Ekstraliga czeska w rugby (2010/2011)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Česká Extraliga 2010/2011
2009/2010 2011/2012
Szczegóły rozgrywek
Termin 28 sierpnia 201025 czerwca 2011
Mistrz Czech RC Mountfield Říčany

Ekstraliga czeska w rugby (2010/2011) – osiemnasta edycja najwyższej klasy rozgrywkowej w rugby union w Czechach. Zawody odbywały się w dniach 29 sierpnia 201025 czerwca 2011. Tytułu mistrzowskiego zdobytego przed rokiem broniła drużyna Slavii Praga.

Awans do tej edycji Extraligi uzyskały: mistrz I ligi z sezonu poprzedniego, RC Havířov[1], oraz zwycięzca barażów – RC Olomouc, dla którego był to powrót do Extraligi po siedemnastu latach[2].

Spadek dotknął drużyny RK Petrovice i RC Olomouc[3], natomiast zespół JIMI RC Vyškov utrzymał się w Ekstralidze, pokonując dwukrotnie w barażach zwycięzcę I ligi, RC Brno Bystrc[4].

Półfinały zakończyły się zwycięstwami zespołów wyżej rozstawionych[5], a w zaciętym finale, rozstrzygniętym dopiero po dogrywce, lepsza od obrońców tytułu okazała się drużyna RC Mountfield Říčany zdobywając tym samym swoje szóste mistrzostwo Czech[6].

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

W związku z koniecznością ograniczenia liczby drużyn w następnym sezonie ligowym z dziesięciu do ośmiu został zmieniony regulamin rozgrywek[7][8].

Dziesięć drużyn uczestniczących w rozgrywkach podzielono na dwie grupy po pięć drużyn. W rundzie jesiennej rozgrywki ligowe prowadzone były w obu grupach systemem kołowym według modelu dwurundowego, a każda drużyna rozegrała osiem meczów. Trzy najlepsze drużyny z każdej grupy utworzyły w rundzie wiosennej Top 6, gdzie każdy zespół rozegrał łącznie dziesięć spotkań (u siebie i na wyjeździe). Cztery najwyżej sklasyfikowane awansowały do rozgrywanej systemem pucharowym fazy play-off, która wyłoniła mistrza kraju. Zarówno półfinały, jak i finał, były rozgrywane w formie jednego meczu na boisku drużyny, która po rundzie Top 6 była wyżej sklasyfikowana.

Drużyny z grupy spadkowej natomiast rozegrały systemem kołowym sześć meczów każda. Najwyżej sklasyfikowana drużyna utrzymała się w Extralidze, druga w tabeli rozegrała mecze barażowe z mistrzem I ligi tego sezonu, a dwie pozostałe spadły bezpośrednio do drugiej klasy rozgrywkowej.

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Klub Miasto
RC Dragon Brno Brno
RC Havířov Hawierzów
RC Olomouc Ołomuniec
RC Praga Praga
RK Petrovice Petrovice, Praga 10
RC Říčany Říčany
RC Slavia Praga Praga
RC Sparta Praga Praga
RC Tatra Smíchov Smíchov, Praga 5
JIMI RC Vyškov Vyškov

Faza pierwsza[edytuj | edytuj kod]

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Punkty Pkt
M W R P + - +/-
1. RC Sparta Praga 8 6 0 2 353 158 5 29
2. RC Slavia Praga 8 5 0 3 232 151 6 26
3. RC Praga 8 4 0 4 176 211 3 19
4. RC Havířov 8 3 0 5 164 221 4 16
5. RK Petrovice 8 2 0 6 111 295 2 10
Poz. Drużyna Mecze Punkty Pkt
M W R P + - +/-
1. RC Říčany 8 8 0 0 308 65 4 36
2. RC Tatra Smíchov 8 6 0 2 358 101 5 29
3. RC Dragon Brno 8 3 0 5 126 178 3 15
4. JIMI RC Vyškov 8 2 0 6 149 207 4 12
5. RC Olomouc 8 1 0 7 63 453 0 4 3

Mecze[edytuj | edytuj kod]

