Ekstraklasa polska w piłce ręcznej mężczyzn (2009/2010)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Handball pictogram.svgEkstraklasa 2009/2010
2008/2009 2010/2011
Szczegóły rozgrywek
Termin od 1 września 2009
do 22 maja 2010
Liczba meczów 175
Hale 12 (w 12 miastach)
Bramki 9853 (56,3 na mecz)
Król strzelców Wojciech Zydroń (247 Handball.svg)
(Azoty Puławy)
Mistrz Polski Vive Targi Kielce
Ostatnia aktualizacja infoboksu: 19 września 2013

Ekstraklasa polska w piłce ręcznej mężczyzn 2009/2010 – 54. edycja najwyższej w hierarchii klasy ligowych rozgrywek piłki ręcznej mężczyzn w Polsce, przeznaczona dla najlepszych polskich klubów piłki ręcznej, mająca na celu wyłonienie mistrza Polski na rok 2010, a także drużyn, które uzyskają prawo występu w europejskich pucharach w sezonie 2010/2011 oraz zespołów, które zostaną relegowane do I ligi polskiej sezonu 2010/2011. Rywalizacja toczyła się systemem kołowym wraz z fazą play-off, a nad jej przebiegiem czuwał organizator rozgrywek – Kolegium Ligi ZPRP. W zmaganiach udział wzięły drużyny 12 klubów sportowych.

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w Ekstraklasie sezonu 2009/2010
Uczestnicy Ekstraklasy 2009/2010
Uczestnicy poprzedniej edycji


VTK Vive Targi Kielce Simple gold crown.svg Simple gold cup.svg 1
WPŁ Wisła Płock 2
KWI MMTS Kwidzyn 3
AAG AZS-AWFiS Gdańsk 4
OLS Traveland Olsztyn 5
PIO Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 6
GLO Chrobry Głogów 7
LUB Zagłębie Lubin 8
PUL Azoty-Puławy 9
Aiga uparrow inv.svg Awans z grupy A I ligi 2008/2009
WĄG Nielba Wągrowiec 1
WRO Śląsk Wrocław 2
Aiga uparrow inv.svg Awans z grupy B I ligi 2008/2009
PZA Powen Zabrze 1

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn wpisane na mapie,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte przez daną drużynę w poprzednim sezonie.

Uwagi:

Hale[edytuj | edytuj kod]

Miasto Klub Hala Adres Pojemność Zdjęcie
POL Puławy COA.svg Puławy Azoty-Puławy Hala sportowa MOSiR ul. Aleja Partyzantów 11
Puławy
711[1]
POL Gdańsk COA.svg Gdańsk AZS-AWFiS Gdańsk Hala sportowa AWFiS ul. Wiejska 1
Gdańsk
2500[2]
POL Głogów COA.svg Głogów Chrobry Głogów Hala widowiskowo-sportowa im. Ryszarda Matuszaka ul. Wita Stwosza 1
Głogów
2500[3]
POL Kwidzyn COA.svg Kwidzyn MMTS Kwidzyn Hala widowiskowo-sportowa KCSiR ul. Mickiewicza 56B
Kwidzyn
682[4]
POL Wągrowiec COA 1.svg Wągrowiec Nielba Wągrowiec Hala sportowa OSiR ul. Kościuszki 59
Wągrowiec
700[5]
POL Piotrków Trybunalski COA 1.svg Piotrków Trybunalski Piotrkowianin Piotrków Trybunalski Hala widowiskowo-sportowa "Relaks" ul. Aleja 3 Maja 6b
Piotrków Trybunalski
950[6]
POL Zabrze COA.svg Zabrze Powen Zabrze Hala sportowa "Pogoń" ul. Wolności 406
Zabrze
1000
Herb wroclaw.svg Wrocław Śląsk Wrocław Hala widowiskowo-sportowa "Orbita" ul. Wejherowska 2
Wrocław
2500[7]
POL Olsztyn COA.svg Olsztyn Warmia Anders Group Społem Olsztyn Hala widowiskowo-sportowa Urania ul. Aleja Piłsudskiego 44
Olsztyn
1910[8] Olsztyn-urania.jpg
Herb miasta Kielce.svg Kielce Vive Targi Kielce Hala Legionów ul. Boczna 15
Kielce
4200[9] Hala sportowa w Kielcach 01 ssj 20060914.jpg
POL Płock COA.svg Płock Wisła Płock Hala sportowa Chemika ul. Kobylińskiego 25
Płock
1200[10]
POL Lubin COA.svg Lubin Zagłębie Lubin Hala sportowa SP nr 14 ul. Norwida 10
Lubin
500[11]

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Runda zasadnicza[edytuj | edytuj kod]


Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp Drużyna M Mecze Bramki Pkt
Uwagi
W R P + - +/-
1 Vive Targi Kielce 22 22 0 0 767 529 +238 44
2 Wisła Płock 22 15 1 6 679 594 +85 31
3 MMTS Kwidzyn 22 14 1 7 611 623 −12 29
4 Azoty-Puławy 22 11 2 9 605 627 −22 24
5 Zagłębie Lubin 22 11 2 9 652 623 +29 24
6 Traveland Olsztyn 22 10 3 9 627 607 +20 23
7 Nielba Wągrowiec 22 8 3 11 589 616 −27 19
8 Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 22 7 3 12 591 666 −75 17
9 Śląsk Wrocław 22 8 0 14 603 650 −47 16
10 Chrobry Głogów 22 6 2 14 569 628 −59 14
11 AZS-AWFiS Gdańsk 22 7 0 15 555 615 −60 14
12 Powen Zabrze 22 4 1 17 546 626 −80 9

Aktualizacja do dnia 16 marca 2010
Źródło: zprp.pl
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba punktów zdobytych w zawodach pomiędzy zainteresowanymi zespołami; 3. większa dodatnia różnica bramek z zawodów pomiędzy zainteresowanymi zespołami; 4. większa liczba zdobytych bramek w zawodach pomiędzy zainteresowanymi zespołami; 5. większa dodatnia (mniejsza ujemna) różnica bramek ze wszystkich zawodów; 6. większa liczba zdobytych bramek we wszystkich zawodach.
Lp = pozycja; M = liczba meczów rozegranych; W = liczba meczów wygranych; R = liczba meczów zremisowanych;
P = liczba meczów przegranych; B+ = bramki zdobyte; B- = bramki stracone; Pkt = liczba zdobytych punktów;
(M) = tytuł mistrzowski; (S) = spadek; (A) = awans; (K) = wejście do rozgrywek międzynarodowych.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość1 PUL AAG GLO KWI WĄG PIO PZA WRO OLS VTK WPŁ LUB
Azoty-Puławy 32:30 21:28 23:25 26:25 31:26 27:25 33:23 31:27 25:35 32:28 24:23
AZS-AWFiS Gdańsk 29:31 26:25 26:29 29:33 33:26 23:21 27:23 26:32 25:34 25:31 28:33
Chrobry Głogów 30:28 27:19 24:23 25:25 36:26 32:28 30:35 20:32 26:34 25:30 23:31
MMTS Kwidzyn 32:31 27:26 26:24 25:22 38:26 26:25 28:25 30:24 24:36 33:31 30:29
Nielba Wągrowiec 30:31 0:102 29:23 30:30 28:29 26:25 26:20 34:31 28:41 25:25 35:32
Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 29:32 28:24 23:23 32:36 32:27 33:29 36:33 27:27 20:25 32:29 32:30
Powen Zabrze 27:25 24:28 32:30 24:30 25:30 26:26 26:25 22:25 21:37 23:30 25:31
Śląsk Wrocław 31:25 25:22 27:21 28:27 33:30 31:22 28:32 27:33 29:46 27:30 28:32
Traveland Olsztyn 23:23 30:33 31:23 33:21 26:28 37:23 30:23 30:26 24:31 26:34 24:23
Vive Targi Kielce 40:22 33:21 36:27 39:24 33:24 32:22 21:15 30:20 36:28 42:27 42:24
Wisła Płock 34:25 37:27 36:23 36:26 29:27 35:21 31:21 33:28 32:20 24:28 27:31
Zagłębie Lubin 27:27 34:28 30:24 29:21 36:27 24:20 32:27 27:29 34:34 29:36 27:30

Aktualizacja do dnia 16 marca 2010
Źródło: zprp.pl
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
2 Decyzją Komisarza Ligi został przyznany walkower drużynie AZS-AWFiS Gdańsk z powodu śliskiego parkietu w hali Nielby Wągrowiec[12]
Kolory: Niebieski = wygrana gospodarzy; Biały = remis; Czerwony = zwycięstwo gości.


Play-off[edytuj | edytuj kod]


 Ćwierćfinały Półfinały Finały
 Nr Nazwa zespołuStan M1M2M3     Nr Nazwa zespołuStan M1M2M3M4M5     Nr Nazwa zespołuStan M1M2M3M4M5
 
 1 Vive Targi Kielce2 2936    
 8 Piotrkowianin Piotrków Trybunalski0 2525      
      1 Vive Targi Kielce3 313436     
      4 Azoty-Puławy0 182623       
 4 Azoty-Puławy2 393730           
 5 Zagłębie Lubin1 373826         
          1 Vive Targi Kielce3 272836  
          3 MMTS Kwidzyn0 202432  
 2 Wisła Płock2 3235          
 7 Nielba Wągrowiec0 1830            
      2 Wisła Płock2 3030272625     
      3 MMTS Kwidzyn3 2827332726   
 3 MMTS Kwidzyn2 3129            2 Wisła Płock3 323529  
 6 Traveland Olsztyn0 2918          4 Azoty-Puławy0 262526  
       8 Piotrkowianin Piotrków Trybunalski0 3128       
       5 Zagłębie Lubin2 3337         
             6 Traveland Olsztyn0 3231
             5 Zagłębie Lubin2 3632
       7 Nielba Wągrowiec0 3031         
     6 Traveland Olsztyn2 3232       
         8 Piotrkowianin Piotrków Trybunalski0 2721
     7 Nielba Wągrowiec2 2829

