Ekstraliga żużlowa 2017

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ekstraliga żużlowa 2017
Poprzedni sezon
2016
Następny sezon
2018
Drużynowy Mistrz Polski
FOGO Unia Leszno

PGE Ekstraliga żużlowa 2017 – siedemnasty, od czasu uruchomienia Ekstraligi i 69. w historii, sezon rozgrywek najwyższego szczebla o drużynowe mistrzostwo Polski na żużlu. Kalendarz rozgrywek opublikowano 13 grudnia 2016[1]. Sezon rozpoczął się 17 kwietnia 2017, a zakończył się 24 września 2017. 9 października 2017 odbędzie się uroczysta Gala Ekstraligi, podsumowująca sezon. Mistrzem Polski, po raz piętnasty, została FOGO Unia Leszno.

Tytułu mistrza Polski z sezonu 2016 broniła drużyna Stali Gorzów. Do Ekstraligi awans wywalczyła drużyna z Łotwy, Lokomotive Daugavpils, jednak ze względów regulaminowych nie mogła przystąpić do startów w Ekstralidze[2]. Druga w kolejce do awansu była drużyna z Łodzi, która jednak odmówiła startów[3]. Z zaproszenia skorzystała drużyna z Częstochowy[4].

Za transmisję w telewizji odpowiedzialna jest platforma nc+. Mecze będą dostępne na kanale NSport.

Sędziowie[edytuj | edytuj kod]

Zarząd spółki Ekstraliga Żużlowa ogłosił listę siedmiu sędziów, którzy będą prowadzić mecze Ekstraligi w sezonie 2017. Sędziowie wcześniej odbyli seminarium zakończone egzaminem. Alfabetyczna lista sędziów[5]:

Ponadto wyznaczono komisarzy torów:

  • Zbigniew Kuśnierski
  • Tomasz Welc
  • Jacek Woźniak
  • Aleksander Janas
  • Krzysztof Okupski
  • Jacek Krzyżaniak.

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

W rozgrywkach weźmie udział osiem zespołów, w tym 7 występujących w poprzednim sezonie oraz 1 zaproszona z I Ligi.

Zespoły i stadiony[edytuj | edytuj kod]

Klub Poprzedni sezon Stadion Pojemność
Cash Broker Stal Gorzów[6] 1. miejsce Stadion im. Edwarda Jancarza 15 024
Get Well Toruń 2. miejsce Motoarena Toruń 15 500
Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra 3. miejsce Stadion Miejski 14 000
Betard Sparta Wrocław 4. miejsce Stadion Olimpijski 35 000
MRGARDEN GKM Grudziądz 5. miejsce Stadion Miejski 8000
ROW Rybnik 6. miejsce Stadion Miejski 10 304
Fogo Unia Leszno 7. miejsce Stadion im. Alfreda Smoczyka 25 000
Włókniarz Vitroszlif CrossFit Częstochowa Beniaminek Arena Częstochowa 16 850

Składy[edytuj | edytuj kod]

