Ekstraliga żużlowa 2012

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ekstraliga żużlowa 2012
Poprzedni sezon
2011
Następny sezon
2013
Drużynowy Mistrz Polski
Azoty Tauron Tarnów

Ekstraliga żużlowa 2012 – trzynasty, od czasu uruchomienia Ekstraligi i 65. w historii, sezon rozgrywek najwyższego szczebla o drużynowe mistrzostwo Polski na żużlu. Po raz pierwszy od momentu utworzenia ekstraligi żużlowej będzie jeździć 10 drużyn. Tytułu mistrza Polski z sezonu 2011 broniła będzie drużyna Stelmetu Falubaz Zielona Góra. Do Ekstraligi powróciły Polonia Bydgoszcz oraz Lotos Wybrzeże Gdańsk.

Sponsorem tytularnym cyklu była spółka Enea[1].

Zespoły[edytuj | edytuj kod]

Kluby Ekstraligi żużlowej 2012

Mapa lokalizacyjna v6.svg

Polonia Bydgoszcz
PGE Marma Rzeszów
Stal Gorzów Wlkp.
Azoty Tauron Tarnów
Dospel CKM Włókniarz Częstochowa
Unibax Toruń
Unia Leszno
Lotos Wybrzeże Gdańsk
Betard Sparta Wrocław
Stelmet Falubaz Zielona Góra
Klub Poprzedni sezon
Stelmet Falubaz Zielona Góra 1. miejsce
Unia Leszno 2. miejsce
Stal Gorzów Wlkp. 3. miejsce
Unibax Toruń 4. miejsce
PGE Marma Rzeszów 5. miejsce
Betard Sparta Wrocław 6. miejsce
Azoty Tauron Tarnów 7. miejsce
Dospel CKM Włókniarz Częstochowa 8. miejsce
Polonia Bydgoszcz Beniaminek
Lotos Wybrzeże Gdańsk Beniaminek

Terminarz / Wyniki[edytuj | edytuj kod]

→ GOŚCIE →

↓ GOSPODARZE ↓

Wrocław Rzeszów Zielona Góra Leszno Częstochowa Toruń Gorzów Wlkp. Tarnów Gdańsk Bydgoszcz
Betard Sparta Wrocław × 50:39 47:42 45:45 48:42 44:46 43:47 43:47 52:38 46:44
PGE Marma Rzeszów 53:37 × 48:42 45:45 50:39 48:42 40:50 42:48 45:45 55:35
Stelmet Falubaz Zielona Góra 58:32 50:39 × 51:39 57:33 47:43 45:45 45:45 54:36 54:36
Unia Leszno 52:38 53:37 39:51 × 49:41 45:45 51:39 48:42 50:40 51:39
Dospel CKM Włókniarz Częstochowa 52:26 43:47 45:45 50:39 × 38:52 32:58 40:50 61:29 50:40
Unibax Toruń 54:35 58:32 39:51 57:33 60:30 × 50:40 43:47 63:27 51:39
Stal Gorzów Wlkp. 57:33 53:37 44:21 44:46 61:28 57:33 × 49:41 59:31 52:37
Azoty Tauron Tarnów 61:29 55:34 61:28 56:34 50:40 50:40 46:44 × 63:27 57:33
Lotos Wybrzeże Gdańsk 47:42 51:39 43:46 39:51 54:36 43:46 41:49 49:41 × 43:47
Polonia Bydgoszcz 52:38 53:37 52:38 50:40 45:45 49:41 47:43 43:46 59:30 ×

Tabela po rundzie zasadniczej[edytuj | edytuj kod]

