Elżbieta Jackiewiczowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elżbieta Jackiewiczowa
Data i miejsce urodzenia 1902-02-2222 lutego 1902
Nowinki k. Nieświeża
Data i miejsce śmierci 1976-12-3131 grudnia 1976
Podkowie Leśnej k. Warszawy
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Dziedzina sztuki literatura

Elżbieta Jackiewiczowa (ur. 22 lutego 1902 w Nowinkach k. Nieświeża, zm. 31 grudnia 1976 w Podkowie Leśnej k. Warszawy) – polska powieściopisarka, publicystka, pedagog.

Kariera nauczycielska[edytuj | edytuj kod]

W 1920 podjęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Po roku przeniosła się na uniwersytet w Wilnie na filologię słowiańską. Po ukończeniu studiów pracowała jako nauczycielka języka polskiego.

Podczas okupacji brała udział w tajnym nauczaniu[1]. Po wyzwoleniu pełniła kolejno funkcję dyrektora szkoły, wizytatora, a następnie naczelnika wydziału Kuratorium Łódzkiego. W latach pięćdziesiątych wykładała w Studium Nauczycielskim w Warszawie. W tym czasie publikowała w „Głosie Nauczycielskim” liczne artykuły o tematyce oświatowej, m.in. pod pseudonimami Andrzej Drzazga i Witold Gałacki.

Kariera pisarska[edytuj | edytuj kod]

Debiutowała w 1955 roku powieścią Wczorajsza młodość, następnie m.in. Dwie miłości, Nocny koncert. Są to utwory przeznaczone głównie dla dziewcząt. Jackiewiczowa koncentruje w nich swoją uwagę na życiu szkolnym, na problemach przyjaźni i dojrzewania, przeżywanych konfliktach światopoglądowych. Niestety, opisując szkołę z okresu międzywojennego, zniekształcała obraz ówczesnej rzeczywistości nadmiernie ulegając wymogom stalinowskiej propagandy. Z tego też powodu jej książki nie są wznawiane w demokratycznej Polsce.

W wyniku współpracy z czasopismami młodzieżowymi „Filipinką” i „Na przełaj”, w których publikowała systematycznie artykuły z życia młodzieży, powstały jej książki Ratuj, Ewo! i Listy o trudnym dojrzewaniu.

Pełniła rolę konsultanta do spraw pedagogicznych podczas tworzenia serialu Wojna domowa[2].

Za całokształt pracy dydaktycznej i twórczej otrzymała m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej i Order Sztandaru Pracy II klasy.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]