zawodnik Grand Prix IMŚ na Żużlu 2017
Cash Broker Stal Gorzów
Zawodnik Wiek
Dania Niels K. Iversen 35
Szwecja Linus Sundstroem 27
Polska Krzysztof Kasprzak 33
Polska Przemysław Pawlicki 26
Słowacja Martin Vaculík 27
Polska Bartosz Zmarzlik 22
Polska Hubert Czerniawski 17
Polska Rafał Karczmarz 18
Polska Alan Szczotka 16
Trener: Stanisław Chomski
Get Well Toruń
Zawodnik Wiek
Stany Zjednoczone Greg Hancock 47
Australia Chris Holder 30
Australia Jack Holder 21
Dania Michael Jepsen Jensen 25
Polska Adrian Miedziński 32
Polska Paweł Przedpełski 22
Polska Grzegorz Walasek 41
Polska Daniel Kaczmarek 20
Polska Marcin Kościelski 19
Polska Norbert Krakowiak 18
Polska Igor Kopeć-Sobczyński 18
Trener: Jacek Gajewski
Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra
Zawodnik Wiek
Polska Adam Chwiałkowski 36
Australia Jason Doyle 32
Polska Patryk Dudek 25
Polska Jarosław Hampel 35
Ukraina Andrij Karpow 30
Polska Piotr Protasiewicz 42
Szwecja Jacob Thorssell 24
Polska Mateusz Burzyński 19
Polska Sebastian Niedźwiedź 20
Polska Jakub Osyczka 17
Polska Damian Pawliczak 18
Polska Oskar Potoniec 17
Polska Mateusz Tonder 18
Polska Alex Zgardziński 20
Polska Jakub Zubczyński 19
Trener: Marek Cieślak
Betard Sparta Wrocław
Zawodnik Wiek
Polska Maciej Janowski 26
Polska Tomasz Jędrzejak 38
Łotwa Andžejs Ļebedevs 23
Czechy Václav Milík 24
Wielka Brytania Tai Woffinden 27
Polska Szymon Woźniak 24
Polska Oskar Bober 20
Polska Maksym Drabik 19
Polska Damian Dróżdż 21
Trener: Rafał Dobrucki
MRGARDEN GKM Grudziądz
Zawodnik Wiek
Polska Krzysztof Buczkowski 31
Szwecja Antonio Lindbäck 32
Rosja Artiom Łaguta 27
Polska Rafał Okoniewski 37
Polska Krystian Pieszczek 22
Niemcy Kai Huckenbeck[7] 24
Polska Mateusz Rujner 21
Polska Mike Trzensiok 21
Polska Dawid Wawrzyniak 19
Polska Kamil Wieczorek 19
Trener: Robert Kempiński
ROW Rybnik
Zawodnik Wiek
Polska Damian Baliński 40
Australia Max Fricke 21
Rosja Grigorij Łaguta 33
Szwecja Fredrik Lindgren 32
Polska Tobiasz Musielak 24
Polska Rafał Szombierski 35
Polska Robert Chmiel 19
Polska Lars Skupień 20
Polska Kacper Woryna 21
Trener: Mirosław Korbel
Fogo Unia Leszno
Zawodnik Wiek
Dania Peter Kildemand 28
Polska Janusz Kołodziej 33
Polska Piotr Pawlicki 23
Dania Nicki Pedersen 40
Rosja Emil Sajfutdinow 28
Ukraina Wiktor Trofimow 18
Polska Grzegorz Zengota 29
Polska Dominik Kubera 18
Polska Wiktor Lis 18
Polska Bartosz Smektała 19
Polska Szymon Szlauderbach 18
Trener: Piotr Baron
Włókniarz Częstochowa
Zawodnik Wiek
Polska Karol Baran 36
Polska Rune Holta 44
Szwecja Andreas Jonsson 37
Dania Leon Madsen 29
Polska Sebastian Ułamek 42
Słowenia Matej Žagar 34
Polska Michał Gruchalski 19
Polska Oskar Nocuń 20
Polska Oskar Polis 21
Polska Bartosz Świącik 20
Polska Mateusz Świdnicki 16
Polska Bartosz Tyras 21
Polska Adrian Woźniak 18
Polska Mateusz Świdnicki[8] 16
Trener: Lech Kędziora

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Runda zasadnicza[edytuj | edytuj kod]

Tabela ligowa[edytuj | edytuj kod]

Play-off
Baraże
Spadek
Msc Drużyna M. Z. R. P. Pkt Bon Razem +/–
1 Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra 14 9 2 3 20 5 25 +48
2 Betard Sparta Wrocław 14 9 1 4 19 6 25 +75
3 Cash Broker Stal Gorzów 14 8 2 4 18 5 23 +70
4 FOGO Unia Leszno 14 9 0 5 18 5 23 +86
5 Włókniarz Vitroszlif CrossFit Częstochowa 14 7 1 6 151 2 17 -61
6 MRGARDEN GKM Grudziądz 14 4 1 9 9 1 10 -63
7 Get Well Toruń 14 3 0 11 6 2 8 -74
8 ROW Rybnik 14 3 1 10 71 1 8 -81