Miejsca 9-12[edytuj | edytuj kod]


Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp Drużyna M Mecze Bramki Pkt
Uwagi
W R P + - +/-
9 Śląsk Wrocław 28 11 1 16 761 801 −40 23
10 Chrobry Głogów 28 9 3 16 729 794 −65 21
11 AZS-AWFiS Gdańsk 28 9 1 18 717 761 −44 19
12 Powen Zabrze 28 6 2 20 704 791 −87 14

Aktualizacja do dnia 16 maja 2010
Źródło: zprp.pl
Lp = pozycja; M = liczba meczów rozegranych; W = liczba meczów wygranych; R = liczba meczów zremisowanych;
P = liczba meczów przegranych; B+ = bramki zdobyte; B- = bramki stracone; Pkt = liczba zdobytych punktów;
(M) = tytuł mistrzowski; (S) = spadek; (A) = awans; (K) = wejście do rozgrywek międzynarodowych.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość1 AAG GLO PZA WRO
AZS-AWFiS Gdańsk 32:22 21:21 24:27
Chrobry Głogów 25:24 33:25 28:28
Powen Zabrze 26:27 29:34 27:22
Śląsk Wrocław 25:24 28:18 28:30

Aktualizacja do dnia 16 maja 2010
Źródło: zprp.pl
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: Niebieski = wygrana gospodarzy; Biały = remis; Czerwony = zwycięstwo gości.


Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna Uwagi
Gold medal icon.svg Vive Targi Kielce Liga Mistrzów 2010/2011
Silver medal icon.svg MMTS Kwidzyn Puchar EHF 2010/2011
Bronze medal icon.svg Wisła Płock Puchar Zdobywców Pucharów 2010/2011[13]
4. Azoty-Puławy Puchar Challenge 2010/2011
5. Zagłębie Lubin
6. Traveland Olsztyn
7. Nielba Wągrowiec
8. Piotrkowianin Piotrków Trybunalski
9. Śląsk Wrocław
10. Chrobry Głogów baraż z drużyną I ligi 2009/2010
11. AZS-AWFiS Gdańsk spadek do I ligi 2010/2011
12. Powen Zabrze spadek do I ligi 2010/2011

Baraż o Superligę[edytuj | edytuj kod]

W barażowym dwumeczu o awans do Superligi 2010/2011 zmierzyły się: zwycięzca barażowego dwumeczu, pomiędzy wicemistrzami obydwu grup I ligi 2009/2010 (Siódemka Miedź Legnica) i 10 zespół Ekstraklasy 2009/2010 (Chrobry Głogów). Gospodarzem pierwszego spotkania był pierwszoligowiec. Zwycięzcą rywalizacji była drużyna, która miała lepszy bilans po dwóch meczach.

23 maja 2010
19:00

Siódemka Miedź Legnica

30:25

Chrobry Głogów

Hala im. Dolnośląskich Olimpijczyków, Legnica
Sędziowie: Eichler, Kierczak
Widzów: 1000
(14:11)
raport


29 maja 2010
18:00

Chrobry Głogów

21:23

Siódemka Miedź Legnica

Hala im. Ryszarda Matuszaka, Głogów
Sędziowie: A. Sołodko, L. Sołodko
Widzów: 1000
(12:12)
raport


Klasyfikacja strzelców[edytuj | edytuj kod]


Bramki Strzelcy Drużyna
247 Handball.svg Polska Wojciech Zydroń Azoty Puławy
186 Handball.svg Serbia Rastko Stojković Vive Targi Kielce
176 Handball.svg Polska Dawid Przysiek KS Nielba Wągrowiec
174 Handball.svg Polska Paweł Piętak AS-BAU Śląsk Wrocław
155 Handball.svg Polska Mariusz Jurasik Vive Targi Kielce
155 Handball.svg Polska Damian Kostrzewa AZS-AWFiS Gdańsk
145 Handball.svg Polska Bartłomiej Tomczak Zagłębie Lubin
143 Handball.svg Polska Michał Szolc Powen Zabrze
139 Handball.svg Polska Michał Adamuszek MMTS Kwidzyn
131 Handball.svg Rosja Dmitrij Kuzelew Wisła Płock

Aktualizacja do dnia 25 maja 2010
Źródło: zprp.pl

Sędziowie[edytuj | edytuj kod]

Pary sędziowskie, które prowadziły mecze w sezonie 2009/2010:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]