Ekstraliga żużlowa 2006

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ekstraliga żużlowa 2006
Poprzedni sezon
2005
Następny sezon
2007
Drużynowy Mistrz Polski
WTS Wrocław

Ekstraliga żużlowa 2006 – siódmy, od czasu uruchomienia Ekstraligi i 59. w historii, sezon rozgrywek najwyższego szczebla o drużynowe mistrzostwo Polski na żużlu. Tytułu mistrza Polski z sezonu 2005 broniła drużyna Unii Tarnów.

Rozgrywki Ekstraligi rozpoczęły się 9 kwietnia 2006 a zakończyły 24 września. W lidze wystąpiło 8 zespołów, które w rundzie zasadniczej rozegrały 14 kolejek po 4 spotkania (łącznie 56 spotkań). Następnie na podstawie tabeli dokonano podziału na grupę mistrzowską (pierwsze cztery zespoły z tabeli) i spadkową. W każdej grupie rozegrano 6 kolejek po 2 spotkania (łącznie 64 spotkań).

Za zwycięstwo w meczu drużyna dostała 2 punkty, za remis 1, a za porażkę 0. Dodatkowo za zwycięstwo w dwumeczu drużyna otrzymała 1 punkt bonusowy (w przypadku remisu w dwumeczu punktu nie przyznano). Do rundy finałowej drużyny przystąpiły z zaliczeniem punktów zdobytych w rundzie zasadniczej. W rundzie finałowej obowiązywała ta sama zasada punktacji.

Mistrz Polski został uprawiony do startu w Klubowym Pucharze Europy (KPE).

Drużyna z 8 miejsca spadła do I ligi, 7 stoczy baraż z wicemistrzem I ligi o utrzymanie. Przy ustalaniu składu Ekstraligi żużlowej w przyszłym sezonie należy pamiętać, że podobnie jak w piłkarskiej I lidze obowiązuje przyznawanie licencji na grę w Ekstraklasie.

Rozgrywki prowadzi (po raz ostatni) Główna Komisja Sportu Żużlowego (GKSŻ) w imieniu Polskiego Związku Motorowego (PZM).

Zespoły[edytuj | edytuj kod]

Licencji na sezon 2006 nie otrzymało Wybrzeże Gdańsk, które obroniło się przed spadkiem w barażach z KM Intar/Dartom Ostrów Wielkopolski. Drużyna z Gdańska ostatecznie została rozwiązana (z powodów finansowych) i nie przystąpiła także do rozgrywek I ligi. Nowy klub GKŻ Lotos Gdańsk w sezonie 2006 brał udział w rozgrywkach II ligi.

W obliczu niepełnego składu Ekstraligi, GKSŻ w styczniu podjęła decyzję o przyłączeniu klubu z I ligi. ZKŻ Zielona Góra i KM Ostrów zrezygnowały z ubiegania się o „awans” i ostatecznie skład ligi uzupełnił RKM Rybnik. Drużyna ta jednak miała już zbudowany skład na I ligę (w drużynie brak zawodników z Grand Prix i od samego początku rybnicki klub był skazywany na porażkę.

Runda zasadnicza[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

→ GOŚCIE →

↓ GOSPODARZE ↓

Wrocław Częstochowa Bydgoszcz Tarnów Leszno Rzeszów Toruń Rybnik
Atlas Wrocław × 53:37 53:37 61:29 53:37 48:42 48:42 65:25
Złomrex Włókniarz Częstochowa 42:48 × 56:34 54:36 51:39 49:41 56:34 55:35
Budlex Polonia Bydgoszcz 48:42 45:45 × 44:46 60:30 46:41 54:36 70:20
Unia Tarnów 50:40 55:35 47:43 × 51:39 53:37 47:42 48:42
Unia Leszno 40:50 40:50 49:41 43:41 × 57:33 50:40 62:28
Marma Polskie Folie Rzeszów 44:46 47:43 47:42 71:18 46:44 × 47:43 59:31
Adriana Toruń 46:44 49:41 44:45 57:33 45:45 59:31 × 63:27
RKM Rybnik 32:57 43:47 40:48 48:42 34:55 43:47 39:51 ×

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Msc Drużyna M. Z. R. P. Pkt Bon Razem +/–
1 Atlas Wrocław 14 11 0 3 22 7 29 +157
2 Złomrex Włókniarz Częstochowa 14 8 1 5 17 5 22 +58
3 Unia Tarnów 14 8 0 6 16 3 19 -60
4 Budlex Polonia Bydgoszcz 14 7 1 6 15 3 18 +65
5 Unia Leszno 14 6 1 7 13 3 16 +7
6 Adriana Toruń 14 6 1 7 13 3 16 +44
7 Marma Polskie Folie Rzeszów 14 7 0 7 14 2 16 +11
8 RKM Rybnik 14 1 0 13 2 0 2 -282

M. – liczba meczów, Z. – liczba zwycięstw, R. – liczba remisów, P. – liczba porażek,
Pkt. – liczba punktów, Bon. – liczba bonusów, Razem – suma Pkt. i Bon.,
+/– – różnica między zdobytymi i straconymi punktami biegowymi.