M. – liczba meczów, Z. – liczba zwycięstw, R. – liczba remisów, P. – liczba porażek,
Pkt. – liczba punktów, Bon. – liczba bonusów, Razem – suma Pkt. i Bon.,
+/– – różnica między zdobytymi i straconymi punktami biegowymi.

1Na podstawie decyzji weryfikacyjnej Ekstraligi Żużlowej zostały unieważnione wyniki indywidualne Grigorija Łaguty z meczu 8. kolejki ROW Rybnik - Włókniarz Vitroszlif CrossFit Częstochowa. Łaguta zdobył we wspomnianym meczu 11 punktów, a drużyna z Rybnika zwyciężyła 49-41 (w dwumeczu 91-89) za co zdobyła 2 punkty meczowe i bonus. Rezultat meczu po weryfikacji 38-41 (w dwumeczu 80-89) oznaczał, że 2 punkty i bonus powędrowały na konto drużyny z Częstochowy[9].

Miejsca po danych kolejkach[edytuj | edytuj kod]

Drużyna \
Kolejka
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Gorzów 3 4 2 1 1 1 1 1
Toruń 5 7 8 8 8 5 6 7
Zielona Góra 1 1 6 7 7 4 3 3
Wrocław 4 3 1 2 2 2 2 2
Grudziądz 8 4 5 5 7 8 8
Rybnik 7 6 7 4 4 6 7 5
Leszno 6 5 3 3 3 3 4 4
Częstochowa 2 2 5 6 6 8 5 6

Lider kolejka po kolejce[edytuj | edytuj kod]

Stal Gorzów Wielkopolski (żużel)WTS WrocławZKŻ Zielona GóraWłókniarz Częstochowa

Terminarz i wyniki[edytuj | edytuj kod]

→ GOŚCIE →

↓ GOSPODARZE ↓

Częstochowa Rybnik Leszno Wrocław Zielona Góra Grudziądz Toruń Gorzów
Włókniarz Vitroszlif CrossFit Częstochowa × 48:42 38:52 47:43 50:40 45:45 52:38 46:44
ROW Rybnik 38:41 x 44:46 45:45 41:49 57:33 49:41 50:40
FOGO Unia Leszno 57:33 51:39 x 44:46 64:26 52:38 53:37 41:49
Betard Sparta Wrocław 50:40 56:34 51:39 x 39:51 52:38 51:39 44:45
Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra 53:37 56:34 42:48 48:42 x 31:17 54:36 45:45
MRGARDEN GKM Grudziądz 55:35 55:35 48:40 40:50 43:47 x 33:45 49:41
Get Well Toruń 41:49 53:37 44:46 41:49 44:46 49:41 x 44:46
Cash Broker Stal Gorzów 57:33 51:39 51:39 41:49 45:45 54:35 55:35 x

Mecze[edytuj | edytuj kod]

Runda zasadnicza

Play-Off[edytuj | edytuj kod]

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Półfinał
Miejsca 1-4
FOGO Unia Leszno Speedway-Leszno.PNG
4. miejsce po rundzie zasadniczej
95:85 Speedway-Zielona Góra.PNG Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra
1. miejsce po rundzie zasadniczej
3 wrz FOGO Unia Leszno 50:40 Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra
10 wrz Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra 45:45 FOGO Unia Leszno
Półfinał
Miejsca 1-4
Betard Sparta Wrocław Speedway-Wrocław.PNG
2. miejsce po rundzie zasadniczej
92:88 Speedway-Gorzów Wielkopolski.PNG Cash Broker Stal Gorzów
3. miejsce po rundzie zasadniczej
3 wrz Betard Sparta Wrocław 47:43 Cash Broker Stal Gorzów
10 wrz Cash Broker Stal Gorzów 45:45 Betard Sparta Wrocław