Nr Data Mecz Wynik Nr Data Mecz Wynik
I. kolejka
1 28.10. RC Sparta - RC Havířov 57:29 3 28.8. RC Říčany - RC Olomouc 71:11
2 28.8. RC Praga - RK Petrovice 14:31 4 7.9. RC Dragon - JIMI RC Vyškov 21:16
II. kolejka
5 4.9. RC Praga – RC Havířov 49:19 7 4.9. RC Olomouc - RC Dragon 16:15
6 4.9. RC Slavia - RC Sparta 17:38 8 4.9. RC Tatra - RC Říčany 08:29
III. kolejka
9 11.9. RC Praga – RC Slavia 21:53 11 11.9. RC Dragon - RC Tatra 10:12
10 11.9. RK Petrovice – RC Havířov 19:09 12 11.9. JIMI RC Vyškov - RC Olomouc 46:00
IV. kolejka
13 18.9. RC Slavia - RK Petrovice 22:15 15 18.9. RC Tatra - JIMI RC Vyškov 62:13
14 18.9. RC Sparta - RC Praga 57:06 16 18.9. RC Říčany - RC Dragon 53:07
V. kolejka
17 25.9. RK Petrovice - RC Sparta 06:78 19 28.9. JIMI RC Vyškov - RC Říčany 08:15
18 25.9. RC Havířov - RC Slavia 31:29 20 25.9. RC Olomouc - RC Tatra 00:89
VI. kolejka
21 2.10. RC Havířov - RC Sparta 15:28 23 3.10. RC Olomouc - RC Říčany 08:64
22 2.10. RK Petrovice - RC Praga 06:24 24 2.10. JIMI RC Vyškov - RC Dragon 10:32
VII. kolejka
25 16.10. RC Havířov – RC Praga 16:13 27 16.10. RC Dragon - RC Olomouc 15:00 walkower
26 16.10. RC Sparta - RC Slavia 12:43 28 16.10. RC Říčany - RC Tatra 17:08
VIII. kolejka
29 23.10. RC Slavia - RC Praga 12:19 31 23.10. RC Tatra - RC Dragon 41:05
30 23.10. RC Havířov - RK Petrovice 37:15 32 23.10. RC Olomouc - JIMI RC Vyškov 15:33
IX. kolejka
33 30.10. RK Petrovice - RC Slavia 07:45 35 30.10. JIMI RC Vyškov - RC Tatra 14:33
34 30.10. RC Praga - RC Sparta 30:17 36 31.10. RC Dragon - RC Říčany 06:30
X. kolejka
37 6.11. RC Sparta - RK Petrovice 66:12 39 6.11. RC Říčany - JIMI RC Vyškov 29:09
38 7.11. RC Slavia - RC Havířov 11:08 40 6.11. RC Tatra - RC Olomouc 105:13

Faza druga[edytuj | edytuj kod]

Top 6[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Punkty Pkt Status
M W R P + - +/-
1. RC Mountfield Říčany 10 8 1 1 259 163 5 39 awans do play-off
2. RC Slavia Praga 10 7 0 3 224 208 4 32 awans do play-off
3. RC Praga 10 5 1 4 262 254 7 29 awans do play-off
4. RC Sparta Praga 10 4 1 5 247 261 7 25 awans do play-off
5. RC Tatra Smíchov 10 2 1 7 242 258 10 20
6. RC Dragon Brno 10 2 0 8 188 278 3 11

|}

Nr Data Mecz Wynik Nr Data Mecz Wynik
I. kolejka VI. kolejka
41 26.3. RC Tatra Smíchov - RC Mountfield Říčany 17:21 56 7.5. RC Dragon Brno - RC Sparta Praha 32:10
42 26.3. RC Sparta Praha - RC Dragon Brno 33:14 57 7.5. RC Slavia Praha - RC Praga Praha 29:07
43 26.3. RC Praga Praha - RC Slavia Praha 15:17 58 7.5. RC Mountfield Říčany - RC Tatra Smíchov 21:17
II. kolejka VII. kolejka
44 2.4. RC Dragon Brno - RC Mountfield Říčany 08:20 59 14.5. RC Mountfield Říčany - RC Dragon Brno 33:14
45 2.4. RC Slavia Praha - RC Tatra Smíchov 29:22 60 14.5. RC Tatra Smíchov - RC Slavia Praha 15:16
46 2.4. RC Sparta Praha - RC Praga Praha 32:36 61 14.5. RC Praga Praha - RC Sparta Praha 42:24
III. kolejka VIII. kolejka
47 9.4. RC Praga Praha - RC Dragon Brno 30:22 62 21.5. RC Dragon Brno - RC Praga Praha 18:27
48 9.4. RC Tatra Smíchov - RC Sparta Praha 12:33 63 21.5. RC Sparta Praha - RC Tatra Smíchov 33:24
49 9.4. RC Mountfield Říčany - RC Slavia Praha 32:14 64 21.5. RC Slavia Praha - RC Mountfield Říčany 17:31
IV. kolejka IX. kolejka
50 16.4. RC Dragon Brno - RC Slavia Praha 12:17 65 28.5. RC Slavia Praha - RC Dragon Brno 36:19
51 16.4. RC Sparta Praha - RC Mountfield Říčany 13:13 66 28.5. RC Mountfield Říčany - RC Sparta Praha 39:14
52 16.4. RC Praga Praha - RC Tatra Smíchov 37:37 67 28.5. RC Tatra Smíchov - RC Praga Praha 26:19
V. kolejka X. kolejka
53 23.4. RC Tatra Smíchov - RC Dragon Brno 41:15 68 4.6. RC Dragon Brno - RC Tatra Smíchov 34:31
54 23.4. RC Mountfield Říčany - RC Praga Praha 32:27 69 4.6. RC Praga Praha - RC Mountfield Říčany 22:17
55 23.4. RC Slavia Praha - RC Sparta Praha 19:29 70 4.6. RC Sparta Praha - RC Slavia Praha 26:30