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Data Gospodarz Wynik Gość Uwagi
9 kwietnia Atlas Wrocław 53:37 Budlex Polonia Bydgoszcz
9 kwietnia Marma Polskie Folie Rzeszów 47:43 CKM Włókniarz Częstochowa
9 kwietnia Unia Leszno 43:41 Unia Tarnów ŻSSA 43:47 – sędzia nie zaliczył punktów zdobytych przez J. Golloba i L. Drymla za zbyt wczesne wyprowadzenie motocykli po meczu z parku maszyn
15 kwietnia RKM Rybnik 39:51 Adriana Toruń z 9 kwietnia – zły stan toru
17 kwietnia Adriana Toruń 46:44 Atlas Wrocław
17 kwietnia Polonia Bydgoszcz 60:30 Unia Leszno
17 kwietnia Włókniarz Częstochowa 55:35 RKM Rybnik
17 kwietnia Unia Tarnów 53:37 Marma Rzeszów
23 kwietnia Atlas Wrocław 53:37 Włókniarz Częstochowa
23 kwietnia Polonia Bydgoszcz 44:46 Unia Tarnów
23 kwietnia Marma Rzeszów 59:31 RKM Rybnik
23 kwietnia Unia Leszno 50:40 Adriana Toruń
30 kwietnia Unia Tarnów 50:40 Atlas Wrocław
30 kwietnia RKM Rybnik 40:48 Polonia Bydgoszcz 41:48 – GKSŻ odebrała punkty zdobyte przez R. Povazhnego – wykluczenie z zawodów po odmówieniu startu w reprezentacji w IME
30 kwietnia Adriana Toruń 59:31 Marma Rzeszów
3 maja Polonia Bydgoszcz 54:36 Adriana Toruń
3 maja Unia Tarnów 55:35 Włókniarz Częstochowa
3 maja Unia Leszno 57:33 Marma Rzeszów
12 maja Atlas Wrocław 65:25 RKM Rybnik przełożony z 3 maja – stadion zajęty z uwagi na Grand Prix
13 maja Włókniarz Częstochowa 51:39 Unia Leszno przełożony z 30 kwietnia
7 maja Marma Rzeszów 44:46 Atlas Wrocław
7 maja Włókniarz Częstochowa 54:36 Polonia Bydgoszcz
7 maja Adriana Toruń 57:33 Unia Tarnów
14 maja RKM Rybnik 34:55 Unia Leszno przełożony z 7 maja
21 maja Unia Leszno 40:50 Atlas Wrocław
21 maja Polonia Bydgoszcz 46:41 Marma Rzeszów
21 maja Włókniarz Częstochowa 56:34 Adriana Toruń
21 maja Unia Tarnów 48:42 RKM Rybnik
28 maja Atlas Wrocław 53:37 Unia Leszno
28 maja RKM Rybnik 48:42 Unia Tarnów
28 maja Marma Rzeszów 47:42 Polonia Bydgoszcz
28 maja Adriana Toruń 49:41 Włókniarz Częstochowa
15 czerwca Polonia Bydgoszcz 45:45 Włókniarz Częstochowa
15 czerwca Atlas Wrocław 48:42 Marma Rzeszów
15 czerwca Unia Tarnów 47:42 Adriana Toruń
15 czerwca Unia Leszno 62:28 RKM Rybnik
17 czerwca Adriana Toruń 44:45 Polonia Bydgoszcz awansem z 18 czerwca
18 czerwca RKM Rybnik 32:57 Atlas Wrocław
18 czerwca Włókniarz Częstochowa 54:36 Unia Tarnów
18 czerwca Marma Rzeszów 46:44 Unia Leszno
25 czerwca Polonia Bydgoszcz 70:20 RKM Rybnik
25 czerwca Atlas Wrocław 61:29 Unia Tarnów
25 czerwca Marma Rzeszów 47:43 Adriana Toruń
25 czerwca Unia Leszno 40:50 Włókniarz Częstochowa
2 lipca Unia Tarnów 47:43 Polonia Bydgoszcz
2 lipca RKM Rybnik 43:47 Marma Rzeszów
2 lipca Włókniarz Częstochowa 42:48 Atlas Wrocław
7 lipca RKM Rybnik 43:47 Włókniarz Częstochowa awansem z 14 lipca
14 lipca Unia Leszno 49:41 Polonia Bydgoszcz
14 lipca Atlas Wrocław 48:42 Adriana Toruń
14 lipca Marma Rzeszów 71:18 Unia Tarnów
15 lipca Adriana Toruń 45:45 Unia Leszno z 2 lipca – start A. Miedzińskiego w IMŚJ
30 lipca Polonia Bydgoszcz 48:42 Atlas Wrocław
30 lipca Włókniarz Częstochowa 49:41 Marma Rzeszów
30 lipca Unia Tarnów 51:39 Unia Leszno
30 lipca Adriana Toruń 63:27 RKM Rybnik