Finał[edytuj | edytuj kod]

Finał
Miejsca 1-2
FOGO Unia Leszno Speedway-Leszno.PNG
4. miejsce po rundzie zasadniczej
94:86 Speedway-Wrocław.PNG Betard Sparta Wrocław
2. miejsce po rundzie zasadniczej
17 wrz FOGO Unia Leszno 49:41 Betard Sparta Wrocław
24 wrz Betard Sparta Wrocław 45:45 FOGO Unia Leszno

Mecz o 3-cie miejsce[edytuj | edytuj kod]

Finał
Miejsca 3-4
Cash Broker Stal Gorzów Speedway-Gorzów Wielkopolski.PNG
3. miejsce po rundzie zasadniczej
98:82 Speedway-Zielona Góra.PNG Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra
1. miejsce po rundzie zasadniczej
17 wrz Cash Broker Stal Gorzów 52:38 Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra
1 paź Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra 44:46 Cash Broker Stal Gorzów

Baraż o Ekstraligę żużlową 2018[edytuj | edytuj kod]

Baraż Get Well Toruń Speedway-Toruń.PNG
7. miejsce po rundzie zasadniczej
97:83 Speedway-Gdańsk.PNG Zdunek Wybrzeże Gdańsk
2. miejsce w Nice 1. Liga Żużlowa
1 paź Get Well Toruń 47:43 Zdunek Wybrzeże Gdańsk
8 paź Zdunek Wybrzeże Gdańsk 40:50 Get Well Toruń