Grupa spadkowa[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Punkty Pkt Status
M W R P + - +/-
1. RC Havířov 6 5 0 1 317 59 5 25 utrzymanie w Extralidze
2. JIMI RC Vyškov 6 5 0 1 219 62 3 23 udział w barażach
3. RK Petrovice 6 2 0 4 122 248 1 9 spadek do I ligi
4. RC Olomouc 6 0 0 6 38 327 0 0 spadek do I ligi
Nr Data Mecz Wynik Nr Data Mecz Wynik
I. kolejka VI. kolejka
71. 9.4. RC Olomouc - RK Petrovice 07:15 77. 7.5. RK Petrovice - RC Olomouc 67:08
72. 9.4. RC RENTAL.CZ Havířov - JIMI RC Vyškov 21:10 78. 7.5. JIMI RC Vyškov - RC RENTAL.CZ Havířov 17:10
II. kolejka VII. kolejka
73. 16.4. RK Petrovice - JIMI RC Vyškov 05:28 79. 14.5. JIMI RC Vyškov - RK Petrovice 67:14
74. 17.4. RC Olomouc - RC RENTAL.CZ Havířov 03:40 80. 14.5 RC RENTAL.CZ Havířov - RC Olomouc 108:08
III. kolejka VIII. kolejka
75. 23.4. RC RENTAL.CZ Havířov - RK Petrovice 89:07 81. 21.5 RK Petrovice - RC RENTAL.CZ Havířov 14:49
76. 23.4. JIMI RC Vyškov - RC Olomouc 78:05 82. 21.5 RC Olomouc - JIMI RC Vyškov 7:19

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Finały[edytuj | edytuj kod]

  Półfinały Finał
             
18 czerwca 15:00 – Říčany
 1 RC Mountfield Říčany po dogrywce 10  
 4 RC Sparta Praga 3  
 
25 czerwca 15:00 – Stadion Josefa Kohouta, Říčany
     RC Mountfield Říčany 21
   RC Slavia Praga 10
18 czerwca 18:00 – Praga
 2 RC Slavia Praga 27
 3 RC Praga 6  


Baraże[edytuj | edytuj kod]

5 czerwca 2011
14:00
RC Brno Bystrc 7 - 34 JIMI RC Vyškov
Relacja

18 czerwca 2010
17:00
JIMI RC Vyškov 51 - 5 RC Brno Bystrc
Relacja


Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Klub
1 RC Říčany
2 RC Slavia Praga
3 RC Praga
4 RC Sparta Praga
5 RC Tatra Smíchov
6 RC Dragon Brno
7 RC Havířov
8 JIMI RC Vyškov
9 RK Petrovice
10 RC Olomouc

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Havířov vybojoval přímý postup do extraligy (cz.). rugbyunion.cz. [dostęp 2012-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-04)].
  2. Odveta baráže=POSTUP: Bystrc-Olomouc 15:19 (cz.). olomouc.rugby.cz. [dostęp 2012-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-15)].
  3. Havířov bude hrát i v příští sezóně Extraligu (cz.). ragby.cz. [dostęp 2012-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-04)].
  4. Muži Vyškova zůstávají v Extralize (cz.). rugbyunion.cz. [dostęp 2012-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-04)].
  5. Extraliga TOP 6 - semifinále play off (cz.). rugbyunion.cz. [dostęp 2012-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-04)].
  6. Dramatické finále vyhrály v prodloužení Říčany (cz.). ragby.cz. [dostęp 2012-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-28)].
  7. Extraliga ragby 2010/2011 – rozpis souteže (cz.). rugbyunion.cz. [dostęp 2012-01-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-04)].
  8. EXTRALIGA se blíží a má nový formát! (cz.). olomouc.rugby.cz. [dostęp 2012-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-26)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]