartka 1 17 6 Gol 39 Gol 6,5 Żółta kartka 19 Czerwona kartka 0
7 6 Gol 47 Gol 7,8 Żółta kartka 17 Czerwona kartka 0 18 6 Gol 51 Gol 8,5 Żółta kartka 13 Czerwona kartka 0
8 6 Gol 38 Gol 6,3 Żółta kartka 15 Czerwona kartka 0 19 6 Gol 48 Gol 8 Żółta kartka 15 Czerwona kartka 0
9 6 Gol 34 Gol 5,7 Żółta kartka 13 Czerwona kartka 0 20 6 Gol 40 Gol 6,7 Żółta kartka 13 Czerwona kartka 0
10 6 Gol 28 Gol 4,7 Żółta kartka 12 Czerwona kartka 1 21 6 Gol 32 Gol 5,3 Żółta kartka 18 Czerwona kartka 0
11 6 Gol 29 Gol 4,8 Żółta kartka 18 Czerwona kartka 0 22 6 Gol 58 Gol 9,7 Żółta kartka 8 Czerwona kartka 0
Podsumowanie pierwszej rundy Podsumowanie drugiej rundy
66 Gol 398 Gol 6 Żółta kartka 182 Czerwona kartka 2 66 Gol 460 Gol 7 Żółta kartka 174 Czerwona kartka 2
Podsumowanie sezonu
132 Gol 858 Gol 6,5 Żółta kartka 356 Czerwona kartka 4

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

Bramki Zawodnik Klub
27 Gol Polska Marcin Mikołajewicz Pogoń 04 Szczecin
22 Gol Polska Michał Marciniak Gatta Zduńska Wola
20 Gol Ukraina Denys Demiszew Marwit Toruń
Polska Paweł Machura Rekord Bielsko-Biała
18 Gol Polska Mirosław Miozga Clearex Chorzów
Polska Bartosz Siadul Gwiazda Ruda Śląska
17 Gol Polska Adam Jonczyk Gwiazda Ruda Śląska
15 Gol Polska Łukasz Sobański Red Devils Chojnice
Polska Mariusz Milewski Gatta Zduńska Wola
Polska Rafał Franz Wisła Krakbet Kraków
Ukraina Serhij Zadorożny Wisła Krakbet Kraków
Polska Michał Kubik Pogoń 04 Szczecin
14 Gol Polska Daniel Wojtyna Clearex Chorzów
13 Gol Brazylia Douglas Dos Santos Nicolau Pogoń 04 Szczecin
Polska Krzysztof Kusia Wisła Krakbet Kraków
12 Gol Polska Michał Szymczak Gatta Zduńska Wola
Polska Daniel Lebiedziński Marwit Toruń
Polska Łukasz Pieczyński Red Devils Chojnice
Polska Patryk Szachnitowski GKS Futsal Tychy
Ukraina Frane Despotović Wisła Krakbet Kraków
11 Gol Ukraina Roman Wachuła Wisła Krakbet Kraków
Polska Artur Popławski Rekord Bielsko-Biała
Polska Robert Satora Remedium Pyskowice/AZS UŚ Katowice
Polska Piotr Łopuch Clearex Chorzów
Polska Łukasz Knioch AZS UG Gdańsk
Polska Damian Ficek Remedium Pyskowice
Polska Tomasz Dura Rekord Bielsko-Biała
10 Gol Polska Tomasz Lutecki Clearex Chorzów
Polska Tomasz Starowicz Remedium Pyskowice
Polska Wojciech Pawicki AZS UG Gdańsk
Polska Łukasz Tubacki Clearex Chorzów
Polska Łukasz Knioch Pogoń 04 Szczecin
Polska Tomasz Rabczak Clearex Chorzów
Czechy Radek Polasek Rekord Bielsko-Biała
Polska Piotr Myszor GKS Futsal Tychy
...

Klasyfikacja Fair Play[edytuj | edytuj kod]

Lp. Klub Żółta kartka Czerwona kartka Pkt.
1 Marwit Toruń 21 0 50
2 Red Devils Chojnice 25 1 66
3 Gatta Zduńska Wola 24 1 67
4 Clearex Chorzów 27 0 73
5 Pogoń 04 Szczecin 26 0 92
6 AZS UG Gdańsk 31 0 93
7 Remedium Pyskowice 30 0 96
8 GKS Futsal Tychy 31 0 96
9 Wisła Krakbet Kraków 32 0 98
10 Rekord Bielsko-Biała 32 1 98
11 AZS UŚ Katowice 37 1 146
12 Gwiazda Ruda Śląska 40 0 158