Statystyki[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Zasady klasyfikacji: minimum 1 start w rozgrywkach Ekstraligi żużlowej w sezonie 2017.
Msc. Zawodnik Wiek M. B. Pkt. Bon. Razem Śr.bieg. KSM
1 Polska Bartosz Zmarzlik 22 5 26 58 4 62 2,385
2 Australia Jason Doyle 32 3 15 32 3 35 2,333
3 Polska Janusz Kołodziej 33 5 22 45 6 51 2,318
4 Polska Maciej Janowski 26 5 26 55 5 60 2,308
5 Polska Bartosz Smektała 19 5 18 36 4 40 2,222
6 Dania Leon Madsen 29 3 16 33 2 35 2,188
7 Szwecja Fredrik Lindgren 32 3 17 35 2 37 2,176
8 Stany Zjednoczone Greg Hancock 47 5 24 48 3 51 2,125
9 Rosja Artiom Łaguta 27 4 23 48 0 48 2,087
10 Słowacja Martin Vaculík 27 5 25 46 8 52 2,080
11 Dania Niels K. Iversen 35 5 26 45 8 54 2,077
12 Polska Maksym Drabik 19 5 20 39 2 41 2,050
13 Polska Kacper Woryna 21 4 22 42 2 44 2,000
14 Polska Krzysztof Buczkowski 31 4 21 39 3 42 2,000
15 Polska Patryk Dudek 25 3 16 26 6 32 2,000
16 Rosja Emil Sajfutdinow 28 5 25 44 5 49 1,960
17 Polska Przemysław Pawlicki 26 5 25 43 6 49 1,960
18 Słowenia Matej Žagar 34 3 13 24 1 25 1,923
19 Dania Peter Kildemand 28 5 23 37 6 43 1,870
20 Polska Damian Dróżdż 21 5 15 22 6 28 1,867
Msc. Zawodnik Wiek M. B. Pkt. Bon. Razem Śr.bieg. KSM
21 Wielka Brytania Tai Woffinden 27 5 26 45 3 48 1,846
22 Polska Piotr Protasiewicz 42 3 16 29 0 29 1,813
23 Dania Nicki Pedersen 40 4 20 33 2 35 1,750
24 Szwecja Antonio Lindbäck 32 4 16 24 4 28 1,750
25 Rosja Grigorij Łaguta 33 4 22 33 5 38 1,727
26 Polska Adrian Miedziński 32 5 25 42 1 43 1,720
27 Australia Max Fricke 21 4 22 35 2 37 1,682
28 Dania Michael Jepsen Jensen 25 5 25 40 2 42 1,680
29 Australia Chris Holder 30 5 24 33 7 40 1,667
30 Polska Grzegorz Walasek 41 3 13 18 3 21 1,615
31 Polska Krystian Pieszczek 22 4 21 28 4 32 1,524
32 Polska Piotr Pawlicki 23 5 22 28 4 32 1,455
33 Polska Rune Holta 44 3 16 20 3 23 1,438
34 Szwecja Andreas Jonsson 37 3 15 20 1 21 1,400
35 Łotwa Andžejs Ļebedevs 23 5 21 28 1 29 1,381
36 Polska Dominik Kubera 18 5 16 18 4 22 1,375
37 Polska Jarosław Hampel 35 3 12 16 0 16 1,333
38 Polska Tomasz Jędrzejak 38 5 22 24 4 28 1,273
39 Polska Oskar Polis 21 3 11 11 3 14 1,273
40 Polska Sebastian Ułamek 42 3 11 11 3 14 1,273
Msc. Zawodnik Wiek M. B. Pkt. Bon. Razem Śr.bieg. KSM
41 Polska Rafał Okoniewski 37 3 9 9 2 11 1,222
42 Polska Damian Baliński 40 3 10 10 2 12 1,200
43 Polska Daniel Kaczmarek 20 5 18 18 3 21 1,167
44 Polska Rafał Karczmarz 18 5 16 13 5 18 1,125
45 Polska Tobiasz Musielak 24 4 15 15 0 15 1,000
46 Ukraina Andrij Karpow 30 3 13 12 1 13 1,000
47 Polska Alex Zgardziński 20 3 11 9 0 9 0,818
48 Polska Michał Gruchalski 19 3 8 4 2 6 0,750
49 Polska Igor Kopeć-Sobczyński 18 5 14 10 0 10 0,714
50 Polska Kamil Wieczorek 19 4 12 4 0 4 0,333
NS Polska Szymon Woźniak 24 2 10 14 4 18 1,800
NS Czechy Václav Milík 24 3 10 14 1 15 1,500
NS Niemcy Kai Huckenbeck 24 1 6 8 1 9 1,500
NS Szwecja Linus Sundström 26 2 8 10 1 11 1,375
NS Polska Krzysztof Kasprzak 33 3 10 12 1 13 1,300
NS Polska Grzegorz Zengota 33 1 4 4 1 5 1,250
NS Polska Paweł Przedpełski 22 2 8 7 1 8 1,000
NS Polska Robert Chmiel 19 3 7 5 1 6 0,857
NS Polska Alan Szczotka 16 2 6 5 0 5 0,833
NS Polska Hubert Czerniawski 17 3 8 5 1 6 0,750
NS Polska Mike Trzensiok 21 1 3 2 0 2 0,667
NS Polska Mateusz Rujner 21 2 7 3 1 4 0,571
NS Polska Dawid Wawrzyniak 19 1 3 1 0 1 0,333
NS Polska Sebastian Niedźwiedź 20 2 5 1 0 1 0,200
NS Polska Rafał Szombierski 35 2 4 0 0 0 0,000
NS Polska Lars Skupień 20 1 2 0 0 0 0,000
NS Polska Mateusz Burzyński 19 1 2 0 0 0 0,000
Msc. Zawodnik Wiek M. B. Pkt. Bon. Razem Śr.bieg. KSM