Runda finałowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa mistrzowska[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Msc Drużyna M. Z. R. P. Pkt Bon Razem +/–
1 Atlas Wrocław 20 16 0 4 32 9 41 +242
2 Złomrex Włókniarz Częstochowa 20 12 1 7 25 6 31 +87
3 Budlex Polonia Bydgoszcz 20 9 1 10 19 5 24 +53
4 Unia Tarnów 20 9 0 11 18 3 21 -162

M. – liczba meczów, Z. – liczba zwycięstw, R. – liczba remisów, P. – liczba porażek,
Pkt. – liczba punktów, Bon. – liczba bonusów, Razem – suma Pkt. i Bon.,
+/– – różnica między zdobytymi i straconymi punktami biegowymi.

Terminarz i wyniki

Data Gospodarz Wynik Gość Uwagi
13 sierpnia Atlas Wrocław 54:35 Budlex Polonia Bydgoszcz
13 sierpnia Unia Tarnów 39:51 Złomrex Włókniarz Częstochowa
20 sierpnia Włókniarz Częstochowa 43:47 Atlas Wrocław
20 sierpnia Polonia Bydgoszcz 53:36 Unia Tarnów
27 sierpnia Atlas Wrocław 64:26 Unia Tarnów
27 sierpnia Polonia Bydgoszcz 55:33 Włókniarz Częstochowa
10 września Unia Tarnów 41:49 Atlas Wrocław
10 września Włókniarz Częstochowa 49:41 Polonia Bydgoszcz
15 września Polonia Bydgoszcz 35:55 Atlas Wrocław
15 września Włókniarz Częstochowa 60:29 Unia Tarnów
24 września Atlas Wrocław 43:47 Włókniarz Częstochowa
24 września Unia Tarnów 47:43 Polonia Bydgoszcz

Grupa spadkowa[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Msc Drużyna M. Z. R. P. Pkt Bon Razem +/–
5 Unia Leszno 20 10 1 9 21 6 27 +53
6 Marma Polskie Folie Rzeszów 20 11 0 9 22 4 26 +56
7 Adriana Toruń 20 10 1 9 21 4 25 +55
8 RKM Rybnik 20 1 0 19 2 0 2 -384

M. – liczba meczów, Z. – liczba zwycięstw, R. – liczba remisów, P. – liczba porażek,
Pkt. – liczba punktów, Bon. – liczba bonusów, Razem – suma Pkt. i Bon.,
+/– – różnica między zdobytymi i straconymi punktami biegowymi.

Terminarz i wyniki

Data Gospodarz Wynik Gość Uwagi
13 sierpnia Unia Leszno 51:39 RKM Rybnik
13 sierpnia Marma Polskie Folie Rzeszów 62:27 Adriana Toruń
20 sierpnia Adriana Toruń 50:40 Unia Leszno
20 sierpnia RKM Rybnik 39:51 Marma Rzeszów
27 sierpnia Unia Leszno 49:41 Marma Rzeszów
27 sierpnia RKM Rybnik 36:54 Adriana Toruń
2 września RKM Rybnik 34:56 Unia Leszno awansem z 15 września, ponieważ 17 września w Rybniku odbędzie się finał DMŚJ
10 września Marma Rzeszów 47:43 Unia Leszno
10 września Adriana Toruń 58:32 RKM Rybnik
15 września Adriana Toruń 50:40 Marma Rzeszów
24 września Unia Leszno 54:36 Adriana Toruń
24 września Marma Rzeszów 51:39 RKM Rybnik

Tabela końcowa[edytuj | edytuj kod]

Msc Drużyna M. Z. R. P. Pkt Bon Razem +/–
1 Atlas Wrocław 20 16 0 4 32 9 41 +242
2 Złomrex Włókniarz Częstochowa 20 12 1 7 25 6 31 +87
3 Budlex Polonia Bydgoszcz 20 9 1 10 19 5 24 +53
4 Unia Tarnów 20 9 0 11 18 3 21 -162
5 Unia Leszno 20 10 1 9 21 6 27 +53
6 Marma Polskie Folie Rzeszów 20 11 0 9 22 4 26 +56
7 Adriana Toruń 20 10 1 9 21 4 25 +55
8 RKM Rybnik 20 1 0 19 2 0 2 -384

M. – liczba meczów, Z. – liczba zwycięstw, R. – liczba remisów, P. – liczba porażek,
Pkt. – liczba punktów, Bon. – liczba bonusów, Razem – suma Pkt. i Bon.,
+/– – różnica między zdobytymi i straconymi punktami biegowymi.

Baraże o utrzymanie[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie zasadami, w barażu bierze udział siódma drużyna Ekstraligi i wicemistrz I ligi.

Data Gospodarz Wynik Gość Uwagi
8 października Intar Lazur Ostrów Wlkp. 40:50 Adriana Toruń
15 października Adriana Toruń 58:32 Intar Lazur Ostrów Wlkp. Adriana Toruń utrzymała się w Ekstralidze.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]