Trenerzy[edytuj | edytuj kod]

Klub Trener Asystent
Wisła Krakbet Kraków Polska Błażej Korczyński Polska Rafał Janke
Marwit Toruń Ukraina Roman Smirnow Polska Sławomir Pawenta
Rekord Bielsko-Biała Włochy Andrea Bucciol Polska Krzysztof Burnecki
Gatta Zduńska Wola Polska Wojciech Sopur Polska Mariusz Milewski
AZS UG Gdańsk Polska Mariusz Kinda Polska Michał Janiak
Gwiazda Ruda Śląska Polska Rafał Krzyśka Polska Stanisław Grzywaczewski
Red Devils Chojnice Ukraina Ołeh Zozula Polska Marek Szank
GKS Tychy Polska Grzegorz Morkis
Pogoń 04 Szczecin Polska Gerard Juszczak Polska Andrzej Klimer
AZS UŚ Katowice Polska Rafał Jarzmik
Remedium Pyskowice Polska Marcin Waniczek
Clearex Chorzów Polska Rafał Barszcz Polska Tadeusz Wolny

Hale[edytuj | edytuj kod]

Herb Miasto Adres Klub Miejsca (siedzące) Wymiary boiska
POL Chojnice COA.svg Chojnice Hala Widowiskowo-Sportowa Parku Wodnego Red Devils Chojnice 610 (610) 38 × 19 m
POL Szczecin COA.svg Szczecin Hala MOSRiR Pogoń 04 Szczecin 1000 (730) 40 × 20 m
POL Zduńska Wola COA.svg Zduńska Wola Hala Sportowa SP 6 w Zduńskiej Woli Gatta Zduńska Wola 800 (500) b.d.
POL Chorzów COA.svg Chorzów MORiS Clearex Chorzów 1500 (1 100) 44 × 26 m
POL Toruń COA.svg Toruń MOSiR Marwit Toruń b.d. b.d.
POL Kraków COA.svg Kraków Hala sportowa „TS Wisła”, ul. Reymonta 22, 30-059 Kraków Wisła Krakbet Kraków 2600 (1800) b.d.
POL Pyskowice COA.svg Pyskowice Hala im. Huberta Wagnera Remedium Pyskowice b.d. b.d.
POL Bielsko-Biała COA.svg Bielsko-Biała Ośrodek Sportowo-Szkoleniowy Rekord Rekord Bielsko-Biała 300 (300) 44 × 24 m
Katowice Herb.svg Katowice Hala MOSiR w Szopienicach AZŚ UŚ Katowice b.d. b.d.
POL Tychy COA.svg Tychy Hala widowiskowo-sportowa w Tychach GKS Tychy 1250 (1250) 44 × 22 m
POL Ruda Śląska alt COA.svg Ruda Śląska Hala MOSiR Gwiazda Ruda Śląska 570 (570) 42 × 22 m
POL Gdańsk COA.svg Gdańsk Miejska Hala Sportowa w Gdańsku AZS UG Gdańsk 700 (700) 42 × 24 m

Mecze[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 1[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 2[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 3[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 4[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 5[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 6[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 7[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 8[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 9[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 10[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 11[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 12[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 13[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 14[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 15[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 16[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 17[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 16[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 18[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 19[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 20[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 21[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 22[edytuj | edytuj kod]

Play off[edytuj | edytuj kod]

Do fazy play off awansują drużyny, które zajęły miejsca w pierwszej ósemce po sezonie zasadniczym. Od tej fazy gra toczy się systemem do trzech zwycięstw, drużyny z pierwszej czwórki po sezonie zasadniczym w ćwierćfinale nagradzane są handicapem, tzn. dodatkowym punktem w tej rywalizacji. Mecze o 3. miejsce zostaną rozegrane systemem dwumeczu z uwzględnieniem bramek strzelonych na wyjeździe.

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]


Wynik końcowy: Wisła Krakbet Kraków 3:1 Clearex Chorzów


Wynik końcowy: Red Devils Chojnice 3:2 Marwit Toruń


Wynik końcowy: Gatta Zduńska Wola 3:1 Rekord Bielsko-Biała


Wynik końcowy: Pogoń 04 Szczecin 3:0 Remedium Pyskowice


Półfinały[edytuj | edytuj kod]


Wynik końcowy: Red Devils Chojnice 3:1 Gatta Zduńska Wola


Wynik końcowy: Pogoń 04 Szczecin 0:3 Wisła Krakbet Kraków


Mecze o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

Wynik dwumeczu: Pogoń 04 Szczecin 0:0 Gatta Zduńska Wola

Finał[edytuj | edytuj kod]