Wiek według roku urodzenia. Zawodnicy do 21 lat - młodzieżowcy (inaczej juniorzy),
M. - liczba meczów, B. - liczba biegów, Pkt. - liczba punktów, Bon. - liczba bonusów,
Razem - suma Pkt. i Bon., Śr.bieg. - iloraz Razem przez B., KSM - iloczyn Śr.bieg. bez Bon. razy 4
Stan na dzień 2017-05-31, po 6. kolejce

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Mecz przełożony z dnia 16 kwietnia 2017 r.[10].
  2. Mecz przełożony z dnia 17 kwietnia 2017 r.[10].
  3. Mecz przełożony z dnia 22 kwietnia 2017 r.[12].
  4. a b Mecz przełożony z dnia 23 kwietnia 2017 r.[14][15].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Poznaliśmy terminarz rozgrywek PGE Ekstraligi (pol.). Przegląd Sportowy, 2016-12-13. [dostęp 2017-04-11].
  2. Radosław Wesołowski: PZM nieugięty w sprawie Lokomotivu. "Moglibyśmy z nich zrezygnować" (pol.). SportoweFakty.pl, 2017-04-07. [dostęp 2017-04-11].
  3. Wojciech Ogonowski: Jest oficjalna decyzja Orła Łódź w sprawie startów w PGE Ekstralidze (pol.). SportoweFakty.pl, 2016-09-29. [dostęp 2017-04-11].
  4. Mateusz Makuch: Jest decyzja Włókniarza w sprawie PGE Ekstraligi! (pol.). SportoweFakty.pl, 2016-10-01. [dostęp 2017-04-11].
  5. KOMUNIKAT NR 16/2017 (pol.). Główna Komisja Sportu Żużlowego. [dostęp 2017-04-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-11)].
  6. Marcin Malinowski: Stal Gorzów ze sponsorem tytularnym (pol.). SportoweFakty.pl, 2014-04-11. [dostęp 2017-04-11].
  7. KOMUNIKAT NR 48/2017 (pol.). Główna Komisja Sportu Żużlowego. [dostęp 2017-05-31].
  8. KOMUNIKAT NR 37/2017 (pol.). Główna Komisja Sportu Żużlowego. [dostęp 2017-05-10].
  9. Speedway Ekstraliga: Decyzja weryfikacyjna z dnia 15.09.2017. speedwayekstraliga.pl. [dostęp 2017-10-09].
  10. a b Łukasz Witczyk: Żużlowy Lany Poniedziałek: startuje PGE Ekstraliga (pol.). SportoweFakty.pl, 2017-04-17. [dostęp 2017-04-19].
  11. Michał Gałęzewski: Frekwencja na stadionach żużlowych: ponad 13 tysięcy kibiców w Toruniu (pol.). SportoweFakty.pl, 2017-04-19. [dostęp 2017-04-20].
  12. Łukasz Kuczera: Ekstraliga Żużlowa podjęła decyzję w sprawie meczu w Rybniku! (pol.). WP SportoweFakty, 2017-04-20. [dostęp 2017-04-23].
  13. Michał Gałęzewski: Frekwencja na stadionach żużlowych: świetny wynik w Lublinie (pol.). WP SportweFakty, 2017-04-25. [dostęp 2017-04-25].
  14. Mateusz Makuch: Mecz w Częstochowie również odwołany! (pol.). WP SportoweFakty, 2017-04-21. [dostęp 2017-04-23].
  15. Krzysztof Wesoły: W Grudziądzu przegrali z deszczem. Mecz GKM-u ze Stalą odwołany (pol.). WP SportoweFakty, 2017-04-23. [dostęp 2017-04-23].
  16. a b c d Michał Gałęzewski: Frekwencja na stadionach żużlowych: imponujące liczby w PGE Ekstralidze (pol.). WP SportweFakty, 2017-05-02. [dostęp 2017-05-08].
  17. Dawid Borek: Pogoda znów górą. Mecz w Zielonej Górze odwołany (pol.). WP SportweFakty, 2017-05-07. [dostęp 2017-05-08].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]