Msc Drużyna M. Z. R. P. Pkt Bon Razem +/–
1 Azoty Tauron Tarnów 18 14 1 3 29 8 37 +195
2 Stal Gorzów Wlkp. 18 12 1 5 25 8 33 +189
3 Stelmet Falubaz Zielona Góra 18 10 3 5 23 7 30 +59
4 Unibax Toruń 18 10 1 7 21 6 27 +108
5 Unia Leszno 18 9 3 6 21 5 26 +1
6 Polonia Bydgoszcz 18 8 1 9 17 2 19 -17
7 PGE Marma Rzeszów 18 6 2 10 14 3 17 -82
8 Dospel CKM Włókniarz Częstochowa 18 4 2 12 9 4 14 -115
9 Betard Sparta Wrocław 18 5 1 12 11 1 12 -148
10 Lotos Wybrzeże Gdańsk 18 4 1 13 9 1 10 -190

M. – liczba meczów, Z. – liczba zwycięstw, R. – liczba remisów, P. – liczba porażek,
Pkt. – liczba punktów, Bon. – liczba bonusów, Razem – suma Pkt. i Bon.,
+/– – różnica między zdobytymi i straconymi punktami biegowymi.

Play-off[edytuj | edytuj kod]

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Półfinał
Miejsca 1-4
Azoty Tauron Tarnów Speedway-Tarnów.PNG
1. miejsce po rundzie zasadniczej
93:87 Speedway-Toruń.PNG Unibax Toruń
4. miejsce po rundzie zasadniczej
9 wrz Azoty Tauron Tarnów 48:42 Unibax Toruń
23 wrz Unibax Toruń 45:45 Azoty Tauron Tarnów
Półfinał
Miejsca 1-4
Stal Gorzów Wlkp. Speedway-Gorzów Wielkopolski.PNG
2. miejsce po rundzie zasadniczej
101:79 Speedway-Zielona Góra.PNG Stelmet Falubaz Zielona Góra
3. miejsce po rundzie zasadniczej
9 wrz Stelmet Falubaz Zielona Góra 45:45 Stal Gorzów Wlkp.
16 wrz Stal Gorzów Wlkp. 56:34 Stelmet Falubaz Zielona Góra

O 3 miejsce[edytuj | edytuj kod]

Miejsca 3-4 Stelmet Falubaz Zielona Góra Speedway-Zielona Góra.PNG
3. miejsce po rundzie zasadniczej
89:91 Speedway-Toruń.PNG Unibax Toruń
4. miejsce po rundzie zasadniczej
14 paź Unibax Toruń 50:40 Stelmet Falubaz Zielona Góra
21 paź Stelmet Falubaz Zielona Góra 49:41 Unibax Toruń

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsca 1-2 Azoty Tauron Tarnów Speedway-Tarnów.PNG
1. miejsce po rundzie zasadniczej
93:86 Speedway-Gorzów Wielkopolski.PNG Stal Gorzów Wlkp.
2. miejsce po rundzie zasadniczej
9 paź Stal Gorzów Wlkp. 47:42 Azoty Tauron Tarnów
14 paź Azoty Tauron Tarnów 51:39 Stal Gorzów Wlkp.

Play-out[edytuj | edytuj kod]

O 9 miejsce[edytuj | edytuj kod]

Miejsca 9-10 Betard Sparta Wrocław Speedway-Wrocław.PNG
9. miejsce po rundzie zasadniczej
91:88 Speedway-Gdańsk.PNG Lotos Wybrzeże Gdańsk
10. miejsce po rundzie zasadniczej
9 wrz Betard Sparta Wrocław 52:38 Lotos Wybrzeże Gdańsk
16 wrz Lotos Wybrzeże Gdańsk 50:39 Betard Sparta Wrocław

Baraż o Ekstraligę[edytuj | edytuj kod]

Baraż o Ekstraligę Betard Sparta Wrocław Speedway-Wrocław.PNG
zwycięzca play-out
99:81 Speedway-Grudziądz.PNG GTŻ Grudziądz
2. miejsce w I lidze
23 wrz GTŻ Grudziądz 51:39 Betard Sparta Wrocław
7 paź Betard Sparta Wrocław 60:30 GTŻ Grudziądz

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grupa Enea sponsorem tytularnym Ekstraligi Żużlowej (pol.). firma.enea.pl. [dostęp 30 kwietnia 2012].