4 maja 2013
20.00
Wisła Krakbet Kraków 3:3
(dogr.)

k. 5:4
Red Devils Chojnice Hala sportowa TS Wisła  
Krzysztof Kusia Polska Gol 26'
Frane Despotowić Chorwacja Gol 34'38'
Raport Gol 5' Polska Tomasz Kriezel
Gol 23' Polska Jakub Mączkowski
Gol 37' Polska Łukasz Pieczyński

Sędzia: Polska Tomasz Frąk
    Rzuty karne  
Frane Despotowić Chorwacja Karny–gol
Roman Wachuła Ukraina Karny–gol
Serhij Zadorożny Ukraina Karny–gol
Adrian Pater Polska Karny–gol
Krzysztof Kusia Polska Karny–gol
Karny–gol Polska Jakub Mączkowski
Karny–gol Polska Dominik Solecki
Pudło Polska Mariusz Kaźmierczak
Karny–gol Ukraina Vitaly Kolesnik
Karny–gol Polska Łukasz Pieczyński

5 maja 2013
18.00
Wisła Krakbet Kraków 2:1 Red Devils Chojnice Hala sportowa TS Wisła  
Błażej Korczyński Polska Gol 7'
Serhij Zadorożny Ukraina Gol 12'
Raport Gol 38' Polska Dominik Solecki
Sędzia: Polska Rafał Przytuła

11 maja 2013
18.00
Red Devils Chojnice 1:1
(dogr.)

k. 2:3
Wisła Krakbet Kraków Hala Widowiskowo-Sportowa w Chojnicach  
Łukasz Sobański Polska Gol 50' Raport Gol 50' Ukraina Roman Wachuła
Sędzia: Polska Tomasz Frąk
    Rzuty karne  
Jakub Mączkowski Polska Pudło
Mariusz Kaźmierczak Polska Karny–gol
Łukasz Pieczyński Polska Pudło
Mihail Sundeev Kirgistan Pudło
Vitalij Kolesnik Ukraina Karny–gol
Łukasz Sobański Polska Pudło
Pudło Chorwacja Frane Despotović
Karny–gol Ukraina Roman Wachuła
Karny–gol Ukraina Serhij Zadorożny
Pudło Polska Adrian Pater
Karny–gol Polska Marcin Kiełpiński

Wynik końcowy: Red Devils Chojnice 0:3 Wisła Krakbet Kraków


Składy drużyn w finałach:

Nr Zawodnik
Red Devils Chojnice
3 Polska Łukasz Sobański
6 Polska Patryk Brzószczyk
11 Kirgistan Mihail Sundeev
12 Polska Łukasz Błaszczyk
13 Polska Jakub Mączkowski
15 Ukraina Witalij Kołesnyk
18 Polska Łukasz Pieczyński
20 Polska Dariusz Pieczyński
23 Polska Tomasz Kriezel
26 Polska Sebastian Kartuszyński
27 Polska Dominik Solecki
77 Polska Mariusz Kaźmierczak
Wisła Krakbet Kraków
1 Polska Kamil Lasik
3 Polska Zbigniew Mirga
5 Ukraina Frane Despotović
6 Polska Mikołaj Zastawnik
9 Polska Marcin Czech
10 Polska Krzysztof Kusia
11 Polska Rafał Franz
12 Polska Błażej Korczyński
13 Ukraina Roman Wachuła
14 Ukraina Serhij Zadorożny
17 Polska Marcin Kiełpiński
44 Polska Adrian Pater
55 Brazylia Douglas Neutzling Ferreira
69 Polska Kamil Dworzecki

Play out[edytuj | edytuj kod]

Do fazy play out przystępują drużyny z miejsc 9-12 po sezonie zasadniczym. Do tabeli wliczane są punkty i bramki z meczów pomiędzy tymi drużynami w sezonie zasadniczym. Rozgrywki odbywają się metodą każdy z każdym, „u siebie” i „na wyjeździe”. Dwie najlepsze drużyny utrzymują się w Futsal Ekstraklasie, natomiast dwie najsłabsze spadają do I ligi.

Tabela[edytuj | edytuj kod]

M. Drużyna m. z. r. p. b.z. b.s. pkt.
9. GKS Tychy 12 6 1 5 41 53 19
10. AZS UŚ Katowice 12 5 3 4 35 32 18
11. AZS UG Gdańsk 12 5 2 5 49 43 17
12. Gwiazda Ruda Śląska 12 3 4 5 42 39 13

Mecze[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 1[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 2[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 3[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 4[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 5[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 6[edytuj | edytuj kod]